Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#6271 » pát 8. črc 2022, 08:34

Místo rány jistoty rozhodně není možné vypustit kohout !!!!

Rána jistoty se dává proto, aby ta zbraň, co je "určitě vybitá", vystřelila bezpečným směrem. Za vypuštění kohoutu místo rány jistoty tě vyrazí prakticky kdekoliv. Na závodech se dává rána jistoty vždy, přesto, že zbraň je zkontrolovaná !!!!

Doporučuji počkat na odpovědi od někoho, kdo je třeba zkušební komisař !!!!

Sice se ani dnes nedá vyloučit, že komisař jede podle sebe a vyhází většinu účastníků, ale základ je umět tak, jak to má být a mít trochu jistotu a nedělat hlouposti.



PetKar
Příspěvky: 41

Příspěvek#6272 » pát 8. črc 2022, 08:51

Zajímavý názor. Když jsem dělal ZOZ já, manipulace a střelba byla s CZ 75 a zkušební komisař, jako poslední krok procesu kontroly zbraně, mířené vypuštění kohoutu místo mířené rány jistoty bez problémů akceptoval. Na briefingu výslovně upozornil, že za správné bude brát obě možnosti. A nic nenamítali ani dozorující policisté. Ale hádat se určitě nebudu.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#6273 » pát 8. črc 2022, 09:04

Pokud komisař výslovně umožní pouhé vypuštění kohout, budiž. Je to jeho volba.

Ale na každém závodu Ti velí: zbraň ke kontrole, mířená rána jistoty. Takže bych to jinak asi nedělal. Mimo jiné i proto, aby tam někdy ten náboj opravdu nebyl ...

A trochu mne zaráží, že tu odpovídají především zcela noví uživatelé fóra ...



PetKar
Příspěvky: 41

Příspěvek#6274 » pát 8. črc 2022, 09:09

Sleduji to tady, sice jenom jako host, už přes rok, ale sorry, omlouvám se, ze jsem si dovolil reagovat hned po registraci a nevyčkal předepsanou (kolik to je??) dobu před vstupem do diskuze.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#6275 » pát 8. črc 2022, 09:17

Obávám se, že mi nerozumíš nebo nechceš rozumět :-)

Na fóru je nemálo zkušebních komisařů. Ale tady to není vidět a jsou tu jen odpovědi střelců.



Katrin
Příspěvky: 4

Příspěvek#6276 » pát 8. črc 2022, 09:24

Děkuji za vaše reakce, ale koukám že tady každý odpovídá na ránu jistotu na kterou jsem se neptala :))
Prosím tedy jestli někdo může správně a hezky popsat odpověď na mé otázky ? :) Děkuji



bbobb
Příspěvky: 353

Příspěvek#6277 » pát 8. črc 2022, 10:05

a: Pokud je závada selhač a nebo slabá rána,tak po všech úkonech co provedu na zbrani mohu pokračovat ve střelbě ?

Pokud všemi úkony třeba po slabé ráně myslíš i rozborku a případné vytlučení zaseknuté střely z hlavně, tak ano.

b: ukončit střelbu a přerušit střelbu ...jaký je rozdíl ?

ukončit: vytáhnu zásobník, stáhnu závěr, zkontroluji zbraň, odložím (případně + shodím závěr, rána jistoty, odložím)
přerušit (tzn. počítám, že ji zase "obnovím"): prst ze spouště, mířím bezpečným směrem (pokud má zbraň pojistku, použil bych), nestřílím



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#6278 » pát 8. črc 2022, 10:08

Kolombo necetl jsem to cele, ale vypusteni kohoutu je ok



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#6279 » pát 8. črc 2022, 10:10

A) ano muze se pokracovat ve strelbe (pokyn?)
B) preruseni uz se nema zkouset, v praxi to bylo nekdy to stejne jako ukonceni nekdy ne



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#6280 » pát 8. črc 2022, 17:22

kolombo: přečti si nařízení o provádění zkoušky, aby ses příště vyhnul podobným zavádějícím dojmům. Vypuštění kohoutu je _jednou_ z možností _vybití bicího mechanismu_, nikoliv povolený způsob, jak vystřelit zapomenutý náboj.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#6281 » sob 9. črc 2022, 08:10

Při poučení všem říkám, že nejjednodušší je rána jistoty, ale budu akceptovat i vypuštění přes palec.
Je zajímavý, kolik lidí si zkoušku samo komplikuje. Při poučení taky všem říkám, že nejsnadnější odložení brokovnice je, odložit jí zlomenou. Na minulý zkoušce jeden adept broknu převzal, zlomil, koukl do hlavní, zavřel a mířeně vystřelil, JEDNOU :lol: . Upozornil jsem ho na to, že ten kvér má dvě hlavně, ale nechal jsem ho pokračovat. Po rozborce ji opět složil, zlomil, zavřel a odložil. Tentokrát už bez výstřelu. ( prý tréma)
Přitom, kdyby jí pokládal zlomenou, tak mohl zkoušku udělat.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#6282 » sob 9. črc 2022, 10:30

Jojo brokivnice dvojka/kozlice a jedna rana jistoty a pritom taky rikam ze lze odlozit zlomene (a zduraznuji, ze pokud chteji rany jistoty ze musi byt dve).

Nebo z jineho soudku kdy uchazec u malorazky provedl vypusteni - zavreni zaveru se stisklou spousti - podle predpisu to uplne neni, ale v praxi se to delava bezne, jenze on u toho nechal naboj v komore...



JYbour
Příspěvky: 222

Příspěvek#6283 » sob 9. črc 2022, 15:52

Přitom je vše přesně popsáno v příloze nařízení vlády a chaos do toho vnáší pouze a jedině komisaři, jeden nechce rány jistoty, protože se zbraň ničí, jinej nechce odložit malorážku s otevřeným závěrem atp. Je jasný, že v praxi si všichni najdou svůj bezpečný postup při manipulaci se zbraní, ale u zkoušky ať se laskavě postupuje striktně podle zkušebního řádu. Protože jinak to člověka rozhodí a neví jestli ho chce komisař nachytat nebo je pohodář.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#6284 » sob 9. črc 2022, 16:03

JYbour píše: chaos do toho vnáší pouze a jedině komisaři, ...


Nechceš to napsat trochu míň všeobecně urážlivě?
Např. přidat slovo "někteří" před slovo "komisaři".
A vypustit sousloví "pouze a jedině"
(Chaos do toho vnáší i spousta "školitelů", nebo provozovatelů co začnou vyřvávat, že jejich broknou a malorajdou necvakat naprázdno a pod... a o některých kecech na internetu nemluvě...)



JYbour
Příspěvky: 222

Příspěvek#6285 » sob 9. črc 2022, 16:11

Co jsem slyšel od lidí kteří v poslední době dělali ZP, tak vždy měl komisař svoje požadavky, což není nic proti ničemu, ale jak se budete tvářit v autoškole, když komisař řekne, teď blinkr nedávej, ničí se relé…. To že jednou projde 16 z 20 a jindy 0 z 20 taky o něčem svědčí, nezlobte se na mě, ale pokud by se vše dělalo přesně jak má, bylo vše jasnější, v testu je taky vždy jen jedna správná možnost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů