Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6226 » čtv 24. úno 2022, 18:26

Dragunov: Zrovna CZ75 hodit do střelecké pohotovosti naučím každého. Jen musí vědět jak to držet v pazouře. A obdobně se to dá u většiny samonabíjecích pistolí.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#6227 » pát 25. úno 2022, 12:41

No asi to nějak zvladnu, ale rozhodně to není tak pohodlný jak na mé pistoli kde to v poho bez zmeny uchopu dam palcem. Na CZ tam pravým palcem nedosáhnu. Ale věřim že na to nějakej grif bude.
Stejně jako je na rozborku - Rozebirani "podle navodu" ve smyslu toho zahakovani prstu za lucik atp. To je taky zbytečně krkolomny.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6228 » pát 25. úno 2022, 13:12

Dragunov : Každá zbraň jde rozebrat podle návodu. No a pak spoustou jiných způsobů vhodnějších nebo nevhodnějších.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#6229 » pát 25. úno 2022, 14:26

Třeba moje ségra nedokázala natáhnout mého norka 226, stačilo jí natáhnout napřed kohout a už to šlo... Ale jinak to fakt není o síle, ale o grifu, jak píše marinakus. Musí se správně zapojit obě ruce.

Taky natahuju nadhmatem, protože se mi pak jako levákovi líp dívá do komory a je to celkově pohodlnější.



machaond
Příspěvky: 2

Příspěvek#6230 » ned 27. bře 2022, 07:25

Mel bych 2 dotazy na praktickou zkousku s pistoli:
1) pokud jdete na strelby a zbran je pripravena se zaverem vzadu muzu po kontrole komory a sachty zasobniku rovnou vlozit zasobnik a pripravit se ke strelbe a nebo je lepsi udelat kontrolu, zaver vratit, ranu jistoty a znovu nabit?
2) pri prebirani pistole na zacatku zkousky mam po vybiti a rane jistoty rovnou udelat rozborku (kontrola hlavne apod.) a nebo jen vybit, odlozit a pockat co komisar?

Dekuji

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#6231 » ned 27. bře 2022, 07:32

Ad1: jak kdo. Zeptej se. Obojí je bezpečné. Nezaludny dotaz.
ad2: vybít zkontrolovat odložit počkat co komisař



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#6232 » ned 27. bře 2022, 10:41

machaond: K tomu, co píše audis, dodám pár upřesnění:
1) Zbraň (vybitá a bez zásobníku) se závěrem vystaveným vzadu, které se někde říká "zbraň ve stavu střelecké pohotovosti", je podle předpisu o zkoušce odborné způsobilosti jedním ze stavů, který se bere jako bezpečný (bod 2.2. písm. a) bod 2. nařízení vlády č. 315/2011 Sb. - znění od 01.08.2017). Tedy pokud tě komisař vyzve, abys takto zbraň odložil, odkládáš bezpečnou zbraň. Tím pádem, pokud ji pak znovu budeš brát a střílet z ní, není potřeba ji kontrolovat.

Když ale shodíš závěr, a vybiješ bicí mechanismus (a rána jistoty je jednou z možností jak to udělat, viz zmiňovaný předpis), tak máš zase zbraň v bezpečném stavu a nikdo ti k tomu nemůže říct ani popel. Jen to před střelbou jaksi nedává smysl.

2) Na zkoušce (a případně pak, když budeš někde střílet, pod dohledem řídícího střelby), děláš jen to, co ti řídící řekne. Když řekne zkontrolovat, zkontroluješ, když řekne rozebrat, rozebereš, když řekne nabíjet, budeš nabíjet, když řekne zkontrolovat a odložit ve stavu střelecké pohotovosti, tak zkontroluješ a odložíš s vystaveným závěrem.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#6233 » ned 27. bře 2022, 11:16

