Kde nelze nosit zbraň



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#886 » úte 6. zář 2022, 05:20

Už jsem to psal a je to jednoduché: účelem samolepky je oznámit, že je někam zakázáno vstoupit se zbraní. Sama ale takový zákaz nevytváří. Leckdo si ji vylepí i tam, kde zákaz ve skutečnosti není.
Samolepka "placený přepravní prostor metra" na dveřích hospody také nezakládá povinnost označit si jízdenku.
Banka je sice soukromý prostor, ale některé části (hala s přepážkami) jsou veřejně přístupné.



STOUPA 666
Příspěvky: 103

Příspěvek#887 » úte 6. zář 2022, 05:56

Já nosím běžně i k doktorům,jen na svlíkací vyšetření ji mám v tzv. taktické tašce,jednou se stalo,že chtěli při odběru krve sundat vestu,tak jsem jim řekl,že mám zbran a jestli to vadí,přijdu jindy a nevadilo.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 785

Příspěvek#888 » úte 6. zář 2022, 06:35

Tak ono to má dvě roviny:
1. legislativní: Ústava a zákony mi umožňují dělat vše, co není v rozporu se zákonem a ústavou. Tudíž zákaz vstupu se zbraní musí mít nějaký legální podklad. Např. Zákon č. 309/2006 Sb.
Zákon, kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy, který zaměstnavateli dává právo stanovit podmínky bezpečnosti na pracovišti a tam třeba může zakázat nosit zbraň. a třeba již známý § 7 zákona č. 6/2002 Sb., o soudech a soudcích, do budovy soudu nebo na místo, kde soud jedná, je zakázáno vstupovat se zbraní nebo s jinými předměty, které jsou způsobilé ohrozit život nebo zdraví anebo pořádek.
No a pokud někdo na veřejné prostranství, veřejně přístupný prostor či další dá tuto cedulku (která není definována, takže vlastně ani není znám obsah toho "zákazu", takže cedulka "není platná") a nemá to legislativní základ, sám se může i dopouštět protiprávního jednání. Já tento zákaz můžu ignorovat, protože se nedopouštím ničeho protiprávního, ničeho v rozporu se zákony a ústavou ČR.

2. morální: Smysl cedulky si mohu představit a beru to třeba jako info, že tam někdo nechce, aby tam byly vnášeny zbraně. Pokud se jedná o soukromý prostor, respektuji přání majitele a nevstupuji tam. Protože stejně jako já mám vztah ke svému soukromému majetku, tak respektuji právo toho druhého. Bohužel toto neplatí ve veřejných a veřejně přístupných prostorách, kde k tomu není ani legální a podle mne ani morální právo omezovat vstup se zbraní.



Střelec
Příspěvky: 1667

Příspěvek#889 » úte 6. zář 2022, 07:12

Pokud nemají rámy a vy dodržujte ZOZ, tak není jak zjistit, zda nosíte nebo ne. Mimochodem, na některých bankách mají piktogram přeškrtnutého mobilu, ten do banky také nenosíte? Co vlastně symbolizuje? Nevnášet telefon nebo nepoužívat telefon? Nálepka není dopravní značka, tam je jasné co přesně symbolizuje.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#890 » úte 6. zář 2022, 07:20

Tady pozor... To, že dodržování nějakého opatření, nařízení, zákon... není kontrolováno, nebo není možné ho kontrolovat neznamená, že neplatí a nikomu nedává právo jej porušovat. To bychom se dostali do řiti ještě víc, než jsme, bo takových máme na světě už tak dost.



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#891 » úte 6. zář 2022, 07:25

JirkaCV: Co myslíš, že by se stalo, kdyby si banka vedle cedulky s přeškrtnutou berettou vylepila cedulku s přeškrtnutým černochem nebo cikánem? Do druhého dne na ně diky udání hodného aktivisty by na ně naběhla COIka a napařila by jim mastnou pokutu. V našem právním řádu máme zakotvený zákaz diskriminace, počínaje § 402 Trz. , podobná ustanovení nejspíš budou i v občanském zákoniku, dále v zákonech na ochranu spotřebitele atd.

Cedulky s přeškrtnutou zbraní nejsou ničím jiným, než pokusem o diskriminaci. Jediný důvod, proč to zatím ČOIka neřeší je ten, že držitelé ZP jsou slušní a skromní lidé, kteří mají důležitější starosti než řešit nesmyslné samolepky, které nějaký blbec vylepil na zeď.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#892 » úte 6. zář 2022, 07:45

Velmi trefné přirovnání k té diskriminaci. Zaslouží velké zamyšlení.

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#893 » úte 20. zář 2022, 06:24

Ahoj! Dopoledne jdu k soudu v Praze Na Míčánkách, máte zkušenost jak to tam s pistolí chodí?

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#894 » úte 20. zář 2022, 07:04

Nech ji radši doma...

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#895 » úte 20. zář 2022, 07:53

P.V. to znamená, že máš zkušenost?

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#896 » úte 20. zář 2022, 08:24

Tak už mám zkušenost :-)
Vyrazil jsem radši dříve, teoreticky bych zvládnul ještě se vrátit domů a zase na soud, kdyby byl se zbraní problém. Ale žádný na Míčánkách není. Obsluha rentgenu a rámu zavolá někoho dalšího, bylo potřeba vyčkat asi 4 - 5 minut, zatímco kolem mě chodili lidí rámem dovnitř. Když dorazil, vzal mě doprava do místnosti, kde je vybíjecí zařízení a cca 20 skříněk, údajně mám od ní klíč jenom já. Nechtěl vidět ZP ani PZ, dostal jsem papír, kde je uveden jenom typ zbraně, bez čísla.
Tak, a teď sedím na chodbě a mám ještě hodinu čas.



cipis
Příspěvky: 2098

Příspěvek#897 » úte 20. zář 2022, 08:54

Paráda, jsem rád, že jsi nedal na kolegu a šel to zkusit, tak to má být, přesně, jak by člověk předpokládal.



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#898 » úte 20. zář 2022, 09:31

Urban píše:JirkaCV: Co myslíš, že by se stalo, kdyby si banka vedle cedulky s přeškrtnutou berettou vylepila cedulku s přeškrtnutým černochem nebo cikánem? Do druhého dne na ně diky udání hodného aktivisty by na ně naběhla COIka a napařila by jim mastnou pokutu. V našem právním řádu máme zakotvený zákaz diskriminace, počínaje § 402 Trz. , podobná ustanovení nejspíš budou i v občanském zákoniku, dále v zákonech na ochranu spotřebitele atd.

Cedulky s přeškrtnutou zbraní nejsou ničím jiným, než pokusem o diskriminaci. Jediný důvod, proč to zatím ČOIka neřeší je ten, že držitelé ZP jsou slušní a skromní lidé, kteří mají důležitější starosti než řešit nesmyslné samolepky, které nějaký blbec vylepil na zeď.


Na dveřích bank bývá tato cedulka s přeškrtnutou pistolí vedle cedulky s přeškrtnutým telefonem a cedulky s přeškrtnutou zmrzlinou apod. To znamená, že ve VEŘEJNĚ PŘÍSTUPNÝCH prostorách banky nesmíte zbraň bezdůvodně (v případě krajní nouze nebo to tedy neplatí) použít stejně tak jako nesmíte v prostorách banky telefonovat. Zmrzlinu rovněž do banky můžete vnést např. v uzavřeném obalu v tašce, pouze ji v bance nesmíte jíst.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#899 » úte 20. zář 2022, 11:20

No, "nesmíte".. spíš to znamená, bylo by fajn kdybyste nejedli, ale nikdo vás za to nevyhodí :) Stejně tak s tím telefonováním...



Jarda.Jezek
Příspěvky: 884

Příspěvek#900 » úte 20. zář 2022, 11:33

V dnešní době je i na pobočce banky nutné použít mobilní telefon, například pro autentizaci. Doufám, že ač jinak obdobné obrázky mobilů, zmrzlin a pistolí nemají v tomto ohledu analogický význam.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů