Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti



kukumen
Příspěvky: 13

Příspěvek#271 » čtv 3. čer 2021, 15:39

Datum: 03.06.2021
Místo: Prague Armory - Kolbenova
Zkušební komisař: pan Bc. Miroslav Váňa
Moje skupiny: A, B, E
Popis: Mělo přijít 14, 14 také přišlo. Teorie klasika - otázky 1 ku 1 se vzorem. Plný počet. Dva nedali teorii - 4 a více chyb měli. 12 nás pokračovalo na praktickou + 1 co opakovala.

Osobně jsem šel na řadu asi 8 ( Cčkaři šli poslední ), to čekání plné stresu bylo fakt hrozné, nicméně manipulace za 2 minuty hotová, střelba 20s a šel jsem domů. Měl jsem jen pistoli - klasickou CZ, na střelbu pak Shadow. Pan komisař super, lidský přístup, pohodář, ale určitě dával velký bacha na to jak kdo manipuluje. Závadu jsem dostal jen zádržku. Co se týče přítomných policistů, to stejné, byli v pohodě.
Jeden přede mnou nedal praktickou, prý nezkontroloval malorážku ( Cčkař co šel první kvůli tomu že spěchal ) jinak ostatní přede mnou dali.

Přípravný kurz jsem měl na Prague Armory, plus zkouška nanečisto, a nemůžu víc doporučit. Fakt super individuální příprava, vysvětlení a vše okolo.



Veetek
Příspěvky: 13

Příspěvek#272 » ned 13. čer 2021, 15:31

Datum: 11.06.2021
Místo: Mariánská skála- Ústí nad Labem
Zkušební komisař: Mgr. Pavel Vysloužil
Moje skupiny: A, B, C, E
Popis: bylo nás 11 z toho jeden nepřišel a 3 byli na opáčko manipulace. Test dali všichni...

Průběh byl hladkej, komisař byl profík, vše vysvětlil a měl vážně dosti lidskej přístup. Test bez chyby měla většina, prý jen 2 menší zavání, přesto byl ale počet bodů dostačující. Manipulaci zvládli až na jednu opakující paní všichni. Střelbu zvládlo 8 lidí, na zbytek jsem nečekal, takže nevím jak dopadli.


Přípravný kurz proběhl u správce střelnice na Mariánské skále, pana Strejce.



R4mb0
Příspěvky: 46

Příspěvek#273 » čtv 17. čer 2021, 22:21

Datum: 6/2021

Místo: střelnice Hliník, Frýdek-Místek

Zkušební komisař: Ondřej Glett

Časová náročnost: tři hodiny

Pan komisař dle mého vše vždy nejdříve odpovídajícím způsobem vysvětlil, s prostorem pro dotazy. Lidský, pohodový a korektní přístup bez podpásovek. Kdo byl odpovídajícím způsobem připraven, se jen mohl modlit, ať něco sám nepokazí z nervozity. Přítomní příslušníci do zkoušky nezasahovali. Kromě všeobecné nervozity zkoušených vládla pohoda a i správce střelnice se snažil v přestávkách působit pozitivně a opakovat základní mantry.

Z toho mála co vím, tak zkušební komisaři mají relativně nově nějaká pravidla, od kterých se nemohou odchýlit, takže všude by měli požadovat a přezkoušet to samé. Např. čekání při selhači, apod.

Z první skupiny zkoušených čtyři z devíti vyletěli (snad tři z testů a jeden z manipulace, info bez záruky), z druhé skupiny téhož dne vyletěl jeden na testy.

Jak si dokazuju každý den za volantem, tak mnoho lidí by nemělo dostat řidičák. A co jsem viděl za motovidla při kurzu na zbroják, tak mi až zatrnulo, že tihle lidi by měli dostat zbroják (jestli ti konkrétní lidi zkoušky dělali a s jakým výsledkem, to zhodnotit nemůžu (nebyli na stejných zkouškách), mohu jen doufat, že se buď zlepšili nebo vyletěli). Za mě je celý ten tyjátr kolem získání odborné způsobilosti špatně, udělal bych to jinak, více z praxe a klidně přísněji. (Což je jen takový stesk na aktuální systémové řešení, absolutně nic proti konkrétní střelnici či komisaři).



Eleve
Příspěvky: 10

Příspěvek#274 » čtv 24. čer 2021, 12:21

Datum: 24.6.2021

Místo: střelnice Manušice (u České Lípy)

Zkušební komisař: Radek Matviak

Moje skupiny: B, C, D, E

Popis: bylo nás devět, z toho jeden, který opakoval praktickou část. Nevím, kolik mělo původně přijít, ale určitě víc.

Komisař byl pohodový, vše vysvětlil, sem tam hodil nějakou úsměvnou poznámku pro odlehčení atmosféry. Za mě vše vysvětleno jasně a srozumitelně. Kdo něčemu nerozuměl, mohl se (před započetím zkoušky) kdykoli ptát. Po testu vypadli tři, zbytek 79/79. Při manipulaci vypadli dva. Jeden podle svých slov nedal ránu jistoty na pistoli a pak na brokovnici (divím se, že nešel už po pistoli), druhý snad nevytáhl zásobník při selhači. Na střelbě vypadl jeden, který rozšiřoval skupiny. Odcházel jsem ještě před tím, než šel střílet poslední, ale chvíli jsem se před odjezdem zdržel a slyšel jsem střelbu z pistole, malorážky i z brokovnice, takže počítám, že to udělal. Celkem tedy úspěšnost uchazečů 33%, což je dle mého názoru žalostně málo.

Přípravný kurz jsem dělal přímo v Manušicích, předtím jsem bez zkušeností. Vše potřebné mě na kurzu naučili, takže spokojenost.



Čára
Příspěvky: 1

Příspěvek#275 » sob 26. čer 2021, 14:09

Datum: 22. 6. 2021
Místo: Byšice
Komisař: Ing. Tomáš Soudek

Žadatelé: 14

Komisař i policistky velmi příjemní. Ani z jedné strany nebyla snaha kohokoliv poškodit, naopak byl přístup velmi vstřícný.
Test: není co řešit. Kdo se naučil, uměl. Neprošlo jich 6
Manipulace: dva vyhození za hrubé chyby, v prvním byl v komoře nastražený náboj, který zkoušeny neobjevil a zacházel se zbraní jako s nenabitou. Ve druhém dostal žadatel po hrubší chybě ještě šanci opakovat, neprospěl.
Dávat pozor při manipulaci na hlášení, že je střelba (i když jen cvičnými) dokončena a čekat na povel k uvedení zbraně do bezpečného stavu. Závada byla nejčastěji "slabá rána", komisař akceptoval obě varianty, zda dát či nedat ránu jistoty.
Střelby probíhaly standardně, k žádnému vyhození kvůli pochybení nedošlo. Pouze jeden žadatel nenastřílel.
Zkoušku udělalo pět lidí.



ralfeus
Příspěvky: 1

Příspěvek#276 » úte 13. črc 2021, 19:48

Datum: 13.07.2021
Místo: Armory Prague - Kolbenová
Moje skupiny: E
Komisař: Ladislav Kraupe

Žadatelů bylo 13, pak se přidalo ještě 7 opravářů. Teorii udělali všichni na maximum, což překvapilo i komisaře až na jednoho, který neprospěl.
Komisař byl přísný, ale nikoliv záludný. Před praktickou části popsal všechno, co bude očekávat, co se přesně má udělat při rozborce pistoli, malorážky a brokovnice.
Dělal jsem Ečko, takže měl jsem jen pistoli. Na manipulaci - CZ 85, což mě trochu zmátlo, jelikož jsem trénoval s CZ 75 a pojistka a záchyt závěru na obou stranách byli něčím novým. Takže chvíli mně potrvalo, až jsem našel rozborný čep.
Udělal jsem několik chyb - zajistil zbraň po přípravě ke střelbě, pak řekl blbost, že když při selhači zápalka je promáčknuta tak je závada na zbrani. Komisař na to upozornil, tak jsem se rychle opravil. Žádné negativní následky to nemělo a konečně jsem prospěl.
Šel jsem třetí, takže nevím zda někdo neprospěl. Zdálo se mi, že holka přede mnou úspěšně udělala manipulaci, ale nezvládla střelbu.



Katyha
Příspěvky: 2

Příspěvek#277 » stř 25. srp 2021, 14:23

Zdravím všechny,
tak jsem dnes (25.8.2021) byla na poprvé na zkoušce odborné způsobilosti, tak bych se s Váma chtěla podělit o zkušenosti.
Místo zkoušky: Střelnice Magnum, Praha
zkušební komisař: Mgr. Pavel Černý
Datum: 25.8.2021
Časová náročnost: cca 2 hodiny

Zkouška začínala v 9.00 hodin. Přítomní byli: policista, policistka a komisař pan Černý. Policista a policistka do zkoušky vůbec nijak nezashovali, jen vše natáčeli na Gopro kameru. Na zkoušku nás mělo dorazit asi 12 (co jsem postřehla), ale bylo nás jen 5 (+2 opakovači na manipulaci). Jednu slečnu rovnou poslali domů, protože neměla žádné potvrzení o bezinfekčnosti covidu-19. Pokud budete někdo v blízké době konat zkoušku, tak toto nezapomeňte, policisté to opravdu vyžadují, jinak Vás pošlou rovnou domu). Já jsem měla jen týden po očkování, ale pro jistotu jsem si den před zkouškou nechala udělat test, což se vyplatilo, protože jen týden staré očkování by mi též neuznali! Zůstali jsme tam tedy 4 na test. Komisař nám řekl co nás čeká, jak máme zaškrtávat odpovědi atd. Pak nám dal z hromádky testů, abychom si vytáhli nějaký a začalo se psát. Všichni jsme testy odevzdávali asi po 10 - 15 minutách. Komisař testy vyhodnotil, oznámil nám, že jsme všichni napsali, mezitím se k nám přidali 2 opakovači a komisař potom pokračoval ve výkladu k manipulaci a střelbě. Vyžadoval u krátké zbraně vždy ránu jistoty, u malorážky odložení zbraně s otevřeným závěrem a brokovnici zlomenou. Na manipulaci jsme chodili každý jednotlivě a prováděla se rovnou na střelišti. Pokyny byly jasné: Převezměte a zkontrolujte zbraň.. odložte. Potom vyrobil jednu závadu (já jsem měla zpříčený náboj) a chtěl její odstranění, kontrolu zbraně. U pistole chtěl vložit 2 náboje do zásobníku, připravit ke střelbě a pak oznámil vybít zbraň (vyndat zásobník, vyhodit náboje z komory, zkontrolovat zbraň a ránu jistoty). U samotné střelby dával automaticky všem 3 nástřelné a pak klasicky 5 naostro. Já jsem u manipulace měla jen pistoli, ostatní co jsem slyšela, dostali i malorážku a brokovnici. Z manipulace vyhodil 2 lidi - jednoho pána (už opakoval), který prý nevybil zbraň a druhého člověka nevím za co. My ostatní už jsme vše zvládli. :D

Celá zkouška proběhla rychle. Pan komisař byl příjemný, už od začátku mi přišlo, že bude hodný (a taky to tak nakonec bylo). :)

Tímto bych chtěla poděkovat lidem ze střelnice Magnum, zejména těm, ke kterým jsem chodila na kurzy. Určitě za to ta příprava stála a díky tomu jsem zkoušku zvládla. :D



Krazim
Příspěvky: 7

Příspěvek#278 » čtv 26. srp 2021, 09:17

Datum zkoušky : 24.08.2021
Místo konání : Střelnice AVIM Praha
Čas : 9:00-11:00 (reálně konec kolem 13:00 poslední zkoušený), První skupina
Zkušební komisař : Ing. Ladislav Kaupe + pan policista s paní policistkou
Počet zúčastněných : 9 (snad si ten počet pamatuju správně)

Ještě před oficiální zahájením se kontroloval test, prodělaný C19, nebo očkování. Poté se ještě podepisoval souhlas s nahráváním zkoušky.
Následovalo oficiální zahájení na GoPro. Komisař se představil, vysvětlil jak bude zkouška probíhat, části zkoušky atp..
Každý si vytáhl jedny desky s otázkami (otázkami směrem doků samozřejmě :lol:), odstartovalo se a psalo. Po odevzdání komisař testy opravil a veřejně oznámil výsledky. 2 co neudělali, podepsali papír a odešli.

Po krátké pauze jsme se přesunuli k praktické zkoušce. Komisař teoreticky vysvětlil, co očekává (zde se nás ptal, jestli jsme vše rozebírali, dotazy zodpověděl + upřesnil, za co vyhazuje, za co vyhodit nemůže atp..). Zmínil jak krátkou, tak dlouhé s tím, že pokud ho někdo úplně nepřesvědčí na pistoli, tak bude chtít ještě malorážku a dvojku). Zkouška probíhala v boxech na střelnici : na jednom stavu manipulace, na druhém sřelba (oboje každý sám a pokud byla manipulace ok, hned se střílelo).

Komisař jasně vytyčil bezpečný prostor, vysvětlil co nechce vidět a vše dělat jen na jeho povely (téma které se často řeší : Po již zkontrolované a odložené zbrani nechtěl znovu kontrolu, bral ji za již zkontrolovanou.

1. Přeberte a zkontrolujte zbraň (prst mimo spoušť, zásobník ven, zkontrolovat komoru a šachtu, mířená rána jistoty, odložit)
2. Rozeberte zbraň, složte zbraň (komisař nevyžadoval kontrolovat průchodnost hlavně, ale pokud ji uděláte, bere to jako plus)
3. Nabijte náboj a připravte zbraň ke střelbě (napáskovat jeden náboj, zde nevyžadoval již kontrolu zbraně, vložit zásobník, náboj do komory, ke střelbě připraven).
3.1 - Simulujte střelbu (vystřelil jsem, závada!)
3.2 - komisař převzal zbraň a vyrobil mi zádržku -> odstraňte závadu (zásobník ven, zatahat za závěr, kontrola komora + šachta, rána jistoty, odložit)
Pak mi ještě dal nabití a vybití zbraně, jelikož jsem levák, tak si chtěl asi ověřit přehmatávání úchopu a jestli nešáhnu do lučíku.

Přesun na stav ke střelbě -> chcete nástřelné (nechtěl jsem, chtěl jsem to mít už za sebou) -> na povely (napáskovat + nabít, ke střelbě připraven, vystřílet, střelba ukončena, zásobník přiložit k závěru, kontrola, odložit -> zde již stačilo zkontrolovat komoru a šachtu a odložit na záchytu závěru). Pak vyplnění papíru a 10s radost, která jako u všeho rychle vyprchá :lol: .

Suma sumárum 9 účastníků, 4 udělali (věřím, že i kolega co šel po mě zvládl :) s ním by to tedy 5 zvládlo), policisté příjemní, komisař byl fér, bez záludností, správce uklidňoval a když tak dovysvětlil kolegovi např. rozborku na další Čzetě :D.

Ještě jednou gratulka těm, co to ten den také zvládli, a hodně štěstí dalším, co se chystají



IwDyCZE
Příspěvky: 1

Příspěvek#279 » čtv 16. zář 2021, 20:34

Datum zkoušky : 16.09.2021
Místo konání : CS Solutions Brno
Čas : 8:00-11:00
Skupiny: B,D
Zkušební komisař: Eduard Kováčik + uniformovaný policista
Počet zúčastněných : 9 (3 nedošli, 2 vypadli u teoretické části.)

Začátek kolem 8:15, podepisování, ověřování COVID a vysvětlení opravování chyb. Rozdávání testů. Já měl zhruba po 2 minutách hotovo a pak jsem jen už otázku po otázce kontroloval odpovědi. Odevzdával jsem jako 3. Kdo měl hotovo čekal na chodbě kde mohl jít na WC, nebo si koupit kafe. Poté vyhlášení výsledků - nejdříve jmenovaní ti, kteří nesplnili, poté ti kteří uspěli, ale měli chybu. Já měl plný počet bodů. Na testy jsem se připravoval přes aplikace na zbrojní průkaz pro mobilní telefony a mohu říct, že se dle mého názoru jedná o velice dobrý způsob. Poté se přešlo na praktickou část, komisař velice ochotně vysvětlil s jakými zbraněmi se bude manipulovat a upozornil, že malorážka se rozebírá jiným způsobem. Poté zodpověděl dotazy a když bylo vše vyjasněné přešlo se k střelnici.
Během čekání doporučuji nebát se mluvit s ostatními uchazeči, člověku to pomůže dosti zmírnit stres. Uchazeči co měli C šli jako poslední. Já šel dle abecedy a skupin jako 1. Byl jsem vystresovaný i když bezdůvodně, protože jsem přípravu nepodcenil. Což doporučuji i budoucím uchazečům, rozhodně nepodcenit přípravu a koupit kurz na střelnici kde budete zkoušku vykonávat. V den zkoušky se na střelnici budete lépe orientovat a seznámíte se zbraněmi, které u zkoušky budou.
Na manipulaci jsem měl CZ 75 a malorážku ZKM 457. Prvně jsem začal s pistolí. Tedy kontrola zbraně, vybití. Následovala rozborka, měl jsem vyklepané ruce, takže to šlo těžce, ale šlo. Poté následovala simulace závady (konkrétně zádržka), odstranění - zásobník ven, závěr vzad, kontrola, rána jistoty. Všechno v pořádku, komisař uklidňoval, že se není potřeba stresovat. Poté následovala malorážka, kontrola, vybití a rozborka. Bezpečná manipulace splněna, jde se na střelby. Komisař dal na výběr Glock 17, nebo CZ 75, zvolil jsem tedy Glock 17, protože mi subjektivně přijde příjemnější pro střelbu. Využil jsem 3 nástřelné rány, abych zjistil jak moc jsem ve stresu schopen trefit terč. Tedy na povel nabít - do zásobníku vkládám 3 náboje, vezmu zbraň, vizuální kontrola nábojové komory a zásobníkové šachty, vložím do zbraně zásobník a spustím závěr. Po povelu komisaře zahajuji střelbu na terč. Všechno v hodnocené části. Uklidnilo mě to a přešel jsem na "ostré střelby".
Opět nabíjím zbraň a na povel komisaře pálím na terč. Ukončuji střelbu, zbraň předkládám k prohlídce komisařovi, poté spustím závěr, rána jistoty a odkládám. Na terči 4 v černém a 1 v hodnocené časti. Největší stres opadá, podepisování výsledků, obdržení dokladu o odborné způsobilosti, pogratulování a rozloučení. Co se dělo dál nevím, odcházel jsem po odevzdání ochranných pomůcek na střelnici, takže jestli někdo nenastřílel/nesplnil bezpečnou manipulaci nevím.

Ve zkratce, komisař pohodový a profesionální, dbal na bezpečnou manipulaci a samozřejmě viděl jestli jste se připravoval nebo ne. Uklidňoval a zdůrazňoval, že není potřeba spěchat.
Na střelnici panovala příjemná atmosféra, k dispozici byla voda na pití, nebo kafe za 20kč. Určitě se tam někdy v budoucnu jakožto držitel ZP velice rád zastavím.

Tímto děkuji panu komisaři za profesionální přístup a personálu střelnice CS Solutions Brno za příjemné prostředí.
Na závěr - všem, kteří se chystají na ZOZ bych chtěl vzkázat hodně štěstí. Hlavně se nestresovat.



realite
Příspěvky: 1

Příspěvek#280 » čtv 23. zář 2021, 23:07

Datum zkoušky : 23.09.2021
Místo konání : Lero Praha
Čas : 9:00-15:00
Skupiny: A,B,C,E
Zkušební komisař: Bc. Jakub Friedl
Počet zúčastněných : asi 13

K teoretické části asi 10 přítomných. Začátek kolem 9:15, podepisování, ověřování COVID. Komisař vysvětlil formu vyplňování teoretických testů. Začalo se psát. Za přibližně 20 minut byli všichni s testy hotovy. Jeden u teoretické části neuspěl. Dva měli chyby v rámci tolerance na žádané skupiny. Ostatní bezchybně.

Komisař poté vysvětlil přibližný průběh praktické části. Požadoval , dle zvyku, zbraň zkontrolovanou s závěrem v zadní poloze, případně otevřená brokovnice. Toto příjemné opatření zabránilo jedné z nejčastějších chyb : vynechání rány jistoty. Komisař nás seznámil se zbraňmi s kterými budeme manipulovat. Zmiňuje tři typy závad. Ke skupince se v tuto chvíly přídávají opraváři 3.

Prakticka část započíná. První jde na řadu opravář udělal. Druhý též úspěšný. Po této dvojici je stav úspěšnosti ne úplně známý. Minimálně však 3 neprošli. Chyby : Neprozkoumáni průchodnosti hlavně po slabé ráně, dvakrát nepočkání 10 sekund (selhač).

Osobně jsem byl úplně posledním v řadě což mi umožnilo se z chyb ostatních poučit, díky tomuto jsem prošel.

Bezpečná manipulace: Krátká: bezpečné převzetí, uvedení závěru do zadní polohy, rozborka, sborka (nezapomenout na ověření funkčnosti) , zádržka, připravit zbraň ke střelbě, vybít.
Malorážka: převzetí, rozborka, sborka, slabá rána ( průchodnost hlavně) , připravit ke střelbě, vybít.
Brokovnice: převzetí, rozbirka , sborka, připravit ke střelbě, vybít.

Osobně jsem dbal na přesnost správných postupů extrémně dlouhými pauzami a prováděním ůkonú. Toto vše abych nezapomněl na nějakou zásadní důležitost. Komisař už chtěl jít (chudák) domů a ověření funkčnosti na mě křičel ať nedělám. Celý vynervovaný z mého tempa se jal před zahájenim ostré střelby mě upozornit, že je na nastřílení časový limit. Krátká šla lehce a rychle 5/5. Malorážka 3 nástřelné, 4/5 též rychle. Brokovnice nespočet coby dup (doslova). Upozorňuji : rozhodnete-li se dělat nástřelnou sérii buďte tímto uvědomněni ,že tím dáváte sobě další možnost jak udělat fatální chybu v manipulaci.

Zkušební komisař bakalář Friedl byl od samého začátku absolutně profesionální ale i přesto velice milý a vtipný. Již od samého začátku nám kladl na srdce, že nachytávat není v jeho úmyslu ale hlavně ani v ideologii zkoušky která má prověřovat bezpečnost manipulace žadatele. Komisař byl v mnohém benevolentní a uvoloval i výstrahy , nejednalo-li se o fatální chybu. Při zkoušce méně mluvný nicméně vyzařovala z něj radost po každém úspěšném dokončení povelu. V mém případě si možná oddychnul on že to má za sebou místo mě.

Prostředí střelnice bylo velice příjemné a personál byl nadmíru ochotný.

Je třeba čtenáři připomenout , že má zkušenost jakož i ta ostatních je přirozeně formována výsledkem zkoušky.



pali08
Příspěvky: 6

Příspěvek#281 » stř 29. zář 2021, 21:31

Datum zkusky : 29.09.2021
Miesto : CS Solutions Brno
Cas : 8:00-? (siel som ako druhy a skoncil nejak pred 11:00 - neviem ako zvysok)
Skupiny: B,E
Komisar: Pavel Chrást + 1 policajt
Pocet ludi: kapacita bola 10, ale myslim, ze realne to bolo trocha viac

Na test meskali dvaja ludia - komisar aj policajt bol ustretovy a cakali sme na zaciatok testu do 8:30. Opozdilci dosli 8:50, takze mali skrateny cas na test. Na teste vyleteli 4 ludia, zvysok plny pocet. Na prakticku sa pytali, kto chce ist ako prednostne a kedze som sa pri cakani nechcel vystresovat este viac, nez som bol, prihlasil som sa este spolocne s jednym clovekom.

Prakticka:
Komisar bol ferovy a uviedol, ake preslapy su fatalne a rovno za nich vyhadzuje (mierenie na cloveka, prst na spusti mimo strelby) a za ake sa mozme opravit, (ak sa dotycny neopravil bolo upozornenie, pricom po 3 upozorneniach je vyhadzov). Taktiez povedal do akeho stavu dat zbran po strelbe (po kontrole zasobnika a komory spustit zaver, pak rana istoty, pak vlozit zasobnik). Upozornil aj na to, ze vsetky 3 resp. 4 casti skusky t.j. manipulacia, zavada(+rozborka/zborka ak nebola sucastou zavady) aj strelba sa beru ako samostatne cinnosti a pred kazdou z nich chce vidiet kontrolu zbrane.

Manipulacia prebehla OK.

Prve upozornenie bolo dostal ked som pred simulaciou zavady neskontroloval zbran, hoci to bolo po manipulacii s kontrolou - moja zbrklost/blbost, boli sme na to vyslovene upozorneni. U zavady komisar ohlasil "ozval sa tlmeny vystrel". Potom nasledovalo moje zdvihnutie slabej ruky, hlasenie "zavada", pomenovanie zavady (slaba rana), kontrola, rozborka, kontrola hlavne, sborka a opat kontrola. Tu bolo druhe upozornenie, ked som po kontrole pred rozborkou zhodil kohut na bezpecnostny ozub, miesto rany istoty, kedze na kurze nas to tak ucili (rana istoty az po overeni priechodnosti hlavne). U instrukcii bolo teda spomenute, ze u kkz je treba po kontrole ranu istoty, ale myslel som, ze toto je vynimka. Opat moja blbost, komisar bol ustretovy a ak by som sa na to spytal pri instrukciach, tak by urcite povedal co a ako.

Pred strelbou som sa trocha ukludnil a tentokrat nezabudol skontrolovat zbran. Nastrelne som odmietol a siel rovno na "ostre" - vsetky skoncili v ciernom. Po strelbe skoro vsetko OK, akurat som zasunul zasobnik pred ranou istoty, ale hned som sa opravil, takze tretie upozornenie som nedostal a skuskou som s odretymi usami presiel.

Tymto dakujem strelnici CS Solutions za pomoc s pripravou a komisarovi za ustretovost, ferovost a hlavne trpezlivost :) .

Good luck vsetkym, ktory sa chystaju na ZOZ - nebudte zmatkari ako ja a date to aj bez odretych usi. A nezabudnite na motivacni formuli:
https://www.youtube.com/watch?v=YJdE2zJPV6c :)



vetex176
Příspěvky: 1

Příspěvek#282 » čtv 30. zář 2021, 17:10

Datum zkoušky : 30.09.2021
Místo konání : Camp Zero Praha
Čas : 9:00-14:00
Skupiny: A,B,E
Zkušební komisař: Mgr. Pavel Černý
Počet zúčastněných : cca 15

Teoretická část začala, krátce po zahajovací řeči pana komisaře. K testu přislo shruba 12 lidí. Jeden uchazeč test nenapsal.

Po písemném testu následovalo seznámení s praktickou zkoušku, včetně pokynů které bude komisař dávat a jak by měla manipulace probíhat. Jako první, bezpečné převzetí zbraně (vytáhnout zásobník, stáhnout závěr, kouknout se do otevřeného závěru, mířená rána jistoty do bezpečného prostoru). Následně rozborka a zborka zbraně (klasicky CZ 75) kontrola funkčnosti zbraně včetně pojistky a samozřejmě mířená rána jistoty. Jako třetí byla závada, v mém případě zádržka. Žádné záludnosti, chytáky, jasné pokyny od komisaře. U brokovnice a malorážky požadoval při odložení zbraně po kontrole pouze zlomit nebo stáhnout závět bez rány jistoty. U praktické se připojili tři opráváři. Manipulaci se zbraní zvládli všichni.

Jako poslední byly střelby. Zase krátký proslov co komisař očekává a poté šli první adepti na řadu. Na možnost nástřelné série se komisař neptal a vždy připravil tři náboje (jeden u brokovnice). Všichni doporučovali nástřelnou sérii využit pro zklidnění. Pár adeptů přiznalo, že kdyby tuto možnost nevyužili, střelbu by nesplnili. Za mě doporučuji nastřelení využít, člověk se částečně zklidní a může případně provést korekci.

Shrnutí:
Den předtím jsem využil možnosti střelnice individuálního výcviku a mohu jen doporučit. Byla vysvětlena veškerá manipulace se zbraní, včetně možných pokynů od komisaře atd. Skvělé opáčko před zkouškou. Pan komisař naprostý profesionál (jak už tady zaznělo nekolikrát), nemůžu absolutně nic namítnout vůči průběhu zkoušky. Personál střelnice velice ochotný, kdokoli měl dotaz tak zodpověděli, dávali rady tipy. Při čekání mezi zkouškami jsem si osahal pár zbraní a pobavil se o koupi první zbraně.

Budoucím uchozečům přeji hodně štětí



Peekay
Příspěvky: 7

Příspěvek#283 » úte 19. říj 2021, 17:46

Datum zkoušky : 05.10.2021
Místo konání : Střelnice Spořilov - Chodovská 7
Čas : 9:00-14:00
Skupiny: A,B,E
Zkušební komisař: Jan Skalický
Počet zúčastněných : 12 plus jeden opakovač na praktickou
Cena zkouška + střelnice : 2300,-

V 9 jsme se sešli před vchodem do střelnice, byly nám sděleny základní informace a přesunuli jsme se do administrativní budovy na vykonání teoretické části. Proběhla kontrola na Covid - nepodceňujte, nehádejte se, nemá to smysl. Když nemáte papír, nepustí vás. Ale zato ochotně pomůžou, pan policista takto zapůjčil vlastní mobil pánovi v důchodovém věku aby stáhl certifikát o očkování.

Teoretická část - není co řešit, za 10 minut vyplněno i s kontrolou.
Ti co dopsali mohli odejít, ohlášen čas srazu před vchodem do střelnice.

Po opětovném sjednocení nám byly ohlášeny výsledky - všichni teoretickou udělali.
Připojil se k nám opakovač, určili jsme si pořadí a šli jsme na praktickou část.

Prakticka cast:
Opakovač na praktické vylítl po 5 minutách - při kontrole jako první spustil na bezpečnostní ozub. Rychlovka.
Další šli taky vzápětí - jen výběrově -
špatné převzetí zbraně - zamíření mimo bezpečný prostor
špatná manipulace - chybně odstraněná zádržka, nevyndán zásobník a zataženo za závěr
Jeden policajt co si rozšiřoval vyletěl na selhači
manipulace při střelbě - zbraň nezkontrolována před odložením
střelba - chybná manipulace, dlouhé prodlevy ve střelbě a prst na spoušti.

No než jsem se dostal na řadu bylo skóre 4:6 v náš neprospěch.

Jsem na řadě -

Po vstupu do prostoru střelby jsem byl seznámen s průběhem zkoušky, z čeho budu střílet a co se po mě bude chtít. Stejně tak povely které budou provedeny.
Dělal jsem A,B,E - takže jen krátká kulová.
Na rozborku - CZ75, na střelby shadow2.

Přistupuji ke stolečku a mám si převzít zbraň -
Zbraň jsem našel nataženou s aktivní pojistkou. Prst mimo lučík, mířím do stanoveného bezpečného prostoru, zásobník ven, vypnout pojistku, stáhnout závěr (vyletěl cvičný), kontrola komory, šachty, zahlášeno "komora čistá, šachta čistá", rána jistoty, odkládám, hlásím že zbraň je bezpečná.

Rozborka/sborka - dle pokynu jsme nemusel kontrolovat bezpečnost zbraně, zbraň jsem neztratil z dohledu.
Zvedám, prst mimo, zbraň míří do bezpečného prostoru, rozebírám. Po rozebrání jsem dotázán na hlavní části zbraně a jak je poznám (výrobní číslo), co ještě mohu najít na zbrani (zkušební značku) a co když zk. značku nenajdu (nesmím z ní střílet).
Po složení několikrát tahám za závěr, rána jistoty, odkládám.

Ze závad jsem dostal všechny tři vč. jejich odstranění, takže rozebírám 2x.
Prošel, hurá... střílet.

Dotaz na nástřelné - Chci. Kontroluji novou zbraň.
Na pokyn napáskuju tři náboje, vložím do zbraně, natáhnu, hlásím ke střelbě připraven - Střílím. Po vystřílení hlásím "Střelbu ukončil", dávám zkontrolovat zásobník a komoru. Odkládám
1/3 ! To mě teda dost vykolejilo. Na přípravě jsem měl 50/50 a teď tohle? Se mi honí hlavou, že mi snad dali železo někde od kolotočářů. To má být ten Shadow? Díky, nechci.
Snažím se vydýchat, uklidnit, dali mi čas, tak ok.
na pokyn páskuju 5, nabíjím, pálím.
4 v černém a jedna chybí... Asi jsem strhl, nevím, nezájem. Bylo to o prsa vietnamské ženy, ale mám to.
Přebírám doklad o odborné způsobilosti, potřesení rukami a hurá domů.

Po mě šli ještě dva pánové v důchodu, tak snad to dali.
Komisař za mě super, vše co požadoval srozumitelně vysvětlil a netlačil na pilu.

Jináč pro zkoušku střelnici nedoporučuji, je dražší jak ostatní a má málo prostoru, takže jsme většina čekali venku.
Co jsem odpozoroval, tak ti co tam byli i na přípravě, tak všichni od praktické vyletěli. Takže tam asi taky bacha.
Sám jsem byl na přípravě v Shorty Tactical, a můžu jen doporučit.

Tak hodně štěstí a snad někdy na střelnici :)



vox_eminor
Příspěvky: 1

Příspěvek#284 » úte 26. říj 2021, 15:43

Datum: 26.10.2021
Místo: Camp Zero, Hloubětín, Praha
Zkušební komisař: Jan Kolár, DiS
Cena: Celkem 2500kč, 1900 střelnice, 600 komisař.
V ceně nápoj (káva/čaj etc) a sendvič.
Skupiny: ABCE
Čas: Od 9:00 do cca 15:00
Popis:
Předem jsem absolvoval kurz v Camp Zero. Kurz byl dobrý, rozdělen na dvě části, každá 1.5h. Týdenní časový odstup mezi částmi kurzu mi pomohlo si procvičit a zapamatovat praktický postup. Teorii jsem se učil sám přes aplikaci a online testy na ZK. Před testem jsem se cítil velmi dobře připraven na teorii a decentně připraven na praktickou.

Přišlo 12 a 1 opakovač. 3(?) se nedostavili. Přišli také 2 policistky a byl tam správce střelnice plus obsluha.

Po registraci jsme šli spolu nahoru kde se začalo vysvětlením průběhu zkoušky. Správce střelnice ukázal a popsal všechny zbraně které budou u zkoušek:

CZ75B pistole
ZKM 452 malorážka
16gauge dvojka na manipulaci
12gauge kozlice na střelbu

Také důsledně popsal průběh teorie, způsob zaškrtávání odpovědí, atd. Průběh manipulace a střelby popsal později, před začátkem té části. Komisař byl příjemný a působil celkem v klidu.
Pak podpisy GDPR a podpisy ohledně testů/očkování/prodělání covidu. Tři lidé měli sebou antigenní rychlotest, komisař to povolil (pozor, to vám nemusí) a udělali si ho na chodbě.

Pak začala teorie. Všichni to měli do 10-15 minut. Všichni prošli, 2 měli 1 chybu, zbytek z nás bez chyb.

Manipulace nebyla spojená se střelbou, šlo se po jednom nahoru do učebny. Před tím byl znovu popis postupu od komisaře, velmi důsledně popsal co chce a co nechce vidět při manipulaci. Detailně odpověděl na všechny dotazy. Nebylo to neférově přísné, ale dal najevo že nebude tolerovat zásadné chyby. Nezajímalo ho zda vypustíte kohout nebo dáte ránu jistoty na pistoli, ale střelnice nechtěla ránu jistoty na malorážce a brokovnici, tak stačilo odložit s otevřeným závěrem/zlomenou brokovnicí. Kontrolu chtěl na začátku, nepotřeboval před rozborkou pokud jsme měli zbraň mezi tím pod dohledem.

Tady vypadli 4.
1) Dáma kontrolovala zbraň, ale při zatáhnutí závěru se jí nevytáhl cvičný náboj, a odložila zbraň s nábojem.
2) Při odkladaní pistole na konci manipulace se dotknul spouště.
3) Nevytáhnutý zásobník při kontrole po slabé ráně.
4) Nedal ránu jistoty ani jinak nevypustil kohout nebo nezajistil zbraň před odložením.

Když jsem byl na řadě já, tak jsem se skoro třásl z nervozity. Manipulace proběhla jak jsem se jí učil. V pistoli a malorážce byli cvičné náboje. Při pistoli vybrat zásobník, zatáhnout závěr, zkontrolovat šachtu a komoru. Stejně jak u několika jiných uchazečů mi pistole nevytáhla cvičný náboj (náboje nebyly moc kvalitní). Bylo třeba zatáhnout závěr, pustit aby se pořádně zarazil a znovu zatáhnout. Pak rána jistoty a odložit. Rozborka klasická dle ČZ 75. Závada byla slabá rána. Vytáhnul jsem zásobník, nedal ránu jistoty (i když komisař vysloveně řekl že by to dle zákona nebyla chyba). Komisař mi pak řekl že "rozborku nechce vidět znovu. Udělal jste ji, viděl jste v hlavni uvízlou střelu. Co teď ?". Popsal jsem že nebudu dál střílet a hlaveň dám opravit, pak bylo řečeno ať odložím zbraň.

Malorážka byla taky normální, zbraň jsem převzal s přivřetým ale odemčeným závěrem. Po vytáhnutí zásobníku a otevření závěru jsem viděl cvičný náboj který se nevytáhl, tak bylo třeba zavřít závěr (bez rány jistoty!) a znovu ho otevřít aby se vytáhl. Pak rozborka normální.

Na konec dvojka, stačilo zlomit, pak rozborku, a odložit.

Komisař zase popsal postup při střelbě. Zbraň bývala s otevřeným závěrem tak nebyla třeba plná kontrola zbraně, stačilo jen nahlédnout do komory a šachty. Také tak chtěl zbraň odložit.

Začali lidé kteří šli pouze na krátkou. Všichni dali kromě jednoho. Pořádně jsem nezachytl co řekl když odcházel, ale buď netrefil nic kromě jedné nebo mu šla víc než jedna mimo.

Pak zbývající 4 lidé stříleli všechny zbraně. Dva šli přede mnou, oba dali.

Já jsem zvolil nástřelnou sérii pro pistoli a malorážku.
Pistole byla ůplně bez problémů. Trénoval jsem na 15m takže v 10ti bylo těžké to netrefit do černého.
Malorážka byla těžší protože jsem trénoval s oporou ve výšce ramen, ale tady jsem se opíral o stůl na stavu, který byl značně nižsí, a v trochu nepříjemné poloze pro mou vyšší postavu. Nakonec jsem dal 4/5, takže určitě je prostor pro zlepšení.
Brokovnici ani není třeba zmínit, to se nedá moc podělat.

Při střelbě bylo poznat že pan komisař už je trochu unavenější, po nástřelné sérii hledal 4tý nonexistentní zásah, a při přípravě na malorážku omylem vypnul světlo ve stavu :) Ale jinak byl velmi příjemný a z mé strany nemám žádné stížnosti.

Nevím jak dopadli poslední dva uchazeči, ale věřím že jim to šlo.

Celkově dobrá zkušenost, pro mě všechno dobře dopadlo, i když po zkoušce jsem byl tak vynervovaný že jsem musel sednout do kavárny a chvilku to jen vydýchat :) Obecně střelnice byla taky v pořádku i přestože poplatky za zkoušku z jejich strany byli celkem vysoké.



Winston Kaminski
Příspěvky: 1

Příspěvek#285 » pon 8. lis 2021, 18:56

Datum: 22. 8. 2021
Místo: Venkovní střelnice INTERWILD u Tachova
Komisař: Milan Sklenář

/Na úvod: V zásadě můžu potvrdit předřečníka z příspěvku #84 (na str. 6), který měl také tohoto komisaře – moje zkušenost byla prakticky totožná, takže se pokusím ho příliš neopakovat./

Jsem z Plzně, takže jsem přípravný kurz i pozdější trénink ve střelbě absolvoval na Leiku. Od přihlášení ke zkoušce jsem měl nějakých 6-7 týdnů čas do prvního termínu, který byl v Tachově. Bohužel nejbližší plzeňský termín byl dále než za tři měsíce, takže by mi mezitím propadla lékařská prohlídka.

Učil jsem se tak, že napřed jsem si jednou přečetl zákon od začátku do konce, potom jednou seznam otázek, a pak už jel jenom testy. Vždycky, když jsem nějakou otázku nedal nebo mi přišly těžké, jsem si jí psal do sešitu, kde se mi postupně hromadily a ty jsem se pak učil různě v autobusech nebo čekárnách. Appku v mobilu jsem nepoužíval, jsem trošku oldschool a potrpím si na tužku a papír. Celkem se mi v sešitě nahromadilo necelých 200 otázek, takže ten zbytek byl jednoduchý nebo alespoň relativně intuitivní. Nejvíc jsem měl problém s vyloženě biflovacími otázkami, natolik, že jsem si musel vymýšlet různé říkanky a podobné metody, abych si pomohl je zapamatovat (třeba nejnižší přípustný věk u kategorií zbrojáku jde 15-16-18 let, tak jsem si vymyslel "Syčáku-Mazej-Pryč" - podle počátečních písmen Sportovec-Myslivec-Puškař). Moje strategie byla taková, že 14 dní před zkouškou jsem chtěl umět teorii na 100 %, abych se už pak mohl soustředit už jen na praxi.

U zkoušek samotných úplně na první pohled mi ten komisař nahnal strach, působil takovým studeným, nepřístupným dojmem, ale byl to opravdu jen první dojem. Komisař je v pohodě, takový flegmatický, takže nezvyšuje hlas ani jinak lidi neznervózňuje. Napřed vysvětlil, co bude vyžadovat a zodpověděl dotazy. Já se ho zeptal, jestli vyžaduje ránu jistoty a na to řekl, že ať to děláme, jak máme naučené, kdo chce dělat ránu jistoty, může.

Ke zkoušce přinesl vlastní starší pětasedmu, protože na střelnici půjčili nějakou patrně úplně novou, která šla hodně ztuha. To jsem opravdu kvitoval. Zkoušky se nenatáčely na video, prý to uchazeče znervózňuje. Policajt s policajtkou byli také v pohodě.

Bylo přihlášeno 13 lidí; a z toho: 3 nepřišli vůbec (prý všichni opraváři), 4 nedali písemný test a 1 vylétl z rozborky. (Mně osobně se se zdálo, že hodně lidí písemný test bralo na lehkou váhu, že s tím byli fakt rychle hotoví. Já si to ještě pak po sobě kontroloval a odevzdával poslední, což jak se ukázalo, mělo udělat víc lidí, protože pak jednomu komisař ukazoval, co udělal špatně v testu - spletl si kategorie zbraně s písmeny otázek. Tedy třeba "kam patří zákeřné zbraně" - A) kategorie B, B) kategorie A, a on to spletl a zaškrtával obráceně. Komisař říkal, že se s tímhle ještě nesetkal, že by někdo zazmatkoval takovým způsobem. Takže fakt nikam nespěchejte, nikdo vás nehoní.)

Rozborka probíhala ve srubu, kam se chodilo po jednom, všichni ostatní museli čekat kus dál. Z rozborky vyhodil jednoho, ale protože dotyčný odešel zadním vchodem a hned odjel, nedozvěděli jsme se, na čem pohořel.

Při rozborce jsem byl značně nervózní a popletl asi dvakrát jeho pokyny. "Dejte zásobník do zbraně". Zasunul jsem zásobník a vypustil závěr dopředu. "Řekl jsem dejte zásobník do zbraně, nikoliv 'připravit ke střelbě', dávejte větší pozor." Také jako předřečník z #84 můžu potvrdit, že nebazíroval na neustálých kontrolách vybití zbraně.

Jediné, co mě zarazilo, a u čeho jsem si nebyl jistý, jestli to byl nějaký jeho chyták, bylo, když mi zadal provést rozborku, tak ode mě odešel se vykecávat do rohu s policajtama. V tu chvíli jsem nevěděl co dělat: bál jsem se, že jestli když budu pokračovat, tak mě vyhodí za to, že jsem "manipuloval se zbraní bez jeho odborného dozoru". Tak jsem radši zůstal stát jak socha a počkal, až se vrátí zpátky ke mě, což mohla být tak minuta, ale zdálo se jako věčnost. V retrospektivě si myslím, že to od něho nějaká schválnost nebyla, nepřipadal mi jako zákeřný člověk a kdyby mě chtěl vyhodit nebo dělat pakárnu, příležitostí měl dost.

Střelby už byly pohoda, dali jsme všichni. Tedy - všech pět ze třinácti.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mbem a 19 hostů