Prodej zbraně



bbobb
Příspěvky: 353

Příspěvek#16 » čtv 16. úno 2023, 13:47

Podle mě je lámat si hlavu s ověřováním čehokoliv nesmysl, určitě bych se s kupujícím netahal někam na místo, kde má někdo ochotný přístup do CRZ.

Když prodávám zbraně, opíšu údaje do šediváku a smlouvy. Číslo jednací NP neřeším, je to cár papíru.
Ostatně ZP je taky cár papíru a koneckonců na OP taky nemám co já ověřit. Možná, že to není prošlé, ale i to mi přijde nad rámec - nemám právo nikoho legitimovat a úplně stejně by mi ty údaje mohl jen nadiktovat.

Takže opíšu, odevzdám PZ a šedivák a tím to pro mně končí.
Že to duo můžu poslat poštou, jak píše marinakus, mě nenapadlo. Příště uplatním. :)

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#17 » čtv 16. úno 2023, 14:50

Myslím, ze zde se v pohodě uplatní princip "v dobré víře". Pokud je kupující solidne vystupující, doklady se zdájí být ok, sepíšete smlouvu se všemi údaji, k tomu šedivák, který se svým PZ odnesete na policii, kde zbran ze sebe "odhlásíte", je to vše ok. Problém by měl ev. kupující.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#18 » čtv 16. úno 2023, 16:32

bbob : Samozřejmě doporučeně.



Jiri_t
Příspěvky: 36

Příspěvek#19 » čtv 16. úno 2023, 18:29

Platnost NP si člověk někde na parkovišti u kauflandu těžko ověří, já jako prodávající komunikuji s kupujícím pomocí e-mailu či textovek kde mám aspoň trochu v "ruce" co mi nakupující tvrdí. A vezmu si od něho, krom podpisu na smlouvě a ověření dokladů, i kopii nákupního povolení které mi předkládá.



Střelec
Příspěvky: 1668

Příspěvek#20 » čtv 16. úno 2023, 18:44

Stalo se zde někomu, že prodal zbraň přesně dle všech náležitostí (tzn. prokázání ZP, NP apod.) a následně zjistil, že zbraň prodal neoprávněné osobě? Celkem by mě to zajímalo.
Já nakupoval/prodával nesčetněkrát a musím zaklepat, že problém nebyl nikdy. Vždy seriózní jednání. To, když jsem prodával občas auto, tak to bych mohl psát povídky na pokračování o divnolidech, naštěstí to nebývá moc často, na rozdíl od zbraní.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#21 » pát 17. úno 2023, 01:15

Dovedu si představit, že podobně, jako za Covidu fungovala mobilní aplikace ČTečka na kontrolu QR kódu, tak by mohla existovat mobilní aplikace na ověření platnosti OP nebo pasu s čipem. To by sice nepomohlo přímo, ale člověk by měl možnost ověřením občanky získat poměrně velkou jistotu ohledně identity (pokud by tedy občanka nebyla kradená). Podmínkou je ovšem průkaz s čipem...

Uživatelský avatar
FiBe
Příspěvky: 43

Příspěvek#22 » pát 17. úno 2023, 03:33

ověření platnosti dokladů (OP, CP ZP/ZL) je možné již drahně dlouhou dobu pomocí stránek MV - https://aplikace.mvcr.cz/neplatne-doklady/
v dnešní době tedy při prodeji / nákupu mezi (se zbraněmi) nepodnikajícími osobami stačí vzájemná kontrola OP & ZP pomocí výše uvedeného odkazu + předložení NP (prodávající může vyžadovat fyzickou či elektronickou kopii, to není v dnešní době problém) + OSZBM (odhlášení/ přihlášení zbraně)

padělat NP není problém, padělání ZP už vyžaduje zručnost, ale u OP je to takřka nemožné. Ale pakliže prodávající nemá "důvěru" v kupujícího, je lepší požádat třetí stranu, nekdo tu na fóru psal, že prodává / kupuje u místně příslušného OSZBM ...



JirkaCV
Příspěvky: 1527

Příspěvek#23 » pát 17. úno 2023, 07:27

Ta aplikace je na prd.
Zkusil jsem vyhledat neplatný zbroják a vyšlo mi toto:
"Doklad s číslem BFLMPSVZ nebyl nalezen v databázi neplatných dokladů."

Čísla dokladů, která si někdo vycucal z prstu tam prostě nejsou, jenom propadlé/odňaté doklady.

EDIT:
"Zbrojní průkazy a zbrojní licence evidované jako ztracené nebo odcizené (pohřešované). Upozornění: V seznamu se nenacházejí zbrojní průkazy, u kterých již uplynula doba jejich platnosti. Při dotazu zadejte pouze 6 místné číslo průkazu / licence (bez 2 písmen označujících sérii)."



BrozT
Příspěvky: 62

Příspěvek#24 » pát 17. úno 2023, 08:31

Vaše starosti bych chtěl mít… není Vaši povinnosti hodnotit co je a co není padělků a jak moc je to v pořádku… pokud předloží NP ne starší nez rok a příslušné doklady tj. ZP a NP tka konec… obcanku řidičák, zelenou kartu byste nechtěli?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#25 » pát 17. úno 2023, 08:52

Přesně jak píše JirkaCV. Pokud si někdo vymyslí ZP a padělá ho, v žádné databázi nebude. Ale ještě lépe to píše BrozT.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#26 » pát 17. úno 2023, 09:05

Za mě je lepší než snaha kontrolovat doklady provést předání na střelnici. Kupující se zapíše a většinou to je na kamerách. Navíc si může zbraň i vyzkoušet.

Uživatelský avatar
FiBe
Příspěvky: 43

Příspěvek#27 » pát 17. úno 2023, 09:50

@JirkaCV:
tak řekl bych, že ta aplikace je dostačující k danému účelu, tedy zjistit zdali je daný průkaz neplatný (tj. zejména ukradený, ztracený, zneplatněný). Když to postačuje bankovním institucím, nám by mělo též.
To, jestli je "propadlý" se pozná na datu platnosti ...

To jak kdo (pře)prodává zbraně a střelivo, resp. další (tlumiče, ...) je každého věc, klidně to dělejte na dobré slovo a zároveň věřte v to, že jste pro OČTŘ z obliga, resp. věřte v nezávislost a spravedlnost české justice.
Pro ty ostatní je tohle jedna z možností.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#28 » pát 17. úno 2023, 10:33

Kolik je rocne prodanych zbrani? Kolik z toho je nejaky skutecny problem? Máte nekdo statistiky? Nevím o zadnem takovem pripadu a myslím, ze novinari by se toho chytli okamzite.

Takze at si to kazdy dela dle sebe, ale proste primerená opatrnost zatim stačí.

1) dám inzerát a neregauju na divne znejici, pisici individua, na nestandardni pozadavky apod.
2) sejdu se (vyhodnotim, zda nekde venku, na strelnici, nebo doma)
3) vzájemne si zkouknem ZP, NP, sepiseme smlouvu a sedivak.
4) overime cisla na kveru a PZ
5) vhodne predame prachy, potresem rukou a dem si po svejch, casto i pokecame co kdo ma a jak to fachá
6) prodejce dojde na poldy a odevzdá PZ s sedivakem (smlouvu si necham a sedivak mám vyfocenej)

Kupujici udela co on musi. a fertig.

Ja osobne nenechám fotit jakejkoli muj doklad.



Jiri_t
Příspěvky: 36

Příspěvek#29 » pát 17. úno 2023, 11:15

Mě to přijde teď jak to je dostačující, udělám co mohu a odhlásím zbraň. A abych pak ještě řešil něco přes nějakou aplikaci, jak zde někdo navrhuje, by se mi fakt nechtělo.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#30 » pát 17. úno 2023, 11:48

FiBe : Přestupky žádná justice neřeší. Je to v pravomoci PČR.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Haluziak, Rejsek a 94 hostů