Nutná obrana, krajní nouze...



skagerak
Příspěvky: 1014

Příspěvek#1546 » stř 20. pro 2023, 14:26

Tondys píše:


Podstatné tedy je hlavně, jak to vyhodnotí policie, potažmo státní zástupce. U soudu pak už jeden nikdy neví.



Proto byva vhodne na tom pracovat od zacatku a nepodcenovat to.

Taky v obecne rovine bych varoval pred telefonaty s pcr ve smyslu " mohl byste se stavit?... potrebujem tady jen neco doplnit to je par minut... ne vubec nepotrebujete pravnika... ne nemusite mit pravnika... jen par veci si tu potrenujem ujasnit..."



zbynek.ruzicka
Příspěvky: 31

Příspěvek#1547 » stř 20. pro 2023, 14:38

V roce 2019 jsem prožil něco podobného.
3 feťáci. 2 z verbálního ataku přešli na fyzické naznačování útoku a slovní vyhrožování. Po ukázání zbraně a potvrzení druhým zásobníkem, že nejde dle jejich slov o hračku útok vzdali. Domovník mezitím zavolal policii a feťáky na útěku zajistili. Ti si stěžovali, že jsem jim vyhrožoval pistolí.
Po kontrole legálnosti mi byla zbraň vrácena. Staženy záznamy z kamer a vše předáno na přestupkové. Já a domovník poškozený, feťáci pachatelé. Zbraň již nikdo neřešil.

Záznamy z kamer mám dodnes uloženy v PC.



ExplosiveCZ
Příspěvky: 22

Příspěvek#1548 » stř 20. pro 2023, 14:41

Praktické rady: https://zbrojnice.com/2020/06/15/nutna- ... -utocnika/

Platí nikdy nevypovídat bez advokáta. Často je to jediný důkaz, který pak v trestním řízení je.



Tondys
Příspěvky: 38

Příspěvek#1549 » stř 20. pro 2023, 15:03

Dobře, tedy nebudu vůbec vypovídat. Jen jsem jim tedy chtěl dát tu lékařskou zprávu a aby si příp. zdokladovali tedy tu područku zlomenou v autě. Navíc tedy nevím jestli nevypovídat i v případě svědectví, pokud budou potřebovat, proti pachateli... :-/

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#1550 » stř 20. pro 2023, 15:04

Už jsi volal tomu Gawronovi?

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1304

Příspěvek#1551 » stř 20. pro 2023, 16:11

Tondys píše:Dobře, tedy nebudu vůbec vypovídat. Jen jsem jim tedy chtěl dát tu lékařskou zprávu a aby si příp. zdokladovali tedy tu područku zlomenou v autě. Navíc tedy nevím jestli nevypovídat i v případě svědectví, pokud budou potřebovat, proti pachateli... :-/


Napřed to bude podání vysvětlení - tam máš právo na přítomnost advokáta (ale neměl by do toho zasahovat), poté až svědecká výpověď (buď ještě u PČR nebo pak u soudu nebo taky vůbec - pokud budou všichni u soudu souhlasit, dá se podání vysvětlení přečíst).

Jako svědek máš povinnost vypovídat (a pravdivě), odmítnout pouze pro nenezpečí tr. stíhání své nebo osoby blízke (stručně řečeno).

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3015

Příspěvek#1552 » stř 20. pro 2023, 16:19

Mám kontakt (5 let starý) na advokáta zabyvajiciho se nutnou obranou ze zlina. Jeho umetelstvi neznam. Kdyby to něčemu pomohlo. V případě zájmu pošli pm. Jinak ignoruj. Děkovat netřeba.



Tondys
Příspěvky: 38

Příspěvek#1553 » stř 20. pro 2023, 16:58

Héfaistos píše:Už jsi volal tomu Gawronovi?

Uložil jsem si na něj telefon a napsal mu email, že si ho do telefonu přidávám a ve stručnosti tří vět o co jde. Odepsal mi, že to bere na vědomí. Nemohu si dovolit takové výdaje a stále doufám, že si advokáta najmout nebudu muset. Co jsem se díval, kolik to pak stojí, ceny jsou astronomické.



Tondys
Příspěvky: 38

Příspěvek#1554 » stř 20. pro 2023, 17:01

P.V. píše:
Tondys píše:Dobře, tedy nebudu vůbec vypovídat. Jen jsem jim tedy chtěl dát tu lékařskou zprávu a aby si příp. zdokladovali tedy tu područku zlomenou v autě. Navíc tedy nevím jestli nevypovídat i v případě svědectví, pokud budou potřebovat, proti pachateli... :-/


Napřed to bude podání vysvětlení - tam máš právo na přítomnost advokáta (ale neměl by do toho zasahovat), poté až svědecká výpověď (buď ještě u PČR nebo pak u soudu nebo taky vůbec - pokud budou všichni u soudu souhlasit, dá se podání vysvětlení přečíst).

