Nákupní povolení pro zbraň kategorie "B"

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#331 » stř 7. zář 2022, 09:27

Já si vzpomínám, že jsem si s žádostí o ZP kdysi dával rovnou i NP. A pak jsem si také vyzvedl rovnou obojí současně.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#332 » stř 7. zář 2022, 09:40

Však je tohle přesně popsáno v zákoně. Rozjeli jsme debatu o hodně staré věci :)

Uživatelský avatar
Kodiak66
Příspěvky: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#333 » stř 7. zář 2022, 09:56

Když jsem si vyzvedával ZP, hned jsem zažádal o nákupko. Vystaveno na počkání. A další návštěva - když jsem přihlašoval zbraň, PZ též vystaven na počkání. Hned potom jsem zažádal o vyjímku na náboje A1, opět vystaveno na počkání. Brno - Bratislavská. Tímto je CHVÁLÍM !



Patke
Příspěvky: 41

Příspěvek#334 » sob 15. říj 2022, 08:39

Zdarec, chci se zeptat, zda někdo víte o výjimkách, situacích, kdy nákupní povolení na zbraň kategorie B nepotřebuji? Teoreticky když zbraň nekupuji, ale jedná se pouze o převod vlastnictví na mou osobu? Chtěl bych to jen více právně pobrat, jelikož by se dala zjednodušit byrokratická aparatura. Třeba na E zbroják je jasné, že mi nákupko výřídí(pokud víte o situacích, kdy nedají, taky by mě to zajímalo).... u Céčka by mohlo být asi pak jasné, že na krátkou béčkovou mi nedají povolení, nejspíš že tyto zbraně nespadajá do kategorie "lovecké"?
Nebo je to za každých okolností, a tímto si jen sichrují v systému přehlednost toho, kdo zbraň může vlastnit, držet popřípadě nosit? Díky

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#335 » sob 15. říj 2022, 08:57

Žádné takové výjimky nejsou. Zákon neřeší, jakým způsobem dostaneš zbraň do vlastnictví (nákupem nebo darem).
Není důvod, proč bys neměl dostat povolení na krátkou B pro jakoukoliv skupinu ZP



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#336 » sob 15. říj 2022, 11:57

Kategorie zbraní jsou pouze A až D. Neexistují žádné kategorie "lovecká" nebo "sportovní", dokonce ani "útočná", alespoň co se ZoZ týče.
Rozdíl mezi skupinami ZP je jenom v tom, zda dostanu povolení nosit nebo ne.

Teď jsem kouknul do formuláře MV a vidím tam:
"Žádám o povolení k nabytí vlastnictví zbraně kategorie B"
O nějakém nákupu ani slovo. Nákupko se tomu jenom říká.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#337 » sob 15. říj 2022, 12:29

Nákupní povolení se to jmenovalo před rokem 1995. Tehdy VB a později policie vydávala napřed nákupní povolení, které platilo jen na konkrétně definovanou zbraň. A se zakoupenou zbraní se teprve šlo na policii pro zbrojní průkaz, do kterého se zbraň zapsala. Zkoušky se tehdy žádné nedělaly, ale o vydání nákupního povolení rozhodovala tzv. občanská komise. Pro vydání povolení byl nutný souhlas nadpoloviční většiny členů komise. Byl jsem v letech 1990 až 1992 členem takové komise. Komise se skládala z delegátů všech parlamentních politických stran a hnutí, každá partaj měla v komisi svého zástupce. Na zasedání komise přišel náčelník oddělení zbraní a střeliva, a ten předkládal žádostí občanů o povolení. O každé žádosti se hlasovalo zvlášť. Žádostí tehdy nebylo mnoho. Na každé zasedání komise, která se scházela jednou za měsíc, přišly max. 3 žádosti o povolení k nákupu zbraně. Většinou to byli myslivci, kteří si chtěli koupit kulovnici. Na brokovnici tehdy policie povolení dávat nemusela, k nákupu brokovnice stačilo v obchodě předložit potvrzení národního výboru, myslivecké organizace a lovecký lístek.



Patke
Příspěvky: 41

Příspěvek#338 » sob 15. říj 2022, 12:44

JirkaCV píše:Kategorie zbraní jsou pouze A až D. Neexistují žádné kategorie "lovecká" nebo "sportovní", dokonce ani "útočná", alespoň co se ZoZ týče.
Rozdíl mezi skupinami ZP je jenom v tom, zda dostanu povolení nosit nebo ne.


Ano, ale já to myslel tak, že například "lovecké" zbraně jsou definované polde zákona o myslivosti. Stejně tak "sportovní" zbraně jsou definované pravidly sportovní střelby pro národní a mezinárodní disciplíny. Že tyto všechny spadají do B, respektive C je jasné. Spíš mě napadlo, že když na policii příjde myslivec se ZP C, a bude chtít výjimku třeba na A1, zda by do toho mohl někdo vrtat, nač ji bude mít, když by taková zbraň neodpovídalal popisu lovecké zbraně podle zákona o myslivosti a neměl by tudíž příležitost ji vlastně použít...stejně tak by to podle mě mohlo být se ZP skupiny B.....

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#339 » sob 15. říj 2022, 13:05

Patke píše:Spíš mě napadlo, že když na policii příjde myslivec se ZP C, a bude chtít výjimku třeba na A1, zda by do toho mohl někdo vrtat, nač ji bude mít, když by taková zbraň neodpovídalal popisu lovecké zbraně podle zákona o myslivosti a neměl by tudíž příležitost ji vlastně použít...stejně tak by to podle mě mohlo být se ZP skupiny B.....


Ne, nemůže se v tom vrtat. Jak psal Jirka. ZoZ tohle nerozlišuje. Nabývání zbraní se řídí ZoZ a tam žádná taková podminka není.
U A-I je to trochu jinak. Ale když držitel ZP C zaškrtne správný důvod, může dostat i povolení já A-I



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#340 » sob 15. říj 2022, 16:28

Je to jednoduché: dříve byla formulace § 28/2 taková, že na ZP B bylo možno nabývat sportovní zbraně (do toho ovšem spadly úplně všechny zbraně kategorie B a C), zatímco na ZP C pouze zbraně lovecké.
Od 30.01.2021 lze na ZP B i C nabývat jakoukoliv zbraň kategorie B a C, na žádosti o povolení kat. B je sport i lov pod jedním nerozlišeným společným křížkem.
Na žádosti o výjimku A-I lze jako důvod vyznačit sport (a nutno doložit potvrzení), lov tam není vůbec, ale obojí snad jde podřadit pod vzdělávací či kulturní účely. ;)
Definice lovecké zbraně v ZoZ pořád je (v příloze, odkazem na zákon o myslivosti), ale vzhledem k uvedenému ztratila praktický význam.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#341 » ned 16. říj 2022, 01:39

Tak já myslím, že dříve například nebylo možné nabýt kulobrok bez zp C.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#342 » ned 16. říj 2022, 10:13

S tím kulobrokem to bylo tak, jak si to na PČR vyložili, a jejich přístup vyvolal mnoho sporů. Ve sportovních pravidlech by se určitě našla alespoň jedna disciplína, kde se kulobrok dal použít, a mohl být tedy držen i držitelem skupiny B, případně i skupiny A, tedy pro sběratelské účely nebo i na E a D, jelikož je to zbraň použitelná i na sebeobranu. Ale některým policajtům se to vysvětlit nedalo. A protože zákon to jednoznačně neřešil, tak tento problém opanovala lidová tvořivost pracovníků oddělení zbraní na PČR, kteří kulobrok považovali jednoznačně jen za výhradně loveckou zbraň.

Uživatelský avatar
nimha
Příspěvky: 78

Příspěvek#343 » úte 25. říj 2022, 10:40

Panove, lze tedy dnes soucasne zadat o ZP a nakupko?
Driv to slo, ted mi nekdo rikal, ze uz ne.

Datovku nemam, pujdu osobne, a rad bych si tak jednu navstevu prislusneho utvaru usetril...



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#344 » úte 25. říj 2022, 11:14

Beru zpět:
Podle mě ... povolení nosit.


To je tak, když cituju něco, co jsem si nedočetl do konce.

Takže oprava:

§12

(7) Na žádost žadatele se povolení podle odstavců 5 (držet, vlastnit) a 6 (nosit) vydá jedním rozhodnutím. Tato povolení lze rovněž vydat současně s rozhodnutím o vydání zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.




Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#345 » úte 25. říj 2022, 14:59

Mám dojem, že jsi popletl, co jsi opravil.
JirkaCV píše:Rozdíl mezi skupinami ZP je jenom v tom, zda dostanu povolení nosit nebo ne.
Tak to přece je - na ZP A povolení nosit nedostaneš (leda by se orgán spletl).
Ta formulace "jedním rozhodnutím" znamená, že na nošení nedostaneš zvlášť povolení s jiným číslem jednacím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů