Nošení krátké zbraně se zbrojním průkazem skupiny B a C



Mičulek
Příspěvky: 1

Příspěvek#1 » ned 17. bře 2024, 20:05

Zdravím všechny, předem se chci omluvit za tuto otázku která bude pro některé triviální ale v tomto tématu se pohybuji sotva půl roku co mám zbroják. Jde mi o to že jsem se začal zajímat o koupi krátké zbraně, no tak mě cvaklo jak to vlastně je s nošením když mám skupiny B a C. Jeden mi řekl že jí normálně můžu nosit ale zásobník nesmí být ve zbrani. Takže na jedné straně opasku pistole na druhé zásobník (samozřejmě že obě části tak aby nebyly vidět). A druhý že to můžeš nosit se zásobníkem ve zbrani však nesmí být náboj v nábojové komoře. No jsem z toho prostě jelen. Předem děkuji za odpovědi a ať se vám všem daří



skagerak
Příspěvky: 1006

Příspěvek#2 » ned 17. bře 2024, 20:10

Asi bych ti dokazal odpovedet ale zjevne se nejedna o casovou tisen tak udelas pro sebe lip kdyz se podivas do zakona.
Doporucuji zejmena pojmy drzeni a noseni paragraf 2)..

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4579

Příspěvek#3 » ned 17. bře 2024, 20:24

Mičulek : Jen k tomu zásobníku. Pokud není ve zbrani, nejedná se o nošení (leda bys nechal náboj v komoře). A zákon neřeší jestli je zbraň nabita náboji pouze v zásobníku nebo i v komoře. Kde můžeš nosit s Béčkem nebo Céčkem si zkus dohledat sám. Ale moc tam toho nevymyslíš ani nenajdeš. Běžně na veřejném prostranství v žádném případě.



iloveguns
Příspěvky: 1437

Příspěvek#4 » ned 17. bře 2024, 20:34

Pokud z té zbraně budeš střílet i jen na střelnici, tak musíš mít povolení k nošení. Tak mi to na PČR řekli, když jsem žádal o povolení na sportovní speciál, tedy pistoli, se kterou střílím jen tréning a závody na střelnici. Když jsem tam nezaškrtnul nošení, tak mi příslušník PČR který se mnou žádost vyplňoval, řekl, že pokud s tím chci střílet na střelnici, jedná se o nošení zbraně, a to musím mít v povolení Je ti to již jasné? Takže když máš skupinu ZP B, musíš mít povolení k nošení, kdybys s tou zbraní chtěl na střelnici jen trénovat nebo soutěžit.



cipis
Příspěvky: 2116

Příspěvek#5 » ned 17. bře 2024, 20:37

Zase lidova slovesnost ...
Pokud mam souhlas majitele nebo najemce, tak drzim, nenosim ...



Choze
Příspěvky: 403

Příspěvek#6 » ned 17. bře 2024, 20:46

To plánuješ takto přenášet na střelnici, nebo k čemu je dobré nosit, když nemáš E?



skagerak
Příspěvky: 1006

Příspěvek#7 » ned 17. bře 2024, 21:00

Choze to zas neni dobre polozena otazka
K cemu je dobre nosit kdyz nemas E?
K tomu stejnymu jak kdyz mas jen BC nebo nemas nic....
"Jen" proste ty predpisy....

@iloveguns.... oni toho nakecaji...

@cipis, presne...



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#8 » ned 17. bře 2024, 21:42

Já bych místo výkladů bych odkázal do zákona: Oprvávnění držitelů zbraní podle skupin:
§ 28
Oprávnění držitelů zbrojních průkazů

(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn

a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A-I, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C; tuto zbraň, případně zbraň s nasazeným nebo jinak instalovaným tlumičem hluku výstřelu, může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, a

b) nabývat do vlastnictví, držet, popřípadě nosit střelivo nebo jednotlivé části nábojů do zbraní kategorie A-I, B nebo C; střelivo a jednotlivé části nábojů nesmí nosit viditelně.


a význam pojmů, zejména "nošení zbraně":
§ 2
Vymezení některých pojmů

(2) Pro účely tohoto zákona se rozumí

a) držením zbraně nebo střeliva mít

1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,

2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,

b) nošením zbraně nebo střeliva mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a).

Je s podivem, že někdo, kdo dělal ZP dost nedávno má problém si to aspoň najít.



cipis
Příspěvky: 2116

Příspěvek#9 » ned 17. bře 2024, 22:43

Jojo, všechno tam je.
Sranda ale je to 28/2/a, kde v praxi k nošení na střelnici nemůže dojít.
Nedokáži si totiž představit, že bych byl na střelnici a neměl povolení majitele/nájemce držet zbraň, tj. by nebylo možné 2/2/a/1. Navíc v drtivé většině případů si "pronajímám" když už ne střelnici, tak minimálně stav. A jaksi zde platí konkludentní souhlas, tj. majitel/nájemce prokazatelně ví, že tam jsem se zbraní a výslovně to nezakáže, tedy souhlasí.

Něco jiného bude honitba, kde to jsem oprávněn nosit, protože držení podle 2/2/a/1 většinou nemůže nastat - pozemek není zřetelně ohraničen (a ano, potok, pole, cesta, .. opravdu nejsou ohraničení, to je akorát plot apod.).



iloveguns
Příspěvky: 1437

Příspěvek#10 » ned 17. bře 2024, 23:17

cipis píše:Zase lidova slovesnost ...
Pokud mam souhlas majitele nebo najemce, tak drzim, nenosim ...


Chceš snad říct, že příslušníci PČR jsou tvůrci "lidové slovesnosti" ? Držení je něco poněkud jiného než nošení. Pokud do kvéru vložím náboje a mám ji nabitou v ruce, tak již vždy jen nosím, tedy nedržím...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4579

Příspěvek#11 » pon 18. bře 2024, 00:38

iloveguns : No, někdo vymýšlí kraviny. Buď PČR nebo ty. Teď, v tom druhém případě, určitě ty.
Naposledy upravil(a) marinakus dne pon 18. bře 2024, 00:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4579

Příspěvek#12 » pon 18. bře 2024, 00:42

cipis : Ono teoreticky může velice podobný stav nastat na různých brokových mysliveckých střelnicích. Ikdyž teď už musí být vymezeny daleko přesněji a konkrétněji než dříve.



cipis
Příspěvky: 2116

Příspěvek#13 » pon 18. bře 2024, 00:54

Jj, teď tu ty kraviny vymýšlí kolega. Ale lidová tvořivost, lidová slovesnost, atd., také pochází od různých příslušníků PČR. Za ty roky nesčetně ověřeno, že nejjistější je se ptát elektronicky přímo na MV, a ne na místní úřadovně. Tam se totiž člověk občas dozví věcí ...
Tak jak tak je ale třeba při výkladu zákona trochu logiky. A zde to kolega poněkud překombinoval, totiž opomněl onu výjimku na konci odstavce b).



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#14 » pon 18. bře 2024, 07:23

Některé mýty kolem držení a nošení jsou dány přežíváním pradávných ustanovení minulého zákona:
Zákon č. 288/1995 Sb. Zákon o střelných zbraních a střelivu (zákon o střelných zbraních) píše:§ 5 Vymezení některých dalších pojmů
Pro účely tohoto zákona se rozumí
a) držením zbraně a střeliva zbraň a střelivo mít u sebe nebo je jinak přechovávat ve stavu vylučujícím jejich okamžité použití,
b) nošením zbraně a střeliva zbraň a střelivo mít u sebe nebo je jinak přechovávat ve stavu umožňujícím jejich okamžité použití,
c) stavem zbraně vylučujícím její okamžité použití stav, kdy zbraň není nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru, přičemž zásobníky jsou prázdné,
A nový zákon to zase změní, takže chaos bude ještě nepřehlednější :P

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4579

Příspěvek#15 » pon 18. bře 2024, 08:01

cipis : To mi nemusíš vysvětlovat. Spousta zkušeností a veselých zážitků. Ovšem nelze se ptát OBP MVČR na každou blbost (i oni dokáží mít někdy "zajímavý" výklad).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti