Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti



Cocman
Příspěvky: 17

Příspěvek#301 » pát 29. črc 2022, 20:42

Datum zkoušky: 28.7.2022
Místo: Střelnice Byšice
Zkušební komisař: Mgr. Pavel Marek
Skupiny ZP: A, B, E
Použité zbraně u zkoušky: pistole CZ 75

Zacatek zkousky byl v 8:30 a zacinalo se presne. Dorazilo nas 11. Po zaplaceni castky 2000,- se slo na teoretickou cast. Pan komisar vse peclive vysvetlil a pri kontrole totoznosti si kazdy vybral test. Kdyz testy meli vsichni u sebe, zaclo se psat. Hned prvni otazku jsem nevedel, ale ostatni jsem mel hotove asi za 4 minuty, takze uz stacilo se jen zamyslet a logicky odvodit. Test jsem odevzdaval jako 3 v poradi. Pak prislo na radu vyhodnoceni, kdy 4 nenapsali a sli domu ( jeden nenapsal uz po 3 ). Teorii jsem zvladnul za plny pocet a spadl mi nejvetsi kamen ze srdce.

Na praktickou cast dorazil jeden opravar. Pan komisar opet vse naprosto detailne vysvetlil. Pri slabe rane mu nevadi rama jistoty, vse peclive kontrolovat a na vyber jsme meli z rany jistoty, vypusteni pres palce nebo odkladat se zaverem v zadni pozici. Na radu jsem sel 3 nebo 4 v poradi. Prumerne tam clovek byl cca 10 minut. Na me cekala kontrola zbrane, rozborka, sborka, napaskovani naboju a slaba rana a to bylo vse. Ven jsme sel cca za 3 minuty. Pak prubeh zkousky vyrusil otec jednoho neuspesneho ucastnika, ktery se dozadoval vraceni penez za zkousku. Po uklidneni situace pokracovali dalsi. Posledni tam byl cca 20 minut, protoze u kratke mel prst na spousti, ale komisar byl benevolentni, tak mu dal jeste dlouhou kulovou. Tam nevyndal zasobnik, takze mu dal jeste brokovou a tam opet pohorel. Na komisari bylo videt, ze to chce davat, ale nekdy to holt neslo.

Na strelby jsme postoupili 4. 3 + opravar. Nastrelnou serii jsem nedaval a sel rovnou na to. Nastrileli jsme vsichni krome cloveka, co mel D a netrefil se ani jednou do terce.

Nakonec jsme to tedy z puvodni skupiny udelali 2 z 11.

Strelnici Bysice muzu na 100% doporucit a panu komisari bych chtel jeste jednou podekovat. Profesionalni pristup, nedelal naschvaly a pokud videl, ze umite, tak vas zbytecne netrapil. Verim, ze kdyby byl.na zkousce jiny a jeste ze stare skoly, tak by "uspesnost" nebyla takova.



Lonestar
Příspěvky: 180

Příspěvek#302 » čtv 11. srp 2022, 15:12

Datum zkoušky: 11.8.2022
Místo: Střelnice Odry
Zkušební komisař: Michal Hekele
Cena: 1500 Kč (600 Kč komisař + 900 Kč střelnice)
Počet účastníků: 11 (mělo prý být 14. ale 3 se omluvili) + 1 oprava praktické části
Skupiny ZP: A-B-E (původně jsem se hlásil na komplet abecedu, ale nakonec jsem se z C+D odhlásil)
Použité zbraně u zkoušky - praktická manipulace: pistole CZ 83 + malorážka (ZKM 461?) + broková dvojka
Použité zbraně u zkoušky - střelba: pistole CZ 75B a Cz 75 Semicompact + malorážka (jiná než u manipulace) + broková kozlice (ruská - IŽ?)

Dojmy ještě čerstvé, tak než je zapomenu ;)
Začátek v 8:00, prezentace, představení komisaře a základní seznámení s průběhem teoretického testu a obecnými požadavky na praktickou část. Komisař zdůraznil, že z možných způsobů bezpečného odložení chce vidět mířenou ránu jistoty.
Teorie: první hotový za cca 15 minut, já druhý po něm, poslední cca do půl hodiny od začátku. Seznámení s výsledky - neudělala jedna paní (později nám správce střelnice řekl, že už dělala zkoušku potřetí a pokaždé vypadla na teorii).
Praktická manipulace: Před ní se k nám připojila dívčina, která u minulé zkoušky nenastřílela pistoli. Mohli jsme si sami určit pořadí ("Budu volat jen "Další!"") - šel jsem cca v polovině, takže už jsem měl pár postřehů od těch, co šli přede mnou. Průběh - pistole CZ83 (měli jsme ji i na kursu na téže střelnici) - bezpečné převzetí s ránou jistoty, pak nabít jeden cvičný náboj (to už jsem od předchozích věděl, že jeden znamená jeden - v zásobníku byly dva, takže jeden vypáskovat), simulace střelby - komisař hlásí "Vyšla jen slabá rána!", takže postup dle zákona - bezpečné vybití, rozborka, kontrola hlavně, sborka, kontrola funkčnosti. Hlásím "Zbraň je funkční a bezpečná", na to komisař "Ránu jistoty jste dával?" - já na rovinu "Fakt nevím - asi ano, určitě bych měl" - takže zopakovat. Pak jsem dostal na kontrolu a rozborku-sborku brokovnici ("I když máte ABE, nic vám nebrání si tu brokovnici pořídit")- bez zádrhelů... Praktickou část udělali všichni přítomní a šlo se na střelbu.
Osobně jsem se střelby z celé zkoušky obával nejvíce - můj problém je, přes veškerý trénink, (ne)plynulost stisku spouště a z něj vyplývající strhávání a "lovení krtků". Před střelbou nás komisař seznámil s povely, které bude používat, a že pro urychlení celého procesu budeme zbraň přebírat ve střelecké pohotovosti se závěrem vzadu a tudíž bez rány jistoty. Pořadí jsme si opět určovali sami, takže první šli ti, co pospíchali (jeden za manželkou do porodnice, druhý na dovolenou). Dva pánové nenastříleli - podle komentáře správce jeden "si vzal tři nástřelné, ty měl s krásným soustřelem a tak asi nabyl dojmu, že je to brnkačka, a pět hodnocených odstřílel rychle a strhával" a druhý prostě bez nástřelných rychle vysypal pět ran za sebou... Já jsem šel jako předposlední (za mnou už jen ta dívčina, co opakovala). Ze tří nástřelných šla jedna "krtkům" - takže zklidnit, "Vole, nespěchej, času je dost", a ostrých pět pěkně pomalu, se stažením do pohotovostní polohy po každém výstřelu a vydýcháním - všech pět v terči, kromě jedné šestky na osmi hodinách všechny ostatní v černém. Opakující dívčina nastřílela taky, takže gratulace, vítězné cigárko a odjezd domů.
Celá taškařice zabrala necelé čtyři hodiny.
Teď jdu slavit a shánět kolky na pondělí ;)



memorex01
Příspěvky: 12

Příspěvek#303 » sob 3. zář 2022, 21:09

Datum zkoušky: 30.8.2022
Místo: Střelecký Servis, Praha 9 Rajská zahrada
Komisař: Jan Kolár
Cena: 2000 (600+1400)
Počet účastníků: 10 + 2 opakovači
Celkem dvě ženy (obě uspěly :-) )

Atmosféra poklidná, jak je na této střelnici zvykem, občerstveni vč. oběda (vysokoprocentní párky) k dispozici.
Pan komisař i dva policisté působili pohodově a zejména policisté hýřili vtipem :-)
Začátek v 9:00, 15 min. se ještě vyčkávalo a šlo se na poučení a testy. Z 10 vypadli dva. Zbytek plný počet + jeden 3 body dolů.
Po testech se přidali dva opakovači, následovalo poučení k manipulace a pak 30min čekání (asi příprava). Krátká byla 75 Compact (natrénováno na kurzech na střelnici - stejně tak malorážka a dvojka brokovnice). Šlo to poměrně rychle, já na E pouze pistole - převzetí, rozborka, sborka, selhač - max. 5 min. Komisař byl ok, žádné triky, žádné lpění na detailech, se vším nás předtím seznámil. Chtěl to udělat jasný rychlý a základ.
Na manipulaci vypadli 3 - jeden co nebyl na kurzech měl problémy s kompaktem (tuhá pružina), další měl v malorážce v komoře náboj a závěr po vytažení zásobníku plně neuzamkl a náboj tak nevytáhl a šel s ním na ránu jistoty (na kurzech mě na to ale upozorňovali). Další se nechal rozptýlit na pistoli a zapomněl na ránu jistoty….

Následovala obědová pauza, pro nás párky, pro komisi chlebíčky :-), tam bylo dlouhé čekání než se vypovídali atd.
Poučení před střelbou - komisař chtěl vše zrychlit a ulehčit - nemusela se dělat komplet kontrola, jen vizual (střelecká pohotovost) - k dispozici i napáskované zásobníky (jeden s třemi nástřelnými a druhý s 5 ostrými) - takže další odbourání stresu a stačilo fakt jen střílet. Střilelo se z Shadow 2 - taktéž praktikováno na kurzech. Všech 8 do černýho a šel jsem domu. z pěti co šli předemnou neudělal jeden (již byl na opakování kvůli neúspěšné střelbě - ale opět střílel moc rychle a nedal to :-( ) Zbývající dva po mně nevím ale věřím že to dali. Konec v cca 14-15.
Střelnici doporučuju - je to taková raritka v tunelu metra a glock centrum a hlavně supr lidi a zejména správce Robert. Rozhodně doporučuju i jejich kurzy (já měl individuální). Pěkně se o vás postarají….

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#304 » sob 15. říj 2022, 10:44

OT smazaný



Mireczek
Příspěvky: 1

Příspěvek#305 » úte 18. říj 2022, 20:42

Datum: 20.9. 2022
Místo: Sportovní střelnice SSK Třebeš - Hradec Králové
Zkušební komisař: Vladimír Fiedler
Zbraně na zkoušku: CZ82, malorážka ZKM451, nějaká broková dvojka výrobce brno ráže 16
Popis: tuším 12 lidí, nikdo na opravu, tuším 3 lidi vypadli na teoretický, ke střílení se dostali jenom 4 z toho jeden nenastřílel.
Zkušební komisař suprový, nechtěl žádnou blbost, popsal co považuje za OK velmi podrobně a vše ukazoval přímo na zbraních na kterých se na střelnici zkouší. Za stopku považoval jenom zásadní ohrožení bezpečnosti střelce nebo okolí, za drobnosti jako míření trochu mimo bezpečný směr nejdřív napomínal a a teprve když došlo k hromadění takových chyb tak vyhazoval.
Byl velmi důkladný, na pistoli dal postupně všechny tři závady pak ještě nechal provést uvedení zbraně do bezpečného stavu na brokové dvojce a malorážce a jejich rozborku a sborku.
Vyhodil dost lidí za nečekání po selhači.
Mě vyhodil při simulované zádržce. Nevím jak to dokázal ale se zaseknoutou nábojnicí ve výhozném okénku, když jsem stáhl závěr dozadu (po vyndaném zásobníku) tak vylítla jenom nábojnice, zkontroloval jsem šachtu i nábojovou komoru a náboj jsem neviděl a pokračoval jsem v ráně jistoty. To to ukončil a nechal mě stáhnout závěr ještě jednou abych viděl že tam byl náboj. Pak mi ještě ukázal kde dělám chybu v kontrole nábojové komory (kontroloval jsem to se závěrem až úplně vzadu a to je tam ho... vidět :))
Před tím jsem tedy ještě jednou odložil zbraň s nataženým kohoutem, on se jenom nadechl "jste si jistý" a už když to začal říkat tak jsem to rychle napravil. Řekl že mám velký černý puntík ale ještě jedeme dál. Takže fakt férovej.
Takže jsem mu fakt upřímně poděkoval za to že mně vyhodil :) Teď už stahuju závěr vždycky radši víckrát :)

Na střelnici jsem dělal i přípravný kurz a když to beru zpětně spíš bych doporučil dělat zbroják někde jinde. Jsou dost drazí:
Zkouška - 2200,-
Opakovaná zkouška - 1200,- (nebo 1100 nejsem si jist ale na stránkách maj částku uvedenou špatně)
Kurz - 1200,-
Plus samozřejmě komisaři - 600

K občerstvení jenom turka nebo čaj když si ho koupíte a hlavně kurz není ani trochu dostatečný k přípravě na zkoušku. Je nutný jinak nevíte jaké zbraně budete mít a těžko bych dělal napoprvé rozborku té brokovnice, ale správce střelnice jednou odvykládá co se má a nemá dělat, pak to nechá každého jednou vyzkoušet (ale několikrát jsem viděl že si nevšiml fakt zásadních chyb co lidi dělali třeba prst na lučíku), a spíš si to odtrpěl. Pak nás tam nechal si to zkoušet ještě "kdo chcete" ale bez kontroly. Měl jsem kamaráda sebou tak jsme si připravovali situace a dávali povely a kontrolovali jsme si to navzájem takhle a to bylo podle mně to co nám pomohlo to zvládnout. Bylo super že mi komisař po té co mě vyhodil ukázal jak kontrolovat náboj v komoře, ale to měl dělat správce střelnice pan Vaněk při přípravném kurzu když viděl že to dělám blbě :( grrr
Druhý den střelby, kdy nám ukázal a vysvětlil povely které bude dávat on když povede střelbu a každý si vystřelil tolikrát jak při zkoušce. Pak opět jenom jsme si mohli sami bez kontroly zkoušet bezpečnou manipulaci se zbraní, nebo zaplatit další náboje.
Další, kamarád co nenastřílel držel zbraň blbě, protože měl všechny prsty pod lučíkem a proto když dal ukazovák na spoušť tak měl dost marný úchop a tak šly jenom tři do terče. Komisař mu vysvětlil kde dělá chybu a jak natrénovat lépe úchop. Super, ale opět bych to čekal od správce na kurzu, notabene když se věnuje výuce střelby. Znovu grrrr :(
Ještě jedna věc tedy, dal nám pár dalších papírů k prostudování ohledně bezpečné manipulace ale v těch papírech bylo spousta faktických chyb proti zákonu takže spíš blbý než dobrý :/

Opravka
Datum: 18.10. 2022
Místo: Sportovní střelnice SSK Třebeš - Hradec Králové
Zkušební komisař: Bc. Zdeněk Chmelík
Popis: tuším 19 lidí z toho 5 opravkářů
Komisař hodný a přišlo mi že to chtěl mít hlavně rychle za sebou protože nás bylo hodně. Popis co vyžaduje srozumitelný a popsal vše co vyžaduje jasně a stručně. Umožňoval že pokud někdo udělal chybu a nedošlo ještě k fatálnímu problému tak říct "STOP chyba, znovu, tady jsem to zvrtal to se má dělat jinak" podle něho "hlavně chci vidět že tomu rozumíte a že o tom přemejšlíte, ne že to máte nadrčený a to tohle dokazuje!. Takže za mně super komisař.
Na manipulaci vyhodil jenom jednoho člověka a to opravkáře který znovu nepočkal při selhači.
Chtěl u mně jenom uvedení pistole do bezpečného stavu a s tím zároveň rozborku. Pořád mně u toho popoháněl když jsem si "povídal" co dělám a co teď udělám, pak selhač a pak prohlásil že to mám a já jsem byl překvapenej jak rychlé a "snadné" to bylo :)
U střelby vyžadoval stejnou kontrolu zbraně a ránu jistoty při přebírání jako u manipulace, ale byl hodně moc hodnej a vyhodil jenom jednoho člověka za to že po povelu "Nabíjet" nezkontroloval zbraň vůbec, narval zásobník a chtěl střílet. A i tehdy mu řekl "buď si hned uvědomíte co jste udělal špatně nebo poletíte". Neuvědomil. Pár dalších lidí tam dělalo hrozné přešlapy až dvěma i policajt prohlásil "to se divím že jste neletěli" :) Asi 3 lidi nenastříleli.

Uživatelský avatar
nimha
Příspěvky: 78

Příspěvek#306 » pát 11. lis 2022, 12:21

Datum zkoušky: 20. 10. 2022
Místo: AVIM, Praha - Florenc
Komisař: Ing. J. Skalický
Cena: 2100 Kč
Počet účastníků: 11 + 4 opakovači

Začátek v 9:00, poučení a testy. Všichni prošli, 10 lidí plný počet + jeden 3 body dolů.
Lidi byli nadrcení, odevzdával jsem po 30 minutách jako poslední.

Po testech se přidali 4 opakovači, následovala praktická část. Pořadí jsme si určili mezi sebou dle dohody sami.

Manipulace byla CZ 75 Shadow, střelba Shadow 2. AVIM je krátká střelnice, takže "céčkaři" tam nebyli.

Manipulace pouze pistole - převzetí, rozborka, sborka, základní tech. popis a simulace jedné závady.
Střelba - nemusela se dělat komplet kontrola, jen vizuál (zbraň byla připravena ve stavu střelecké pohotovosti).

Komisař byl profík, nedělal žádné křivárny. Se vším nás předtím seznámil - 2x - jednou celou skupinu, pak ještě jednotlivě před manipulací. Byl věcný, působil klidně a snažil se zmírňovat náš stres. Policisté byli také sympatičtí.

Šel jsem na řadu jako sedmý a přede mnou vypadli 2 - kluk na manipulaci a holka na střelbě.



medvěd
Příspěvky: 36

Příspěvek#307 » pát 25. lis 2022, 22:39

Datum zkoušky: 24. 11. 2022
Místo: CS Solutions Brno
Zkušební komisař: Ondřej Svoboda
Cena: 600 Kč komisař + 1200 Kč střelnice
Počet účastníků: 16 (mělo být 17, ale jeden bez omluvy nedorazil) + 1 oprava praktické části
Skupiny ZP: E
Použité zbraně u zkoušky: CZ 75 P-01

Původně jsem žádný příspěvek psát nechtěl, ale pan komisař byl tak skvělej, že prostě musím. Milej příjemnej chlapík, fakt. Taky nekompromisní, ale to je v pořádku. Upřímně pana Svobodu přeji na zkoušky všem, viz níže. Představoval jsem si všechny hrůzné scénáře, kdo může být komisař, jen mě nenapadlo si představit tak férového chlapa.

Testy:
Tady není co řešit, kdo umí, ten umí. Myslel jsem, že budu cca po 5ti minutách odevzdávat první, ale nakonec jsem byl myslím třetí a zbytek v rychlém sledu. Všichni zřejmě našrocení.
Úmrtnost na testech 1, uteklo mu to o bod. Nechci si hrát na chytrého, ale nechápu, proč se to lidi prostě nenaučí.

Praktická:
Poučení bylo velice stručné: postupujeme podle zákona, tj. podle Přílohy č. 1 k nařízení vlády č. 315/2011 Sb. Nic víc, nic míň. Komentovat si u praktické můžeme co chceme, ale komisaře to nezajímá, je to praktická zkouška, tak ho zajímá, co předvedeme. Tady mi fakt spadl kámen ze srdce, bál jsem se "lidové tvořivosti" komisaře, tady byla naprosto nulová.

Úmrtnost na praktické (za mně masakr, po tom, jak byla většina úspěšná na testech, jsem nečekal tolik):
- první chlapík, co opakoval praktickou, nenastřílel malorážku, upřímně mi ho bylo líto, nástřel ok, z ostrých mu poslední ulítly, nervozita, síla okamžiku, vědomí, že ještě 2x stiskne spoušť a má hotovo
- později ještě jeden chlapík, skupina C, nenastřílená malorážka, asi stejné důvody
- několik (2 nebo 3) klasika - nechaný zásobník ve zbrani, prst v lučíku, takže hrubé bezpečnostní chyby, žádná výstraha, černý puntík, okamžitě ven
- jedna paní měla školní náboj (ty plastový červený potvory) v komoře, při kontrole zbraně v komoře zůstal i při stažení závěru, ona si ho údajně nevšimla. Nevím, možná za závěr málo zarvala, proto nebyl náboj vyhozen, možná už byl tak ošoupanej, že v komoře zůstal. Každopádně kontrolu (jejíž účel je vybití) ukončila s nábojem v komoře a hotovo.

Já měl přebrání zbraně (tedy kontrolu), rozborka, sborka. Nabít 2 školní, příprava ke střelbě, střelba, závada slabá rána (postup podle přílohy 1). Jediná záludnost byla, že jsem si pomáhal zásobníkem vytlačit rozborný čep, takže jsem musel vypáskovat zbývající náboj. Vše max na 5 minut. Při druhé rozborce se mi ale začaly brutálně klepat ruce. Naprosto iracionálně. Komisař super, paní policistka hodná a milá teta. Asi tíha okamžiku jako u těch malorážek. Naštěstí jsem večer před zkouškou byl rozborku/sborku trénovat na střelnici a to tak, že nakonec jsem ji z nudy dělal i poslepu. To mě asi zachránilo, protože kdybych s tím nějak čaroval, tak s tou klepavkou bych to nedal. A to jsem fakt kliďas!
Moje střelba byl vlastně stejný příběh jako ty malorážky. Nástřelná série do černého, ale byl jsem tak vybobkovanej a vyklepanej, že před ostrou jsem požádal, jestli můžu udělat pár kroků, uvolnit si ruce. Bylo to ok, žádný problém. Ostrá střelba byla stejně jako ty malorážky - 3 do černého, poslední 2 stržené, mírně pod černý. Tohle byl asi přesně ten důvod, proč jim nevyšla ta malorážka. Člověk už to chce mít tak moc za sebou, tak moc chce ten papír, zbývá už tak málo... Naštěstí je ten terč jak vrata a na 10 metrů se snad nejde ani netrefit.
Mrzí mě, že jsem si tu zkoušku vlastně sám sobě zkomplikoval a neužil si ji. Střelnice skvělá, personál na střelnici úžasnej, komisař jak z nebe a paní policistka to svojí milostí celé doplňovala. Otázky mám naučený tak, že už jsem je ani nečetl, odpovídal jsem naprosto automaticky. Trénink se zbraní tak, že ještě teď se mi hojí puchýř na palci. Tuhle zkoušku jsem fakt chtěl. Snad jako jedinou v životě. Nechci machrovat, ale zkoušek mám za sebou hromadu, Ing., Ph.D., sám jsem zkoušel, ale nikdy jsem žádnou zkoušku v životě nechtěl udělat tak moc, jak tuto. Možná tohle všechno způsobilo, že to pro mě osobně bylo tak náročný, i když pro to nebyl žádný racionální důvod.
Píšu to proto, že každý ví, že je potřeba se připravit na 3 věci - testy, manipulace a střelba. Ale je tam ještě ten další rozměr, který mě osobně hodně překvapil a vlastně jsem ho do teď neznal. Je potřeba s tím umět pracovat, jinak si úplně zbytečně můžete vykoledovat další termín:-)



decako
Příspěvky: 1

Příspěvek#308 » stř 30. lis 2022, 09:50

Datum zkoušky: 29. 11. 2022
Místo: Střelecký servis, Praha
Zkušební komisař: Jan Gibek
Cena: 600 Kč komisař + 1400 Kč střelnice
Počet účastníků: 19, 3 nepřišli + 3 oprava praktické části (pro zajímavost 3 holky)
Pro manipulaci: ČZ75, malorážka ZKM?, dvojka s baskulí
Pro střelbu: ČZ Shadow 2, malorážka ZKM? (na 25m je třeba mířit na spodní okraj černého pole), kozlice Baikal?

Test nezvládli 2 lidi z 16 co ho psali. Manipulaci pak další 4. Typicky šli lidé za prst na spoušti. Při náznacích směřování hlavně mimo bezpečného směru, údajně přišlo varování.

Měl jsem skupiny ABCE, v rámci praktické jsem nabíjel pistoli, pak simuloval řešení slabé rány, rozborku brokovnice, a při nabíjení malorážky se vzpříčil náboj při jeho přesunu do komory, takže mi malorážka nasimulovala ještě i zádržku.

Střelbu komisař chtěl začít lidmi co dělají C, (asi 5 lidí ze zbylých 13), na střelbu jsem šel jako první, nástřelné jsem si vzal pro pistoli a malorážku, na brokovnici ne. Vše tak nějak bez problému, krom vyhození nábojnic z brokovnice, kdy jedna zůstala. Pokusil jsem se znovu brokovnici zavřít, což komisaře "vyděsilo", ale hned jak si uvědomil že o ní vím a pochopil co chci zkusit, řekl nech pokračuju. Ani při druhém zlomení nevyskočila, tak jsem ji vyndal nehtem.
Střelbu z pistole jsem trénoval na 15m, zkouška na 10m byla tak o dost jednodušší, ale přeci jen po hodinách v pohotovosti, to nebyla žádná světová střelba. Vzhledem k tomu že jsem střílel jako první, a po střelbě jel domů, nevím kolik lidí nakonec dokončilo.

Obecně komisař super. Bál jsem se hodně nějakých nejasných instrukcí, nebo kudrlinek ala "nechci ránu jistoty, chci vypouštění tak nebo onak", ale nic z toho se nekonalo. Před každou částí řekl na co si dát speciálně pozor, v klidu zodpověděl i na divné dotazy. Střelnice fajn, pro parkování jsem využil P+R (50kč na den), na střelnici je fakt kosa, hlavně když tam člověk sedí hodiny. Je nutné se fakt dobře obléct. Teplý čaj, káva, párky k dispozici, personál velmi milý a nápomocný.



kapratko
Příspěvky: 2

Příspěvek#309 » úte 6. pro 2022, 18:21

Datum zkoušky: 6.12.2022
Místo: Střelnice LERO Praha
Zkušební komisař: Dominik Valášek
Skupiny ZP: A, B, E
Použité zbraně u zkoušky: pistole CZ 85 - manipulace, Glock 44(.22 LR) - střelba

Začátek zkoušky v 9:00, začínalo se o pár minut později. Z přihlášených 17 lidí se dostavilo jen 9.
Po zaplacení částky 2490,- se šlo do učebny, kde probíhala teoretická část. Pan komisař vše vysvětlil a po kontrole totožnosti si každý vybral test.
Z devíti lidí dva nenapsali, jeden test s jednou chybou. Zbytek 100%

V 10 hodin se k nám připojilo 7 opravářů.
Následovala další rozprava, kde komisař opět detailně popsal, co bude požadovat, jak se řeší závady... např u selhače netrvá na konkrétním čase čekání, ale je potřeba říct, že se čeká a proč; u slabé rány je OK rána jistoty; vizuální kontrola šachty a komory musí být ostentativní; po sborce není potřeba kontrolovat funkčnost pojistky...

Obvykle se na této střelnici manipulace provádí na stavu, ale z důvodů, které jsem úplně nepochopil, se manipulace odehrávala v učebně. Byla tam ale celkem zima...
Pořadí si volil sám komisař a jmenovitě volal.

Moje praktická část se skládala z bezpečného převzetí zbraně. Takže zásobník ven, několikrát stáhnout závěr, 2x kontrola šachty a komory, mířená rána jistoty bezpečným směrem, který před zkouškou vymezil obrazem na stěně.
Závada "selhač", závadu jsem vyřešil standardně a ani nechtěl vědět, co s nábojem.
Potom závada "slabá rána", takže klasické vybití zbraně s ránou jistoty + rozborka + kontrola průchodnosti hlavně a sborka. Po sborce jsem provedl kontrolu funkčnosti všech prvků a zakončil kontrolou funkčnosti záchytu závěru a v této poloze jsem zbraň odložil.

V tu chvíli mi řekl, že stačí. Měl jsem pocit, že jsem tam byl opravdu krátce. Ale nejspíš viděl, jak mám nadrilováno díky přípravnému kurzu v přímo v LERO a pak taky s airsoftkou doma.

Co jsem slyšel, tak vyhazoval za věci, které vyloženě zmínil na začátku(nečekání na selhači, odložení zbraně s nataženým kohoutem...). Žádné podrazy a nikdo z neúspěšných si na komisaře nestěžoval

Konečné střelby, kam nás postoupilo 8, byly za odměnu. Sám jsem střílel jen z Glock 44 (22.LR). Nástřelné jsem nebral. Za pár sekund jsem vysypal 5 ran do černého a šel si pro papír:-) Jelikož jsem střílel jako poslední, tak vím, že nastříleli všichni.

Tímto bych rád poděkoval osazenstvu střelnice LERO za včerejší intenzivní připravný kurz a komisaři Valáškovi za jeho korektnost.
A nerad bych zapomněl na dnešního správce střelnice, který se staral o dobrou atmosféru.

Snad to někomu pomůže. Sám jsem velkej stresař, ale jakmile pan komisař Valášek poprvé promluvil, téměř instatně jsem se zklidnil a nabyl opravněného dojmu, že se není čeho obávat.



pH13
Příspěvky: 85

Příspěvek#310 » úte 6. pro 2022, 22:31

Datum zkoušky: 7.7. a 25.8. 2022
Místo: AVIM Praha
Skupiny ZP: E
Použité zbraně u zkoušky: pistole ČZ 75

Pár týdnů před zkouškou jsem si tam zašel osahat střelbu a střelnici, protože rozborku a spol jsem měl nacvičené. Obsluha příjemná, přinesl Shadow 2 a po pěti ranách mi řekl, že se nemám čeho bát, protože to šlo do devítky osmičky. Já jsem překvapeně zjistil, že mi Shadow sedí jak zakázková rukavička.

7.7.: Testy většina z cca 15 lidí odevzdala dříve, neudělali dva. Na praktickou jsem šel první. Při přebírání zbraně (nebyla to Shadow ale ČZ 75) jsem zjistil, že v hlavni je náboj, a zaboha jsem ho nedokázal vyndat. Jak jsem se s tím rval, nervózní, že něco dělám špatně, zapomněl jsem si hlídat směr hlavně (dost) a po zásluze jsem letěl. Nebyl to záměr, měla to být rutinní zádržka, jenže náboj už byl jetý a zapadl do komory hodně hluboko, že už jsem se k němu vyhazovačem nedostal, takže ho pak museli vyndavat šťouchátkem. Kdybych měl rozum, tak po pár pokusech pistoli položím a zahlásím závadu. Jinak komisař vypadal férově, příjemný člověk, dobře nás naladil, před zkouškou vše vysvětlil, nechal na nás, jaký ze tří bezpečných stavů pistole si vybereme.

Oprava 25. 8.: Přišel jsem v době vyhodnocování testů, opět většina v pohodě. Jiný komisař, také korektní a nestresující, předem vysvětlil, co od nás čeká. Na zkoušku jsem šel druhý, přede mnou jeden letěl na střelbu. Opět stará ČZ 75, měla pojistku s velkým křídlem těsně před záchytem závěru, já jsem měl nacvičenou Shadow 2 a také pár dalších pistolí, kde to tak nebylo, takže mi ta velká pojistka furt lezla do cesty a kdykoliv jsem se snažil zajistit rám v pozici vzadu palcem, zajistil jsem nechtěně zbraň. Na klidu mi to nedodalo, ale komisař to nehrotil. Chtěl po mě postupně všechny závady.

Po třech nástřelných jsem pochopil, kde je problém, všechny šly o cca 30 cm níž. Takže jsem si přenesl záměrnou a prošel, na terči jsem viděl, že ten přede mnou to neustál a vše poslal krtkům.

Zajímavost: 7.7. šli po testech nejprve všichni k manipulaci a ti, co přežili, pak na střelby. 25.8. dělal každý rovnou obojí (pokud tedy prošel manipulací).

Celková zkušenost: Nejvíc jsem se bál testu, praktickou jsem vzhledem k bohatému nácviku bral jako loženku, ale pak to bylo naopak a zkosila mě hlavně nervozita. Chce to klid a nespěchat, všechno si rozmyslet (snadno se řekne...). Ani jeden z komisařů nepůsobil, že by chtěl vyhazovat.



sPajka
Příspěvky: 1

Příspěvek#311 » čtv 2. úno 2023, 12:08

Zkoušky 1.2. 2023
Lokace: teorie a manipulace KŘP Jihlava, střelby střelnice Třešť
Zkušební komisař: Jan Přinosil, dva příslušníci policie v uniformách
Skupiny ZP: ABE

Sraz ráno v 8:00 na recepci KŘP v Jihlavě. Celkem zhruba 25-27 lidí. Krátce po osmé hodině nás policistka odvedla do místnosti kde se měly psát testy, zde na nás čekal pan komisař a dva uniformovaní policisté, muž a žena. Komisař nás uvítal, seznámil s průběhem teoretické zkoušky, zkontroloval totožnost, nechal nás vypisovat test a vybral poplatek 600 korun. Poté jsme začali psát samotný test. Po dopsání nás opět doprovodili na recepci a tam jsme čekali asi 30 minut. Poté komisař došel a vyvolat 6 nebo 7 lidí kteří se nepropsali a postupně je seznámil s chybami které udělali. Nám, kteří se testem propsali pak detailně vysvětlil požadavky k manipulaci se zbraněmi a vysvětlil povely které bude používat při střelbě. Také nám dal přečíst provozní rád střelnice v Třešti.

Na manipulaci byla pistole CZ 75, malorážka a broková dvojka. Přednostně bral komisař ty, kteří měli manipulaci jen s pistolí. Při samotné manipulaci vyžadoval hlavně dodržení bezpečného prostoru, prst mimo lučík a provedení rány jistoty. Prvně tedy proběhla kontrola zbraně, rozborka a sborka pro čištění a poté simulovaná střelba se školním nábojem a simulace závady ( v mém případě selhač). Pan komisař dával jasné a stručné instrukce, žádné záludnosti. Po konci manipulace jsme byli obeznámeni že máme být o půl jedné na střelnici v Třešti kde proběhne střelba.

Na střelnici v Třešti jsme byli opět obeznámeni s požadavky komisaře během střelby a povely které bude používat. Poté nás po 4 bral dolů do sklepa kde se střílí. Nachystane byly 4 zbraně, CZ 75 , CZ Shadow, Glock (nevim jaký typ konkrétně) a P-10. Po vyzváni komisaře jsme se přiřadili k palpostům a po jednom začali střílet tři nástřelné. Po nastřelu jsme za lepili terče a pálili pět hodnocených ran. Za mě 9,8,7,6,6 not great not terrible, hlavně že bylo vše v terči :lol: Po každém střílení ukázat komisaři komoru a zásobník a provést ránu jistoty před odložením zbraně. Z mé skupinky všichni účastníci nastříleli, netuším jak ostatní. Poté nám komisař dal potvrzení a provedené ZOZ, pogratuloval a rozloučil se s námi.

S průběhem zkoušky a přístupem pana komisaře jsem nadmíru spokojená, pan Přinosil je milý a sympatický chlap, vždy se vyjadřoval zcela jasně a všechno co vyžadoval nám vždy dopodrobna vysvětlil :)



ExplosiveCZ
Příspěvky: 20

Příspěvek#312 » čtv 23. úno 2023, 16:38

Datum: 23.02.2023
Místo: Střelnice AVIM, Praha
Zkušební komisař: Jan Gibek
Skupiny: ABE
Zbraně: CZ75 Shadow (Manipulace), CZ75 D (Střelba)

Sraz na zkoušku byl v 9:00 na Avimu, v 8:40 už tam pár lidí sedělo. Z "komise" nejdříve sympatická paní policistka, poté dorazila ještě jedna paní od policie společně s mladým policistou, který se zkoušky nejspíš učil. Všichni oblečení v civilu a na pohodu.
Před 9. dorazil i pan komisař, vysoký, slušně oblečený mladý pán.
Co jsem odposlech od policistky, tak nás mělo být 13, tři na zkoušku nedorazili.
Po 9. hodině se pan komisař uvedl, zkontroloval všem totožnost, oznámil nám průbeh teoretické zkoušky a poté rozdal testy a začalo se psát.
První odevzdávali test za 10 minut, já asi po 15 minutách. Ve všech otázkách absolutní jistota.
Pan komisař pak ve spolupráci s paní policistkou testy opravoval, tři nešťastníci test neudělali, takže se s námi rozloučili.
V 9:50 se k nám připojilo 5 opravkářů na praktickou. Šli přednostně. Hned první letěl, spletl si řešení slabé rány a selhače.
Celkem z 5 opravkářů tři nedali, dva na manipulaci a jeden na střelbu. Z naší prvozkouškové skupiny pak předemnou neudělal jeden střelbu, pak snad ještě jeden, který nezkontroloval zbraň na střelbu (manipulací prošel). Slečna po něm naopak udělala.
Když jsem přišel na řadu já, tak jsem se hrozně klepal. Průběh praktické byl, že na jednom stavu se manipulovalo, na druhém se střílelo. Pan komisař povely rozumně sloučil, takže nabít 2 školní a připravit ke střelbě, vybít, nabít 2, pálit, slabá rána - tj rozborka, průchodnost hlavně, složit. Pak znovu 2 školní, závada selhač (čekání 10s). Vybít, zbraň ke kontrole.
Pak se šlo o stav vedle na střelbu, na kameru jsem se musel představit, říct, jaké skupiny dělám a jestli chci nástřelné. Když se někde dává střelivo zadarmo, tak proč ne. Kontrola, nabít, pálit tři. 10,9,8 - nástřel super, číza naprosto perfektní. Nabít 5, pálit (zde jsem byl trochu rychlejší a pan komisař nedořekl ani pálit a já už sahal na spoušť). 5 v terči za 30s, nejhorší snad byla 7.
Gratulace, šel jsem nahoru zaplatit.
Kluk po mne prý hned na začátku vyletěl za prst na spoušti.

Komisař se tvářil, jako by měl doktorát z poker face, ale byl naprosto férový a veškeré dotazy zodpověděl. Žádné záludnosti, rána jistoty i po slabé ráně OK. Profesionál.
Dal jsem ještě pivo a odjel jsem. Pak dvě hodiny mimo, nervní jako prase.

Tímto děkuji tomuto webu za možnost přípravy.



Davlik
Příspěvky: 3

Příspěvek#313 » stř 15. bře 2023, 00:14

Datum zkoušky: 14.3.2023
Místo: Střelnice Spořilov (U lovčího Huberta), Chodovská, Praha 4
Zkušební komisař: Bc. Jakub Friedl
Skupiny ZP: A, B, E (Původně všechny - změněno přes datovou schránku)
Počet uchazečů: 14 + 1 opravář.
Použité zbraně u zkoušky: pistole CZ 75 B - manipulace, CZ SHADOW 2 - střelba

Zdravím, rozhodl jsem se podělit o svoje zkušenosti, jelikož jsem čerpal hodně informací z tohodle fóra. Předem se omlouvám za svoje gramatické chyby, kdo to nemůže překousnout radši přestaňte číst. :D

Kamarád/Kolega dlouho plánoval udělat si zbroják, a tak se mě optal, jestli ho nechci udělat s ním. Souhlasil jsem a plný nadšení jsem si zapsal skupiny na všechno stejně jako on, že to bude brnačka, předchozi zkušenost se zbraněmi jsem neměl, jen Airsoft a VR hry. Oběhal jsem všechny papíry, zdravotní prohlídku, a na přislušný policejní útvar jsem podal přihlášku. am mi rovnou nabídli možnost si vybrat střelnici, kde bylo aktuálně volno. Vybral jsem si střelnici Spořilov, protože měla jeden z nejbližších termínů, a bylo mi doporučeno přítomnými policisty, že se tam dobře dělají rozborky. A bylo to - termín 14.3.2023, a víkend předtím jsem už začal drtit otázky. Jak už tu bylo několirát zmíněno pro lidi co si plánují dělat zbrojní průkaz - Aplikaci do telefonu "Zbrojní průkaz ZbraneKvalitne" můžu jen doporučit, a taky si procházet všech 500 otázek, ne jenom testy. Taky doporučuji video "Zbrojní průkaz" od kanálu Hard Tasku na youtube, je tam relativně nově a hezky ukázaná manipulace, a co vás u praktické zkoušky čeká přímo za spolupráci s komisařem.
Nasledující týden čirou náhodou byla na střelnici Spořilov akce "Pujčení glocků zdarma". Neváhal jsem a vyrazil jsem po rezervaci na střelnici. Instruktor, který mi byl přidělen, mi vysvětlil co a jak, šlo pouze o zážitkovou střelbu a vtom to začlo. Sakra do čeho sem se to vůbec pustil. Po prvním výstřelu mi vypadl zásobník :D a i několikrát potom. Ikdyž jsem si byl jistý, že ruce mám správně, furt mi to padalo. Samožejmě já jako začátečník a pravák jsem si tahal rány doleva dolů, a měl jsem takzvaný "recoil anticipation", což je spatně. Sice jsem vše trefoval do kruhů, ale pocitově katastrofa. Instruktor mi samozřejmě ukázal, že zbraň je v pořádku. No dobrý, alespoň sem si odzkoušel Glock 19 a Glock 17, a jak by mi případně seděly do ruky. Pomalu a s pláčem jsem jel domů, jaká jsem lama, a usoudil jsem, že nemám šanci všechny skupiny dát. Takže jsem napsal přes datovku a požádal svůj útvar policie o vyřazení kategorie C,D. Paní mi do 2 hodin volala že je to změneno. (Byl jsem překvapen rychlostí)

Uběhlo pár týdnů.

Samozřejmě jsem pokračoval v procvičovaní otázek a učením z videií, jak se zlepšit.
Datum zkoušky se blížilo a říkal jsem si, že už je čas na přípravný kurz. Informací z internetu jsem opravdu nasál hodně, takže jsem se objednal na Spořilov, kde jsem si zaplatil indivuduální přípravu. Manipulaci jsem měl teoreticky nastudovanou a chtěl jsem si to ošahat. Pokyny, rozborka, sborka. Prostě příprava. Klučina mi všechno vysvětlil, ukázal hlavně malorážku a broku, kterou sem v ruce opravdu nikdy neměl, ale z videií jsem věděl co a jak. Samozřejmě jsem už tušil ze zkušeností lidí z tohodle fóra, že komisaři opravdu nejsou jednotní a chtěji různý věci. Když jsem si chtěl nechávat závěr vzadu, klučina mi poradil, ať si to neztěžuji a dávám mířenou ránu jistoty, že je to fakt tuhý to natahování u CZ75, a že můžu jednoduše vybočit z bezpečnýho směru nebo si šáhnout do lučíku, což týpek měl samozřejmě pravdu. Samožejme zkouška, a komisař zahlásil, že jakákoliv manipulace se zbraní končí se závěřem vzádu, ale k tomu později. Na závěr jsem si dal pár ran se zbraní s kterou se často na zkouškách střílí, a to CZ SP01 SHADOW. Nechápal jsem, vypálil jsem to všechno do černýho, žádný problém, překvapilo mě jak to vůbec proti polymerům (glock) tolik nekope. Je to logický, ta Shadow 1 je sportovní celokovová zbraň, je težší a sedla mi.
Ještě den před zkouškou jsem si byl s bráchou zastřilet na Střelnici Lero (můžu doporučit, příjemná obshluha všechno nám pán ukázal, měli jsmě možnost ošahat si zbraně, určitě se tam vrátime). Brácha jako čerstvý držitel ZP si pujčil Glock 19x a CZ P-10F (která musim říct, že na můj vkus hodně kope, že po 5-ti ránách sem začal mrkat jak až mě to děsilo). No super jsme si zastříleli.
Při východu ze střelnice mi to tak nějak úplně cvaklo v hlavě. Proč já bych měl být vůbec nervozní? Byl jsem nervozní, když dělal ZP brácha, a jak se datum blížilo jsem začal pochybovat o tom, že to dám. NAJEDNOU to ze mě spadlo, protože mi došlo, že jsem se na to dost připravil, a spalo se mi velmi dobře. Samozřejmě jsem si v duchu řikal "jen počkej ty hovado, se tam zítra rozklepeš, jak kdyby si měl parkinson".

Úterý ráno:
Sraz byl v 9:00, očekával jsem, že začně stres a nevolnost - nic, úplně v klidu, v dobré naládě.
Správce od nás vybral 2500CZK a podepsali jsme, že jsme se seznámili s řádem střelnice a odebrali jsme se do vedlejší budovy, ve které byla učebna. Komisař na první pohled vypadal jako sympaťák a člověk co od pohledu nevypadá namyšlěně. V duchu si říkám, toje dobrý znamení.

Usedli jsme, komisař a 2 policisti (pán a paní) v čele. Byly jsme vyzváni na podepsání GDPR a seznamu zkoušených. Po podepsání zpátky sednout, a pan komisař nám vysvětlil jak bude probíhat teoretická část. U jeho vystupování se dobrý pocit jenom navyšoval. Potom nám dal vylosovat testy. A začlo se. Já úplně nadrcený otázky díky aplikaci jsem to tam nasázel a pak jenom zkontroloval, odevzdal, a odešel ven s vědomím že mám 79 ze 79 bodů. Po chvilce co všichni napsali nás zavolali zpátky a došlo na vyhodnocování.
Z 14 lidí, 2 vypadli na nedostatečný počet bodů a myslím, že 2-3 měli chybu, ale stačilo. Přidala se knám jedna oprávařka.
Pak pan komisař vysvětlil, jak bude probíhat manipulace a střelba. K mému trochu překvapení vyžadoval zakončení kontroly zbraně se závěrem vzadu a po odložení a zvednutí zbraně opětovně vizuálně zkontrolovat komoru a nábojovou šachtu, což byl úplný opak než na kurzu, kde se zakončovalo vždycky ránou jistoty. Samozřejmě dávat jsme jí mohli, ale odkládat jak jsem psal jen ze zataženým závěrem, a ještě že nejdřív zajišťujeme zbraň, a až potom nabíjíme náboje do zásobníku. Jinak vysvětlil jak to bude probíhat zcela srozumitelně, takže za mě nejasností tam podle mě moc nebylo.

Byly jsme vyzvání ať opustíme učebnu a počkáme venku, a jeden se přihlásil na manipulaci jako první. Ten pak vyleťel ze dveří a řekl "zatím" a odešel, ani si nejsem jistý, jestli byl u střeleb. Já šel jako předposlední. Komisař mi dal na manipulaci krátkou zbraň CZ 75 B ať bezpečně převezmu, po kontrole zazněl pokyn nabít 1 náboj, pálit, očekával jsem závadu, ale pokyn zněl přetáhnout závěr, to vedlo logicky k zaseknutí závěru vzadu, a v ten moment jsem trochu znervózněl a trošku mi začal přeskakovat hlas. Po chvilce jsem si uvědomil co se děje (simulace ukončení střelby na střelnici). Veškerou manipulaci jsem komentoval, a určitě bych chtěl říct, že mi to pomohlo. Pak jsem dostal rozborku pro čistění to bylo v pohodě. Nakonec mi udělal zádržku a stačilo mu to. Buď už spěchal nebo viděl, že sem to měl natrénované.

Na střelby nás šlo 8, takže 5 lidi nedalo manipulaci, co sem tak slyšel, tak pan komisař byl hodně tolerantní, 2x napomínal a na potřetí ven, což podle mě hodně lidí zachránilo. Co sem slyšel, dělali chyby že stahovaly závěr před vyndáním zásobníku po ukončení střelby, jednomu se povedlo po selhači vyndat zásbobník, ale ihned si to uvědomil a narval ho tam zpátky což za mě je asi OK protože to nebylo úplný ohrožení, ale když někdo nepočkal na selhači a začal tam rvát závěrem tam bouhžel není co řešit to se okecat nedá. Na nepočkání vypadli 2.

Takže se šlo na střelby, to už byla jenom taková třešnička na dortu. Myslel jsem si, že se mi rozklepou ruce, ale vůbec. Jenom v krátkosti. Já šel opět předposlední, bylo to jenom na 10 metrů, Shadow 2, tam není co řesit, to i úplnej lojza nastřilí, nástřelné jsem si nedal. Pokyn nabít 5 a vše šlo do černého, a gratulace. Co se týče ostatních, krom 2 lidí mám pocit to dali všichni. A ti 2 nedali malorážku. Tady napišu zkušenost co dělal kamarád na všechny skupiny, s kterým jsem tam byl.

- Střelba malorážkou není uplně vhodná pro tudle střelnici, je tam na to nizký stolek a nedostatečná podpora, musíte být v hodně nepříjemné pozici. A to je relativně týpek malej, někdo o dost vyšší může mít větší problém a kvůli tomu to nedat. Takže jestli chystáte střelbu s oporou, zvolte pro zkoušku radši jinou střelnici, nebo si to alespoň předem vyzkoušejte tady.
Co bylo plus, že komisař dovolil těm co střílejí z malorážky, že si mohli zvolit jestli chtěji s optikou nebo bez - tam doporučení je určitě s optikou.
Brokovnice - tak nástřelná je úplně zbytečná, a spíš zdržuje, protože se musí vyměnit celý terč. Brokovnicí terč trefíte, i kdybyste nechtěli.

Takže to je za mě asi všechno, rád bych poděkoval panu Komisaři, přítomným policistům a střelnici Spořilov za přípravu :) A všem kdo si plánuje dělat ZP přeji hodně štěští. :)



em488
Příspěvky: 8

Příspěvek#314 » úte 4. dub 2023, 14:11

Dlouho jsem tu neviděl zkušenosti z okr. Litoměřice, tak s dovolením předkládám dnešní ZOZ ze střelnice Vražkov:

komisař Bc. Havlena, DiS.

uchazečů 11 (12?), směska všech skupin, snad jen D nebylo zastoupeno

zbraně: Glock 17, ČZ75D Compact, malorážka, broková kozlice (typ nevím, nejsem lovec, C jsem nedělal)

Cena za zkoušku je příjemných 2000 Kč, které si rozdělí komisař (600) a střelnice (zbytek).

Prostředí fajnové, jak oba četníci z OZSBM Litoměřice, tak správcové střelnice; pan komisař zřejmě příliš populární není, jak bylo cítit z celkové atmosféry i jistých opatrných náznaků, ale taky v podstatě fajn.

Testy: můžete si naslepo vybrat sadu testů, aby pak náhodou někdo netvrdil, že dostal od komisaře tu nejhorší variantu, kde je samé určování kategorií zbraní. :-) K testům není moc co dodat (otázky se dají skvěle naučit zde na stránkách, vypište si čísly ty, u kterých haprujete a opakujte si je dokolečka, za týden to zmákne bez chyby i neandrtálec). Taháky a opisování se pochopitelně netrpí, kdo není naučený nebo zmatkuje, ten má zkrátka smůlu. Bacha na takové to "jasné B, ale omylem zaškrtnu C", protože už jsem duchem u otázky níž. Mně se tímhle způsobem povedlo udělat zbytečně chybu na úplně triviální otázce (kolik fotek do ZP...), takže trochu pocit ostudy. Po testech odpadl první uchazeč.

Manipulace: podle skupin - obranáři na výběr Glocka nebo čízu, sportovci malorážku (snad i ČZ/Gl, zapomněl jsem), lovci klasicky malorážku a kozlici. Průměrný čas kolem 5-10 minut, záleželo na obratnosti adepta. Přítomní četníci manipulaci (snad potom i střelby) nahrávají na GoPro kamerku, asi aby pak náhodou někdo neměl choutky vinit komisaře z podjatosti. Na manipulaci odpadli další tři adepti, jeden bohužel vyletěl z opakované.

Co se týká pana komisaře: přísný, možná i rejpavě jedovatý, ale ne zas úplný arogant; prostě neodpustí fatální chyby. Nechte zásobník ve zbrani při vybíjení/kontrole - zaručeně jdete domů. Totéž prst na spoušti, když nestřílíte/nedáváte jistotu. Závady požadoval předvést všechny tři (selhání, zásek, slabá), a to i u dlouhých flint. Povely dává jasné a zřetelné, při úvodním brífinku vysvětlil, co bude požadovat, a taky to dodržel, žádný podraz či záludnost se nekonaly. Když "nabít zbraň", tak zásobník s náboji do zbraně, natáhnout a čekat s prstem mimo spoušť. Kdo nepochopí nebo si to neuvědomí, tak si to holt zopákne příště... Můžete i sami komentovat, co právě se zbraní děláte, hlavu vám nikdo neutrhne.

Osobní dojem, který nikomu nevnucuji - čím mladší adept, tím (asi) pan komisař přísnější. Já osobně s ním problém neměl; nevím, možná vycítil, že mám odsloužená léta ve zbrani, že mám prostě některé postupy "zautomatizované". Ale taky jsem nakonec u závady "slabá rána" chtěl odevzdávat hilsnu správci střelnice k delaboraci (záměna za selhač), což bylo přejito s humorem všech přítomných. :-)

Střelba - opět dbát na bezpečnou manipulaci, vzít si jednu/tři nástřelné (máte na to nárok, dokonce je máte v ceně, tak toho využijte), zkontrolovat si zbraň po nástupu do boxu (tím nic nezkazíte), sluchátka a brýle mějte už nasazené dopředu. Vše dělat na povel a klidně i říkejte, co děláte. Střílet v klidu, času je opravdu hafo, srovnat si mířidla, pomaloučku mačkat spoušť, nestrhnout zbraň dolů. Malorážku zaměřovat podle nastřelení (bývají často na 50 metrů, což pak při praktické střelbě znamená nemířit doprostřed terče, ale kousek níž). Po střelbě nezapomenout ukázat prázdnou komoru + zásobník, dát jistotu, bezpečně odložit.

Nechci, aby to vypadalo jako nějaké machrování, ale kdo jste nikdy pořádně neměl zbraň v ruce, tak nechoďte na ZOZ, zbytečně vyhodíte 2 litry + další stovky za doktora, kolky, palivo...ztracený čas nepočítám. Fakt si zaplaťte kurz, dělá to spousta střelnic a stojí to za to. Na YouTubu to sice borci vysvětlují velice pěkně, ale fyzický kontakt se zbraní JE prostě nutný. Nějaká zážitková střelba před osmi lety při firemní akci se nepočítá, ani vám moc nedá to, že vám kamarád tři dny před ZOZ ukazoval, jak se s tím zachází...

Tož asi tak, držím palce.



korbos
Příspěvky: 2

Příspěvek#315 » stř 12. dub 2023, 20:05

Datum: 12.04.2023
Místo: Střelnice Kladno Sítná
Zkušební komisař: Roman Hýna
Skupiny: ABE
Zbraně: CZ85 (manipulace), broková dvojka (manipulace), malorážka (manipulace), Glock 44 (střelba)

Zkouška byla od 9:00, po vstupu vybral správce střelnice poplatek za zkoušku, včetně odměny pro pana komisaře. Cca půl hodiny předem dorazily dvě paní policistky a posadily se ke stolečku ke zkušebnímu komisaři. V 9:00 byla zkouška zahájena v počtu 17 přítomných lidí (včetně 2 lidí na opakování praktické části), pan komisař vysvětlil průběh teoretické části zkoušky, zkontroloval naši totožnost a následně jsme měli možnost si náhodně vytáhnout test. Většina měla test napsaný do cca 15 minut, následně jsme opustili místnost, aby mohlo proběhnout vyhodnocení testů. Z počtu 15 lidí, kteří test psali, bohužel 3 lidé neuspěli, tedy 14 lidí postupovalo na praktickou.
Následně nám pan komisař velice podrobně a srozumitelně vysvětlil, jak bude praktická část zkoušky probíhat, na co si dát pozor, co neřeší a dal prostor na dotazy. Nepotřeboval, abychom věci říkali nahlas, mířená rána jistoty, nebo vypouštění přes kohout, rána jistoty u slabé rány byla také možná, ale museli jsme si být jistí, že máme prázdnou nábojovou komoru. Postupně jsme chodili za panem komisařem a policistkami do druhé místnosti (pořadí jsme si určovali sami). Tam byla připravená broková dvojka, malorážka a pistole. Pan komisař vymezil bezpečný prostor a postupně začal dávat pokyny.
Osobně jsem začínal na kontrole brokové dvojky, následně malorážky a pak pistole. Ve všech zbraních se nacházely školní náboje, včetně zásobníků. Poté jsem dostal pokyn nabít malorážku s následným zahájením střelby. Po prvním zmáčknutí spouště mi bylo řečeno, že se ozvalo pouze "cvaknutí". Tedy závada selhač. Vše provedeno tak, jak se má (hlavně říci, že počkám 10-30s), tudíž jsme přešli na pistoli. Zde byl opět pokyn nabít a pálit. Po prvním zmáčknutí spouště mi bylo řečeno, že se ozvala nestandardní rána, tedy závada slabá rána. V rámci rozborky jsme okomentoval, že hlaveň je průchozí, tudíž v ní neuvízla střela a že hlaveň se zdá být v pořádku. Bylo poznat, že na tento komentář pan komisař čekal, načež jsem dostal pokyn zbraň uvést do původního stavu a bezpečně ji odložit. Nakonec jsem dostal pokyn nabít brokovou dvojku. Namísto pokynu k zahájení palby mi však bylo řečeno, že se na střelnici něco stalo, případně že jsem si to rozmyslel, tak abych zbraň bezpečně odložil, tedy zlomit, vyndat náboje a odložit. Při každém otevírání brokové dvojky jsem se otáčel, zdali za mnou nikdo nestojí pro případ "vyhazováků" (takto nás to učili na přípravném kurzu na této střelnici).
Ze 14 lidí bohužel 2 neuspěli v této části zkoušky (jeden nevyndal zásobník z malorážky před tím, než začal se zbraní manipulovat, druhý nezkontroloval hlaveň při závadě slabá rána).
Po ukončení manipulace nám pan komisař opět vysvětlil, jak bude probíhat poslední část zkoušky, tedy střelby. Postupně jsme chodili dle vlastního pořadí, kde na nás čekal Glock se závěrem v zadní poloze a prázdným zásobníkem. Pan komisař se zeptal, zdali chceme 3 nástřelné rány. Osobně jsem je využil, jelikož jsem z dané zbraně střílel poprvé. Vše mi letělo do černého, ale trochu doleva nahoru. Při hodnocené střelbě jsem tedy mířil trochu vpravo dolů. Vše skončilo v černém a zkouška tedy zvládnutá.
Z 12 lidí bohužel 1 nedal střelbu z pistole na 15 metrů (dělal D). Správce střelnice nám pak řekl, že to nechápe, že nástřelné tam všechny krásně poslal, ale u hodnocené série se trefil jen jednou.
Po skončení střelby se pan komisař a paní policistky přesunuli za námi, kde proběhlo podepsání protokolů a obdrželi jsme potvrzení o zvládnutí zkoušky. Odcházeli jsme okolo 14:00.

Musím říci, že pan komisař byl neskutečně férový a příjemný. Nesnažil se nás nijak znervózňovat, nespěchal na nás a nedělal žádné podrazy. Opravdu skvělá zkušenost. Paní policistky byly také v dobré náladě a obecně se zkouška nesla v příjemném duchu. Správce střelnice se nám také ve volných chvílích snažil pomáhat a připomínal nám, na co si dát pozor a ať jsme v klidu a nespěcháme.

Rozhodně můžu jak střelnici, tak pana komisaře doporučit, byl to příjemný zážitek a teď už jen honem zažádat o vydání průkazu :).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 11 hostů