Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#256 » pon 7. zář 2020, 14:34

===
ROZMOHL SE NAM TU TAKOVY NESVAR - VZIT RECENZI NEKOHO JINEHO, DAT ODPOVEDET S CITACI A VOLNOU FORMOU POPSAT, JAK TO BYLO TAKE SUPER. JAKO DiKY ZA INFORMACI, ALE PRESTO PROSIM - DODRZUJTE VSICHNI STANOVENY POSTUP FORMY PRISPEVKU. ZADNA ODPOVED, ZADNA CITACE, SUCHA FAKTA - KDY, KDE, KDO A POPIS PRUBEHU ZKOUSKY.

DEKUJI

===

Uživatelský avatar
Hunterik
Příspěvky: 3

Příspěvek#257 » stř 9. zář 2020, 11:56

Dobrý den všem příznivcům střelného prachu.
Chtěl bych se zmínit o problému který nastal v poslední části zkoušek a to samotné střelbě na opakovací malorážce v Kolíně 26.8.2020 a tím možná i upozornit,že něco takového se může stát.Nebyl jsem přímý účastník,ale měl jsem tam dva lidi co prošli u mě přípravným kurzem a ta samá informace potvrzena od přihlížejících četníků z Kolína.
Poškozené mířidla malorážky měli za následek střelbu do vedlejšího terče cca 30 cm do strany.
Dva střelci za sebou to nasypali vedle a komisař po té co nenastrilel druhý vyzkoušel malorážku osobně a povedlo se to mechanický opravit,opakovala se střelba a dobře to dopadlo.I tohle se může stát :)



aifel55
Příspěvky: 29

Příspěvek#258 » čtv 10. zář 2020, 10:20

Jakožto divák jsem byl přítomen u zkoušek na nejmenované střelnici v Brně. Na testové části není co okecávat a řešit. Zato praktická část - masakr. Zkoušku udělalo s bídou čtyřicet až padesát procent uchazečů. Na poslední tři uchazeče už jsem nebyl přítomen. Vyhazov za každou stupidní drobnost. Místního personálu jsem se ptal, jestli je u tohoto komisaře taková praxe pokaždé. Odpověď, že minule ze sedmnácti udělali zkoušku dva mi bohatě stačila. Něco bude u tohoto komisaře zřejmě špatně nastaveno. Opakování zkoušky 1200,- plus někomu propadne prohlídka u lékaře, další 300,- tuším. A měsíc v prdeli do další zkoušky.



Luposos
Příspěvky: 6

Příspěvek#259 » čtv 10. zář 2020, 21:00

Taky jsem v úterý absolvoval zkoušku na střelnici v Krnově. Ze 14 lidí si papír odneslo 5. Dva lidi šli hned po testu (oba o bod), šest lidí šlo po praktické části (chybně řešené závady, nedávali ránu jistoty) a jedna mladá paní dokonce ani nenastřílela z krátké, i když tři nástřelné měla v pohodě.
Takže asi je to přísné všude. Zbraň prostě není hračka.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#260 » čtv 10. zář 2020, 21:04

===
Podruhé v krátké době vstupuji z pozice zakladatele tématu.
Zde je úvodní příspěvek: viewtopic.php?f=57&t=7410#p106748
Pročtětě si jej a prosím, dodržujte pravidla vlákna.
Pište sem pouze konkrétní celé zkušenosti dle navrženého mustru.
DĚKUJI.
Na jednotlivé zkušenosti z části zkoušek je tu vlákno: viewtopic.php?f=57&t=586 - tam pište krátké záhadnosti, co se kde staly.
===



aifel55
Příspěvky: 29

Příspěvek#261 » pát 9. říj 2020, 08:03

Budu se držet mustru, přibližně.
Datum zkoušky - 6.10.2020
Komisař - Dag Sedláček
Střelnice - Awiw ( Don Shot).
Po testové části zkoušky, kde není co řešit, následovala minimálně půlhodinové poučení o požadavcích komisaře na praktickou část. Skutečně podrobné, polopatické vysvětlení. Komisař ochotně i opakovaně odpovídal na dotazy adeptů, do detailů a veškerých podrobností. Působil velice příjemným a uklidňujícím dojmem. Na adeptech bylo vidět určité uvolnění a opadání stresu provázejícího zkoušky. Prověření zbraně ránou jistoty. Praktická část bez záludností a nachytávek. Velice lidský a osobní přístup. Tak nějak má vypadat prototyp zkušebního komisaře.



