Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#286 » čtv 9. pro 2021, 14:56

Datum: 9.12.2021
Místo: Prague Armory, Praha9, ul. Kolbenova
Komisař: bc. Vladimír Fiedler

Tak to mám za sebou, udělal jsem.
Začátek byl v 9 hod. Měl jsem s sebou potvrzení od lékaře, že jsem kontraindikiván pro podání vakcíny a k tomu platný negativní PCR test, ale nikomu jsem ho neukazoval. Dva mladí policajti nám na začátku řekli, že nejsou oprávněni kontrolovat naše zdravotní záležitosti, ale všichni jsme se museli podepsat na čestné prohlášení, kde jsme u svého jména křížkem označili variantu, kterou splňujeme (prodělal covid, je očkovaný, nebo má platný test, když je jenom rozočkovaný nebo kontraindikiván). Byli jsme upozorněni, že by to mohlo mít důsledky, kdyby se čestné prohlášení časem ukázalo jako nepravdivé. Za mě super varianta.
Dostavilo se nás třináct na písemnou, jedna žena. Sedm lidí nepřišlo, mělo nás být dvacet. Na písemnou jsem se našrotil na plný počet, všechny otázky mi byly notoricky známé. Dva lidi písemnou neudělali, jednomu to uteklo o bod, a druhý asi podcenil přípravu a odcházel s dost bídným ziskem 56 bodů. Dva lidi měli nějakou chybu, ale do požadovaného minima se vešli. Všichni ostatní za plný počet. Tedy jedenáct úspěšných písemných.
Po testu se k nám přidali tři opraváři, tak nás bylo čtrnáct na praktickou. Opraváře vzal jako první, a hned prvního vyhodil za 3 minuty, nevím co se mu tam nepovedlo. Já jsem šel až jako předposlední, třináctý, a trochu se mi zcvrklo sebevědomí, protože dohromady přede mnou vyletělo včetně toho opraváře šest lidí, tedy půlka z dvanácti mých předstřelců. U tří nevím, co se nepovedlo, odešli mlčky pryč. To tři, co se nám svěřili, udělali chyby na manipulaci - nějaká chyba při manipulaci s malorážkou, nevím ale jaká. Jednou nevyndaný zásobník při odstraňování zádržky. Jeden prý zvedl zbraň a zamířil ke stropu, když mu při odstraňování závady vypadl školní náboj a snažil se ho zachytit slabou rukou.
OK, dvanáct lidí, šest z toho neúspěšných... Jsem na řadě.

Musím říct, že pan Fiedler byl strohý, věcný komisař. Nedělá žádné naschvály, chce jenom vidět co je třeba, abychom znali a uměli předvést. Všechno nám na začátku vysvětlil a seznámil nás s povely, které bude dávat, dal prostor dotazům. Rozhodně nevypadá jako někdo, kdo by byl ochotný diskutovat nebo se nechat ukecat. Dělal jsem skupiny B, E, ale malorážku po mně nechtěl, jen pistoli. Za to chtěl ale všechno. Převzít a zkontrolovat zbraň, rozebrat, složit, ověřit funkci (předem nás upozornil, že do toho se u ČZ75 počítá i ověření funkce pojistky, když na zbrani je, tak jsem byl rád. Myslím, že kdyby to na začátku neřekl, asi bych jenom zbraň složil, zatahal za závěr a dal ránu jistoty. Díky předchozímu poučení jsem si to ale zapamatoval a pojistku jsem vyzkoušel, až pak dal jistotu).
Simuloval mi všechny tři závady, chtěl slyšet, co udělám se selhaným nábojem, co udělám, pokud je závada na zbrani. Při slabé ráně jsem řekl, že budu muset zbraň rozebrat a zkontrolovat průchodnost hlavně, tak se jenom zeptal proč, ale rozebrat už ji nechtěl.
Myslel jsem, že to mám v kapse, na střelbu jsem si věřil, protože při tréninku jsem s přehledem vždy sypal 8, 9, 10... Hodně dobré černé, instruktor mi pokaždé řekl, že střílím moc hezky. Taky nástřelnou sérii třech ran jsem dneska měl pěknou - 7, 9, 9. Jenže když jsem napáskoval pět nábojů na ostrou zkoušku, rozklepaly se mi ruce - nemohl jsem se uklidnit, byl jsem pět ran od vytouženého cíle. Při míření jsem viděl, jak mi muška tancuje. Na chvíli jsem sundal zbraň na prsa a párkrát se nadechnul, v respirátoru mi to moc nepomohlo. Zamířil jsem znova a furt se mi to třáslo. Skončily 4 rány v bílém, jedna na okraji černého. Ale pět ran v terči prostě bylo, komisař mi pogratuloval a můžu si to odvézt na policajty.
Závěrem chci moc poděkovat Vaškovi z Prague Armory za přípravu, bez něj bych to lejstro dneska nedržel :-)



WI5
Příspěvky: 4

Příspěvek#287 » stř 12. led 2022, 11:19

Datum: 11.01.2022
Místo: Jihlava, střelnice Třešť
Zkušební komisař: pan Martin Malimánek
Popis: Mělo přijít 23, přišlo 18.

Jelikož mi tohle fórum pomohlo při získání ZP, přidám i já stručné info ke konání včerejší zkoušky. Ráno sraz v 8:00 na recepci Policie ČR v Jihlavě, poté přesun do zasedací místnosti. Komisař nás seznámil s průběhem zkoušky, vybral peníze a vylosovali jsme si testy. Poté cca. 20 minut čekání na vyhodnocení. Pár lidí testy nedalo. Následovala manipulace, kam jsme byli voláni po jednom, přičemž zbytek účastníků čekal opět na recepci. V mém případě manipulace pouze s krátkou zbraní - ČZ 75. Postup: převzít zbraň, zkontrolovat, rána jistoty/spuštění kohoutu a vybít (i náboje ze zásobníku). Následovala rozborka a sborka. Poté napáskovat 2 náboje (školní) a vystřelit, tedy simulace závady selhač a její odstranění. Žádné záludnosti ani doplňující otázky ke zbraním a střelivu se nekonaly. Po manipulaci sraz v 11:30 na střelnici v Třešti. Voláni jsme byly po 3 lidech na střelby. Na stavech byl Glock 17, P-10F a CZ Shadow 2. Nabít, pálit, ukázat vybitou zbraň+zásobník, shodit závěr, rána jistoty.

Musím zmínit, že komisař (ač zpočátku nevypadal) byl velmi hodný a férový. Žádné záludnosti ani nepříjemnosti. Rád vždy poradil a na dotazy ochotně odpovídal. Celkově super profesionální přístup.

Zároveň doporučuji před zkouškou návštěvu střelnice, kde bude zkouška probíhat. V mém případě Třešť - správce p. Růžička, který rovněž ochotně při přípravě na ZP odpovídal na moje otázky a ukazoval co a jak.



Marcel1,8TSi
Příspěvky: 1

Příspěvek#288 » pát 14. led 2022, 21:06

Datum zkoušky: 13.1.2022
Místo: střelnice Camp Zero na Poděbradské ulici v Praze
Zkušební komisař: mgr. Pavel Černý, pplk.v.v.
Skupiny ZP: A,B,C,E
Počet uchazečů – přibližně 13, z toho 1 opravář
Použité zbraně u zkoušky: Pistole CZ 75, malorážka a broková dvojka.Na hodnocené střelby CZ SP – 02 Shadow, malorážka a brokovnice.
Na střelnici byla také možnost občerstvení – každý si mohl vybrat 1 bagetu dle vlastního výběru a 1 teplý nápoj v ceně zkoušky.

Zkouška byla plánovaná od 9 hodin ráno, ale začalo se o něco později.Začalo se úvodním brífingem, jak bude zkouška probíhat, kde promluvil zástupce PČR, který s kolegyní dohlížel na průběh celé zkoušky.Proběhla rovněž kontrola zdravotního stavu uchazečů formou očkován – testován.Každý se musel prokázat buď platným PCR testem ne starším 72 hodin, případně potvrzením o očkování proti covidu.Poté nám pan komisař všechno vysvětlil a pak si každý vybral test a začalo se psát.Testy byly napsány do půl hodiny a odevzdány.Proběhlo vyhodnocení.Testy neudělali 2 uchazeči.Pak se šlo na manipulaci se zbraní.Tu udělali všichni – v Praze neuvěřitelná záležitost.
U bezpečné manipulace byl vyžadován mimo jiné prst výrazně mimo lučík a spoušť, míření do určeného bezpečného prostoru, důsledná kontrola zbraně a rána jistoty.Převzetí zbraně v jakém je stavu – zásobník - kontrola komory, šachty a rána jistoty.Pak jsem rozebíral pistoli, potom nabít zbraň 2 náboji a připravit se ke střelbě, vybít zbraň.Poslední úkol byl vyřešit závadu – jednoduchou zádržku.Vyřešeno, kontrola zbraně a rána jistoty – hotovo.
Po skončení bezpečné manipulace se šlo na brífing před ostrými hodnocenými střelbami.Pan komisař nám vysvětlil, jak bude celá zkouška probíhat, jaké nám bude v průběhu zkoušky dávat povely, a na co nesmíme zapomenout. Poté si začal volat jednotlivé uchazeče podle abecedy.Všem dával 3 nástřelné, potom 5 ostrých na hodnocenou střelbu.Mnohé z nás trápilo mlžení ochranných brýlí, protože testy, manipulaci se zbraněmi i ostré střelby jsme prováděli v rouškách či respirátorech, ale i to jsme všichni zvládli.
Střelby udělali všichni kromě jednoho, který z pistole CZ SP-02 Shadow trefil pouze 2x do hodnoceného pásma.

Pan pplk.Černý je skutečný a opravdový profesionál.Byl velmi spravedlivý a všem měřil naprosto stejně.Kdo měl nastudováno, nacvičeno a nastříleno, zkoušku udělal.Jako zkušební komisař a odborník u mě naprostá autorita a jako člověk absolutní jednička!!Děkuji panu komisaři mgr.Pavlu Černému, pplk.v v. za skvělý přístup k nám, uchazečům o zbrojní průkazy různých skupin.Děkuji také příslušníkům Policie České republiky za perfektně odvedenou práci při dohledu na celou zkoušku a práci na vyhodnocování našich výkonů.Rovněž děkuji správci střelnice a jeho kolegovi za skvělý přístup k nám, uchazečům o zbrojní průkaz.
Tímto chci poděkovat také instruktorům střelby Radimu Kostaňukovi, Martinu Fišerovi, Vaškovi Krátkému a všem, kteří mě zodpovědně a svědomitě připravili na tuto náročnou zkoušku.Všem doporučuji, aby se důsledně připravili jak teoreticky, tak prakticky a naučené bezpečnostní zásady opravdu důsledně dodržovali.



krompac
Příspěvky: 1

Příspěvek#289 » pát 18. úno 2022, 13:52

Datum zkoušky: čtvrtek, 10.02.2022
Místo: střelnice Don Shot, Pražákova 512/52, 619 00 Brno
Zkušební komisař: Pavel Chrást (ne ten vinař)
Skupiny ZP: A, B ,C ,E
Počet uchazečů – 14 + 3 opraváři, z toho se čtyři uchazeči nedostavili
Použité zbraně u zkoušky: pistole CZ 75 B, malorážka CZ 457 Training Rifle, dvojka Baikal IŽ 43 M

Na střelnici byla možnost občerstvení a osvěžení - pro detaily konzultujte webové stránky střelnice.

Zkouška měla začít v 0800, začalo se s pár minutovým zpožděním. Komisař byl doprovázen jednou příslušnicí policie ČR.

Na úvod si vyžádala paní příslušnice nošení ústenky. A sice v celém průběhu zkoušky. Hodnocené střelby byly vyjímka, tam bylo povoleno pusunití ústenky pod úroveň brady, což téměř eliminovalo mlžení brýlí :thumbup: . Žádné potvrzení o očkování či testy nebyly vyžadovány.

Teoretická část

Po legitimaci, uhrazení poplatku a úvodním seznámení s průběhem a programem zkoušky jsme si postupně vytáhli náhodný teoretický test a položili ho na stůl rubem vzhůru. Otočit ho a začít s teoretickou částí zkoušky jsme mohli až najednou, společně. Po odevzdání testu jsme opuštěli školící místnost a scházeli se na recepci střelnice. Dva uchazeči využili celý poskytnutý čas. Komisař poté taky potřeboval nějaký čas na upravu, tak jsme se mezitím mohli pokochat vystavenými kvéry u recepce. Dorazili i opraváři.

Výsledek teoretické zkoušky byl oznámen po tom, co jsme byli svoláni zpět do školící místnosti. Dva z desíti - ti co využili veškerý čas, neprospěli. Jednomu to uteklo o jeden bod, u druhého jsem přeslechl kolik měl bodů, ale hitparáda to nebyla. Nejspíš to střelil od boku. Zbytek uchazečů prospěl se stoprocentním výsledkem.

Viditelně si pár lidí včetně mě oddechlo, jeden z kolegů ihned obdržel gratulace (během pěti vteřin mu pocitově 500x zabrblal telefon) a komisař se vrhl do brífinku ohledně praktické části zkoušky.

Z mého subjektivního pohledu je toto nejjednodušší část zkoušky. Stačí se naučit 500 pevně daných otázek, kdy většina z nich se dá dobře odvodit, či následuje pevně daný vzorec (např. příslušný útvar policie...). Z důvodu úspory času doporučuji se soustředit na otázky, legislativu vynechat. Učit se tak dlouho, dokud člověk neodpoví s odstupem 24 hodin (velmi krátkodobá paměť) od posledního učení na všechny otázky bez chyby.

Praktická část

Behěm brífinku prošel komisař velmi detailně teoreticky požadovanou rozborku, sborku, řešení závád, manipulaci, rány jistoty, spouštění kohoutu atd... Kdyby si například člověk nebyl jistý, jestli může dát při slabé ráně po vyhození zásobníku a kontrole komory ránu jistoty, tak tady se ujistí.

Co se týče ran jistoty, tak mám pocit, že komisař preferuje kontrolované spuštění kohoutu a vyvarování se ran jistoty pro zbytečné namáhání zbraně. Už si přesně nevzpomínám jaké byly alternativy, ale po brífinku bude každému vše jasné. Nicméně, vypouštění kohoutu byla jen alternativa a rány jistoty nepovažoval za chybu. Člověk je mohl dávat jak je zvyklý a naučený. To byl i můj případ.

Manipulace, rozborka a sborka probíhaly vždy se všemi třemi zbraněmi. Střílelo se vždy jen s pistolí - jen u skupiny C vyžadoval navíc střelbu z malorážky a brokovnice.

Don Shot má dobře vyřešenou zábavu pro čekající uchazeče, protože má v recepci monitor s výstupem kamer z oblasti střelnice. Tím se krátí čekání a člověk může fandit předskokanům.

Pořadí mělo být určeno podle času podání přihlášky, ale když někdo potřeboval, mohl jít přednostně. V praxi to vypadalo tak, že jsme se nějak dohodli. Nicméně opraváři měli přednost tak jako tak. Přede mnou bylo hádám pět nebo šest lidí, takže neznám finální výsledek zkoušky, ale z mých předskokanů to nedal jeden. Holčina nenastřílela pistoli.

Do poslední chvíle jsem si myslel, že mě nějaká nervozita mine a v klidu to dám, ale jak končil střelbu týpek přede mnou, tak mi stoupl puls, rozklepaly ruce a zrychlylo myšlení. Jako když to člověk přežene s kofeinem.
Rozborky a sborky proběhly bez problému, jen si zpětně vybavuji, že jak jsem byl nervózní a nechtěl brzdit ostatní (přece jenom už na střelnici člověk pár hodin tvrdně), tak jsem některé věci automatizoval - nedal jsem si moc prostoru na přemýšlení nad každou maličkostí (například co dělat když člověk zvedne pistoli ze stolku). To podtrhuje důležitost přípravy! Je to jak v autoškole. Sednout do auta bez naježdených hodin by bylo nezodpovědné - člověk nemusí prostor přemýšlet který pedál je brzda.
Doporučuji si dat nástřelné. Minimálně se člověk střelbou uklidní a ostré pak nastřílí lépe. Nástřelnou u brokovnice jsem ale dodatečně po protočení očí komisaře vynechal (škoda, líbí se mi ta rána).
Ke střelbě bych ještě chtěl dodat, že je dobré cpát zásobník do malorážky a zavírat závěr až po položení zbraně na podpěru. Když to člověk nabije hned nad stolkem, tak pak v podstatě při přesouvání zbraně nad podpěru na krátký moment nemíří do bezpečného prostoru. Náš komisař by to nejspíš s prstem mimo lučík akceptoval, ale zálěží koho člověk chytne.

Přípravu na praktické bych závěrem doporučil alespoň párkrát zopakovat, a na střelnici, kde se mají konat zkoušky, si jít minimálně ze zkouškových zbraní zastřílet. Člověk uvidí, jaké je tam osvětlení a ujistí se, že to půjde.

Zavěrem

Jsem rád, že jsme narazili na férového a profesionálního zkušebního komisaře p. Pavla Chrásta a chtěl bych mu tímto poděkovat. Poděkovat bych chtěl také správcům střelnice Templář ve Znojmě, kde jsem byl kvalitně přípraven a chlapcům ze střelnice Don Shot, kteří ochotně poradili a nechali nás čučet na bezpečnostní kamery.

Uživatelský avatar
Sloth
Příspěvky: 6

Příspěvek#290 » stř 6. dub 2022, 18:01

Datum: 6.4. 2022
Místo: KŘP Jihlava+ střelnice Třešť
Zkušební komisař: Mgr. Ivo Tesař
Skupiny: ABE
Počet uchazečů: mezi 20 a 30

Zdravím všechny :) Po letech odkládání jsem konečně podal přihlášku (9.2. 2022) a dnes jsem úspěšně složil zkoušku odborné způsobilosti.

Sraz byl v 8:00 na recepci v budově KŘP v Jihlavě. Poté jsme šli do místnosti se stoly a židlemi, kde se nám představil zkušební komisař i dohlížející policisté a komisař nás následně podrobně seznámil s průběhem celé zkoušky. Pak byla vybrána odměna 600Kč pro zkušebního komisaře.
Po úvodní řeči a vybraní peněz byly rozdány testy a začali jsme vyplňovat. Když měli všichni hotovo, šlo se zase zpět na recepci a čekalo se na vyhodnocení. Výsledky byly výborné, jenom jeden člověk testy neudělal.
Po vyhlášení výsledků testů se šlo na manipulaci, čekali jsme na recepci a postupně si nás volali do další místnosti, kde byly připravené zbraně na manipulaci-pistole Jericho 941, malorážka ZKM 452 a broková dvojka jejíž typ nevím (manipulaci jsem dělal jen s pistolí).
Zkouška bezpečné manipulace u pistole probíhala rychle a komisař nechtěl žádné složitosti. Stačilo jen zkontrolovat zbraň (na začátku byl v komoře školní náboj) , udělat rozborku a sborku, kontrolu funkce, nabít školní náboj, "vystřelit" a poté uvést zbraň do bezpečného stavu (závěr v přední poloze a kohout dole). Prováděla se rána jistoty.
Po úspěšném předvedení bezpečné manipulace bylo každému sděleno, že další sraz bude ve 12:30 na střelnici v Třešti a do té doby jsme měli volno.
Na střelnici jsme zaplatili poplatek 700Kč. Střílet jsme chodili ve skupinkách, každý na jeden palebný post. Střílelo se z pistolí CZ SP-02 Shadow, CZ P-10C a Glock (asi 19). S dlohou kulovou a brokovnicí jsem nestřílel. Celou dobu jsme se řídili jasnými pokyny komisaře. Nejdřív se nabily 3 nástřelné náboje, vystřílely se a poté se nabilo 5 dalších nábojů k hodnocené střelbě.
Po vystřílení proběhlo vyhodnocení zásahů, následně předání dokladu o odborné způsobilosti + žádost o vystavení ZP, gratulace od komisaře i policisty k úspěšnému složení zkoušky a tím to všechno skončilo.
Pak už jsem jen zajel na svůj příslušný útvar policie a odevzdal tam vyplněnou žádost o vystavení ZP spolu se 700Kč za každou skupinu.
Teď už stačí jen počkat až bude můj ZP hotový a budu si moct vyřídit nákupní povolení na mou první zbraň (Ruger SR1911).



Mufi315
Příspěvky: 1

Příspěvek#291 » úte 12. dub 2022, 18:19

Úvod

Datum zkoušky: čtvrtek, 17. 3. 2022
Místo: Střelnice AVZO TSČR Mladotice (Plzeňský kraj - ORP Kralovice)
Zkušející: komisař Mgr. Karel Jiroušek; dva zástupci policie ČR - policistka a policista v civilu
Skupiny ZP: A, B ,C, D, E
Cena zkoušky: 1200,- Kč (600,- Kč odměna zkušebnímu komisaři a 600,- Kč poplatek za střelnici)

Přihlášeno bylo 17 účastníků (z toho 2 ženy) na teoretickou část a další dva (žena a muž) na opravu praktické části. Celkem 19 žadatelů o ZP. Zúčastnili se všichni, mimořádně žádná absence.

Teoretická část:

Zkouška byla naplanovaná na 9:00. Začalo se asi o 5 minut déle. Komisař zahájil zkoušku. Proběhla prezentace a kontrola žadatelů o ZP. Následovalo poučení o průběhu zkoušky, vylosovaly se otázky a psalo se.

Většina žadatelů (~ 11 - 13) uspěla s plným počtem 79-ti bodů. Dva až čtyři žadatelé měli jednu chybu. Další dva žadatelé pak u teoretické části propadli. Jeden kluk, kterému utekl výsledek těsně; dělal B a C (potřeboval proto 71 bodů), ale měl 3 otázky za 3 body špatně, takže o bod neprospě. Druhý kluk měl jen asi 56 dodů. Úspěšnost 15 ze 17, tj. 88 %.

Praktická část:

Na praktickou část nás šlo 15 + 2. Nejprve komisař Jiroušek rozhodl, že se bude chodit na manipulaci po jednom, a jestliže dotyčný u manipulace uspěje, tak hned nabije ostré náboje a půjde střílet na pevný cíl. Po tomto oznámení, zahájil poučení o chování na střelnici a o udělování povelů. Komisař Jiroušek řekl zcela jasně, jakou si představuje bezpečnou manipulaci. Zdůraznil několik pravidel.

Řekl, že:
- Správné držení ukazováčku mimo lučík u nezkontrolované zbraně vypadá TAKTO (ukázal jak držet prst správně, a co je nesprávně), a abychom na toto základní pravidlo dávali pozor.
- Jako první: VŽDY nejprve vyndat zásobník a až pak pokračovat další kontrolou.
- Určuje bezpečný směr, kterým bude prostor střeliště s terči.
- Máme dávat ránu jistoty, která ale má být mířená směrem na terč. Pokud by po někom chtěl jinou variantu, sám nám tuto skutečnost oznámí.
- Bude-li u zbraně provedena řádná kontrola vybití, je od této chvíle považovaná zbraň za bezpečnou, je možné ji odložit na střelecký stoleček, neboť místo stolečku máme po celou dobu pod dohledem. Později není nutné zbraň znovu dále kontrolovat (např. před vložením zásobníku).
- Nám oznámí simulovanou závadu při výstřelu ze zbraně a bude chtít její správné odstranění.

Pak dodal, že máme postupovat pomalu, neboť máme času dost, a pokud si nebudeme dalším postupem jisti, ať se raději zeptáme. Ptal se, jestli jsme seznámeni se zbraněmi, ze kterých se bude střílet, nebo bude někdo požadovat poučení o rozborce z příslušné zbraně. Manipulace a střelba probíhala z pistole CZ 75, malorážky CZ 457 a brokové kozlice (neurčitého typu). Všichni tyto zbraně znali, tudíž nevznikl žádný problém.
Já osobně jsem se zeptal, jestli když bude zbraň zkontrolovaná a bude nezbytná rozborka, jestli může strčit prst do prostoru lučíku, abych si stáhl závěr do zadní polohy. Odpověděl, že u zkontrolované zbraně CZ 75 je to zcela v pořádku, neboť tento postup udává i výrobce.

Nakonec zdůraznil, že při PRVNÍ chybě (zapomenutý zásobník, prsty před hlavní) udělí "žlutou kartu" a dotyčný bude napomenut, aby dával pozor. Pokud někdo odloží po ostré střelbě nezkontrolovanou zbraň a odejde ze střeliště, nebo namíří nezkontrolovanou zbraní na nějakou osobu, tak za hrubé chyby tohoto typu padne rovou "karta červená".

Následovala 30 min. pauza na občerstvení. Policistka i policista byli moc příjemní, uklidňovali nás, a ještě opakovali několik zásad, na co všechno si dávat pozor. Po pauze začali "pistolkáři", 9 lidí, kteří skládali zkoušku jen z D nebo E. Manipulaci splnili všichni. Vím, že jeden pán nenastřílel a u dalšího jednoho žadatele nevím. Následovalo 8 ostatních, kteří stříleli z malorážky, popř. i z brokovnice.

Šel jsem jako první. Začal jsem manipulaci s pistolí CZ 75. Můj postup byl následovný. Prvně kontrola, jestli není zajištěna pojistka. Nebyla. Takže vyndat zásobník, vizuální kontrola zásobníku, který byl prázdný. Stažení závěru, kdy vyskočil školní nábor, ještě jedno prezentivní stažení závěru a pak vizuální kontrola komory a šachty zásobníku. Rána jistoty, oznámení o bezpečné zbrani a její odložení na stoleče. Sebrání školního náboje t podlahy. Raději jsem všechno říkal nahlas. Povel: "Nabít jeden náboj." Vykonal jsem a zahlásil: "Připraven ke střelbě." Povel: "Pálit na cíl," a zmáčku a NIC! Hlásím: "Závada na zbrani typu selhač." Komisař: "Proveďte správně odstranění." Tak jsem oznámil, že se musí počkat, aby se výmetná náplň nezažehla se zpožděním. Komisař po cca 8 sekundách řekl, že nebudeme na sebe 30 sekund koukat, a že můžu pokračovat. Tak jsem znovu zkontroloval zbraň. Komisař se mě zeptal, jak poznám, jestli je vada na zbrani nebo na náboji. Popsal, jsem že se musíme podívat na otisk úderníku na zápalce náboje. A pokud tam viditelný otisk je, tak je vadný náboj - tzn. zápalka nebo výmentná náplň. Komisař se zeptal: "Co udělám s nábojem?" Řekl jsem: "Odevzdám správci střelnice." Potom jsem měl pistoli rozebrat na čištění. Klasická rozborka s vyndáním čepu a sundáním závěru. Jen když jsem zbraň skládal, tak jsem se demonstrativně podíval do hlavně a oznámil, že je průchodná a v pořádku. Pak jsem šel na manipulaci s malorážkou, kterou jsem měl jen bezpečně převzít a vybít. Opět jsem vyndal zásobník a zkontroloval komoru, závěr zavřel a dal ránu jistoty. Komisař Jiroušek řekl, že je lepší nechat zbraň s otevřeným závěrem i přesto, že je v danou chvíli natažená. Pak mi poručil vyjmout závěrový mechanismus ze zbraně a znovu malorážku složit a bezpečně odložit. Vykonáno bez problémů. Manipulaci s brokovnicí komisař ani nevyžadoval.
Střílel jsem D na 15 metrů. Nástřelné rány jsem si nevzal, na pistoli jsem si věřil 8-). Komisař mi oznámil, že první dvě rány mi šli nahoru do bílého, tak ať mířím na dolní okraj terče. Pak už jsem měl zbývající 3 v černém. Výsledek pohoda 5 z 5-ti. Malorážka (z té jsem měl největší strach, neboť na střelnici při tréninku jsem nikdy nenastřílel). Vzal jsem si podpěru a 3 nástřelné rány. Dvě byly v terči, třetí mimo. Trochu se mi sevřelo hrdlo. Pak jsem nabil 5 ostrých. Kovová podpěra ve tvaru T se vrklala, takže jsem vždycky dlouho cílil a dokonce 2x jsem si musel zbraň sundat, protože se mi už klepalo celé tělo. Naštěstí se čas neměřil a bylo ho dostatek. I tak bych řekl, že jsem nejspíš vyčerpal celých 5 minut. V každém případě po ukončení střelby, jsem se šli podívat a všechny rány se do terče vešly. Z brokovnice jsem pak vystřelil jen 1 náboj (bez nástřelného), abychom šetřili munici. Střelba z brokovnice byla dětská slavnost. Komisař Jiroušek mi hned vypsal potvrzení o zkoušce z odborné způsobilosti a mohl jsem odejít.

Měl jsem ještě nějaký čas, takže jsem se kouknul na další čtyři lidi a vím, že také splnili. Zbývající 3 už jsem neviděl, ale mezi byli právě 2 opravkáři. Kluk na minulé zkoušce nepočkal 10 sekund u selhače a hned otevřel závěr. Slečna nenastřílela z malorážky, ale po zkoušce absolvovala další tréninky, na kterých ji to šlo a byla úspěšná.
Takže úspěšnost byla poměrně velká. Z těch 14 osob (včetně mě), které jsem měl možnost vidět, pak nesplnili max. 2 žadatelé, určitě pak pouze jeden pán, tj. úspěšnost u praktické části min. 85, spíš apk 93 %.

Zhodnocení:

Celkový dojem byl výborný. Byl jsem překlapen, jak byla zkouška levná a její průběh byl plynulý. Konec byl určitě do 15:30. Zkušební komisař Mgr. Karel Jiroušek byl skutečný profesionál, spravedlivý člověk, který očividně chtěl, aby všichni zkoušku řádně vykonali. Vše co žádal oznámil dopředu a nepožadoval žádné záludnosti. Bylo pouze podstatné, aby jste pro zkoušku znali to, co se uvádí v Nařízení vlády č. 315/2011 Sb., o zkušebním řádu zkoušky odborné způsobilosti žadatele o ZP a ve Vyhlášce č. 221/2017 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o zbraních. A pak, aby jste měli před zkouškou příslušné zbraně alespoň jednou v ruce.

Rád bych poděkoval webových stránkám "zbranekvalitne.cz" a "zbrane.cz", kde jsem nalezl veškerou legislativu, informace o zbraních a otázky na testy pro zkoušku odborné způsobilosti. Také děkuji diskutérům v této skupině, odkud jsem sám čerpal jejich zkušenosti ze zkoušek. Naponec musím na dálku poděkovat i střelnici Plzeň Karlov, kde jsem se zúčastnil kvalitního přípravného kurzu a tréninku střelby na pevný cíl.



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#292 » čtv 14. dub 2022, 16:08

Datum:14.4.2022
Místo: sportovní střelnice Přeštice
Zk.komisař : Pan Jan Molnár
Popis: 24 účastníků, z toho 4 nedali testy, 1 střelbu

Komisař stručně a věcně popsal průběh zkoušky a následně rozdal testy, tady asi není moc o čem :-) 4 na testech vypadli, 4 měli nějaké chyby, zbytek plný počet bodů.

Praktická zkouška probíhala pro většinu z nás, co mají nadrillované převzetí zbraně dost netradičně. Komisař nám jako první pokyn dal zbraň nabít (čemuž měla předcházet samozřejmě kontrola, ale v tom stresu a zažitého “postupujte přesně dle pokynnů komisaře” bych to považoval za mírný chyták :-), jinak byl komisař naprostý pohodář a snažil se všechny uklidnit. Nikomu nepodrážel nohy.) následně kontrola zbraně. Závady používal u každého jiné, od selhače přes slabou ránu po zádržku. Následně probíhala rozborka - s tolerovaným prstem v lučíku.

Následovala střelba dle skupin, kdo chtěl, měl nástřelné.

Děkuji správci střelnice, který se nám snažil pomoct, poradit a uklidnit nás. Také děkuji komisaři za autoritativní, ale příjemný přístup a jasné a věcné vysvětlování.

Teď už jen zažádat o vydání ZP a vybrat nějaké první železo :)



DusanPavlicek
Příspěvky: 7

Příspěvek#293 » úte 17. kvě 2022, 22:04

Zkoušku jsem podstoupil celkem dvakrát, popíšu zde oba průběhy.

Poprvé jsem byl na zkoušce v Prague Armory, podruhé na Střelnici Spořilov ("U lovčího Huberta").
Druhý termín se několikrát překládal, protože nejřív jsem měl covid a jeden termín se kvůli tomu musel zrušit. A následně střelnice LERO, kde jsem měl zarezervovaný další termín, krátce před zkouškou vyhořela. Takže jsem na poslední chvíli skončil na Spořilově.

Obě zkoušky se dost lišily. Ale v obou případech jsem manipulaci i střelbu absolvoval pouze na pistoli, i když jsem teoreticky mohl dostat i dlouhou malorážku.

Obecně lidé nejčastěji vypadávali kvůli tomu, že zapomněli čekat při závadách, nebo při kontrole zbraně zapomněli nejprve vyndat zásobník a rovnou začali stahovat závěr.

Také je důležité nespěchat, postupovat pomalu a s rozvahou, komisaři nikoho nehonili ani nestresovali. Po každém kroku je dobré chvilku počkat a zamyslet se, co dál, protože někteří lidé automaticky jeli svůj dril a prováděli kroky, aniž by k tomu byli vyzváni (například měli pouze nabít náboje do zásobníku, ale rovnou nabili i pistoli nebo bez vyzvání odkládali pistoli a podobně). Pokud si během zkoušky něčím nejste jistí, nebojte se zeptat komisaře.

Rozhodně doporučuju přijít s předstihem minimálně 20 minut, aby se mohl člověk aklimatizovat.

Při obou zkouškách byli kromě komisaře přítomní i dva policisté v civilu (a v obou případech to byl stejný muž a žena), kteří pomáhali s technickými věcmi a administrativou. Oba byli příjemní. Zkouška se nahrává na kamerku GoPro, ale člověk je tak soustředěný na jiné věci, že na to prakticky zapomene.

Obecně je nepříjemné, že každý komisař chce něco trochu jiného a na zkoušce je potřeba mírně improvizovat podle situace.
Příprava na dvou různých střelnicích i zkušenost z prvního pokusu mi dost pomohla, protože jsem všechno slyšel z několika různých perspektiv a snažil jsem se připravit na "neúplnější možnou" variantu manipulace a případně pak na místě některé kroky vynechávat (např. ránu jistoty u malorážky, kontrolu pojistky atd.)

Celkové očekávané výdaje pro získání ZP (vč. kurzů atd.):
cca 15 tisíc Kč + 3300 Kč za nákup airsoft pistole "KP-09 CZ75 celokov verze 2" (velmi doporučuji pro domácí trénink manipulace - umožňuje i kompletní rozborku)


===== První pokus =====
Datum: 22. 3. 2022
Místo: Prague Armory, Kolbenova, Praha 9
Zkušební komisař: ???
Skupiny: B, E
Počet uchazečů: asi 18

Manipulace: pistole CZ 75
Střelba: pistole CZ Shadow 2

Jméno komisaře si nepamatuju, ale přišel v maskáčích a působil jako ostřílený voják.
Trochu nás to všechny vyplašilo, ale nakonec byl úplně v pohodě.
Pozor: Do testových otázek se nedá nic psát (například si nanečisto kroužkovat odpovědi, podtrhávat atd.), protože jsou laminované, takže správné odpovědi se píšou přímo do zkouškového formuláře. Ale je možné dělat opravy (předepsaným způsobem, který komisař vysvětlil).
Několik lidí na testu vypadlo, jeden člověk prošel se sníženým počtem bodů, ostatní jsme všichni měli plný počet.
Po testu s námi komisař prošel celou praktickou část zkoušky a vysvětlil nám, co po nás bude chtít.
Pojistka u pistole ani malorážky ho vůbec nezajímala ("zbraň není pojišťovna"), takže jsem na ni během zkoušky vůbec nesahal.
Manipulace: nejprve bezpečné vybití pistole, následně závady selhač a slabá rána včetně rozborky a sborky, dále simulace ukončení střelby se závěrem zachyceným v zadní poloze a předvedení zbraně ke kontrole a následné odložení zbraně se závěrem v zadní poloze (pozor, nezapomenout provést vizuální kontrolu šachta - komora).
Přesně tímto stylem se zbraň odkládala i při ostrých střelbách, takže bylo dobré, že jsme přesně věděli a vyzkoušeli si, co se po nás bude chtít.
Sám jsem malorážku nedostal, ale uvádím pro úplnost, že u malorážky se nikdy nedávala rána jistoty a odkládala se vždy se závěrem v zadní poloze, při sborce se neprováděla kontrola pojistky.
Při rozborce bylo třeba pojmenovat hlavní části zbraně a také určit typ zbraně ("krátká palná samonabíjecí pistole" resp. "dlouhá palná opakovací zbraň/malorážka")
Manipulaci s pistolí jsem absolvoval bez problémů, následně se okamžitě přecházelo k vedlejšímu stavu na ostré střelby, kde jsem tři nástřelné rány měl v pořádku, ale pak jsem naostro trefil jen tři rány z pěti. Pan komisař byl vysloveně nešťastný, že mě musí poslat domů.
Obě pistole měly hodně tuhé pružiny, zvlášť Shadow 2, a měl jsem docela problém stahovat závěr. Rozborný čep bylo možné lehce vytlačit prstem.
Počty lidí na zkoušce už si přesně nepamatuju, ale k praktické části nás prošlo třináct (snad z osmnácti?). Já jsem šel na řadu předposlední (pořadník jsme si sepsali sami mezi sebou a podle toho se chodilo) a strávil jsem na zkoušce celkem asi 7 hodin. Šlo to velmi pomalu, praktická zkouška některých kolegů trvala i 40 minut. Byl to extrémně dlouhý a únavný den. A navíc jsem to neudělal :lol:


===== Druhý pokus =====
Datum: 17. 5. 2022
Místo: Střelnice Spořilov (U lovčího Huberta), Chodovská, Praha 4
Zkušební komisař: Bc. Vladimír Fiedler
Skupiny: B, E
Počet uchazečů: cca 20

Manipulace: pistole CZ 75
Střelba: pistole CZ 75 SP-01 Shadow

Test, úvodní seznámení s průběhem praktické části a zkouška manipulace se prováděla v zasedačce nějaké jiné firmy v budově kousek od střelnice. Nejprve šli tedy všichni na zkoušku z manipulace, přičemž repetenti jako já šli první, pak se čekalo, až všichni dokončí manipulaci, a až poté jsme se přesunuli na střelnici a šlo se střílet.

Na manipulaci nás šlo asi dvacet a na střelby nás odcházelo třináct.

Při úvodním seznámení nám komisař důkladně vysvětlil, jak zkouška bude probíhat a předvedl nám všechny tři typy zbraní (naproti tomu u první zkoušky vše proběhlo pouze ústně a zbraně jsme viděli až při manipulaci). Odpověděl taky na množství dotazů.
Výslovně nás upozornil, že střelivo, které se bude používat, vyžaduje podle výrobce v případě závady čekat 30 vteřin (ne jen 10).
Oproti první zkoušce bylo potřeba provést kontrolu pojistky při sborce.
Naopak komisař nechtěl znát hlavní části zbraně ani pojmenovat typ zbraně.
Nechtěl ani pojmenovat jednotlivé typy závad.
Ale chtěl ode mě vysvětlit, proč se musí čekat 30 vteřin při selhači (kvůli možné opožděné iniciaci náboje) a co/kdo určuje těch 30 vteřin (výrobce střeliva).
Pořadí zkoušených tentokrát určoval komisař (s policisty) a volali nás podle jmen dovnitř. Vypadalo to, že prostě brali štos přihlášek shora dolů.
Zkouška opět začala bezpečným vybitím pistole. Poté zbraň rozebrat a zase složit (pro jistotu jsem i výslovně zkontroloval průchodnost hlavně). Následně jsem si měl nabít 4 školní náboje do zásobníku a nabít pistoli. Pak jsem měl pálit jednotlivé (simulované) rány a po každé z nich mi komisař řekl, co se stalo a chtěl, abych na to reagoval, včetně simulace závad: selhač (čekat 30 vteřin!) a zádržka. Poslední krok bylo ukončení střelby, kdy ovšem pistole nebyla prázdná, takže bylo potřeba vyndat zásobník, alespoň 2x stáhnout závěr dozadu, pak s částečně staženým závěrem zkontrolovat komoru a šachtu, provést mířenou ránu jistoty a zbraň odložit.
Odpor vratné pružiny u obou pistolí byl výrazně slabší než v Prague Armory, takže jsem neměl vůbec problém se stahováním závěru.
Rozborný čep šel opět bez problémů vytlačit prstem, dokonce velmi ochotně vystřeloval do dálky (při kurzu několik dní před zkouškou mi čep na CZ 75 odletěl na zem snad dva metry daleko).
Když bylo potřeba, komisař výslovně řekl, že zbraň je bezpečná, takže odpadla nejistota, jestli je nutné provádět znovu kontrolu zbraně nebo ne.
Šel jsem na řadu jako druhý a po úspěšně absolvované manipulaci jsem musel asi dvě hodiny čekat, než jsme se všichni přesunuli pro prostor střelnice na střelby.
Střelby probíhaly po dvojicích, aby se ušetřil čas, takže jeden člověk si vždy nabíjel zásobník a druhý střílel a naopak.
Na začátku střeleb byla pistole se závěrem v zadní poloze, komisař oznámil, že je bezpečná, stačilo pouze vložit zásobník a shodit závěr k nabití.
Komisař se nás ani neptal, jestli chceme tři nástřelné rány, prostě jsme si podle jeho povelů nabili nejprve tři náboje a pak pět. Po dokončení střelby nás vyzval "zbraň ke kontrole" a pak "dokončete kontrolu zbraně včetně mířené rány jistoty" (nebo tak nějak), tzn. oproti první zkoušce, kde se pistole odkládala se závěrem vzadu a rána jistoty se neprováděla, tady bylo potřeba pistoli po střelbě vizuálně zkontrolovat (šachta - komora), shodit závěr dopředu, provést mířenou ránu jistoty a zbraň odložit.
Tím, jak jsme byli na střelbě dva najednou a sdílenou pistoli nám komisař předával, to byl trochu zmatek.
Člověk se tím ale nesmí nechat vykolejit a po příkazu "Palte!" nic neuspěchat, naopak se nejdřív párkrát nadechnout a vydechnout a maximálně se soustředit na svoje střílení. Střílel jsem záměrně celkem pomalu, čtvrtá rána mi trvala opravdu dlouho, takže jsem se rozhodl, že před poslední pátou si odpočinu. Komisař nám to před praktickou zkouškou i sám doporučoval. Dal jsem prst pryč ze spouště(!), spustil pistoli k hrudníku (ale mířil stále do bezpečného prostoru před sebou) a jenom jsem zhluboka dýchal asi 10 vteřin. Pak jsem se soustředil na poslední ránu a stejně jako předtím na pokyn ukázal pistoli ke kontrole, pak ji sám zkontroloval, provedl mířenou ránu jistoty a odložil.
Tentokrát jsem trefil pět z pěti ran do černé části terče. Opravdu se velmi vyplatilo dát si načas, nespěchat a naopak se vědomě zklidnit.

Zkoušku jsem tedy na druhý pokus absolvoval úspěšně :)

Celkově tato druhá zkouška probíhala výrazně rychleji, manipulace šly velmi rychle, dohromady jsem strávil na zkoušce cca 4 hodiny (tedy bez teoretického testu, který jsem neopakoval) a i když jsem ze střeleb odcházel mezi prvními, tak myslím, že ani ostatní po mně se tam příliš nezdrželi.

Uživatelský avatar
KrtekTheMole
Příspěvky: 5

Příspěvek#294 » stř 18. kvě 2022, 16:26

Datum: 18.5.2022
Místo: KŘP Jihlava + Stříbrný Dvůr
Zkušební komisař: Mgr. Ivo Tesař
Počet uchazečů: 27 - 30 (+ asi 4 se nedostavili)
Skupiny: A, B, C, D, E

Sraz byl v 8:00 na recepci KŘP Jihlava - přišel jsem pozdě, naštěstí to nevadilo (všem, co zde budou dělat zkoušku doporučuji dát si větší rezervu na parkování). V místnosti již všichni byli a komisař nás podrobně seznámil s tím, co nás čeká. Pak vybral 600 Kč, rozdal testy (každý si náhodně vybral) a začalo se psát. Po dopsání testů jsme šli na recepci, kde jsme čekali na vyhodnocení. Nenapsali 4 (jednomu to na B uteklo o bod). Následně si nás volal na manipulaci. Pistole Jericho 941 (jako CZ 75), ZKM 452 a broková dvojka. Prvně šli ti, kteří měli méně skupin, nakonec pak ti, kteří měli skupiny všechny. Jelikož nás bylo poměrně hodně, manipulace se poměrně natáhla. Šel jsem mezi posledními - stačilo zkontrolovat, vybít (někdo dával ránu jistoty, někdo prý vypouštěl přes kohout) a odložit (všechny zbraně, zároveň všechny byly nabité školními náboji). U pistole chtěl abych nabil zbraň školním nábojem a připravil se ke střelbě, pak na povel "střílejte" vystřelil - selhač. Následně jsem zahlásil závada, čekám 10 - 30 vteřin, koisař řekl doba uplynula, a odstranil jsem závadu. Bezpěčný směr byla celá stěna.
Poté jsme se po vlastní ose přesunuli na střelnici Stříbrný Dvůr. Sraz byl původně 12:30, ale jelikož nás bylo hodně na manipulace, začalo se střílet až po 13:00. Chodili jsme po 3, na stavech byly 3x CZ P10C (je dobré si to vyzkoušet předem, jedna paní co nenastřílela říkala, že se s tou zbraní střílelo úplně jinak než s tou, se kterou trénovala), dvě malorážky a jedna broková kozlice. Opět prvně chodili ti, kteří měli jen pistole, poté ostatní, šel jsem v předposlední skupině. Nenastříleli nejspíš jen 2 lidi (nejsem si počtem úplně jistý).
U střelby chtěl zkontrolovat zbraň (přebírali jsme se zásobníkem venku, závěr v přední poloze). Poté povel nabít 3/5 nábojů, zahlásit ke střelbě připraven a na povel střílejte střílet. Následně zahlásit střelba ukončena, dát zbraň ke kontrole, shodit závěr a ránu jistoty na terč. Podobně u malorážky, akorát se nedávala rána jistoty a odkládala se se závěrem v zadní poloze. Broková kozlice také stějně, díval se pouze, zda se hýbal terč.

Komentář:
Na kurzu jsem byl v Praze v Prague Armory (individuální, tímto moc děkuji za pomoc s přípravou), a ještě jsem se v pátek před zkouškou stavoval na střelnici, kde budu zkoušku dělat (to doporučuji naprosto všem). Pro samostudium jsem čerpal ze ZbraneKvalitne.cz na testy, doporučuji - viewtopic.php?t=13923&p=266171 pro teoretickou přípravu na manipulace a střelbu. A ještě bych doporučil kouknout na https://www.youtube.com/c/HONZASHOOTER - tam jsou asi nejaktuálnější videa ke zkouškám.
Na kurzech jsem se připravoval na nejhorší scénáře a zlé komisaře, toto mě opravdu příjemně překvapilo, nicméně jsem se jak u manipulace i střeleb docela klepal (nakonec jsem nastřílel 5/5 z pistole a 5/5 z malorážky, brokovnice také úspěšná).

Uživatelský avatar
EmielRegis89
Příspěvky: 40

Příspěvek#295 » úte 31. kvě 2022, 17:05

Datum zkoušky: úterý, 31.5.2022
Místo: střelnice Kout na Šumavě
Zkušební komisař: Dušan Váchal
Skupiny ZP: A, B, E
Počet uchazečů – cca 14 + 3 opraváři, 1 žadatel se nedostavil
Použité zbraně u zkoušky: pistole CZ 85, malorážka CZ 457, broková kozlice

U testů vypadlo 5 lidí (výsledky např. 64 bodů, nebo chyby v písmenu odpovědi a písmenu kat. zbraně na což jsme byli upozorněni před zkouškou). Na manipulaci vypadl 1(rána jistoty při slabé ráně). U střeleb také asi někdo vypadnul ale nebyl jsem až do konce.

