Způsobilost k ZP - znalecký posudek



novk
Příspěvky: 27

Příspěvek#1 » stř 26. dub 2023, 14:58

Ahoj, mám dotaz. V rámci jednoho TO jsem byl vyšetřen psychologem soudním zanlcem, kterej napsal že mi nedoporučuje vlastnitn ZP. PČR po mě chtěli mimořádné vyšetření, kde mi doktorka na základě toho napsala že jsem zdravotně nezpůsobilí. Krátce na to jsem si nechal jsem si dělat psychotest na zbrojní průkaz, kde mi vyšlo že je vše v normě, ale doktorka mi řekla že soudní znalec je nad ní. Ona se s tímto nikdy nesetkala tak mi ani nemohla nějak poradit, jenom že bych potřeboval posudek znovu od soudního znalce psychologa nebo psychiatra... Nevíte co teď dál? Dá se od toho nějak odvolat? Nenašel jsem nikoho kdo by dělal psychotesty na ZP a byl zároveň i soudní znalec.

Děkuji za rady



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#2 » stř 26. dub 2023, 16:17

Čistě formálně - zbrojní průkaz je veřejná listina, která se nevlastní, nýbrž drží.

Je v posudku uvedený důvod, proč znalec nedoporučuje držení ZP? Trochu mi vrtá hlavou, proč se k vůbec této otázce znalec vyjadřoval. Právní úprava posuzování zdravotní způsobilosti k vydání ZP je ve vyhlášce č. 493/2002 Sb., můžeš se tam podívat, jestli ti znalec nestanovil diagnózu, která vylučuje nebo omezuje držení ZP.

To že si prošel psychotesty je dobré, ovšem k vydání zdravotního posudku k držení ZP to nestačí. Dále je nutné mít dobrý zrak, motoriku, sluch atd.



Střelec
Příspěvky: 1668

Příspěvek#3 » stř 26. dub 2023, 16:23

Text je tedy napsán zvláštně sám o sobě.
Nerozumím jedné věci: "psycholog-soudní znalec" napíše, že nedoporučuje a zároveň u toho stejného člověka vyjde test v normě? To je nějaký protimluv, ne?

Nicméně mi to připomíná případ kolegy od myslivců, který dělal ZP v 16 letech (C), dětská doktorka nevěděla, co s ním, tak jej poslala na psychologické vyšetření, protože to nikdy nikdo po ní před tím nežádal, psychotest se skládal z pohovoru s psychiatrem, dále vypracováním testu u psychologa a následně opět pohovorem s psychiatrem s vyhodnocením výsledků. Psycholožka taky vyhodnotila test jakože v normě (zjednodušeně byl normální), avšak neopomněla si "profesionálně" dodat, že i když je test OK, tak si ona osobně nemyslí, že by někdo v tomto věku měl mít zbraň a tudíž ona nedoporučuje, aby byl posudek vydán jako kladný. Nicméně i psychiatr to viděl jako neprofesionální jednání, což sám uvedl, a žádost o vydání ZP uznal. Ale toto je případ starý X let, ale stalo se to osobě, kterou dobře znám.



novk
Příspěvky: 27

Příspěvek#4 » stř 26. dub 2023, 16:30

> Je v posudku uvedený důvod, proč znalec nedoporučuje držení ZP?
Nevím zda ho má, jenom sem něco o tom četl když jsem byl na pčr se s tím vším seznámit... nevšiml jsme si že by mi diagnostikoval nějakou poruchu. Celý život jsem byl a jsem pořád zdraví...

> Trochu mi vrtá hlavou, proč se k vůbec této otázce znalec vyjadřoval.
Dostal dotaz od policie

>"psycholog-soudní znalec" napíše, že nedoporučuje a zároveň u toho stejného člověka vyjde test v normě?
Dělal jsem si test u jiného psychologa který neni soudní znalec, protože mi doktorka na základě toho že mi soudní znalec nedoporučuje držení zbraně dala že nejsem zdravotně způsobilý. Ten soudní znalec psychotesty na ZP nedělá.

Sluch, zrak (mám brýle, ale vlastnil jsem ZP cca 1,5 let) a všechno ostatní mám OK. Tak nechápu. Psychický problém žádný nemám... tak nechápu teda... jak to mám řešit... ??
Naposledy upravil(a) novk dne stř 26. dub 2023, 16:42, celkem upraveno 1 x.



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#5 » stř 26. dub 2023, 16:38

Je třeba pořídit si opis ze spisu, co vlastně v posudku znalec napsal.
Dál potom najít soudního znalce v oboru psychologie a psychiatrie a získat nový posudek. Bude li pro tebe příznivý, tak podat rozpor u policie, a ta musí získat posudek třetího znalce aby určila který z posudků je špatně.



novk
Příspěvky: 27

Příspěvek#6 » stř 26. dub 2023, 16:49

1) Kde získám ten opis?
2) A ten soudní znalec nemusí mít kvalifikace na zbrojní průkazy? Hledal jsem soudníjo, který by nabízel i službu vyšetření na ZP, ale nic jsem nenašel... Popř. o co ho mám vlastně požádat? Aby mi udělal obecný posudek zda jsem v pořádku? Mám to řešit přes doktorku (aby mi pro něj dala doporučení)?

-----

3) Napadla mě ještě jedna věc, jenom jako alternativa... co kdybych změnil doktora? Ona mi prvně řekla že od toho soudního znalce žádnej papír nebo zprávu z vyšetření nedostala...a potom by mi defakto stačilo to klasické vyšetření co nabízí psychologové...



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#7 » stř 26. dub 2023, 17:08

Aha, takže policie ti chtěla sebrat ZP, tak tě poslali za znalcem se zadáním, že má nedoporučit držení ZP? Tak to je teda pěkná sviňárna. Pokud vím, tak znalecké posudky se píší tak, aby vyhověly požadavkům toho, kdo je zadal. Kdyby se něco podobného stalo mně, tak bych nijak s policíí ani znalcem nijak o ničem nebavil. Tím by měl znalec výrazně omezenou možnost oddůvodňování toho, proč ZP odebrat.



Střelec
Příspěvky: 1668

Příspěvek#8 » stř 26. dub 2023, 17:10

ale vlastnil jsem ZP cca 1,5 let)


Jak 1,5 roku? Vždyť platnost je 10, dříve 5 let. Co jsi provedl, popř. co se ti stalo? Nemusíš odpovídat, ale není problém zde?



novk
Příspěvky: 27

Příspěvek#9 » stř 26. dub 2023, 17:13

Napsal jsem něco na internet a někdo to nahlásil. Nikoho se to nedotklo, bylo to spíše politický... Podali jsme žádost o zastavení stíhání nebo bych mohl platit jen pokutu (ale rozhodnutí je na soudci, zda mě odsoudí nebo ne). ZP mi odebrala policie i se zbraní a náboji.



novk
Příspěvky: 27

Příspěvek#10 » stř 26. dub 2023, 17:17

Urban - ne, policie mi zabavila ZP a poté jsem v rámci stíhání šel k soudnímu psychologovi a ten napsal že mi nedoporučuje držení ZP. PČR mi dala mimořádku + informovali doktorku že mi psycholog nedoporučil držení zbraně. Proto jsem si nechával dělat psychologický test na zbrojní průkaz, ale to mi je jak jsem zjistil k ničemu :-(.



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#11 » stř 26. dub 2023, 17:39

Měl si právníka? Předpokládám, že ne. Jinak by ses tady na fóru neptal na to, jak se dostat k tomu posudku.

Jako obviněný máš právo na nahlížení do spisu podle § 65 TrZ. Otázka je, kde a jak toto právo uplatnit. Osobně s tím nemám žádné zkušenosti, nejspíš se ke spisu dostaneš někde na policii nebo státním zastupitelství.

Podle toho co mi našel google znalecké posudky vypracované v soudním řízení nejsou součástí zdravotní dokumentace. Pokud je to stejně i v trestním řízení, což ale netuším, tak by mělo stačit to co píšeš - změnit praktického lékaře a za půl roku ho požádat o vydání posudku o zdravotní způsobilosti.



novk
Příspěvky: 27

Příspěvek#12 » stř 26. dub 2023, 17:41

mám právníka a v rámci seznámení s celým případem sem to četl. Policie položila dotaz něco ve smyslu zda by mi doporučil nebo zda můžu mít zbran a on napsal že nedoporučuje :-(. Ale o koho mám požádat aby mi ten spis dal?



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#13 » stř 26. dub 2023, 17:49

Nejjednodušší je zeptat se na to právníka, buď bude mít u sebe kopii spisu nebo ti poradí, které oddělení policie nebo státní zastupitelství vede spis a kam si máš dojít, pokud chceš nahlížet do spisu.



skagerak
Příspěvky: 1004

Příspěvek#14 » stř 26. dub 2023, 18:21

Uz u prvniho postu jsem si rekl, ze potrebujes spis pravnika (ktery rozumi i "zbranove" problematice), a pak se to potvrdilo...

Pokud te nekdo stihal tak vedl spis, jako stihany se mas moznost s tim spisem sznamit/nahlizet/ofotit...

Ale jinak mi do te skladacky dost dilku schazi, takze vic asi nema cenu psat...

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#15 » stř 26. dub 2023, 18:34

novk píše:Napsal jsem něco na internet a někdo to nahlásil. Nikoho se to nedotklo, bylo to spíše politický... Podali jsme žádost o zastavení stíhání nebo bych mohl platit jen pokutu (ale rozhodnutí je na soudci, zda mě odsoudí nebo ne). ZP mi odebrala policie i se zbraní a náboji.


Nojo, takže to vypadá, že důvod zabavení ZP nebude zdravotní, ale jiný, že ?
Takže tady Ti asi posudek jiného znalce moc nepomůže.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CzechJoker, fifal, MojeTikka a 52 hostů