Nutná obrana, krajní nouze...

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1216 » pát 28. úno 2020, 09:03

Čím více slov a dlouhých souvětí, tím hůře se bude zákon vykládat => bude více prostoru k různým kličkám apod.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#1217 » pát 28. úno 2020, 09:48

jezekif píše:Takže si můžeme v klidu můžeme srovnat stávající a navrhovaný stav:
§ 29Nutná obrana
(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.
(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

navrhovaný:
§ 29Nutná obrana
(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.
(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená „zejména ke způsobu útoku, jeho místu a času, okolnostem vztahujícím se k osobě útočníka nebo k osobě obránce a nejedná-li obránce v silném rozrušení způsobeném útokem, zejména v důsledku zmatku, strachu nebo leknutí.
(3) O nutnou obranu jde také, pokud někdo, i bez splnění podmínek odstavce 2, při ochraně života, zdraví nebo majetku použije fyzické síly, včetně použití zbraně proti tomu, kdo násilím, pohrůžkou použití násilí nebo lstí neoprávněně vnikne do obydlí jiného, jestliže obránce při tom úmyslně nezpůsobí smrt jinému.
(4) Trestní odpovědnost obránce za trestný čin spáchaný z nedbalosti není vyloučena, pokud se vzhledem k okolnostem případu mylně domnívá, že útok hrozí, jestliže omyl spočívá v jeho hrubé nedbalosti.“

Vidí tam snad někdo explicitní, přímé, jasné, zřetelné posílení práv ochránce? Já tedy ne, spíš naopak. Osobně bych doporučil navrhovanou úpravu vytisknout zmr. sen. Hrabovi narvat do úst a pak jej nakopat do zadele a vykopat ho ze senátu, takový člověk, který pod záminkou posílení práva obránce reálně usiluje o jejich oslabení tam nemá co dělat!


Ne, jen to komplikuje...

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#1218 » pát 28. úno 2020, 11:40

Ježiš, už dlouho jsem neviděl takovej blábol. Ale Hraba už snad ničím nepřekvapí...



Hujer Viktor
Příspěvky: 328

Příspěvek#1219 » pát 28. úno 2020, 12:30

když jsem slyšel debatu Hraby s Houdkem, tak mi Hraba přišel silně nepřipravenej.
dneska si to už nemyslím. buď je to populistickej hajzl co honí preference na castle doctrině, ale ve skutečnosti se snaží situaci obránce zhoršit, nebo nechat stejnou, a nebo je to jednoduše debil

Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 243

Příspěvek#1220 » stř 4. bře 2020, 21:24

Nevím, jestli to tu někdy někde nebylo (nenašel jsem), ale třeba v tomto případě: https://www.youtube.com/watch?v=0hWWoNuBY10

Kdyby ten člověk v bílém tričku to udělal u nás, jak myslíte, že by to bylo posouzeno?

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#1221 » stř 4. bře 2020, 22:02

Nevím co chceš slyšet. Byla to ukázková NO, grásel vytáhl bouchačku, pokusil se o LP, obránce po něm střelil, grásel se začal otáčet směrem k obránci tak mu obránce pár ran ještě přidal.
Co by o tom usoudil prokurátor, případně soudce je otázka na ně, neboť jak je obecně známo na jeden a týž skutek mají dva právníci nejméně tři odborné názory.

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 168

Příspěvek#1222 » čtv 5. bře 2020, 07:47

U nás by to šlo k soudu a tam by to bylo posouzeno někde v intervalu zproštění pro NO až vražda. Záleží co by se v různých stupních sešlo za partu žalobce, soudce, obhájce a (často rádoby) znalců. A co bych – jakkoliv se na to nikdo neptá – dělal já, kdybych tam stál v bílým tílku s krochnou u pasu? Potichu bych vycouval a sobecky i zbaběle v tom tu holku nechal, protože ten hrozící shitstorm od státu zažít nikdy nechci.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#1223 » čtv 5. bře 2020, 16:14

mbem píše:... Potichu bych vycouval a sobecky i zbaběle v tom tu holku nechal, protože ten hrozící shitstorm od státu zažít nikdy nechci.


To si říkáš chlap? Styď se, srabe.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#1224 » čtv 5. bře 2020, 16:38

Jen bych chtěl upozornit že to nebyla Nutná obrana, ale Stav nouze.
Ten bránil tu ženskou které vyhrožoval ten magor s tou zbraní.
Jinak doporučuji ten kanál prohlédnout, je tam docela dost zajímavých reálných střílejících situací.



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#1225 » čtv 5. bře 2020, 16:52

co je to "Stav nouze"?

a samozrejme, ze by to podla ceskej legislativy nutna obrana bola, bily pistolnik branil prebiehajuci utok na zaujem chraneny zakonom, zivot pani pokladnej. akurat lokalny sudcovia by si to vykladali po svojom a pytali sa, ci ho nemohol odohnat setrnejsie, ked predsa o nic neslo a pani pokladni bola predsa stale ziva



Hujer Viktor
Příspěvky: 328

Příspěvek#1226 » čtv 5. bře 2020, 17:12

na zbrojnici je nový článek
https://zbrojnice.com/2020/03/04/cestna ... im-klubem/
ve chvíli, kdy si pod článkem přečtu reakci právníka co se NO a KN zabývá pak se "ochotě" pomoc nedivím.

Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 243

Příspěvek#1227 » čtv 5. bře 2020, 21:40

No já bych byl právě taky docela nejistý jak se to zhodnotí. Respektive nemám pocit, že můžu bez varování jen tak někoho popravit aniž bych ho vyzval pokud vyloženě nehrozí, že s tou zbraní chce útočit a nemám čas tohle řešit.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#1228 » čtv 5. bře 2020, 22:09

LukynZ (reagujem na to youtube video) ak niekto na niekho mieri zbraňou a kričí že ho zabije, už nie je čas na pochybnosti či chce alebo nechce zbraň použiť. Presne vtedy to vyložene hrozí. Jediným potvrdením jeho úmyslu by bolo stlačenie spúšte a práve to nechceš dopustiť. Či mieri na niekoho iného alebo na teba sa môže zmeniť v priebehu 0,25 sekundy. Výzvu ani nestihneš dokončiť, on sa na teba automaticky začne otáčať a už pri tom musíš strieľať alebo sa nechať zastreliť - nesmieš nechať, aby na teba namieril, to je už neskoro. Nejaké gentlemenské "mierime na seba a kecáme" je čistý Hollywood, v realite spanikári a odstrelíte sa vzájomne.

Jedine že by to bola atrapa, ale ak by som mal vsadiť na to že je to atrapa, tak by som na neho ani nemieril a proste odišiel s vedomím, že nikomu neublíži... na to by som ale nevsadil ani keby som videl že je tam napísané "BRUNI MOD" - plynovka - môže byť prerobená.

Na to že by vzal peniaze a v pokoji odišiel sa nedá tiež spoľahnúť - možno spanikári (s prstom na spúšti sa zľakne ak niekto buchne dverami a tú ženu nechtiac popraví), možno ho naštve do nepríčetnosti že je tam len pár stoviek, možno vezme niekoho ako rukojemníka... Racionalitu nemôžeš od týchto ľudí očakávať, adrenalín robí svoje a nehovoriac o tom, že často sú to smažky čo by pre dávku spravili čokoľvek a nie sú schopní normálneho uvažovania.

Neveril by som že by ktorýkoľvek sudca toto neuznal ako nutnú obranu... Už vidím ten argument, že si si mal najskôr overiť úmysel páchateľa zbraň aj použiť, ideálne zabehnúť na poštu a nechať ho napísať čestné vyhlásenie, a rovno si to potvrdiť s overeným podpisom. Aj keby to mal airsoftku či plynovku, na veci to nič nemení - obranca to nemal ako vedieť a konal v jasnom a dôvodnom presvedčení, že je hrozba skutočná a ide o život jemu či ostatným nevinným ľuďom.

Neviem, ako by som reagoval ja - spravil by som čokoľvek, čo by mi inštinkt povedal. Myslím že by som nepochyboval že je to nutná obrana, ale zároveň by mi bolo vtedy asi šuma-fuk ak by so mnou neskôr sudca nesúhlasil.

Destruktor - nutná obrana určite, respektíve pomoc v nutnej obrane.

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 168

Příspěvek#1229 » pát 6. bře 2020, 12:09

JakubDotPy: Neříkám, nestydím. Holt radši obětuji neznámou lupiči, než abych sám upadl v ruce zákona. Taková je doba a takový jsem srab.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#1230 » pát 6. bře 2020, 13:21

@ARc, máš pravdu, načetl jsem si mezitím nějaké případy označené jako Krajní nouze a tohle by soudci lehce rozmetali.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů