Nutná obrana, krajní nouze...

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 280

Příspěvek#1246 » čtv 8. črc 2021, 17:49

kolombo: souhlas. Přidám dotaz. To namíření se zbraní ve Vysokém Mýtě by jsi řešil jak? Bez ohledu na to, že se prokázalo, že to byla airsoftka.

Uživatelský avatar
Mira23
Příspěvky: 8

Příspěvek#1247 » čtv 8. črc 2021, 18:40

kolombo píše:Asi bych neriskoval situaci kdy ty budeš hrozit zbraní a on se rozběhne k Tobě a bude volat: "Tak střel ..."


No šlo mi o to, že když například uvidím na zahradě zloděje (co jsem se dozvěděl pokud je zahrada oplocená, tak můžu nosit veřejně), tak nebudu řešit kalhoty, pouzdro, ale vezmu zbraň a letím (raději pistoli, nevím zda AR15 by byla OK :-) )

Ale naproti našeho baráku mám hned dům, kde mi vidí na zahradu, tak nevím zda je právně v pořádku tam nosit veřejně zbraň :-)

Uživatelský avatar
Rick Grimes
Příspěvky: 217

Příspěvek#1248 » čtv 8. črc 2021, 18:48

Patton píše:...To namíření se zbraní ve Vysokém Mýtě by jsi řešil jak?...
Já bych zkusil bejt rychlejší. :evil:



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#1249 » čtv 8. črc 2021, 18:53

ondrush: To jestli "nosiš" nebo "držíš" se rozlišuje podle toho v jakém stavu je zbraň a co s ní děláš, ne podle toho, na jakém jsi pozemku.

Pokud tě někdo při tom může vidět, tak to považuji za veřejné. Doma, kde tě nikdo nevidí, si nos jak chceš, ale když budeš chodit kolem domu s flintou, sousedovi na očích, tak to bude (podle mne) přestupek.

Že zbraň používáš výhradně střelbou je sice pěkné, ale druhá strana bude určitě přesvědčená, žes ji použil, byť jsi nevystřelil, právě jako hrozbu.

Osobně, než na policii vysvětlovat, že podle mne, jsem zbraň nepoužil, bych tam naopak nahlásil použití "jako hrozbu" s cílem odradit od dalšího (protiprávního) jednání, protože to je právě jeden ze způsobů jak zbraň, při řešení situace, použít.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#1250 » čtv 8. črc 2021, 18:58

Osobně si myslím, že není úplně nutné informovat všechny sousedy, že máš doma zbraně :-)

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1251 » čtv 8. črc 2021, 20:03

Pro účely zákona se rozumí držením zbraně mj. mít zbraň uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce. Takže samozřejmě na vlastním oploceném pozemku jde o držení. Ale pozor, ani na vlastním pozemku nemůžu dělat, co se mi zlíbí. Pokud mi někdo vyplení záhon jahod a já ho budu "držet v šachu" palnou zbraní, pak může jít o exces z nutné obrany a můžu mít snadno na krku nebezpečné vyhrožování.

Přestože jsou lidé, kteří se s policií potkat moc nechtějí a raději si nechají pro sebe, že jsi na ně mířil, doporučuji držet se zákona a nahlásit každé použití zbraně v KN nebo NO. Nikdy nevíš, komu ležíš v žaludku a kdo tě zrovna natáčí na mobil.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#1252 » čtv 8. črc 2021, 20:45

Pouziti se mysli strelba(varovna,ci do utocnika)

Ale odpovezte si otazku: pokud nekdo dela "neco" co je pro mne duvodem k tomu, abych vytahl zbran (at uz ji ve vysledku bude nutne pouzit ci nikoli), neni to "neco" soucasne, I necim co by melo byt, duvodem abych to ohlasil PCR ?

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#1253 » čtv 8. črc 2021, 21:18

Stanovisko MV https://www.mvcr.cz/soubor/oznamovaci-povinnost-pri-pouziti-zbrane-pdf.aspx
Myslím si, že soud na tohle téma ještě neproběhl. Takže je to sice názor MV, ale soudy pak mohou rozhodnout jinak.

Napadá mě taky otázka ohledně zastrašení zbraní a podání vysvětlení na PČR. A teď ta otázka, podávat vysvětlení? Odmítnout vypovídat a ať si to PČR vyšetří sami? Když vypovídat tak sám nebo s právníkem?

Rovnou si sám sobě odpovím. V případě, kdy ze zbraně nevyjde rána, bych nic nevysvětloval a nechal nejdříve pracovat orgány. Pak bych případně zahájil obranu. Ale zajímá mě i názor ostatních, jak byste postupovali vy?



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#1254 » čtv 8. črc 2021, 21:58

Sud, pokud to sam oznamujes, tak...



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#1255 » čtv 8. črc 2021, 22:07

Je to jednoduché. Existuje hranice, kdy jde o život (těžké ublížení na zdraví) a do té doby nejde o nic.

Před tou hranicí se člověk snaží co nejvíce situaci uklidnit, vycouvat a co nejdřív ohlásit. Pokud je čas zbraní jen hrozit, tak je určitě i čas jí naopak nehrozit a řešit to jinak.

Po té hranici už je všechno v prdeli, a člověk musí co nejrychleji tasit a přesně vystřelit.

Zbraň se používá buď na 0 nebo 100%, nic mezi.
Uvědomělý držitel E už má takovou situaci dopředu dobře rozmyšlenou, ví, jak moc to bude v prdeli, má připraveného právníka a hlavně se do té situace vůbec nechce dostat a udělá všechno pro to, aby se jí bez úhony vyhnul.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#1256 » čtv 8. črc 2021, 22:12

Stop. Běžte na přednášku advokáta o obraně se zbraní. To vám dá 100x víc.

Víceméně máte asi všichni pravdu (nečetl jsem všechny ),, ale vidím že si může člověk mylně vyložit kdejakou blbost. Životní blbost.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#1257 » čtv 8. črc 2021, 22:20

JakubDotPy: Jestli tvrdíš, že buď se ze zbraně střílí, nebo se vůbec nevytahuje, máš k tomu nějaké reference?
Protože hrozba je běžný prostředek obrany, a rád bych věděl, kde se bere ten pohled, co zastáváš ty.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1258 » čtv 8. črc 2021, 22:24

Na nějaké zastrašování zbraní bych rychle zapomněl. Zbraň tahá civilista až ve chvíli, kdy musí střílet. Policajtovi útočník uvěří, že má ostrou. Ale co mám udělat, když se nenechá zastrašit a se slovy "plynovky se neleknu" udělá krok ke mně? Vystřelit? Schovat zbraň? Nechat se odzbrojit? S trochou nadsázky, jestliže zbraň vytáhnu dřív, než do mne kopne, když ležím na zemi, jsem v průšvihu. Až na té zemi mám nějakou šanci, že mi střelba projde.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#1259 » čtv 8. črc 2021, 22:34

můj názor - zbraň vytahuji tam kde jsem oprávněn na útočníka vystřelit, jindy ne.
pokud ale se situace (zázračně?) vyvine tak, že postačí hrozba/varovný výstřel(pro který bude čas a prostor) tak proč ne ....

ale rozhodně bych nevytahoval zbraň s cílem "postrašit" tam, kde to na oprávněnou střelbu nevypadá



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#1260 » pát 9. črc 2021, 00:43

Lynx: Pokud je tvoje obrana založena na tom, že se napřed musíš nechat ohrozit, tak to zjevně není optimální obrana, nicméně, pokud se takto chceš bránit, je to tvoje volba. Postup (a následky) si koneckonců každý musí zdůvodnit sám.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů