Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#6211 » stř 23. úno 2022, 07:20

DesertEagle: V devadesátých letech, kdy jsem dosahoval plnoletosti, jsem si dělal řidičák. Motorku jsme jezdili JAWA 350, tehdy mi táhlo na osmnáct a měl jsem postavu, kterou by zlomil silnější vítr. Učitel mě nechal postavit jawku na centrální stojan, což jsem tehdy považoval za nemožné, nedokázal jsem ji vyhoupnout na stojan. Až když na mě houknul, že jestli to nedokážu, tak mě vyškrtne z kurzu a přijdu až se pořádně najím, třeba za rok... Tak jsem zabral ze všech sil, zfialověl jsem v obličeji, ale dorval jsem ji a na stojan zvednul. Nojo, devadesátky. Tehdy se nikdo nehádal. Jen jsem se modlil, aby nechtěl zvednout položenou motorku, což prý taky někdy vyžadoval. To bych tehdy nejspíš nedal :D
No, je to otázka, zda dát papíry na cokoliv i tomu, kdo na to fyzicky nemá. Jestli by měl mít zbrojní průkaz i někdo, kdo neutáhne pružinu závěru na pistoli? Já bych asi váhal. Ale doba se změnila, už nežijeme v devadesátkách. Dneska je možné udělat si i řidičák na auto s automatickou převodovkou, když někomu připadá složité naučit se manuálně řadit. A i takový člověk smí pak na silnici. Tak nakonec, proč nedávat i zbroják všem, aspoň za snahu... :roll:

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6212 » stř 23. úno 2022, 07:47

HLAP : Ale tu motorku dnes na zkouškách zvednout ze země musíš. S tím natažením zbraně ale docela nesouhlasím. Máme přece i revolvery a nikde není psáno, že si musím pořídit třeba tu pětasedmu. Je mi celkem jedno, jestli mi někdo předvede manipulaci třeba s Berretou 71, pokud ji ke zkoušce dodá střelnice. Zbraň obvyklá to podle mě je. Mezi lidmi je jich spousta. Kupodivu má problémy s natažením závěru víc mužů než žen.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#6213 » stř 23. úno 2022, 08:31

Uchazecka pozadala o glocka -neni duvod nevyhovet.....



bbobb
Příspěvky: 352

Příspěvek#6214 » stř 23. úno 2022, 09:14

Já to chápu jenom "logisticky" - není asi možné mít u každé zkoušky arzenál 30 zbraní, ze kterých si uchazeč vybere něco, co zvládne ovládat.

Ale prakticky mi to smysl nedává. Mám zbraně, které přítelkyně také nenatáhne, nebo kde rozumně nezmáčkne DA spoušť.
Můžeme argumentovat, že pokud tu tuhou ČZ nenatáhne, aniž by vžy 100% mířila bezpečným směrem, tak nemá mít ZP. Na druhou stranu je asi logické, že takový člověk si pak takovou zbraň nekoupí, tak proč by to na to mělo mít vliv?
Stejný argument v autě automat vs manuál - z jakéhokoliv důvodu, komu to ublíží? Prostě udělám papíry s automatem, koupím si auto s automatem a manuál řidit nebudu. Když pak děláš blbosti, na které nemáš, tak ti ty papíry mají sebrat. Když si pak koupíš něco, s čím nezvládneš manipulovat, tak tě mají z té střelnice okamžitě vykopnout.
Ostatně pochybuju, že by pak s nevyhovující zbraní, kterou si z nějakého důvodu pořídil, dělal blbosti někdo takový. Víc bude těch borců, kteří se cití..

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#6215 » stř 23. úno 2022, 10:04

bbobb: asi máš pravdu. Jsou i zbraně lehčí, a právo na obranu by mělo být především pro ty slabší jedince, kterým moc dalších možností nezbývá. Beru zpět a souhlasím

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 522

Příspěvek#6216 » stř 23. úno 2022, 11:57

Nejsem bojovníkem za práva žen, ale kdo má doma drobnou roztomilou čičinu s malou pacičkou pochopí. Majitelé obryní řešit nemusí. Nevidím logiku prát se železným fullsizem, který nikdy vlastnit nebude. Pokud má s tento problém i dost můžu, jak píše marinák, potom už to ostuda je. Bohužel tento velmi gentlemanský názor má jediný komisař v CZ. Nikdy jsem se s podobnou ochotou lidem vyjít vstřic nesetkal. Standard přístup je prominte značně totalitní.

Obrázek

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6217 » stř 23. úno 2022, 12:19

DesertEagle : Já bych se s tebou celkem hádal o tom, že rozumných komisařů je většina. Na druhou stranu jsem zatím nepotkal ženskou, kterou bych nenaučil natáhnout pětasedmu. O chlapech to říci takto kategoricky nemůžu.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#6218 » stř 23. úno 2022, 12:45

No nevím zrovna 75 ve fullsize a asi obvzlášť ty postarši zkušební kusy šli natahovat jedna báseň. Ale na opakovaném zkušeni s mastným kompaktem jsem si oddělal zápěstí.

Moje HS compact je teda tužší než 75. Ženy natahují obtížně až vůbec. Mě teda při učeni někoho zdrbali, když jsem ze zvyku ukazoval natahováni zavěru "malíkovou hranou ruky dopředu". Na zkouškách jsem to asi tak nedělal ale je to podstatně snažší. Udajně se to ale dělat nemá. :?



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#6219 » stř 23. úno 2022, 12:50

Pro by se to dělat nemělo? Mě to tím nadhmatem (hrana malíku směrem k hlavni, palec směrem ke mě) jde líp, než tahání palec/ukazovák. Mám (možná falešný) pocit větší jistoty úchopu.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#6220 » stř 23. úno 2022, 13:23

Inu chtěl jsem tehdy udělat dobrý skutek a učit adepty o ZP na jedné střelnici. Staršmu osazenstvu se tohle nelíbilo protože prý by se to komisaři nelíbilo...možná fámy a polopravdy. Udajně proto, že pak nevidím do komory což je pochopitelně blbost. Ale tam učili kdovíjaké voloviny a novela k nim doputovala nějak opožděněji. :lol:



LuKu
Příspěvky: 9

Příspěvek#6221 » stř 23. úno 2022, 23:11

Já zásadně natahuju závěr nadhmatem, palcem a ukazovákem bych to asi nedala. Používala jsem nadhmat i u zkoušky, komisař to nijak nekomentoval (naopak na konci řekl, že byl s manipulací spokojený).

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6222 » čtv 24. úno 2022, 08:30

Dragunov : A vidíš pak do komory? Měl bys ji zkontrolovat i vizuálně podle zkušebního řádu. Pokud ano, je to v cajku. Alespoň za mě ano. Oddělat si zápěstí natahováním zbraně je blbost. A není problém si říci o ubrousek nebo hadr, pokud je závěr mastný nebo zpocený.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#6223 » čtv 24. úno 2022, 12:05

marinakus: Jasně že vidím, i u CZ neřkuli u své pistole. Vždycky jsem kohokoli učil, že musí komoru a šachtu kontrolovat vizualně a pokud mu to prsty dovolí hodit si to na záchyt. Já tam moc pohodlně na cz75 nedosáhnu. Učil jsem tam pak lidi strkat i prsty a mluvit u toho. Je to jako s divanim se do zrcátek - v běžném životě se tam dívám pro sebe, ale u zkoušek to musi být tak že i komisař ví, že to dělám.

No hele nevím, ja byl před zkouškama právě na kurzu. S manipulaci jsem nikdy problem neměl. I tak jsem to dělal do zblba furt dokola. Nedošlo mi to a na druhej třetí den bolest předloktí...myslím že jsem to týden léčil vypadalo to líp ale u střeleb...

Uživatelský avatar
Long
Příspěvky: 107

Příspěvek#6224 » čtv 24. úno 2022, 14:12

DesertEagle píše:Nejsem bojovníkem za práva žen, ale kdo má doma drobnou roztomilou čičinu s malou pacičkou....

Bohužel náš ZoZ moc na naše drahé slabší polovičky nemyslí, ta moje odmítá cokoliv kromě malého bobíčka, Smith and Wesson 60, tam prý jednak nemusí nic moc natahovat a ani vlastně přemýšlet "mám nadrcnuto nebo nemám" :-). Prostě "zjednodušený zbroják" jen na malé revolvery....... zjednodušený samozřejmě jen z hlediska zkoušek manipulace s patřičným omezením, dáma si pak fakt nekoupí broknu, AR15, pistoli.....



Kamilák
Příspěvky: 25

Příspěvek#6225 » čtv 24. úno 2022, 15:22

Kvůli nejistotě v natahování závěru 75 si moje drahá na poslední chvíli zredukovala zkoušku ze zamýšleného ABCE na C s tím, že až získá grif, tak si holt dodělá zbytek. Když jsem vzal na střelnici pantátu, a to je nějakej sportovec, tak shadowa jsem mu musel taky natáhnout. Spoléhat na vstřícnost komisaře může být krátkozraké, tím spíš, že se to dá natrénovat, byť to může chvíli trvat a vyžaduje to tedy jistou cílevědomost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů