Hlaveň zbraně - legislativa



Paredurbi
Příspěvky: 1

Příspěvek#1 » ned 26. srp 2018, 19:04

Dobrý den Všem,
chtěl bych si nakoupit do zásoby několik hlavní různých ráží (Glock/Vz.58/Benelli) z důvodu opotřebení a obav ze zvyšování se jejich cen (to mi bohužel nevymluvíte, v tomto jsem naivně přesvědčen :lol: ), avšak by mě zajímalo jak je to nyní s legislativou ohledně nakupování čistě jenom hlavní - na některých obchodech píší že k tomu je potřeba ZP a povolení od PČR, avšak nevím zda je to pravda - aktuální znění zákona jsem našel, a nic takového se v něm nezmiňovalo, tudíž nevím jestli si ze mě dělají šoufky či ne.

Proto se na Vás obracím s otázkami:
Je možný nákup pouze na ZP a povolení od PČR? Pokud ano, kde bych měl zažádat a jaké dokumenty si připravit? (Dokumenty o zbrani, průkazu, občanku atp.?) :D
Jaké jsou obchody prodávající nebo potažmo vyrábějící hlavně pro zbraně, které bych si mohl koupit? (Sám sem jich nalezl tak kolem pěti, avšak nikde nic co by mělo fakt široký sortiment)
Je nějaké znění v zákoníku, které bych mohl shlédnout a přečíst si ho co se týče přímo tohohle? (díval jsem se na server zakonyprolidi.cz ale tam aby se v tom formátování čert vyznal, sice jsem se přelouskal, ale nikde jsem nic, co by to zakazovalo nebo omezovalo neviděl. :? )

Děkuji Vám všem moc, a také děkuji za Vaše odpovědi! :)
Přeji Všem krásný pěkný večer :mrgreen: :mrgreen:



gunman
Příspěvky: 173

Příspěvek#2 » ned 26. srp 2018, 19:15

U hlavně požádáš o nákupní povolení a koupíš. Glocka seženež v pohodě, vz.58 asi taky, Benelli nevím. U vz.58 předpokládám, že máš civilní verzi, tam cena hlavně a její přehození bude možná převyšovat cenu "nové" zbraně.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#3 » ned 26. srp 2018, 19:19

Potřebuješ to samé jako na celou zbraň. To znamená na C ZP a na B ZP+NP.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#4 » ned 26. srp 2018, 19:21

Hlavne nechapem ucel. A to som sysel co ma na vsetky intenzivne strielane zbrane doma podla moznosti bezne nahradne diely. Kym ti odide hlaven, tak to budes riesit X inych veci.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#5 » ned 26. srp 2018, 19:27

ntvl další trol? Že to ty lidi baví vymýšlet takovýhle sofistikovaný kraviny.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#6 » ned 26. srp 2018, 21:14

Nekrmte TO, je to troll.
Kdyby běl zbroják jak naznačuje, tak by se na takovou blbost ani neptal.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#7 » pon 27. srp 2018, 07:42

to, že někdo zvažuje náhr lauf(y) z něj činí trolla ???

Paredurbi
jak píše Marinakus, jen bych si předem ověřil, zda prodejcem nabízená hlaveň není v režimu "pro puškaře"
aby Ti ji mohl legálně prodat musí mít zkušební značku a číslo v ERZ,
potažmo zrušení staré hlavně neprobíhá tak, že ji vyhodíš do sběru.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#8 » pon 27. srp 2018, 09:03

Ještě (preventivně) podotknu, že je rozdíl mezi hlavňí a hlavňovinou (zaměňování pojmů by mohlo působit trochu zmatek )....



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#9 » pon 27. srp 2018, 09:16

To, že zvažuje nákup laufů na několik zbraní je mírně řečeno zvláštní, ale samozřejmě je to jeho volba a to z něj přímo trolla nedělá.

Ovšem to, že držitel ZP neví jak se řeší nakládání s hlavními částmi zbraně je poněkud mimo mísu. Píše, že četl aktuální znění - kdyby ano, tak by zaznamenal hned na začátku:

§ 3 - Rozdělení zbraní a střeliva
(2) Zbraněmi zařazenými do kategorií A až D se rozumí též hlavní části zbraní, kterých jsou nebo mají být jejich součástí.



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#10 » pon 27. srp 2018, 10:00

Já jen dodám že na NĚKTEROU zbraň není špatné koupit rezervní hlaveň, vemte si že třeba do SA58 hlaveň pomalu cenou roste, za čas nebudou a jejich cena bude daleko vyšší než teď, tak jako už nejsou SA58 a prodávají se jen repasy a jejich cena za poslední roky vzrostla několikanásobně a podobní to bude i s hlavní. ( nepočítám novovýrobu Czech Smal Arms Jablůnka SA-58 či VZ 2058 kde je cena cca 40 000 Kč ) Sám sem si už u své SA58 hlaveň měnit nechal a cena byla za výměnu 4500 Kč ( hlaveň jsem měl svou, cena pouze za výměnu ) V roce 1993 třeba stála hlaveň do P08 800 Kč dnes je skoro 3000 Kč a tak to bude se vším. Ale třeba zbraně typu AK-47 pokud jste koupily novou tak těžko ji vystřílíte ale pokud jste koupily jetou za málo peněz určitě bude mít za sebou cca 10 000 ran vystříleno ale zase pochybuji že pokud někdo na zbrani šetří a nekoupí novou že bude cokoli dokupovat. Viz M70B1 ze ZS kde nové stály 18000 Kč a jeté skoro bez drážek za 6000 Kč a zde opět u jeté se nová hlaveň už nevyplatí jelikož se převýší cena nové zbraně, nehledě na starosti jak již psal 4MIKE + někteří zbrojíři si za výměnu říkají o nehorázné finance. Takže rezervní hlaveň jak do čeho a co se vyplatí nehledě na tvrdochrom což je skoro nereálné vystřílet či bez tvrdochromu kde je zase lepší přesnost zbraně ale menší životnost přesto převyšuje životnost 10 000 výstřelů ( samozřejmě dle typu použitého střeliva )



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#11 » pon 27. srp 2018, 11:25

Ještě dodám jak již tu někdo zmiňoval -Paredurbi -- udělej si ZP a jak psal skagerak je v hlavních rozdíl při koupi a to hlavňovina a hlaveň hotová --- Jinak hlaveň je hlavní část zbraně a jako taková podléhá registraci a potřebuješ NP + ZP což jako majitel ZP by jsi měl vědět, což jsou základní věci. Na hlavňovinu ZP ani NP nepotřebuješ ale z 90% ti bude k ničemu je to jen polotovar. navíc hlaveň si asi určitě sám nevyměníš tak aby seděla navíc hlaveň musí mít tormentaci, tedy značku ČUZZS, polotovar toto nemá..



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#12 » pon 27. srp 2018, 13:02

kosatka444 píše:V roce 1993 třeba stála hlaveň do P08 800 Kč dnes je skoro 3000 Kč


Jenze taky prumerna mzda v roce 1993 byla 6k a dneska je 30k. Takze relativne ta hlaven byla tenkrat drazsi.



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#13 » pon 27. srp 2018, 15:45

E-RYC -- Jo to máš pravdu ale třeba hlaveň na P08 před loni 1990 Kč dnes co jsem koukal tak 2700 Kč prostě docházej kusy a tak de cena prudce nahoru s tím nic neudělá nikdo a kde bude velká poptávka tak klasický český obchodník přirazí co nejvíce a tak to bude časem se vším a druhá věc - kvalitní české hlavně kdy vyráběla zbrojovka ještě s opravdu dobré a poctivé ocele bylo do cca 1993 - 1995 po této době už to bláto není to co bývalo,( rozkradlo a vytunelovalo co šlo a podniky padly ) takže hlaveň koupíš i pak ale z čeho ? ty dobré poctivé s NZ skladů dojdou nebo už došli a pokud sou, zaplatíš zato :-) Je to jako s hlavněmi kulovnic současné produkce CZUB - dobrou kulovnici si koupil taky do roku 1995 novovýroba už stojí za pr...d .



mar00
Příspěvky: 101

Příspěvek#14 » úte 4. zář 2018, 17:09

Legislativa je logická, na hlavní části zbraně, ze kterých lze vlastně zbraň složit, je potřeba stejné "oprávnění" jako na zbraň celou.

Jinak někdy je lepší koupit celou náhradní zbraň. :lol:
Vzhledem k dřívější ceně např. 58 bylo lepší koupit náhradní zbraň než jen hlaveň a platit peníze za výměnu (navíc máte všechny náhradní díly). Totéž platilo o mnoha dalších. Bohužel to pak člověk musí někde skladovat.
Až bych z Glocka vystřílel 50 tis. nábojů a utratil za ně statisíce, tak už bych pak asi radši vyměnil celou zbraň než jen hlaveň.



-recon-
Příspěvky: 104

Příspěvek#15 » úte 4. zář 2018, 21:08

Osobně bych řekl, že jestli se podaří Brownells.cz vyjednat dovoz hlavní do krátkých zbraní do ČR, tak jejich cena na trhu klesne na polovinu současné (hlaveň Glock v USA cca 2500 u nás 10000)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů