Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



ondrush
Příspěvky: 291

Příspěvek#6376 » čtv 25. kvě 2023, 11:15

ja myslim, ze tam to bude trochu z opacnej strany: ludia, co sem prispievaju, sem asi chodia trochu dlhsie, sami si vyhladavaju informacie, studuju a pripravuju sa. Preto ludia, co to tu citaju a nasledne prispievaju, spravia skusu s velkou pravdepodobnostou uspechu.
Na druhu stranu casto u skusky failnu ti, co sa pripravuju minimalne alebo vobec. Obecne taky clovek nebude citat fora, zistovat si, jak skuska kde moze prebiehat a teda nema dovod nikam prispievat.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4570

Příspěvek#6377 » čtv 25. kvě 2023, 11:19

DesertEagle : Sice jsi v jiném vlákně ale myslíš to dobře. Bohužel dle mých letitých zkušeností si neúspěšný uchazeč v drtivé většině pamatuje průběh zkoušky velice zkresleně. Když mu např. vyjmenuji 3 důvody proč ve zkoušce neobstál, pamatuje si většinou jen ten poslední a v tom lepším případě si ho i dokáže vybavit. Tím nechci nikoho shazovat ale je to prostě skutečnost.



ante
Příspěvky: 43

Příspěvek#6378 » čtv 25. kvě 2023, 12:46

DesertEagle: Asi nikomu se moc nechce do přiznání žes vyletěl na 100x omílané věci typu:

Jsem trémista / nepočkal u selhače / nevyndal zásobník / vyfláknul se na teorii / neschopen přijímat povely / podcenil (šetřil) na přípravě / nenastřílel

Po důkladném přečtení fóra i z vlastní zkušenosti (komisař mgr Kratochvíl) myslím že systém je nastaven kupodivu opravdu dobře vzhledem k misi nedat zbraně do ruky někomu kdo by je asi mít neměl. Narozdíl od třeba ŘP.

Imho mají smysl spíše informace o nějaké nestandardní věci (pokud se vyskytnou) jako je třeba to vypáskovávání zásobníku jednou rukou. To jako fakt tvl.?

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 536

Příspěvek#6379 » čtv 25. kvě 2023, 15:14

To marinakus: jsem ve správném vlákně ... psat to do "Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti" ... asi nebude nejlepší nápad.



Erix
Příspěvky: 100

Příspěvek#6380 » čtv 10. srp 2023, 11:11

Zdar, tak to tady pomalu pročítám a celkem se divím. :) Na případného začátečníka nebo zájemce o ZP je tu toliko nejasností a zavádějících informací, až to pěkné není. ;)

Důvodem není ani nezkušenost přispěvovatelů, spíše podoba zákona o zbraních, souvisejících předpisů, zkušebního řádu atd. Za celou dobu nikoho nenapadlo tento neustále doplňovaný soubor přepracovat do podoby, která bude jednoznačná, účelná a hlavně použitelná. Do zákona a dalších věcí mnohdy hrabou "civilisté" bez znalosti a pak je to takový kočkopes plný pouze samých dodatků (oproti tomu zákon o silničním provozu je v lepším stavu).

Není výjimkou, že zákon umožňuje dvojí výklad a dokonce některé otázky ke ZoZ jsou celkem k smíchu, zdravovědu nevyjímaje(RZS asi nebyla přítomna-pak by asi nikdy neměla vzniknout otázka s tělesem v ráně).

Co se týče vlastní praktické části ZoZ, tak tam to je fakt a jen pouze o štěstí. Stačí je jen jednou špatně pohnout, sáhnout či udělat něco jinak, tak je prostě konec. Dozor nezasáhne, ten je tam spíše z bezpečnostního důvodu. ;)

Prostě časem se vše dostalo do stádia, kdy i připravený uchazeč si připadá jako nula, vůbec si není jistý tím, zda to co umí se vůbec použitelné a zda se to tomu či onomu komisaři bude alespoň trochu líbit.

Vše spěje do stavu, kdy se člověk pomalu musí hned omluvit, že si dovolil podat přihlášku, omluvit se komisaři, že přece nikdy nemůže danou věc udělat tak dokonale, aby byl spokojen, i kdyby přečetl a absolvoval před tím vše co mohl, to prostě nejde. :lol: Na jedničku umí Bůh, na dvojku ministr vnitra a další, na trojku komisař, na čtverku ti co udělají ZoZ a na pětku ti co ne. Jinak pohoda. :lol:
Doplňující otázky mimo rámec jsou kapitola sama pro sebe.
Mám oblíbená rčení:
"Skutečný odborník o sobě nikdy neprohlásí, že vše umí, protože je to blbost."
"Lepší být amatérským profesionálem, než profesionálním amatérem."

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4570

Příspěvek#6381 » čtv 10. srp 2023, 11:32

Erix : Mám z Tebe dojem, že absolutně netušíš o čem píšeš. Kdy jsi naposled viděl zkoušky?



RedAce
Příspěvky: 49

Příspěvek#6382 » čtv 10. srp 2023, 14:33

Erix: Nemůžu s tebou souhlasit.
Teoretická část zkoušky je sice otravná a vetšinu detailů (hlavně různé lhůty a termíny) téměř jistě zapomeneš, než je budeš potřebovat. Ale získáš alespoň povědomí o tom, co všechno je potřeba řešit a konkrétní věci si snadno dohledáš, až je potřebovat budeš. A co se vlastní zkoušky týče - tam je to bez debat. Jasný okruh otázek a odpovědí. Neuděláš to, pouze pokud se na to nepřipravíš.
Praktická část je těžší, ale opět se na ni dá připravit velmi dobře. Navíc narozdíl od autoškoly probíhá prakticky v "laboratorním" prostředí bez jakéhokoli časového tlaku. Stačí si hlídat skutečně jen těch pár jednoznačných faulů (směr, spoušť, kontrola zbraně) a pár postupů u závad. Samozřejmě tam nervy pracují, ale máš na to klid. Střelba je potom už jen formalita.



Erix
Příspěvky: 100

Příspěvek#6383 » čtv 10. srp 2023, 17:32

marinakus píše:Erix : Mám z Tebe dojem, že absolutně netušíš o čem píšeš. Kdy jsi naposled viděl zkoušky?

No možná jsem zůstal trčet někde, kdy ještě fungovaly chytáky typu papírek, záměrné míchání nábojů (záleží na situaci), vědomé navádění k chybě, kdy to není jednoznačné co se myslí/chce (většinou v té chvíli ještě žádná chyba nevznikla),...
Pokud je toto již minulost a nikdo už nějaké extra špeky nedělá nebo minimálně, tak sorry za paniku. Možná jsem to tu neměl číst, nebo spíše napsat až po dočtení. :oops:

RedAce píše:Erix: Nemůžu s tebou souhlasit.
Teoretická část zkoušky je sice otravná a vetšinu detailů (hlavně různé lhůty a termíny) téměř jistě zapomeneš, než je budeš potřebovat...


Samotný obsah teoretické části nijak nenapadám, ale ta forma by mohla být lepší. Neustále doplňování, bez řádných zapracování, je to nejhorší ( bohužel takových věcí je v ČR více než dost - zapomíná se na tzv. revize dokumentů, zasvěcení budou vědět)

Možná se bude někdo divit, ale jakmile jednou přijdu do styku s nějakým předpisem,zákonem,vyhláškou,...(nejenom pro ZP, ale i ŘP,...), tak jej prostě už aktivně sleduji a nebudu lhát, že když se nějaká změna, tak ji přečtu a hledám k čemu a kam patří. Není to tedy o tom, že člověk vidí zákon jenom a pouze u zkoušky. Ona neznalost neomlouvá, ale ta forma proto, aby to mohl každý bezpečně dodržet není vždy ideální. Potom nebude problém si pamatovat lhůty, ale většina důležitých věcí je k oznámení do 10-ti pracovních dnů (pokud nevím, tak raději hned či co nejdříve).

Určitě by šlo zákon a předpisy, vyhlášky a další náležitosti převést do lepší podoby. Výsledkem by bylo jistě méně rozdílů ve zkoušce, jejím obsahu a způsobu provedení jednotlivých úkonů.
Pokud bychom udělali pokus, který tu někdo zmínil, určitě by se komisaři u zkoušek z velké části vyhodili vzájemně, pokud by se zkoušeli.