Sraz 09:00 na střelnici v Koutě na Šumavě, cca 09:20 začátek písemné zkoušky. Během rozpravy před manipulací bylo jasně řečeno jak si komisař přestavuje vybitou zbraň, že kdo nemá skupinu C manipuluje a střílí pouze pistoli (ABE - můj případ), kdo měl C v jakékoliv kombinaci tak manipulace a střelba se všemi zbraněmi. Přístup komisaře byl profesionální a férový (žádné chytáky ani doplňující otázky).
Po písemných každý jednotlivě manipulaci. Při manipulaci jsem dostal zádržku, většinou každý dostal pouze 1 závadu, rozborka a odložení - rychlovka, žádné povídání okolo.
Poté střelby, začínali pistolníci. Nástřelné se střílely na extra terč a ostré vždy do nového, kdo nenastřílel podepsal terč a ten si vzaly přítomné policistky (kvůli případnému odvolání). Na kameru se nenatáčelo, prý příště.

Na závěr napíšu ze z Kouta na Šumavě pocházím a neúspěch na domácím hřišti by byl velká ostuda. Přípravu jsem absolvoval také v Koutě, takže zkouška probíhala se stejnými zbraněmi jako příprava. Tímto děkuji panu komisaři za profesionální přístup, střeleckému klubu Kout na Šumavě za možnost přípravy a stránkám zbranekvalitne za učební podklady.



nn
Příspěvky: 50

Příspěvek#296 » pát 3. čer 2022, 09:49

Datum: 30. 5. 2022
Místo: Střelnice Květnice (okr. Praha-Východ)
Zkušební komisař: Oldřich Kalenda

Počty lidí: Počty mám zmatené, na ranním přepočítání bylo přítomno 15 lidí (z toho 3 ženy), asi 4 lidi na zkoušku nedorazili. Postupně přišlo snad 5 opravkářů na praktickou část zkoušky.

Průběh celého dne a zkoušky:
Začátek zkoušky byl avizován na 9h, začalo se o něco později. Na úvod proběhlo zaplacení poplatku střelnici a zkušebnímu komisaři, dohromady 1800 Kč. Se spožděním dorazily dvě uniformované příslušnice PČR, následovalo podepsání souhlasu s natáčením průběhu zkoušky. Poté zkušební komisař popsal průběh teoretické zkoušky, každého uchazeče si volal ke stolečku zvlášť, kontrolovaly se doklady a požadované skupiny. Doklad si PČR ofotila. Zároveň jsme rovnou fasovali složky s testovými otázkami. Po kontrole všech uchazečů se přešlo k teoretické části zkoušky, komisař jasně vysvětlil jak označit správnou odpověď, jak označit správnou odpověď pokud se člověk při zaškrtnutí napoprvé spletl, v případě nějakého marasmu /např. že uchazeč postupně zaškrtal všechny možné odpovědi a) b) i c)/ nám doporučil při odezvdání vyplněného testu ústně sdělit, která odpověď je správná. Za mě pozitivní, že k tomu zkušební komisař takto přistupoval. Test jsem měl hotový za 5 minut, otázky jsem měl najeté z aplikace pro iPhone, dalších 7 minut jsem potřeboval na kontrolu odpovědí. Kdo test odevzdal, ten odešel z místnosti, aby ostatní nerušil. Ten den bylo hezky, takže se dalo čekat venku před střelnicí. Po opravě všech testů si nás zkušební komisař zavolal všechny dovnitř. Koho jmenoval, ten teoretickou částí zkoušky neprošel. Každý neúspěšný uchazeč dostal k nahlédnutí svůj test, následně podpis že u ZOZ neprospěl a odchod. Neprošli 4 uchazeči. Počet bodů úspěšným uchazečům komisař nesdělil.

Následně se přistoupilo k praktické části zkoušky k bezpečné manipulaci. Zkušební komisař jasně popsal, jaké pokyny bude používat, a že pokud nám nějaký pokyn nebude jasný, máme se hned zeptat, pokyn zopakuje. Dále vysvětlil, že na malé prohřešky upozorní, za chyby typu prst na spoušti bude okamžitě vyhazovat. Byl prostor pro dotazy, ptal jsem se na ránu jistoty u malorážky, tu nechtěl, pouze při kontrole funkčnosti zbraně. Pro jistotu jsem se zeptal, jestli bude chtít provést kontrolu zbraně po každém odložení zbraně, na tomto netrval. Na manipulace se chodilo po jednom, zkušební komisař vyhazoval jen za zásadní chyby jako nepočkání 10 s při selhači, nevytažení zásobníku apod. Kladl důraz na to, že před zlomením brokové kozlice se máme podívat za sebe kvůli vyhození nábojnic.

Moje osobní zkušenost z manipulace: komisař si mě zavolal, opět se zeptal na požadované skupiny (žádal jsem B+E). Zkušební komisař vymezil bezpečný prostor a přistoupilo se k samotné manipulaci:

CZ75: Dostal jsem za úkol provedení rozborky zbraně za účelem čištění. Takže vytáhnout zásobník, zatahat za závěr (vyletěl školní náboj), pohled do zásobníkové šachty, do nábojové komory, mířená rána jistoty, zbraň jsem prohlásil za bezpečnou. Následně rozborka.

Další úkol: proveďte sborku. Takže zbraň zase seskládat a ověřit funkčnost zbraně. Zbraň složím, postupně hlásím kontrolu funkce závěru, pojistky, spoušťového a bicího ústrojí SA/DA. Vše ok, hlásím že zbraň je funkční.

Další úkol: tři náboje nabíjet. Nápaskoval jsem zásobník, nabil, zamířil do bezpečného prostoru, hlásím "Ke střelbě připraven". Následoval pokyn pálit, zmáčknu jednou spoušť, komisař hlásí že ozvala jen slabá rána, co budu dělat. Hlásím závadu typu slabá rána, musím provést kontrolu zbraně, zda v hlavni neuvízla střela. Vytažení zásobníku, zatahání za závěr, opět kontrola zásobníkové šachty a nábojové komory, mířená rána jistoty. Provedu rozborku zbraně, hlásím "hlaveň průchozí". Hlaveň je tedy v pořádku a mohu přistoupit ke sborce zbraně. Zbraň složím, opět kontrola funkčnosti viz výše. Zbraň odkládám, mám si převzít malorážku a uvést ji do bezpečného stavu.

Malorážka ZKM 451:
Převezmu zbraň, vytáhnu zásobník (je tak malý že jsem na něj málem zapomněl!), zkouším otevřít závěr, nejde to, Zkouším to trochu větší silou, stále nic. Všímám si aktivované pojistky, po odjištění zbraně lze manipulovat se závěrem. Vyletí školní náboj. Opakovaně zavřu/otevřu závěr, pohled do zásobníkové šachty a do nábojové komory, zbraň prohlašuji za bezpečnou, odkládám s otevřeným závěrem klikou nahoru.

Více vidět nechtěl, s kozlicí jsme manipulovat nemusel.

Uchazeči, co už měli hotové manipulace, čekali venku. Čekání nám zpříjemnili historkami správce střelnice, jeho žena i příslušnice PČR. Po dokončení manipulací šel ven na pauzu i zkušební komisař, taky se rozpovídal, za mě tam byla celkem uvolněná atmosféra. Úmrtnost byla u manipulace celkem velká, přesná čísla neznám.

Po pauze se přešlo k poslední části zkoušky, ke střelbám.
Zkušební komisař opět dává instruktáž. Po dostřílení zahlásit střelba ukončena, vytáhnout zásobník a nastavit ho k vizuální kontrole společně se zbraní ve střelecké pohotovosti.

Když si mě komisař zavolal, u střeleckého stavu jsem zbraň vizuálně zkontroloval, byla se staženým závěrem, takže kontrola nepřítomnosti zásobníku, kontrola zásobníkové šachty a nábojové komory, zbraň odkládám jako bezpečnou. Dostávám pokyn nabít 5 nábojů, napáskuju zásobník, nabiju, připravím se ke střelbě, komisař dává pokyn pálit. Vystřílím 3 rány, vše do černého, stahuju zbraň k sobě, chvíli se vydýchám, následně pokračuji ve střelbě. Vše v terči. Hlásím střelba ukončena, vytahuji zásobník, a nastavuji ho ke kontrole komisaři společně se zbraní ve střelecké pohotovosti. Komisař těsně ke mě přistoupil, prohlédl zásobník a zbraň, dal pokyn že zbraň můžu odložit. Následně gratulace od komisaře i příslušnic PČR, opět kontrola požadovaných skupin, podpis přihlášky ZOZ že souhlasím s výsledkem, odchod s dokladem o úspěšném absolvování. Jedna paní nenastřílela, ostatní co šli přede mnou, tak nastříleli. Za mě byly střelby v pohodě, byť jsem byl velmi nervózní, tak nenastřílet z 10 metrů pistolí je fakt výkon.

Shrnutí:
- Za mě možná až moc kontrol skupin.
- Komisař poměrně přísný, rozhodně bych tuto zkoušku neoznačil za dávačku, ale nechtěl po mě víc než na co měl nárok. Na výrobní čísla, zkušební značky apod. se vůbec neptal.

P.S. pokud je zde někdo, kdo se dané zkoušky účastnil a chtěl by něco k danému ještě doplnit nebo zpřesnit, ať se mi určitě ozve, text upravím, celý průběh zkoušky mám tak trochu v mlze.



Pedrito
Příspěvky: 1

Příspěvek#297 » pát 3. čer 2022, 14:52

Datum zkoušky: čtvrtek, 26.5.2022
Místo: střelnice Kapslovna - Sauerova 2744, 130 00 Praha 3-Žižkov
Zkušební komisař: Ladislav Kaupe
Skupiny ZP: A, B,E,
Počet uchazečů – 18 + 2 opraváři
Použité zbraně u zkoušky: pistole CZ 75 B, malorážka CZ 45(něco, taková ta klasika), broková dvojka (tuším IŽ něco)

Zkouška byla od 9:00, už něco předtím začala administrativa, poplatek 1800 za střelnici a komisaře. Potom nějaké obecné informace, vylosovat test, psát... Teoretickou udělali všichni až na dva, ale podle výsledku to vypadalo, že to přišli spíš zkusit než co jiného :) . Pak krátká pauza a byla manipulace. Před manipulací zkušební komisař řekl, co přesně bude očekávat, že nás nehodlá dusit na blbostech a měl pravdu. U závady slabá rána, že můžeme dát i ránu jistoty, když budeme chtít (za to jsem byl rád, bál jsem se abych neudělal chybu při vypouštění kohoutu). U selhače i slabé rány chtěl čekat (nebo říct čekám) 30 sekund. Na manipulaci lidem co měli A, B a E nechával jenom krátkou, takže ideální! Manipulaci s dlouhou kulovou a brokovou dělali jenom lidi co měli Cčko.
Chtěl jenom bezpečné převzetí zbraně, kontrolu šachty, komory, ránu jistoty, prostě klasika. Pak jsem dostal závadu zádržka, vyřešit, pak mi stáhnul závěr dozadu a ptal se: "Co se stalo?" když jsem chvíli blbě koukal, tak mi řekl: "Dostřílel jste, ne?" Tak já že jo, a jak dál - tak vypustím zásobník, zkotroluji, rána jistoty a odložím. Pak rozborka (čep šel krásně ven jak po másle), sborka a hotovo, to bylo vše a prošel jsem.
Obecně při manipulaci byl fakt v pohodě, vyhazoval za vyslovené chyby, jako když někdo nedal ránu jistoty, nepočkal při selhači a podobně, fakt byl fér a žádné záludnosti.
Po manipulaci vypadlo asi 5 lidí, ale myslím že všichni oprávněně, většinou právě za ránu jistoty.
Na střelbě pak už chtěl jenom zběžnou kontrolu zbraně, když jsem ptal, jestli mám považovat zbraň za bezpečnou, tak mě skoro vynadal a řekl ano. :D Asi už to chtěli uspíšit. 3 rány nástřel, pak 5 do terče, hotovo, podání ruky předání papíru a čus.

Obecně byl komisař vážně fajn (byť vypadá drsně jako veterán z války v Jugoslávii :D ), nechtěl blbosti, manipulace úplně v klidu, střelba to samé. Střelnice je už staršího data, ale správce střelnice byl velmi milý, celý den s námi seděl venku a dával tipy ke zkoušce a podobně. Je to jenom na dlouho, tak se vybavte vodou a jídlem, skončil jsem asi v 16:00 a to jsem šel na střelbu jako druhý. Ty manipulace se prostě protáhnou a bylo nás hodně. Na místě se dá za drobnou úplatu koupit pití i něco sladkého.

Měl jsem z toho docela vítr, ale ve výsledku to bylo fajn odpoledne.

Držím palce ostatním. ;)



Mr.Scully
Příspěvky: 13

Příspěvek#298 » úte 7. čer 2022, 15:09

Datum zkoušky: úterý, 07.06.2022
Místo: střelnice Krůtí Hora u Stoda (Anti Terror Academy)
Zkušební komisař: Karel Jiroušek
Skupiny ZP: A, B, E
Počet uchazečů – 10 + 6 opravářů + 3 se nedostavili
Použité zbraně u zkoušky: pistole CZ 85, malorážka Krico a brokovnice klasická broková dvojka ráže 16”

Zkoušce předcházely asi dva týdny mých pokusů se na střelnici dovolat nebo si tam zkusit zastřílet. PČR mi nahlásila jen "Akademie Titan" s adresou, nicméně akademie neexistuje, web neexistuje... našel jsem tedy na stejné adrese pražskou firmu Anti Terror Academy, nicméně opět telefonní číslo neexistuje, na FB jsou zprávy čtené, ale bez odpovědí. Asi po týdnu jsem to byl na PČR "reklamovat" a byl jsem skoro rozhodnutý se přihlásit na jiný termín, paní mi říkala, že už jsem několikátý a našla pro mě telefon na pana Příhodu, který má střelby na dané střelnici na starosti. Pan Příhoda byl na telefonu velmi ochotný a přestože mi sdělil, že střelnici si vyzkoušet nemůžu (není to civilní střelnice), tak se snažil v rámci možností alespoň po telefonu poradit, což mi pomohlo aspoň psychicky :D

Zkouška začala v 9 hodin, u teorie není co řešit, dá se naučit za dva týdny (cca dvě hodiny denně) na sto procent. Z vlastní zkušenosti musím říct, že i když po letech "nicnedělání" mi znalosti do hlavy moc nelezou, tak jsem věděl, že z 500 otázek vím tak 495 najisto a zbylých 5 tak na 70-80%. Pochopitelně dvě z těch pěti jsem dostal do testu :D, ale byl jsem si relativně jist, takže jsem měl plné skóre. Z 10 lidí neprospěli tři, jeden to měl o bod, další taky nějak těsně, jen poslední mladý kluk to měl totálně mimo - tipovačku na náhodu (a to se tuším hlásil na strážného). Takže sedm prospělo a dalších šest opravářů se dostavilo na manipulace.

Úsměv na rtech nám zmrznul, když se ukázalo, že z daných šesti opakovačů bylo pět při nedávných zkouškách vyhozeno právě naším dnešním komisařem :D Na druhou stranu jsme se po zkouškách shodli, že jeho tehdejší přísnost mohla být ovlivněna i údajně velmi nepříjemným policistou. My jsme naopak dnes vyfasovali dvě dámy, které se snažily uvolňovat atmosféru a působily spíš konejšivě. Komisař byl každopádně naprosto profesionální a korektní. Vyžadoval vše, co jsme očekávali, ale nesnažil se uchazeče nijak potopit. Céčkaři to měli "full" s malorážkou i brokovnicí, necéčkařům stačila znalost pistole. Takže nic netypického, prostě bezpečně přebrat zbraň, rozborka, sborka, popis nějaké závady a pár okolností kolem. Kdo v tom plaval, ten si tam zůstal déle, kdo působil jistě, ten šel za pět minut s úlevou zpět. Mně se kromě zadaného selhače podařilo po chvíli ještě vlastní nešikovností vyrobit zádržku, takže jsem vlastně řešil závady nakonec dvě, ale naprosto v pohodě. Prostě klasika, prst výrazně mimo spoušť, nezapomenout na ránu jistoty. Bezpečný směr byl hodně velký, prst v lučíku při rozebírání zbraně samozřejmě povolen.

Z manipulace neprospěli tuším čtyři, v podstatě vesměs skončili na závadách, konkrétně nepočkání při selhači, spletení si selhače se slabou ránou nebo okamžité rozebírání zbraně při slabé ráně, aniž by napřed došlo ke kontrole zbraně, zda je bezpečná. Na venkovní střelnici nás tedy šlo už jen devět. (Alespoň že už přestalo pršet).

Šel jsem na řadu jako asi pátý, přede mnou neudělal jeden nebo možná dva (nenastřílel malorážku). Střelba z pistole na 10 metrů je spíš za odměnu, v podstatě se nejde na tak krátkou vzdálenost netrefit. Střílel jsem rychle, dal jsem během pár sekund 8-8-7-7 a před pátou ránou už se trochu projevila nervozita, začly se mi třást ruce + byla docela zima (venkovní střelnice), tak jsem pátou ránu rychle dostřílel, abych to měl z krku. Poslední odfláknutá rána šla tudíž jen asi do čtyřky. Přebrání i odložení zbraně bylo jednoduché, bylo samozřejmě potřeba ho provést správně, ale komisař nebazíroval na detailech. "Připravit ke střelbě" v podstatě zahrnovalo všechno až k natažení závěru, závěrečná kontrola naopak stačila v podstatě až po uvedení zbraně do bezpečného stavu. Úplně nepatrně jsem zaváhal až na úplném konci, kdy jsem prohlédl zásobníkovou šachtu i nábojovou komoru a zahlásil "zbraň je bezpečná", načež jsem si okamžitě vzpomněl na ránu jistoty a dodal jsem rychle bez pauzy "samozřejmě hned poté, co teď provedu ránu jistoty", takže jsem z toho vybruslil elegantně, ale až na poslední chvíli. Jeden z kolegů u stejného komisaře minule vyletěl, když prý při úplně posledním odkládání zbraně po střelbě měl prsty v lučíku, ač už střelba skončila a on už uváděl zbraň do bezpečného stavu. Takže je třeba se fakt soustředit až do konce a neudělat hloupou chybu půl minuty před získáním papíru.

Jaké bylo závěrečné skóre, to netuším, ale odhadem to z 19 přihlášených lidí mohlo nakonec úspěšně absolvovat něco kolem 7 lidí. Já jsem končil ve 13:30 a šli po mně ještě 4 lidi na střelbu všemi třemi zbraněmi, takže odhadem kolem 14:30 asi vše skončilo.

Celkově jsem měl ze zkoušky dobrý pocit. Teorie byla spíš lahůdka, při manipulaci nedělal komisař naschvály a spíš se snažil poznat, co uchazeč umí, drobný přešlap by přešel žlutou kartou. Vyhazoval za jasné chyby, které se učí v podstatě v první lekci. Tímto děkuji jak panu komisaři za korektnost, tak i panu Příhodovi za support. A v neposlední řadě klukům z plzeňské střelnice Karlov, kteří mi pomohli s přípravou na zkoušku. Jejich kurz mi ostatně přišel v rámci Plzně nejlepší - Tomáš Fryč vysvětluje všechno hodně pečlivě a hlavně bylo k dispozici více zbraní a mohli jsme si tak každý zbraně důkladně osahat a zkoušet.

Uživatelský avatar
ST33L
Příspěvky: 35

Příspěvek#299 » stř 15. čer 2022, 07:24

Datum zkoušky: úterý, 14.06.2022 od 8:00
Místo: střelnice KVZ Jenišovice (útvar Jablonec nad Nisou)
Zkušební komisař: Bc. Martin Panuška
Skupiny ZP: A, B, E
Počet uchazečů: 16 + 8 opravářů
Použité zbraně u zkoušky: pistole CZ 75 (na střelbu nová CZ 75 Orange), malorážka a broková kozlice
Kurzy: ArmyArms Liberec + jeden kurz u pana Romana Mikule přímo v Jenišovicích na střelnici

Na kurz jsem se byl zapsat na konci února. Vzhledem k válce na Ukrajině byl celkem nábuch a kurzy pro jednotlivce byly volné až na září, tak jsem se zapsal na kurz na začátek května pro skupinu po čtyřech účastnících. Předpokládám že pokud by to byl kurz jeden na jednoho, tak člověk dostane více "péče" ale všechno, co jsem potřeboval ke zkouškám přímo k panu komisaři Panuškovi tam naučili. Věřím, že teď začne nápor zájemců opadat a budou k dispozici i individuální kurzy. 4 dny před zkouškami jsem byl ještě na střelnici v Jenišovicích, kde se zkoušky odehrávaly osahat si krátké zbraně, které budou u zkoušky a zapůjčil je pan Mikule - CZ 75, která toho za sebou už údajně měla velmi mnoho a bude na manipulaci (krásně se rozebírala) a akorát zajetá CZ 75 Orange na střelbu.

Sraz byl v 8:00 na střelnici. Nejprve byl brífink k testům, takže jsme začali psát kolem půl 9, bylo nás 16, nenapsalo myslím 5 nebo 6 lidí a z toho 4 měli 73b (ze 74 potřebných). Nějakou dobu mu zabrala oprava takže jsme čekali a mezitím už se začali sjíždět opravkáři, kteří mluvili o zkouškách, na kterých byli( Bramberk u Jablonce nad Nisou 15.5.2022). Měli smůlu na komisaře, ze 22 lidí 15 vylítlo (4 na testech). komisař prý vyhazoval za všechno možné, takže jsme se my prvnáčci začali trochu bát. :D

Poté byl bríífink k praktické části a střelbě, která vždy probíhala najednou na jednom místě. Dotyčný manipuloval a pak případně hned střílel. Měli jsme ke komisaři dva dotazy, jestli je problém dát ránu jistoty při bezpečném vybití zbraně před rozborkou u Slabé rány(ptal jsem se, protože jsem se v tomto vlákně setkal snad se třemi variantami: můžu dát ránu jistoty, nesmím dát ránu jistoty a nebo spustím kohout přes palce(za což i někdo vyrážel...)) - komisař se na mě podíval asi 5 vteřin na mě koukal a pak řekl: "Ne", ještě tam padl jeden dotaz, nevím přesně jaký, byl zodpovězen a pak komisař řekl, že tohle jsou věci, který bychom měli vědět a on tu není od toho aby nás to učil. V tu chvíli jsme si řekli, ajaj, asi další ostrý komisař :D

Pak jsme se ještě přesunuli na místo, kde se střílelo a manipulovalo a ukázali jsme si zbraně. Dlouhé na manipulaci tam přivezl myslivec a asi půlka z nás neměla v ruce kozlici, tak nám ukázal jak na ni (je to totožné s dvojkou, kterou jsme měli v ArmyArms). Malorážka měla mechanizmus vytahování závěru tak, že spoušť se musela zmáčkout směrem dopředu a většina z nás byla zvyklá na stisknutí dozadu a u toho se zasekla holčina co šla druhá a tak tam asi 5 minut komisař s myslivcem tu pušku zase dávali do kupy :D Takže nám ostatním to pak přišel ten myslivec říct. Celkově jsem se divil, že tam lidi měli C a D a co jsem se jich ptal, tak něměli v plánu lovit ani to dělat jako výkon povolání. Jedna paní co šla po mě, měla něco s ramenem a říkala, že si dala Brufen, aby ji to nebolelo a měla Cčko a šla střílet z brokovnice... takže tomu jsem se celkem divil. Asi těm lidem říkají "udělejte si všechny skupiny, pak si to nebudete muset doplňovat"

Pořadí jsme si měli určit sami, první šla asi 15 letá holčina, měla Bčko na biatlon. Všichni jsme stáli asi 30m bokem, ale bylo hezky vidět co kdo dělá, takže měla manipulaci s krátkou a s malorážkou, střelba pak jenom malorážka - uspěla. Po ní šla další holčina tam co jsme ji pozorovali, tak asi po střelbě zapomněla vytáhnout zásobník ale komisař ji na to nejspíš upozornil! a zkoušku taky dala. Já jsem šel třetí. Pan komisař po mě chtěl kontrolu krátký, rozborku(tam se mě ptal proč se koukáme do hlavně už při rozborce, tak jsem řekl že například kdyby tam byla střela od Slabý rány, tak mi to uznal ale že myslel třeba jestli tam není např nějaký vlákno od čištění, což jsem slyšel poprvý, ale budu si to pamatovat : ) ), napáskovat si tři školní náboje, vystřelit - Selhač, pak se mě zeptal jak by se lišila Slabá rána od Selhače, tak jsem řekl, že místo kontroly náboje děláme rozborku a to mu stačilo. Pak jsem měl malorážku, pouze kontrola a rozborka se sborkou. Celou dobu jsem říkal, co dělám. Pak se šlo na střelbu a tam jsem udělal botu, že jsem dostal pokyn napáskovat 5 nábojů no ale pak jsem rovnou dal zásobník do zbraně a natáhl, to mi řekl až po dostřílení, že my nedal pokyn a že by mě za to asi většina komisařů vyrazila(ten co ho měli na Bramberku bezpochyby :D ), ale že bylo vidět, že manipulaci umím a že jsem měl ztížený podmínky(hrálo mi do karet počasí, protože tam měli terč na takovým kovovým stojanu co se zapichoval do země, přede mnou holčina dělala D, takže ho přendávali z 15 na 10m, nedržel a padal), takže to komisař svedl na nervozitu a byl shovívavý a doklad o odborné způsobilosti mi dal. :) Nevím jak dopadli ostatní, byl jsem třetí a když jsem ve 12 odcházel tak tam bylo ještě asi 15 lidí ale věřím, že s tímto komisařem jich to značná část zvládla :)



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#300 » ned 24. črc 2022, 08:46

Datum zkoušky: 30.06.2022
Místo: Střelnice JIMI, Odrava
Zkušební komisař: Mgr. Antonín Lágner
Skupiny ZP: A, B, E
Použité zbraně u zkoušky: pistole CZ 75

Přípravu na praktickou část jsem absoloval na střelnici AVIM Praha v Karlině, mohu doporučit. Při první návštěvě jsem měl tentenci dávat prst přirozeně na spoušť, proto jsem před zkouškou ještě jednou navštívil střelnici. Ostrými jsem nastřílel 50 nábojů, po prvních deseti vždy vše do terče. Proto se mi zdálo, že střelba ostrými bude ta nejjednodušší část zkoušky.

Průběh zkoušky víceméně standardní, teorie plný počet. Při manipulaci jsem se prý nedostatečně podíval do hlavně, takže zkouška skončila neúspěšně. Přitom jsem průběh kontroly zbraně slovně komentoval a na kontrolu hlavně jsem výslovně zmínil.

Opakovaná zkouška: 22.7.2022
Místo: Střelnice JIMI, Odrava
Zkušební komisař: Mgr. Antonín Lágner

Před zkouškou jsem si byl zopakovat manipulaci na střelnici LERO v Dolních Měcholupech. Správce střelnice mi ukázal pár dalších postupů, které se hodí pro bezpečnou manipulaci se zbraní. Bohužel neměl k dispozici žádnou zbraň, se kterou bych si mohl procvičit střelbu.

Na zkoušku jsem přišel o 1.5h dříve, protože správce střelnice JIMI, pan Kříž, nám umožnil si ještě před zkouškou si osahat zbraně, které budou použité při zkoušce.

Manipulace se zbraní tentokrát bez problémů. První zádrhel se objevil až před střelbami. Komisař požadoval, aby i ti, kteří mají dioptrické brýle, měli nasazené ochranné plastové brýle. Mně to přišlo jako naprostá hovadina, protože plastové brýle nasazené přes dioptrické hodně odstávají a při troše smůly by mohla nábojnice spadnout za plastové brýle a opálit mi obočí. Navíc mi plastové brýle přes dioptrické moc neseděly a při střelbě jsem nechtěl řešit to, že by mi plastové brýle nějak posunuly nebo dokonce spadly. Proto jsem střílel jenom s plastovými brýlemi, bez dioptrických (mám 2 cylindry). Kdybych to věděl, vzal bych si s sebou plastový štít, který jsme používali při laborkách v chemii.

Stříleli jsme po dvou. Slečna přede mnou nenastřílela - jeden z pěti do terče, já při nástřelu vše mimo terč. Při další střelbě jsem si dal načas, po mikrometrech jsem pomalu domačkával spoušť. K prvnímu výstřelu jsem se dostal až když měl kolega vedle mne dostříleno. Časový limit jsem využil beze zbytku. Nakonec vše do terče, takže zkouška složená úspěšně.

CZ75 při praktické střelbě byla nejspíš starší než já a měla vyrazně vyšší odpor spouště než ta, se kterou jsem trénoval v AVIMu. Terčový prostor byl bídně osvětlen, jen zbytkovým světlem z bezpečného prostoru. Střelnice JIMI si účtuje za praktickou zkoušku 2000 Kč, tak si myslím, že by mohli něco málo z toho investovat do výbavy a osvětlení.

Pokud budete mít na zkoušce stejného komisaře, počítejte s tím, že když nemá dobrou náladu, tak vyhazuje za sebemenší blbost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů