Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



Jarda.Jezek
Příspěvky: 886

Příspěvek#6331 » pon 14. lis 2022, 09:41

Vyndat náboj z komory tak, aby způsobil závadu při zavádění dalšího, bude asi chtít speciální trénink. I při nejpomalejším tahu za závěr se vykutálí z vytahovače ven. Možná, že existují zbraně s oběhaným drápkem, slabou pružinou vytahovače nebo ulomeným či ohnutým vyhazovačem, které takový náboj z vytahovače uvolní a nevykutálí. Navíc při šikovném náklonu tak asi 45 až 60 stupňů vlevo by se mohlo i u bezvadných zbraní povést, že náboj zapadne zpět před komoru. Takže asi ano, nevhodná manipulace zvyšuje riziko závady.



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#6332 » pon 14. lis 2022, 09:50

U prázdného zásobníku nahrazuje náboj podavač, bych řekl.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#6333 » pon 14. lis 2022, 11:17

Nikoli. Všimni si tvaru podavačů. Neměl by vůbec závěru překážet, tudíž na něj ani tlačit. Jestli ano, něco je špatně.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#6334 » pon 14. lis 2022, 15:08

To je zvláštní teorie, že vyhodit přetažením závěru jde jen prázdná nábojnice. To určitě pravda není.



vvitty
Příspěvky: 226

Příspěvek#6335 » pon 14. lis 2022, 17:42

No pri tehle teorii by se zbran stala ponekud obtizne vybitelnou...



JirkaCV
Příspěvky: 1527

Příspěvek#6336 » pon 14. lis 2022, 19:38

Howgh.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 789

Příspěvek#6337 » pon 14. lis 2022, 21:36

No asi budu reklamovat zbraně, když mi je přetažením vyhodí... :-D Co se všechno člověk nedoví na těch internetech... :-D

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 605

Příspěvek#6338 » úte 15. lis 2022, 19:34

Milkyway píše:... a víš, co se stane?
-První náboj, který novým natažením vyhazuješ, se při vyhození sekne v okénku, protože to je spočítaný na nábojnici...

Mno, lehce by se dalo říci okřídlené "Panebože, do čehos tu duši dal."

Nicméně když si vzpomenu na vývoj karabiny CSV a problémy s malým výhozním oknem u prvních kusů...

Každopádně každá normální zbraň má výhozní okno tak velké, aby se jím dal vyhodit kompletní náboj a zbraň se tak dala bezpečně vybít. A nesmí to být podmíněno "že je tam zásobník", spíš naopak - normálně se každá samonabíjecí zbraň vybíjí tak, že se vyndá zásobník a pak se pohybem závěru vzad vyhodí náboj z komory. Výhozním okénkem, pochopitelně.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#6339 » úte 15. lis 2022, 20:57

Měl jsem na zkouškách jednoho, co na povel "ukončit střelbu" ( měl 5 školáků v zásobníku) zbraň vybíjel postupným stahováním závěru a když došly patrony, tak teprve vyndal zásobník. :D

Uživatelský avatar
Long
Příspěvky: 107

Příspěvek#6340 » čtv 17. lis 2022, 07:57

Takhle jsme kdysi dávno na vojně vybíjeli zásobníky do SA58, třeba je to stará škola :-)

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#6341 » čtv 17. lis 2022, 10:58

Dnešního vojáka na zkouškách poznám taky hned. Sice prvně vyndá zásobník, ale pak ten závěr stáhne min. 6x rychle za sebou. Prý je to tak učí. Prý, kdyby náhodou zapomněl vyndat zásobník, tak si všimne vylétávajících nábojů :lol:

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 605

Příspěvek#6342 » čtv 17. lis 2022, 22:40

Long píše:Takhle jsme kdysi dávno na vojně vybíjeli zásobníky do SA58, třeba je to stará škola :-)

Zásobníky do SA58 se vybíjely bodákem. Kdo byl na vojně, tak ví jak. Celý zásobník se tak dá vysypat za dvě-tři sekundy. Ale to je tady trochu OT.



Střelec
Příspěvky: 1668

Příspěvek#6343 » čtv 17. lis 2022, 23:18

scorpions.cz píše:Dnešního vojáka na zkouškách poznám taky hned. Sice prvně vyndá zásobník, ale pak ten závěr stáhne min. 6x rychle za sebou. Prý je to tak učí. Prý, kdyby náhodou zapomněl vyndat zásobník, tak si všimne vylétávajících nábojů :lol:


Tak ono to tak úplně nesmysl není, když to člověk vezme do důsledku. Mozek někdy může zradit i ty, co mají něco natrénováno, kdežto když z toho začnou padat náboje, tak už většinou každému dojde, že na něco (zásobník) zapomněl. Jiná věc je, když několikrát kontrolují, jestli mají dobře vložený zásobník, to je taky učí. Když to jeden kontroloval už po X-té opakovanými poklepy a kvedláním, tak jsem se už i já ptal, co vlastně dělá, když jsem to viděl poprvé.

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 185

Příspěvek#6344 » pon 21. lis 2022, 12:47

Ten šílený AČR dril se váže na zavedení Phantomů. Nepovedenost qéru se léčí přehnanou manipulací. Zvláštní, že u nepříliš povedených vz. 52, 82 a 75 toho nebylo potřeba...

Uživatelský avatar
hardhouse.trip
Příspěvky: 30

Příspěvek#6345 » pon 15. kvě 2023, 08:15

Zdravím.

Zítra mě čeká zkouška na střelnici v Zábřehu.

Byl jsem zde v sobotu v rámci přípravy na střelbách a opakování. Bylo tu i pár lidí, co mají jít zítra na opravky.

Jednoho vyhodil za to, že neměl během manipulace prst podél závěru, ale na lučíku. Neměl jej ale V lučíku. To bych pochopil.

Ale jednoho vyhodil za to, že nezvedl ruku při hlášení závady. Pouze to nahlas zahlásil že má závadu, ale komisař - "konec - nezvedl jste při hlášení závady viditelně ruku". Je tohle snad povinnost?

Když mám selhač, mám přece stát tak, jako by ta zbraň měla každou chvíli vystřelit, tzn. oběma rukama, ne? A myslím že to stačí nahlásit jen slovně?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 hostů