Co ještě je skryté nošení?



Raasi
Příspěvky: 51

Příspěvek#1 » ned 11. lis 2012, 22:12

Chci zeptat, zda ma nekdo zkusenosti jak se posuzuje skryte noseni. Jde mi o to, zda je mozne za skryze noseni pozne povazovat napr. http://army-shop.nabizi.cz/sa-61-skorpion-opaskove-pouzdro_p33159/. Obecne pouzdra, ktera kryji celou pistoli, ale jasne ze to je pistole.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#2 » ned 11. lis 2012, 22:17

Obávám se, že by to nespnilo smysl zákona o skrytém nošení.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#3 » ned 11. lis 2012, 22:53

Podle vyjádření Ministerstva vnitra (někde tu bude vyvěšené nebo odkaz, ale nepamatuju si kde přesně), se za skryté nošení považuje i pouzdro zakrývajicí celou zbraň, ikdyž lze z vzhledu pouzdra tušit, že se jedná o pouzdro se zbraní. Podmínka je, že nesmí být vidět žádná část zbraně. Řešilo se v tom i třeba to, když máš zbraň na opasku, přes to triko, zbraň není vidět, ale jsou vidět obrysy přes triko a dá se z toho tušit, že jde o zbraň, tak v tom případě jde také o skryté nošení, není vidět žádná část zbraně.
Ale u toho pouzdra z odkazu bych měl obavy, jestli je takové, jak si myslím, tak je u něj zezadu vidět spodek pažby => není splněná podmínka, že nesmí být vidět žádná část zbraně ...

A ještě lze udělat experiment, jak to vidí u tebe ve městě. Vzít si PRÁZDNÉ pouzdro, dát na opasek i jít se s ním procházet před fízlárnu, v případě, že by trvali na tom, že jde o přestupek neskrytého nošení a chtěli ti dát pokutu, tak z toho lehce vybruslíš, protože bude pouzdro prázdné :-)

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#4 » ned 11. lis 2012, 23:30

No tak Honzo, pochybuju, že by "fízlové" dávali pokutu za prázdné pouzdro :roll: Trochu soudnosti.

Jinak jsem vygůglil toto:
Ministerstvo vnitra 1. prosince 2003
odbor bezpečnostní politiky

Otázka: Jak zní definice skrytého nošení?

Zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů, nezná definici skrytého nošení a ani tento pojem neužívá. V § 28 stanoví zákon o zbraních pro držitele zbrojního průkazu skupiny D a E pro některé zbraně zákaz nosit je viditelně. I přesto, že zákon o zbraních nedefinuje tento způsob nošení zbraní, lze jednoznačně dovodit, že zbraň nemá být vidět a to ani její část. Za takovýto způsob nošení zbraně lze tedy např. považovat její nošení pod oděvem aniž by byla vidět byť jen její část.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#5 » ned 11. lis 2012, 23:43

Za prázdné určitě ne, k tomu ten pokus ani nesměřuje. Jde o to , jestli budou zkoumat jestli v pouzdře zbraň je, byť jen na základě samotného viditelně nošeného pouzdra.

Jinak ta definice se tohoto dotazu spíše netýká, neb zde jde o dotaz na nočení v pouzdře, tedy tak, aby nebyla vidět ani část zbraně.

No a nakonec: Jediným oprávněným vykládat zákon je soud, nikoli jakékoli ministerstvo, zákonodárce a podobně. Sice se mi to může nelíbit, že sdělovat smysl zákona má někdo jiný, než jeho tvůrce, ale s tím nic nenaděláme. To ovšem, dle mého skromného laického, tedy irelevantního, názoru (na který mám z ústavy právo), nic nemění na tom, že dle mého... blablabla... je smyslem zákonato, aby veřejnost neměla tucha, že jsem ozbrojen, potažmo aby se snad nějaký ehmmmm... občan... nááááhodou necítil pohoršen, uražen, či dokonce ohrožen...



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#6 » ned 11. lis 2012, 23:46

Georg: O to právě jde, za prázdné pouzdro nemůžou dát pokutu za neskryté nošení. Tak tím může bezpečně vyzkoušet jejich reakci, když bude mít to pouzdro z odkazu, tak nebude poznat, jestli je v něm zbraň. Cajti by předpokládali, že je v něm zbraň a kdyby měli pocit, že nejde o skryté nošení a chtěli mu napálit pokutu, tak se zachrání ukázáním, že jde o prázdné pouzdro.


Dodatek:
Carloss: Ano, jediným oprávněným vykládat zákon je soud, ale na cajty celkem působí i vyjádření ministerstva jako nadřazeného orgánu ...



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#7 » pon 12. lis 2012, 00:52

ja vyjadreni ministerstva beru jako bernou minci, abych se u soudu mohl branit tim, ze jsem jednal v dobre vire, protoze samo MV se vyjadrilo a ja jako prosty smrtelnik jsem myslel, ze to tak je spravne...

k pouzdru.. proste bych tohle nebral. Bud pod oblecenim, nebo podobne pouzdro ovsem neutralniho tvaru, ve kterem muze byt pistole zrovna tak.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#8 » pon 12. lis 2012, 01:40

HonzoLBC- doporučím ti vyprázdnit si pivní láhev, nalít do ní limonádu a za jízdy ji popíjet se staženým okenkem v autě před tou tvou "fízlárnou". Je to stejná zbytečná provokativní kravina, jako s tím pouzdrem od Škorpióna.

Pro Raasi: pouzdro hezké a pokud se ti líbí ta cena a chceš ho mít, tak není problém. Ale nosit jej u pasu se Škorpem uvnitř není skryté nošení. Leda že bys v něm nosil tu airsoftovou verzi. Tam by snad problém neměl být.



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#9 » pon 12. lis 2012, 02:30

v noseni neni rozdil mezi ostrou a airsoftovou verzi. Obe musis nosit skryte.



tempest
Příspěvky: 167

Příspěvek#10 » pon 12. lis 2012, 06:42

Souhlasím, respektuju, ale vysvětluj to airofťákům :D Sám jsem byl jeden z nich a řeknu vám, že až si někdo začne právo vykládat ad absurdum, nebo prostě jen vykládat, tak celý slavný kuličkový války skončej. Už jen to používání mimo dosah "mudlů" je splněný málokde..
Omlouvám se za malou vsuvku..

Uživatelský avatar
Prying
Příspěvky: 78

Příspěvek#11 » pon 12. lis 2012, 07:16

HonzaLBC: Byl jsem na přednášce pana Jančíka ze Zlína. A tam zaznělo, že situace, kterou popisuješ. Je skryté nošení. Pravda je, že některé názory mi připadaly na hraně. Na druhou stranu argument o nalití limonády do láhve od piva je už za hranou a je to totální blbost.



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#12 » pon 12. lis 2012, 08:38

jj, pokud nebude vidět ani kousek, tak to není na přestupek. Jen bych to prostě stejně nedělal. Přijde mi to stejný jako, když uprostřed městskýho náměstí uvidím někoho ve špinavým tílku. To taky snad není na pokutu, jen bych to prostě taky neudělal.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#13 » pon 12. lis 2012, 09:11

Nosit škorpíka v tomhle futrále (nebo P38 ve služebním pouzdře) mi přijde dost nepraktický, ale na druhou stranu je to to samý jako když neseš ve futrálu dlouhou flintu. Taky všichni vědí co tam máš a nikdo se neděsí, policajti nestavěj, pohodička.



Raasi
Příspěvky: 51

Příspěvek#14 » pon 12. lis 2012, 11:27

Děkuji za názory. Nemám v plánu takto chodit po ulicích. Jde mi spíš o zimní výlety po lese apod. A taky nemám v plánu nosit škorpion, jen jsem nenašel jiný obrázek - typově podobného pistolového pouzdra... již jsem je našel - např zde http://www.alfatactical.cz/zbrane/pouzdra_na_zbrane,_prislusenstvi/kratka_zbran/opaskova_pouzdra-sluzebni/ na makarov.

nebo tento http://www.ebay.co.uk/itm/WWII-German-Leather-Flap-Holster-Walther-PP-PPK-Pistol-Dated-1941-Reproduction-/251027867275?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a726d468b na PPK.

Uživatelský avatar
AEndy
Příspěvky: 132

Příspěvek#15 » pon 12. lis 2012, 13:18

Zákonu to určitě neodporuje, ale je to pitomost. Teoreticky můžeš skrytě nosit v pouzdře, který přesně kopíruje tvar pistole a ještě si na něj nechat vyšít "I LOVE MY GLOCK" :lol:
Já skrytě nosím, aby nikdo nevěděl že nosím. Ne jen, aby mi dali policajti pokoj. Mám tak teoretickou možnost využít moment překvapení případnýho útočníka, protože netuší že nosim. Když budeš "viditelně skrytě nosit" tohle pouzdro, budeš nejen zajímavej objekt (zbraně jsou na černym trhu stále dobrý zboží) a navíc tě případnej útočník rovnou majzne trubkou po palici, aby měl jistotu, že se nebudeš bránit...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ante a 15 hostů