Nutná obrana, krajní nouze...

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#1276 » ned 11. črc 2021, 16:44

genu píše:Na druhou stranu si nedokážu představit situaci ve které začíná útok na vzdálenost 20m. Konkrétně jak?
Varovný výstřel je marná ztráta (krom pětikoruny) času i vzdálenosti a to je luxus, který si snad nikdo nemůže dovolit.
Pokud je prostor a čas na varovný výstřel, tak si nejsem jistý, že jde o bezprostřední útok...

Já bych nebyl tak kategorickej...

Na 20m? Co třeba, když nějaký dementi budou ve čtyřech skákat někomu naproti přes ulici po hlavě?

Ztráta času ani pětikoruny mi to nepřijde. Třeba v tomhle případě mám docela velkou šanci, že tou jednou vteřinou (nebo kolik je ta nesmyslně malá ztráta?) zachráním život.
(Ne, netrpím mesiášským komplexem a uvědomuju si i negativní dopady takového chování. Jen příklad...)

Já si dokážu představit, že můžou nastat situace, kdy je nejlepší tasit a hned střílet, tasit a zařvat, tasit a dát hned varovnej, tasit skrytě a mít kvér schovanej v ruce, nebo se prostě jen otočit a poklidně odejít...
V podstatě cokoli si vymyslíš.
Můžeme se bavit o tom, jestli by to byly správné řešení pro ty jednotlivý situace, nebo jsou jiný a vhodnější - ale od stolu šmahem odsoudit hrozbu zbraní nebo varovnej výstřel mi přijde stejně absurdní, jako prastará (hypotetická) poučka "když střílet, tak zabít".

Jinak s tím doporučením netahat, pokud nejsem připraven střílet - s tím naprosto souhlasím. Ale neznamená to, že musím.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#1277 » ned 11. črc 2021, 18:08

Starosta: určitě se shodneme, že "správné řešení" jednotlivé situace asi dopředu nikde není, bo nikdo neví jak se co semele.
Ale nechtěl bych být v situaci, kdy na 20m přes ulici vidím, že 4 někomu šlapou po hlavě.
Pokud nejdřív voláš policii, tak teoreticky riskuješ, že ztratíš každou vteřinu a nezachráníš život.
Nebo na ně zařveš, nebo vystřelíš do vzduchu a nemusí ti věřit, že nemáš plynovku a půjdou na tebe 4 ...
Tak doufám, že nikdy v té situaci nebudu.

Uživatelský avatar
DDshot
Příspěvky: 20

Příspěvek#1278 » ned 11. črc 2021, 19:55

A co kdyz ti 4 co slapou nekomu po hlave na druhe strane ulice budou policajti v civilu. A ten chudak bude zlocinec ktereho prave dopadli? Jak to tak rozlisim na tu vzdalenost?
To rozhodne neni KN.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#1279 » ned 11. črc 2021, 20:44

DDshot: No KN to není 100%, KN je odvracení nebezpeční (útok lva), nikoli útoku (úmyslné jednání člověka)



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#1280 » ned 11. črc 2021, 20:45

KN to neni ani keby 4 zlocinci skakali po hlave policajtovi. Na druhu stranu, ak by 4 policajti skakali po hlave zlocincovi, tak to moze byt NO. Policajt totiz nema zo zakona opravnenie zavrazdit pachatela. Aj ked predpokladam ze NO proti policajtom by sa tazko preukazovala.



zbynek.ruzicka
Příspěvky: 31

Příspěvek#1281 » ned 11. črc 2021, 21:17

Květen 2020. Tři vyfetla ve věku okolo 30 let i s čerstvě rozdělenou "lajnou" na skle mobilního telefonu na schodišti bytového domu. Slovní pokus o vyhození z domu přerostl v konflikt kdy od dvou vyfetel velmi reálně hrozil fyzický útok na mou osobu. Byl jsem navíc v postavení níže na schodišti než oni. Jejich pohyb byl zastaven hrozbou použití střelné zbraně s ukázáním. Na kecy o pistolce z hračkárny byl ukázán druhý zásobník s ostrou municí. Pro ten okamžik byla eskalace konfliktu potlačena.
To, že to pak pokračovalo dále ve vestibulu za přítomnosti domovníka, mojí přítelkyně a záznamu průmyslových kamer je trochu o něčem jiném.
V září to pak řešila přestupková komise města kam to předala PČR která je zadržela (nešlo to prý uhrát na TČ). Jak vyfetla dopadla nevím, ke komisi se samozřejmě nedostavili.
Při zásahu mi byla zkontrolována legálnost držení zbraně a při sepisování výpovědi mi byla na služebně ihned vrácena a umožněno i nabití náboje do komory. :-) Dále "použití" zbraně již nebylo řešeno přesto, že si vyfetla na to stěžovala.
Jeden z těch feťáků byl 10 měsíců před tímto incidentem propuštěn po 8 letém výkonu trestu za těžké ublížení na zdraví pod vlivem návykové látky.



risa2000
Příspěvky: 846

Příspěvek#1282 » ned 11. črc 2021, 21:18

DDShot: Vždy, když se budeme bavit o modelové situaci, tak ta má určité modelové předpoklady. Např. že útočník je útočník a obránce je obránce. Počítám, že když budu chtít, vždy najdu nějakou konkrétní variantu k dané modelové situaci, kdy obecný závěr (řešení) nepůjde použít. Jak má vědět, že borci naproti nejsou policajti? Jak mám vědět, že ten borec s nožem, co bodá do druhého, nenatáčí nízkorozpočtový dokument z českého podsvětí? Jak mám vědět, že útočník je hluchý a tudíž můj varovný výstřel (nebo výzvu) neslyšel? Jak mám vědět, že zbraň, kterou na mne útočník vytáhl, je ve skutečnosti atrapa. Co když útočník není ve skutečnosti útočník? Atd.

20 m není podstatných, podstatné bylo, že to je už dost daleko, aby se dalo spolehnout na to, že útočník vidí (pozná) můj záměr (hrozbu). Co když útočník blbě vidí a neuvidí to ani na 5 metrů?

To, že tyhle speciální případy nepovažuji za důležité pro diskusi, ale neznamená, že nemohou nastat a věřím tomu, že když to začneš promýšlet do mrtě, najdeš takových "překvapivých" variant mnohem víc. Pak ti nezbyde než se smířit s tím, že buď jdeš do určitého rizika (které možná můžeš snížit výcvikem, nebo teoretickou přípravou), nebo se téhle situaci vyhneš úplně (asi ti nic nehrozí, když necháš čtyři borce naproti toho pátého umlátit - co když si jen gangy organizovaného zločinu vyřizovaly účty).

A nebo si řekneš, že možná stojí za to, jít trochu do hloubky a zkusit najít nějaký takticky a morálně přijatelný model. Co kdyby se tohle odehrálo někde jinde, kde ty nejsi a ten pátý co ho umlátí, byl někdo, na kom ti záleželo.



cipis
Příspěvky: 2097

Příspěvek#1283 » pon 12. črc 2021, 10:38

Policajt v civilu musí s tímto rizikem počítat a určitě, pokud je to jeho prací (a není to jen případ, kdy jde ve svém volném čase), tak musí být trénovaný i na tuto možnost. Tj. to, že ho někdo konfrontuje se zbraní. Že to dopadá dobře pro všechny "hodné", tak víme z příkladu střelby u vlaku, kdy do konfliktu policisty v civilu a nějakého parchanta zasáhl ozbrojený spoluobčan. Že to dopadá špatně zase z nedávného příkladu, kdy civilního zachránce z nějaké přestřelky pak smázla policie, až bylo po všem.
Do cizích konfliktů se vždy špatně zasahuje, protože do poslední chvíle není zřejmé, kdo je kdo, někdy tohle řekne až soud, byť třeba na místě se zdá situace jasná (chlap srazí ženu k zemi, nakonec je to zlodějka/vražedkyně z předchozího dění). Tudíž vstoupit s ostrou střelbou na někoho nemusí být ten správný nápad, takže se nabízí varovný výstřel. A defacto pokud nemám dostatečnou palebnou kapacitu a dostatečné sebevědomí spolu se zkušenostmi, udržet v šachu celou skupinu a případně ji poklidit, tak bude v těchto případech asi lepší zůstat v povzdálí, samozřejmě zavolat 158 a kontrolovat svou bezpečnost, tj. pohlídat si záda a říct PČR, že jsem ozbrojen a jak vypadám, aby mě nesmázli oni.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#1284 » pon 12. črc 2021, 11:01

No ten civiclní zachránce měl ÚDAJNĚ vzít do ruky AR15 toho špatného a pak ho sejmul policajt...



cipis
Příspěvky: 2097

Příspěvek#1285 » pon 12. črc 2021, 11:10

Tak jak tak je podstatné tu policii informovat, že tam prostě jsem a jsem ozbrojený.
Tedy těch požadavků při "zásahu" je celá řada.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#1286 » pon 12. črc 2021, 13:30

Velkou roli v tom hraje i vztah k napadenému. Když budou skákat 4 vyfetla po hlavě pátému, nebo prostě někomu cizímu, určitě jen zavolám policii. Je to smutné, ale lidí je prostě hodně a nemůžete zachránit každého. V tu chvíli pro mě má větší cenu můj život a zdraví, a to, abych se večer vrátil domů k přítelkyni, a mohl ráno do práce, starat se o nás. V opačném případě bych asi přespal ve vazbě, přišel o práci, vyplázl úspory za právníka... Za to mi cizí člověk zkrátka nestojí.
Na druhou stranu, být to někdo z rodiny, přišel bych s křikem ať okamžitě přestanou na svojí oblíbenou tréninkovou vzdálenost a pokud by nepřestali, tak bych jako varování zastřelil prvního a dal dalším pár vteřin na rozmyšlenou.



cipis
Příspěvky: 2097

Příspěvek#1287 » pon 12. črc 2021, 14:33

Varovné zastřelení ;-)

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 283

Příspěvek#1288 » pon 12. črc 2021, 14:41

cipis píše:Varovné zastřelení ;-)

Je připraven na válku. :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#1289 » pon 12. črc 2021, 17:41

Jo, no: "pro výstrahu zastřelen". Mě spíš bralo těch "pár vteřin na rozmyšlenou" (jedna, dva, prásk, bum, prásk, nu co už, času jste měli dost, holoto!) :lol:



Aikno
Příspěvky: 2

Příspěvek#1290 » sob 21. srp 2021, 00:24

Situace, která mě už nějakou dobu vrtá v hlavě a která se mi dneska připoměla. Teorie zhruba taková: někdo vás vybrdzí a pak vystoupí hrozit se zbraní, nebo plynovkou (o čemž nemáte tušení). Kdy nastává ten okamžik, kdy je přijatelný se bránit, když jde naproti mě, když na mě míří? ... Vzpoměl jsem si na to video, kdy dva policajti v civilu zastavili takhle někoho a jeden vystoupil z auta s pistolí v ruce. Jak by se tohle bralo, z pohledu NO. Protože na mě někdo takhle vystoupit, tak jsem vyděšený k smrti. Otázka jestli se obávám o život je na 120% ano, naprosto. Neměl bych vůbec zájem čekat jestli mi přišel "vynadat", nebo jestli je to naprostý labil a chce to do mě naprat. Vzpoměl jsem si na to dneska, když mě zrovna takhle jeden magor vybrzdil na silnici, protože jsem jel 2km pod limit. Zastavili jsme na 0, kudy objet nebylo. Chvíli blikal a popojížděl a brzil a nakonec se na to vykašlal a zmizel. Ale přesně jsem si vzpoměl na to video s policajtama o kterých nikdo nemůže tušit, že jsou policajti a jeden si to nese v ruce jak svačinu. Co bych dělal, když by na mě někdo podobně nastoupil. V tom videu by to bylo o to víc v háji, že to byli nakonec policajti, ale i bez toho faktu, je to celkově dost debilní situace kdy střílet mi přijde přehnaný, ale může se to během vteřiny zvrtnout a pak už není na žádnou obranu čas.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: sandmancze a 13 hostů