honzisnovak
Příspěvky: 1

Příspěvek#262 » čtv 17. pro 2020, 13:22

Datum: 17.12.2020
Místo: Střelnice Borek, České Budějovice
Zkušební komisař: pan Bc. por. Jan Švepeš
Skupiny: C, E
Stručný popis: 6 z 6 uchazečů dorazilo, všichni jsme úspěšně udělali všechny části zkoušky, ZK byl skvělý - přátelský, nedusil když věděl, že víme o čem mluvíme

Den před zkouškou na jeden “zátah” všech 511 otázek, z toho 2 chyby - OK - říkal jsem si, to půjde. Bezpečnou manipulaci a postup při střelbě jsem dělal pomalu i ze spánku. Zkouška od 10. hodiny ranní, budík na 6 a ještě úspěšně udělat 5 testů, procvičit problematické otázky a jde se na to.
Před střelnicí jsme s ostatními uchazeči hezky poklábosili, bylo fajn vidět, že jsou vlastně v totálním stresu všichni, nejen vy.
Přítomni mimo ZK byli 2 policisté a místy i správce střelnice. Všichni nám hodně ulevilo od nervů přátelským přístupem, bylo nám vše vysvětleno, mohli jsme se na cokoli ptát, což ve výsledku nikdo nevyužil, ale prostor jsme měli. ZK prohodit ze začátku i nějaké vtípky, takže nějaký stres odpadl a mohli jsme se pustit do zkoušky. Teorii jsme měli všichni odevzdanou do 15 minut, 5/6 plný počet, jeden uchazeč jedna chybka.
Následně jsme po jednom chodili k bezpečné manipulaci. ZK. vytyčil bezpečný prostor, zadal bezpečné převzetí zbraně, takže zásobník ven, při natáčení závěru vyskočil náboj, k čemuž jsem prohodit, “že se nám tam zatoulal”, natož se p. komisař pousmál a sám prohodit během manipulace pár vtípků - nutno říci, že samozřejmě chtěl vidět, že se zbraní umím zacházet bezpečně a znám ji. Po ráně jistoty přišel povel k rozebrání zbraně a následnému popisu hlavních částí. Žádné podpásovky, žádné závady nechtěl, když bylo vidět, že víme, co děláme a umíme to i dobře slovně popsat. Během pistole ze mě spadl veškerý stres - především díky ZK a využití znalostí, které jsem více jak půl roku drtil (první termín zkoušek odložen kvůli covidu).
Po pistoli přišly otázky zda jsem někdy rozebíral, znám a střílel z brokovnice s malorážkou. Po mé odpovědi, že ano nepotřeboval ZK s nimi dělat nic, akorát jsem řekl, že jsem se lekl revolveru, který tam také ležel, že jsem ho nikdy nedržel v ruce. Bylo mi s úsměvem řečeno výborně, rozeberte ho (teď předpokládám už spíše kvůli tomu abych se něco i při zkoušce naučil, naplní zkoušky to již nebylo). Vzpomněl jsem si na všechny hry, které jsem hrál a podařilo se mi na první pokus vyhodit buben. Vše OK, jde se na střelbu.
Malorážka 5/5, brokovnice 2/2, pistole 5/5, žádné chytáky, šlo to rychle.
Následovalo společné poblahopřání, rada, ať všichni (jelikož máme všichni E) chodíme střílet, ať jsme trénovaní, kdybychom nedejbože museli zbraň použít proti útočníkovi a šli jsme domů.

Učil jsem se tady na webu + mobilní appky na iPhone a iPad “Zbrojní průkaz” + střelba s přáteli + placený kurz na střelnici Borek týden před zkouškou.
Teď už “jen” myslivecký lístek a lovu / střelbě zdar!



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#263 » pát 25. pro 2020, 13:22

Datum: 15.12.2020
Místo: Magnum club Jirkov
Zkušební komisař: Bc. Zdeněk Havlena, DiS
Popis: Z deseti žadatelů odešel jeden už od testu (62 bodů!). Čtyři pak na bezpečnou manipulaci. Nejčastěji na selhač, nepočkali 30 s. Líto mi bylo pána, který na to zapomněl až u brokovnice. Komisař hlásil závady u všech zbraní - kdo chtěl skupinu C, dostal do ruky i malorážku a brokovnici.
Střelby pak proběhly bez chyb. Kromě výtky, že držím zbraň při ráně jistoty jako kovboj :) . Všichni z pistole (CZ 75B) a skupina C i z brokové kozlice (u toho jsem už nebyl, měl jsem hotovo).
Přístup ZK korektní, klidný a nestresující. Přítomní policisté do zkoušky nezasahovali, občas poskytli radu na co si dát pozor u zkoušky.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#264 » čtv 18. úno 2021, 16:20

Datum: 18.2.2021 (původní termín 20.10.2020)
Místo: AVIM Praha
Komisař: Bc. Vladimír Fiedler

Kvůli pandemickým nařízením byla zkouška na dvě skupiny. Z první, o počtu 7, dorazilo 6, 2-3 vypadli na testy, 2-3 na praktickou část, jeden udělal (mám to jen z doslechu a neznám přesné důvody nezdaru, protože jsem byl ve druhé skupině). Druhá skupina o počtu 3, 1 neudělal testy, já jsem zkoušku udělal, a kolega, co šel po mně snad taky, protože když jsem odcházel, slyšel jsem, že už začal střílet. Takže celkové skóre asi 3 z 9 přišedších udělalo.

Průběh naší tříčlenné skupiny byl rychlý, všichni odevzdali testy v předstihu, a hned, jak je komisař opravil, pokračovali jsme (my zbylí dva) s praktickou částí. Vysvětlení před praktickou částí bylo jasné a podrobné.

Sám jsem měl manipulaci s krátkou (sk. A, B, E), což obnášelo kontrolu zbraně, rozborku, kontrolu funkčnosti po rozborce, a všechny typy závad. Přes drobné zaváhání u slabé rány, komisař byl korektní, a dal mi šanci se opravit. Policisté do zkoušky nijak nezasahovali.

Měl jsem trochu obavu z manipulace, protože jsem dělal přípravu na původní termín na začátku října loňského roku, a od zrušení termínu to nebylo kde vyzkoušet. Nakonec jsem skončil tak, že jsem trénoval úchop a kontrolu zbraně na airsoftce, což mi hodně pomohlo. Stejně tak mobilní aplikace zbranekvalitne.cz, která, zvláště s ohledem na nedávnou novelu zákona, byla k nezaplacení.



bbobb
Příspěvky: 352

Příspěvek#265 » pon 15. bře 2021, 12:16

Datum: 15.3. 2021
Místo: Magnum Praha
Komisař: Julius Babinský

Během COVIDu ~ celkem normální průběh, jen menší skupina (7 žadatelů, 2 měli přijít odpoledne), respirátory a desinfekce rukou před saháním na zbraně.

Komisař nijak nevtipkoval, údajně velice přísný. Několikrát zdůraznil, že jakékoliv zamíření mimo bezpečný směr je konec. Jakékoliv sahání k lučíku je konec.
Teoretická část klasika, nenapsal jeden, chyběl mu bod. Zbytek 79/79.

Manipulace podle mne velice "příjemná". Byl jsem z toho fakt dost nervózní (a nejen já), vzhledem k avizované přísnosti komisaře, ale ve finále naprosto korektní pohoda. Na manipulaci kromě jednoho Ckaře všichni jenom krátkou. Převzetí, vybití, rozborka, sborka, selhač/slabá rána a pokud někdo nedělal blbosti, manipulace hotová.
Z 6 nedal manipulace pouze jeden, stiskl spoušť bez povelu.

Střelbu pak dali všichni přede mnou (2), po mně nevím. Komisař požadoval ránu jistoty (nikoliv závěr zachycený vzadu), ale u střelby by podle mě bylo těžké už udělat chybu, vyloženě dával povely, které ani asi nemusel (zásobník ven ~ takže člověk nezapomene). Upozornil mě i na závadu při nástřelné a nenechal udělat nějakou chybu.

Za mně hodně nervů, možná pomohly.
Příprava na střelnici Magnum super.
Komisař naprosto pohodový, sice asi přísný, ale korektní.



rstd
Příspěvky: 12

Příspěvek#266 » úte 23. bře 2021, 12:51

Datum: 23.3. 2021
Místo: Střelnice Chodov
Komisař: Miroslav Váňa
Respirátory po celou dobu.

Přihlášeno 14, dorazilo 8 (2 slečny), testy napsalo 7/8. Ten, co neudělal měl prý spoustu chyb. Zbytek v pohodě. Zbyli 3x "céčkaři +zbylé sk" a 4 "ečkaři + zbylé sk".

Na manipulaci jsem šel 4. Komisař byl velmi v pohodě, nedával žádné záludnosti. Klasický převzetí zbraně, vybití, závadu mi dal jen zádržku. Poté jsme šli střílet, nástřelnou jsem si nedal, ikdyž jsem chtěl, asi jsem měl nervy, že bych mohl udělat zbytečnou manipulační chybu. Odstříleno vše v terči, dostal jsem papír a šel jsem. Ty 3 přede mnou také udělali. Zbytek nevím, protože jsem odešel.

Při manipulaci i střelbě jsme mohli nechat závěr v zadu, nebo dát ránu jistoty, či vypustit kohout, bylo mu to jedno, hlavně, aby vše bylo bezpečně. Mám A,B,E manipulace jen s krátkou zbraní.

Celková naročnost pro mě cca 2,5 (3h), od 0900 (přišel jsem v 0830) do cca 1130.

Příprava: kurz (již v září) na téže střelnici, appka zbraně kvalitně do mobilu + web testy.



Lizard04
Příspěvky: 15

Příspěvek#267 » čtv 25. bře 2021, 11:13

Datum: 25.3.2021
Místo: Střelnice Gunsport Timpo Olomouc
Zkušební komisař: pan Bc. Šikl
Moje skupiny: A, B, E
Popis: Mělo přijít 7, 1 se nedostavil. Složení tedy 5 mužů a jedna žena středního věku. Pan komisař působil vstřícně a uklidňujícím dojmem, ale zároveň zcela seriózně. Před teorií krátké poučení o opravování případných špatných odpovědí v testu, měl vytištěný papír a názorně ukazoval. Test proběhl v pohodě, odevzdával jsem jako druhý, ale jen proto, že jsem si odpovědi 3x procházel. Přítomni byli dva nadpraporčíci v uniformách. Jeden byl úplně v pohodě, takový mohutnější pán, na pohled dobrák. Druhý starší, a u něj mi dost vadilo, že v průběhu psaní testů pořád něco vykládal komisaři, sice polohlasem/šeptem, ale lépe bych se soustředil pokud by to tak nebylo. Komisař pak párkrát vstal kontroloval lidi u psaní. Každopádně to mluvení nebyl žádný velký problém, jen to stálo za povšimnutí.
Test napsali všichni, já a další týpek bez chyb, zbytek sice s chybami, ale prošli vzhledem ke skupinám co chtěli.

Po teoretické části dal komisař stručný ale jasný briefing, chtěl ránu jistoty nebo ruční spuštění kohoutu. Všichni šli postupně na manipulaci, já měl jen pistoli (CZ75B) převzetí a kontrola zbraně, rozborka, sborka a odstranění závady slabé rány. Vše v pohodě, policisté u toho nemluvili, jen mě pak společně s komisařem dobře upozornili na to, že když jsem po ráně jistoty držel v ruce zbraň než mi bylo nařízeno ji odložit, tak jsem dával levou ruku k pravé tak, že by byla v případě výstřelu za závěrem a mohl bych si ji zranit. Dobrý tip, ale jen mi to řekli, žádné hrození vyhazovem.
Postupně chodili všichni na manipulaci.

Po manipulaci poučení před střelbou, neseznámil nás sice přímo s pokyny, ale říkal, že nás bude navádět, což je mi teda milejší - u zkoušky teda zkontrolovat zbraň, nabít zbraň, pálit, ke kontrole ukázat, rána jistoty/vypustit kohout odložit. Nebylo co zkazit. Bral to nejprve od těch co stříleli i z brokovnice a malorážky, pak přecházel na "pistolníky". Šel jsem na střelby asi jako třetí, myslím, že Ti dva přede mnou nastříleli.
Já střílel jen z pistole (zase CZ75B, ale tuším, že byla novější než ta na rozborce) 3 nástřelné, pak na ostro, vše do terče.

Gratulování, upozornění, že musím znovu na lékařskou prohlídku. Celkově opravdu korektní. Můj první příspěvek na fóru, tak snad to někomu pomůže.

Uživatelský avatar
Choppersteve
Příspěvky: 21

Příspěvek#268 » úte 6. dub 2021, 12:42

Datum: 6.4. 2021
Místo: SSK Uherský Ostroh
Komisař: ing. Pavlíček
Skupina 6 uchazečů (jedna zástupkyně něžného pohlaví), sedmý se nedostavil( zřejmě ještě slavil).
Komisař stručně vysvětlil postup zkoušky. Testy všichni OK, 2 Céčkaři s odřenýma ušima. K praktické části se chodilo po 2. Měl sem jen pistoli (B,D,E), bezp. manipulace + rozborka-sborka OK. Přenést zbraň na vedlejší stanoviště ( dával jsem si pozor abych stále mířil do BP ). Nabídl mi nástřelnou, což jsem po chvilce váhání přijal. Po napáskování zásobníku a na povel nabíjet zbraň, jsem si zapomněl nasadit sluchátka :oops: , což jsem si uvědomil až po prvním výstřelu. V tu chvíli jsem myslel že letím, ale komisař nic neříkal, tak jsem ty zbylé 2 výstřely absolvoval i bez sluchátek ( raději, abych neudělal nějakou botu). Kontrola terče - komisař nevěřícně kroutí hlavou, navzdory tomu jak se mi třepaly ruce jsou 3 v černém. Jde se zpět, tentokrát byl před povelem nabíjet povel nasadit sluchátka :) , odstříleno 5 ostrých (opět tréma a třas), 3 v černém 2 v bílém - OK. Vyhodnocení v budově střelnice - všichni prošli :D .

Celkový dojem velmi pozitivní.
Super komisař který nemá potřebu někoho stresovat a přeji ho každému dalšímu uchazeči. Zástupci PČR (paní a pán) taky v pohodě, při konverzaci se snažili uchazeče uklidnit.



D_Legend
Příspěvky: 4

Příspěvek#269 » pát 14. kvě 2021, 19:11

Datum: 14.5.2021
Místo: Leiko Plzeň
Komisař: Mgr. Tomáš Šafařík

Bylo nás 8, několik lidí nedorazilo, což místní naštvalo, protože teď všichni čekají na termín zkoušky, jak na smilování a mohl tu místo nich být někdo jiný. Jeden nedal testy a připojil se k nám jeden opravkář na praktickou část. Šel jako první a vzhledem k tomu, že už pak nestřílel, tak tipuji, že nedal opravu. Manipulaci a střelby dalo nás zbylých 7.
Měl jsem dost nervy, přeci jen na střelnici jsem nebyl přes půl roku. Zbraň se mi klepala nervozitou, ale nakonec všechno do černého. Mám skupiny BE a manipulaci a střelbu jsem měl jen z pistole.
Komisař byl na nás hodný a nesnažil se nás potopit. Panovala příjemná atmosféra. Při střelbě jsme si mohli sundat roušku, což je super, protože my, se zamlženými brýlemi, bychom měli dost problém.

Nato, jaké jsem z toho měl nervy, tak to byl nakonec fajn zážitek.

Uživatelský avatar
Kamzi
Příspěvky: 23

Příspěvek#270 » stř 19. kvě 2021, 13:16

Datum: 19.5.2021
Místo: DonShot(awiw) Brno
Komisař: Eduard Kováčik
Skupiny: B, D, E
Sestava: 7 uchazeců + komisař + policistka
Začátek zkoušky v 8:00. Tradičně se začínalo písemným testem, vylosovaly jsme si zadání a mohlo se začít. Test neudělali 2 a jeden to tak tak zvladl.
Následovala praktická část. Komisař nás poučil o průběhu zkoušky(bezpečný směr, u selhače požadoval čekat 30s, povely atd....). Šel jsem první, na stole ležela P09, CZ 457 a broková dvojka. Manipulaci jsem dělal jen s P09 a malorážkou. Následoval pokyn zkontrolovat zbraň. Nechal na mě kterou začnu. Vzal jsem P09 zkontroloval a rána jistoty.(ránu jistoty nevyžadoval ale nevadilo mu to). Následně rozborka, na hlavní časti zbraně se neptal. Sborka, jak jsem byl naučený prvně jsem se podíval do hlavně, řekl že to nemusím dělat. Potom mi nasimuloval zádržku, zeptal se jak ji odstraním. Takže jsem vyndal zásobník, zatáhnutím závěru vzad jsem uvolnil nábojnici, kontrola, rána jistoty a odložení zbraně. Následovala malořážka, kontrola, rozborka, sborka. Tentokrát bez závad. Brokovnici jsem nedostal.
Pokračovalo se střelbou. Střílel jsem jen pistoli na 15m. Pokyn zbraň nabýt. Zbraň zkontroluji, napáskuji zásobník, vložím do zbraně, natáhnu závěr, zajistím a zaujmu střeleckou pozici. Zahlásím ke střelbě připraven. Pokyn komisaře 5 ran směr terč v době 2 min pálit. Odjistím, střílím. Jelikož se mi nervozitou dost třepaly ruce tak jsem dal 4 z 5, ale i za to jsem rád :) . Zahlásím střelba ukončena. Pokyn komisaře zbraň ke kontrole. Vytáhnu zásobník a přiložím jej ke zbraní. Komisař zahlásí v pořádku, vidím. Zbraň zkontroluji, rána jistoty a odložím. Komisař vypsal doklad o odborné způsobilosti a spolu s policistkou pogratulovaly. Jak dopadli ostatní nevím, odcházel jsem jako první.
Co se týče chování komisaře, bral to vážně, moc nevtipkoval ale nebyl to ten typ co by vyhazoval za každou drobnost. Nakonec se ukázal jako milý pohodový chlap. Úspěchy pochválil a nedělal žádné naschvály. Byl dost tolerantní. Vtipnost zůstala na paní policistce :D . Situaci odlehčovala, uvolňovala napětí a povzbuzovala. Ve finále velice pohodový a lidský přístup.
Celkově mám ze zkoušky dobrý pocit. Tak nějak má vypadat přístup komisaře a policistů. :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 18 hostů