Prodej zbraně



t1tomas
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » ned 12. úno 2012, 15:56

Zdravím, asi pro většinu z Vás nepatřičná otázka, ale co vše je potřebné udělat při prodeji zbraně?
Kupující musí mít NP a ZP, ale co já? Díky.



TripleTap
Příspěvky: 62

Příspěvek#2 » ned 12. úno 2012, 16:00




t1tomas
Příspěvky: 2

Příspěvek#3 » ned 12. úno 2012, 17:20

Díky a omlouvám se, že jsem nehledal.



JYbour
Příspěvky: 225

Příspěvek#4 » čtv 16. úno 2023, 11:26

Trochu to tady po 11 letech oživím :) Co je potřeba pro prodej zbraně vím. Ale jak jako prodejce poznám, že kupující má opravdu platné nákupko, resp. ZP. V dnešní době je nákupko cár papíru bez razítka (přes datovku) a vyrobit ZP asi taky nebude problém. Moje povinnost je ověřit, že kupující má potřebné doklady (NP+ZP), ale tak nějak to asi nemám šanci poznat.



Piggy
Příspěvky: 1876

Příspěvek#5 » čtv 16. úno 2023, 11:38

Nejspolehlivější bude ověření u někoho s přístupem do CRZ.
Akorát se zeptám: a dřív byl nějaký problém vyrobit cár papíru s razítkem?
Já třeba nepoznám originál od výstupu z barevné tiskárny.



JirkaCV
Příspěvky: 1523

Příspěvek#6 » čtv 16. úno 2023, 11:42

Nemám povinnost ověřovat platnost dokladů ani povolení, protože to ani neumím (nemám přístup do CRZ). Kupující má povinnost je mít platné.
Takže, když kupující na otázku "nákupko máš?" kývne hlavou, je to de jure totéž, jako nějaký pdf v mobilu.
Případný následný problém s doklady by měl jít plně za kupujícím.



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#7 » čtv 16. úno 2023, 11:43

Ověřit platnost = zkontrolovat datum, jestli NP není propadlé. Zbytek si dořeší policie, až jim přineseš šedivák.

Pro přístup do CRZ bys potřeboval zbrojní nebo muniční licenci, viz. https://www.policie.cz/clanek/crz-prist ... ntita.aspx.



JYbour
Příspěvky: 225

Příspěvek#8 » čtv 16. úno 2023, 11:47

No právě, jenže takový nákupko si dokážu vytisknout sám, aniž by bylo v CRZ. Pravděpodobnost, že někod s platným ZP zfalšuje NP je velice malá, ale prostě mně vrtá hlavou, jak mám zjistit, jestli nejsou NP a ZP fake?



JirkaCV
Příspěvky: 1523

Příspěvek#9 » čtv 16. úno 2023, 11:53

Jedině tak, že zajdu do prvního obchodu "Les a lov" a požádám o kontrolu podle č. j. Nejsem si ale jistý úspěchem (GDPR nebo tak něco).

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#10 » čtv 16. úno 2023, 11:56

Urban píše:Ověřit platnost = zkontrolovat datum, jestli NP není propadlé........

neřeší vůbec nic, klidně si na něj mohl koupit hodinu před tím jinou zbraň



Piggy
Příspěvky: 1876

Příspěvek#11 » čtv 16. úno 2023, 12:13

Co můžu ověřit jako OO (obyčejný občan)?
Totožnost = jméno a příjmení, datum narození, bydliště - opíšu z OP. Beztak to musím napsat do šediváku.
Dále číslo ZP - opíšu z téhož. Číslo povolení - opíšu z téhož, nebo také ne (patří mezi údaje, které se uvádějí, jen jsou-li žadateli známy).
Zdali jsou uvedené dokumenty pravé či falešné, nemám jak ověřit - leda by byly očividně neuměle vytvořené vodovkami na linkovaném papíru.
Odevzdám na OSZBM šedivák a ZP a o víc se nestarám. Pokud něco nesedí, budou to řešit oni.



kiv61
Příspěvky: 579

Příspěvek#12 » čtv 16. úno 2023, 12:21

Řešením je prodávat zbraň na střelnici, která má přístup do CRZ, resp. do evidence ZP.
Stejně si nemálo kupujících chce zbraň vyzkoušet tak se to sfoukne najednou.



JYbour
Příspěvky: 225

Příspěvek#13 » čtv 16. úno 2023, 12:56

A hned mám cenné informace "jak na to" takže díky za ně. A není to tak, že si musím to nákupko od kupujícího vzít a předložit já se šedivákem?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#14 » čtv 16. úno 2023, 12:59

kiv61 : Přístup do evidence ZP? To slyším poprvé. Ono něco takového existovat bude ale bude tam mít přístup pouze policie. Jestli číslo ZP sedí k dané osobě a jestli má NP se sice dá v CRZ zjistit ale já už vidím to nadšení u prodejce nebo kohokoliv jiného s přístupem do CRZ, když někdo přijde s takovou žádostí. Navíc k tomu musí být ochoten především kupující sdělovat někomu dalšímu svoje osobní údaje. I když na střelnici svoje jméno, příjmení a číslo ZP sděluje stejně. Ovšem ne každá střelnice má přístup do CRZ. Jak už tady bylo řečeno, prodávající jedná v dobré víře, že vše je v pořádku a doklady jsou platné. Případný problém jde za kupujícím.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#15 » čtv 16. úno 2023, 13:01

NP je toho, komu bylo vydáno. Nakonec nechápu proč někde na OSZBM vyžadují aby ho měl při registraci zbraně s sebou. Vidí ho přeci v CRZ. Abys ho předkládal ty jako prodávající je totální blbost. Nakonec šedivák a PZ můžeš klidně poslat na OSZBM poštou. Dělám to běžně.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 hostů