Vlastnictví

Uživatelský avatar
Tardis
Příspěvky: 152

Příspěvek#1 » pon 16. lis 2015, 14:46

Ahoj, mohl byste mě někdo, bez ukamenování a řečí typu: jak tohle může dělat ZP, vysvětlit, co je vlastnictví? Zkoušky teprve dělat budu a začínám se pročítat §§§, ale tohle mi moc jasný zatím není. Když držím, mám ji "doma", když nosím, mám ji "u sebe", ale přeci nemůžu držet/nosit to, co není moje "vlastnictví"? Nebo to znamená, že třeba firma vlastní a já držím/nosím? Nebo děděním, že je sice moje, ale nemám na ni ZP (depozit?) Díky, stačí třeba nasměrovat na §, chci v tom mít jasno.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#2 » pon 16. lis 2015, 14:56

Ano, firma např. vlastní, já nosím nebo držím, pokud je zbraň vlastnicví firmy a já jsem její zaměstnanec. Nebo je zbraň vlastnictví klubu a já ji mám půjčenou. Zbraň mohu držet i nosit, i když není mým vlastnictvím. Mohu ji mít vypůjčenou od jejího vlastníka a přitom ji mohu držet a nosit. Když nosím, mám ji u sebe nabitou, když držím, mám ji u sebe nebo doma apod. vybitou. Nosit znamená mít ji u sebe nabitou a připravenou k okamžitému použití. Vše ostatní je držení. Vlastnictví na to nemá vliv. Pokud je zbraň v depozitu na PČR, tak může být mým vlastnictím, ale nemohu ji držet a samozřejmě ani nosit.

Uživatelský avatar
Tardis
Příspěvky: 152

Příspěvek#3 » pon 16. lis 2015, 15:14

Poníženě děkuji :)



4R
Příspěvky: 91

Příspěvek#4 » pon 16. lis 2015, 15:52

Modelová situace: v případě, že by někdo přišel o ZP, může zbraně pro účely držení a nošení přepsat např. na manželku, kamaráda (mající ZP) apod a nechat si pouze vlastnictví, nebo je to tím ZP podmíněno? Děkuji předem

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#5 » pon 16. lis 2015, 16:11

podle mě by toto muselo být ošetřeno vzájemnou smlouvu a i tak by mohly vzniknout problémy, jinak ZoZ vlastnictví jako takové neřeší, pouze držení a nošení a zase podle mého názoru je zde držitel předpokládán jako vlastník (výklad zákona je ovšem věc zcela jiná a přísluší pouze soudu)

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#6 » pon 16. lis 2015, 16:13

Pokial nemas ZP ani firmu so ZL, budes musiet previest aj vlastnictvo (§ 64 1a). Zakon inak povoluje to dat do uschovy subjektu k tomu opravnenemu (§ 64 1c) - to ti to vlastnictvo zostane.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#7 » pon 16. lis 2015, 16:15

ZoZ to řeší, bez ZP nemúžeš nabývat zbraně, takže když je prevedeš na manželku tak jsou její.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#8 » pon 16. lis 2015, 16:22

sided : děkuji za opravu, moje chyba



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#9 » úte 11. kvě 2021, 10:40

sided píše:ZoZ to řeší, bez ZP nemúžeš nabývat zbraně, takže když je prevedeš na manželku tak jsou její.
Oživím vlákno hloupým dotazem: jsou tedy zbraně apriorně vyjmuty ze společného jmění manželů?
Domnívám se správně, že automobily jsou součástí SJM, přestože v registru je jako vlastník uveden jen jeden?
U nemovitostí je to jednoduché, když v katastru je jako vlastník uvedeno SJM.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#10 » úte 11. kvě 2021, 10:54

Vlastnictví = právo výlučného nakládání s věcí nebo taky neomezené (teoreticky) panství nad věcí - používat, užívat, zničit, prodat, zahodit...

Registr vozidel je jen evidence, která o vlastnictví nevypovídá nic (je na to i několik judikátů), takže koupeno za manželství (a ze společných peněz, nikoli třeba z daru od babičky), tak je v SJM.
U kvéru to bude složitější, tam bych se klonil spíš k tomu výlučnému vlastnictví, protože pro nabití vlastnictví jsou i další podmínky, které je potřeba splnit... A napadá mě, jestli by třeba manželka nemohla být v případě opačného výkladu stíhána pro nedovolené ozbrojování, když by měla v SJM ideální půl kvéru... :angel:

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#11 » úte 11. kvě 2021, 11:13

Veci osobnej potreby su pokial viem vynate zo SJM - pokial sa jedna o veci ktore svojim charakterom sluzia vyslovene len jednemu z partnerov. Nezavisle od ich hodnoty. Ergo - manzelka zlate sperky, chlap buchacky ;) . Blbe asi je ked polovicka striela tiez, nie som pravnik, neviem ako by sa to riesilo.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#12 » úte 11. kvě 2021, 14:19

Kdysi jsem kupoval loveckou kulovnici z Rakouska od ženské, které po rozvodu připadly flinty, tak se jich zbavovala. Jo, vím, že Rakousko není ČR, ale říkal jsem si tehdy, že by mě to fakt naštvalo :D



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#13 » úte 11. kvě 2021, 18:26

P.V. píše:Registr vozidel je jen evidence, která o vlastnictví nevypovídá nic (je na to i několik judikátů), takže koupeno za manželství (a ze společných peněz, nikoli třeba z daru od babičky), tak je v SJM.
U kvéru to bude složitější, tam bych se klonil spíš k tomu výlučnému vlastnictví, protože pro nabití vlastnictví jsou i další podmínky, které je potřeba splnit...
No a čím se liší registr vozidel od registru zbraní?
Zbraň koupená ze společných peněž, jeden/jedna je v registru jako vlastník, druhý/druhá s oprávněním držet a nosit: pokud ji ten/ta registrovaný/á prodá, může se druhý/á nějak legálně zpěčovat? Třeba v případě hodně drahé lovecké zbraně, jejíž zcizení rozhodně nelze považovat za běžné nakládání?



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#14 » úte 11. kvě 2021, 19:25

Společné vlastnictví je nejhorší forma vlastnictví, potvrdí asi každý, kdo se někdy rozváděl. :D

Uživatelský avatar
DAveDOG
Příspěvky: 189

Příspěvek#15 » stř 12. kvě 2021, 07:27

MM píše:Veci osobnej potreby su pokial viem vynate zo SJM - pokial sa jedna o veci ktore svojim charakterom sluzia vyslovene len jednemu z partnerov. Nezavisle od ich hodnoty. Ergo - manzelka zlate sperky, chlap buchacky ;) . Blbe asi je ked polovicka striela tiez, nie som pravnik, neviem ako by sa to riesilo.


Z okolí znám jeden případ kdy se rozvádělo manželství ve kterém měl pán slušnou sbírku zbraní a ač paní nikdy nestřílela, tak se s ní musel vypořádat. Zbraně se musely ocenit a paní dostala navíc polovinu ceny arzenálu. Zbraně nejsou věci osobní potřeby. Třeba exekutor ( samozřejmě pokud bude mít potřebné oprávnění nakládat se zbraněmi) může zabavit i střelné zbraně.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: flowingCZ a 14 hostů