Tolik k možná nejasnému příspěvku výše. Nebylo to myšleno zle.



JirkaCV
Příspěvky: 1518

Příspěvek#6384 » čtv 10. srp 2023, 19:23

Erix: Pročti si tohle: viewtopic.php?f=57&t=7410
Trošku to kazí fakt, že tam píšou skoro jenom úspěšní absolventi. I když i o neúspěších tam něco najdeš.



dan
Příspěvky: 311

Příspěvek#6385 » čtv 10. srp 2023, 23:55

RedAce píše:Teoretická část zkoušky je sice otravná a vetšinu detailů (hlavně různé lhůty a termíny) téměř jistě zapomeneš, než je budeš potřebovat.
Byl jsem na vnitru pritomen diskusi o podobe teoreticke casti zkousky, doslo i na "k cemu je dobre ptat se na ... "
Odpoved mi davala smysl. Ano, v testech je cast otazek venovanych "zbytecnostem" a nektere otazeky se v lehce modifikvoane podobe opakuji.

ALE - opravdu bychom radi aby mezi lidi zbran nosil clovek, ktery nenajde tu trochu sebekazne nutne k tomu aby se naucil nekolik zbytecnych faktu ? Nebo clovek, co ho frustruje, ze se cast otazek opakuje ?

Jo, test obsahuje "buzeracni slozku" a buzerace je obecne spatna. Ale me presvedcili, ze to v tomhle konkretnim pripade to ma smysl. Pokud nekdo ma zasadni problem prekousnout trochu jemne buzerace, pak bude lepsi kdyz noseni zbrane mezi lidi odlozi na pozdeji.

Just my $0.02 ...

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#6386 » pát 11. srp 2023, 07:01

Pokud by sis přečetl především nařízení vlády 315/2011, zjistil bys, že zkouška je dost na tvrdo stanovená včetně způsobu hodnocení, je to možná až moc sevřené, ale jinak to nejde právě kvůli těm špatným historickým zkušenostem, ze kterých vycházíš.
Netvrdím, že se teď čas od času neobjeví komisař, který udělá něco proti zkušbnímu řádu... Ale ten je poměrně záhy odejit z funkce.


Erix píše:
marinakus píše:Erix : Mám z Tebe dojem, že absolutně netušíš o čem píšeš. Kdy jsi naposled viděl zkoušky?

No možná jsem zůstal trčet někde, kdy ještě fungovaly chytáky typu papírek, záměrné míchání nábojů (záleží na situaci), vědomé navádění k chybě, kdy to není jednoznačné co se myslí/chce (většinou v té chvíli ještě žádná chyba nevznikla),...
Pokud je toto již minulost a nikdo už nějaké extra špeky nedělá nebo minimálně, tak sorry za paniku. Možná jsem to tu neměl číst, nebo spíše napsat až po dočtení. :oops:

RedAce píše:Erix: Nemůžu s tebou souhlasit.
Teoretická část zkoušky je sice otravná a vetšinu detailů (hlavně různé lhůty a termíny) téměř jistě zapomeneš, než je budeš potřebovat...


Samotný obsah teoretické části nijak nenapadám, ale ta forma by mohla být lepší. Neustále doplňování, bez řádných zapracování, je to nejhorší ( bohužel takových věcí je v ČR více než dost - zapomíná se na tzv. revize dokumentů, zasvěcení budou vědět)

Možná se bude někdo divit, ale jakmile jednou přijdu do styku s nějakým předpisem,zákonem,vyhláškou,...(nejenom pro ZP, ale i ŘP,...), tak jej prostě už aktivně sleduji a nebudu lhát, že když se nějaká změna, tak ji přečtu a hledám k čemu a kam patří. Není to tedy o tom, že člověk vidí zákon jenom a pouze u zkoušky. Ona neznalost neomlouvá, ale ta forma proto, aby to mohl každý bezpečně dodržet není vždy ideální. Potom nebude problém si pamatovat lhůty, ale většina důležitých věcí je k oznámení do 10-ti pracovních dnů (pokud nevím, tak raději hned či co nejdříve).

Určitě by šlo zákon a předpisy, vyhlášky a další náležitosti převést do lepší podoby. Výsledkem by bylo jistě méně rozdílů ve zkoušce, jejím obsahu a způsobu provedení jednotlivých úkonů.
Pokud bychom udělali pokus, který tu někdo zmínil, určitě by se komisaři u zkoušek z velké části vyhodili vzájemně, pokud by se zkoušeli.

Tolik k možná nejasnému příspěvku výše. Nebylo to myšleno zle.



Erix
Příspěvky: 100

Příspěvek#6387 » pon 14. srp 2023, 16:41

Zdravím, tak jsem to tady přečetl a zdá se, že situace je opravdu lepší, než-li dříve. :clap:
Jen dotaz na místní komisaře, nebo čerstvé držitele po zkoušce:
Co leváci, už to mají taky lehčí, nebo prostě ty krkolomné úchopy jsou stále spíš terčem narážek nebo se nedejbože berou jako chyby?

Ono ovládat pojistku, záchyt závěru a zásobníku u pistole je někdy opravdu pro leváky oříšek, a tak si vypomáhají slabou rukou. Bere se to?

Ono u CZ75 zásobník jde vyhodit ukazovákem (někdo prostředníkem), záchyt závěru lze taky nějak udělat, ale na pojistku u CZ75 ,pokud mám osobně zajistit a není už zajetá a volnější, tak to není ukazovákem levé ruky úplně ono. Dolů(odjistit) to celkem jde vždy, ale stejně je lepší si pomoci slabou-pravou rukou.

U malorážky se standardní klikou vpravo je to taky zajímavé v případě leváka. Pokud nemá pušku na bagu nebo nožkách, tak buď přebíjí levačkou, kdy chvíli drží pušku pouze pravou rukou za předpažbí a zapřenou do sebe, nebo levačkou drží pušku za krk pažby a přebíjí pravou rukou (tady je třeba dávat fakt pozor na prst na spoušti), případně třetí způsob-chvilkové přehmatnutí na praváka.

Pokud někdo ale používá druhý způsob a má pušku na nožkách, tak to bývá občas taková rychlopalba, že i praváci závidí. :)

Sám jsem s tím bojoval, ale určitě by mě někdo poučil to dělat líp. Ano jsem levák, ale levej snad ne. :lol:

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4570

Příspěvek#6388 » pon 14. srp 2023, 19:29

Erix : Pokud není komisař blbec, neměl by mít levák žádný problém. Ono je téměř vždy více možností, jak požadovaný úkon provést. Musí být jen dodržena bezpečnost, čili především bezpečný směr a prst mimo spoušť. Použití slabé ruky je zcela normální a kolikrát dokonce lepší než něco řešit pouze jednou rukou. Co se týká např. vystavení závěru do střelecké pohotovosti, ukázal mi jeden levák takový způsob, že ho od té doby levákům doporučuji a zvládnu ho v pohodě i já jako pravák, který si levou ani nevytře zadek.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#6389 » pon 14. srp 2023, 20:33

Nepozorujiy ze by u mne na zkousce meli levaco nejake problemy odlisne od pravaku.
Diskriminace se z me strany rozhodne nekona.


Jinak viz jak pise marinakus.
Plus sam moc manipulaci s pojistkou po uchazecich nevyzadiluji (brokna treba zjisiti sama, ale jinak k tomu moc neni duvod, ale i tak to neni nic co by levak mel mit problem zvladnout bezpecne)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4570

Příspěvek#6390 » pon 14. srp 2023, 21:12

Skagerak : Bohužel už jsem se s diskriminací leváků několikrát setkal a to jednak od komisaře (jednoho jediného), jednak nucením na přípravných kurzech naučit se zvládat manipulaci pravou rukou. Obojí je totální kravina. To, že většina zbraní je stavěných pro praváky nemůže hrát žádnou roli. Ono je to v tomto případě dost podobné jako s dikriminací žen toužících po ZP.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DaveCZ, Haluziak, Rejsek a 19 hostů