Jako svědek máš povinnost vypovídat (a pravdivě), odmítnout pouze pro nenezpečí tr. stíhání své nebo osoby blízke (stručně řečeno).


Tak teoreticky vzato mohu odmítnout vypovídat rovnou už jako svědek, neboť bych si tím mohl přivodit sám trestní stíhání, ne? A to je přece holý fakt, tedy pravda.



skagerak
Příspěvky: 1014

Příspěvek#1555 » stř 20. pro 2023, 17:30

Kdyz nebudes vypovidat tak tam bude jen verze druhe strany... plus tady nastesti jeste kamery...



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#1556 » stř 20. pro 2023, 17:35

Když odmítneš vypovídat, je to signál, že si seš vědom toho, žes něco udělal tak špatně, že by ses vystavil stíhání. Otázkou pak je, jestli je to dobrý tah.



Tondys
Příspěvky: 38

Příspěvek#1557 » stř 20. pro 2023, 17:40

Njn, tak každopádně tak jako tak jsem nemohl udělat nic správně, ani teoreticky. Což je vlastně základní princip, na kterém tady funguje právní systém a to jsem vlastně už v minulosti pochopil. Dokonce mi to pak i říkala jedna soudkyně mezi čtyřma očima. :-)

Držet ústa a krok, nechat se mlátit na silnici od kdejakého primitiva. Jinak budeš potrestán. :idea:

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3015

Příspěvek#1558 » stř 20. pro 2023, 18:01

[quote="Tondys

Tak teoreticky vzato mohu odmítnout vypovídat rovnou už jako svědek, neboť bych si tím mohl přivodit sám trestní stíhání, ne? A to je přece holý fakt, tedy pravda.[/quote]
Zapomeň na tuto tezi. Máš to pomotane. Vnímám že se neorientujes v správním a trestním řadu. Pro maximalizaci úspěchu:

Doporučení : Při příštím kontaktu se správním orgánem vypovídat jen s advokátem. Popř samostatně říkat jen to co on předtím řekl že máš říct. Jinak nezlobte se nebudu vypovídat. Nemám zde advokáta. Budu vypovidat příště. co je další správní krok nevíš, ja to taky nevím, získáš čas sehnat advokáta.

pracovník státní orgán může nalehat, vyhrožovat, doporučovat, radit, vydírat, 5x během jednání nalehat (ano je to velmi psychicky náročné) , aby z tebe získat nějaký popis události. nenechat se zviklat. Říkat viz doporučení. Klidně 5x dokola (zažil jsem, než to policajt konečně pochopil, že vypovídat nebudu a pak přestal konečně lstivě nalehat)

Úrovní jakoby výpovědí je nekolik a konsekvence z nich různé. Mají svoje pojmenování dle správního řádu (mám zmapovano) nebo trestního řádu (nemám). Pokud nevíš s jistotou co děláš, rid se radou doporučení.

Do teď co se stalo stalo se, už to nejde změnit. Blbě jsi to neudělal, rozjeté to máš dobře (prvotní výpověď PČR, video, mít záznam o zranění). Následně si to nezkazit (řídit se doporučení).

Motto: všechno co řekneš může být jednou použito proti tobě. Važ slova státnímu orgánu. To platilo za středověku, Hitlera, komousu, platí dodnes. Analogie s americkými filmy je jen pravdivá shoda náhod.



skagerak
Příspěvky: 1014

Příspěvek#1559 » stř 20. pro 2023, 18:47

To co tady asi pripada v uvahu je tzv podani vysvetleni "158"

Obecne podavat vysvetleni muze osoba ktera bude pozdejsi obvineny, poskozeny, svedek a nebo nekdo kdo uz o tom nikdy neuslysi...

U soudu se to da pouzit jen se souhlasem stran (ale ve spise to je a lze si to tam precist...) . Proto se pak nekdy (ne vzdy) jeste dela "procesne pouzitelna forma"...
Tedy vyslech svedka / obvineneho...



Tondys
Příspěvky: 38

Příspěvek#1560 » stř 20. pro 2023, 18:52

Policista na telefonu mi říkal, ať zítra zavolám policistovi, kterému to bude přidělené. A že se pak domluvíme kdy bude výslech. O podání vysvětlení nic neříkal.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: glock69 a 3 hosti