Jenom detail.
Někdo používá "vlaječku". Je to takový barevný kus plastu, který se vloží do komory a pak zřetelně čouhá ze závěru. Je tak z dálky vidět, že je v komoře kus plastu a ne náboj.
Nedávno jsem se stavil podívat na závodech a řídící střelby to jednomu střelci neuznal, stejně chtěl vidět do prázdné komory.
Na zkoušku bych to tedy taky netahal.



machaond
Příspěvky: 2

Příspěvek#6234 » ned 27. bře 2022, 11:49

Diky moc vsem



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#6235 » ned 27. bře 2022, 13:53

JirkCV vlajecka se na zavodech pouziva bezne (dava se zpravidla do vybyte zkontrolovane- I rozhodcim, zbrane), ale u zkousky s tim predpis vyslovne nepocita.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#6236 » ned 27. bře 2022, 19:21

marinakus píše:Dragunov: Zrovna CZ75 hodit do střelecké pohotovosti naučím každého. Jen musí vědět jak to držet v pazouře. A obdobně se to dá u většiny samonabíjecích pistolí.


Je to přesně tak, je to celé o grifu. Pamatuji si, jak si táta koupil v 90. letech fungl novou CZ75. Mě bylo tak sotva 10 a samozřejmě mě to zajímalo, tak jsem to chtěl do ruky a zajímalo mě, jak se to natahuje, ani za nic mi to nešlo natáhnout, ve finále jsem to začal natahovat celou plochnou dlaně a už to šlo.

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#6237 » pon 28. bře 2022, 08:57

machaond: já jsem manipulaci udělal s pětasedmou, a pak jsem přešel ke druhému stavu, kde ležela Shadow pro střílení. Závěr shozený, bicí mechanismus vypuštěný, nevěděl jsem co je nebo není v komoře. Komisař mi řekl, že zbraň mám považovat za bezpečnou a mám nabíjet tři rány do zásobníku. Už bylo půl třetí odpoledne a byl jsem předposlední na řadě, trochu jsem ho podezíral že to může být finta, nebo možná už chce aby to bylo rychle za námi... Nebo to je takhle v pořádku? Nevím. Každopádně mi to nebylo příjemné, nabít a střílet ze zbraně, u které jsem neviděl komoru. Napáskoval jsem tři zkušební náboje, a pak v rozporu s tím, co mi řekl, jsem jen kvůli sobě v rychlosti závěr stáhnul, kouknul do komory, vystřelil jistotu a nabil jsem si zásobník se třema ránama a natáhnul. Zamířil a hlásil jsem "ke střelbě připraven". Neřekl mi na to nic, velel "pálit", nastřílel jsem tři cvičný a pět na čisto a bylo hotovo. Tak ti nevím, jestli to bylo všechno úplně správně, ale takhle to bylo.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#6238 » pon 28. bře 2022, 09:08

Pokud stále míříš do bezpečného směru nic se stát nemůže.
Nejhorší scénář je ten, že nabiješ do zásobníku a při natažení ti vyskočí ven ta zapomenutá v hlavni. Nebo ještě hůř, nevyskočí a je z toho double feed.
Je ale lepší dvakrát zkontrolovat zbytečně, než se jednou nechat vyhodit.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#6239 » pon 28. bře 2022, 09:10

No hele verim, ze zadny komisar te nebude peskovat, kdyz vicekrat overis bepecnost. Na druhou stranu pokud ti on vyda povel, neni treba o nem pochybovat. Chytaky by nemel delat. Rozhodne ale neuskodi opakovat povely, pripadne nahlas rikat co delas. Muze to nekomu pripadat trapny, ale je to bezpecnostni zalezitost. Ví tak, co se chystas delat a nebude se treba divit, proc beres zbran do ruky jinak, nez on predpokládá podle zadaneho povelu.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#6240 » pon 28. bře 2022, 10:14

U zkoušky je doprovod od Policie a zkouška se nahrává na kameru. Pokud ti komisař řekne, že máš zbraň považovat za bezpečnou, tak to není chyták, ale prostě to znamená, že máš zbraň považovat za bezpečnou.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů