Jericho 941

Minirecenze od střelců z našeho fóra
Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » ned 29. led 2012, 02:07

Jedná se o celoocelovou pistoli klasické konstrukce ráže 9x19 s polygonním (přesněji řečeno hexagonálním) vývrtem. K dispozici jsou varianty semicompact a compact, které se rovněž vyrábí s polymerovým rámem. Všechny se mimo ráže 9 Luger vyrábí i v rážích .40 SW a .45 ACP.
Kdyby někoho zajímal podrobnější technický popis, je k dispozici tady: http://world.guns.ru/handguns/hg/isr/jericho-941-e.html

Teď už ale k mým zkušenostem:
Zbraň jsem kupoval v komisi, kde jsem měl na výběr z více kusů lišících se od sebe hlavně chodem spouště a vůlí vedení závěru. Uzamčení hlavně bylo na všech kusech OK. Vybral jsem tedy kus s nejtěsnější vůlí závěr X rám s tím, že spoušť jde případně nechat odladit (i když ani moje není špatná). Zpracování nemám co vytknout - ani na vnitřních plochách nejsou výrazné stopy po obrábění a chod všech prvků má jistý krok. Pochválit musím opravdu nečekaně hladký chod závěru - to má asi na svědomí jeho vedení v celé délce. Povrchová úprava je poctivé černění, které sice je na nejexponovaněších místech (zejména hrany závěru v přední části a páčka vypouštění bicího mechanismu) trochu oleštěné, ale nic, kvůli čemu by člověk běžel nechat zbraň přečernit.
Střelba je velice příjemná, zhruba by se dala přirovnat k CZ 75, ale Jericho se díky delšímu rámu (a tím pádem vyšší hmotnosti u ústí) méně zvedá. Ergonomie rukojeti je taky podobná = hodně dobrá, ale hřbet je tvarovaný odlišně. Záleží na každém, co komu víc sedne, já osobně v tom nevidím zásadní rozdíl. Chod spouště byl zpočátku v DA trochu hrubší, ale zdá se, že se používáním celkem ohladil. V SA je chod hladký s krátkým chodem a malým propadem.
Ovládání bych vytknul snad jen pojistku / decocker. Jednak její ne zcela šťastné umístění na závěru a osobně bych uvítal, kdyby fungoval pouze jako decock s tím, že by se páčka po aktivaci sama vrátila do polohy, kdy je zbraň připravena ke střelbě promáčknutím spouště. Funguje však tím způsobem, že aktivací bezpečně vypustí napnutý bicí mechanismus - vtáhne a zablokuje úderník a zároveň sníží záchyt kohoutu, čímž také odpojí spoušť. S páčkou pojistky taky částečně souvisí moje druhá výtka. Ta se týká právě výše zmiňované ovládání závěru. Ten je jednak relativně nízký a úchopová plocha je navíc ještě omezena pojistkou. V kombinaci s relativně silnou vratnou pružinou nepříliš uživatelsky přívětivé řešení. Nicméně tento "problém" jsem vyřešil tím, že jsem nechal vyfrézovat drážky do přední části závěru a musím říct, že od té doby se mi natahuje stejně dobře (ne-li lépe) jako kterákoliv jiná pistole. Poslední jev, se kterým jsem se ještě zcela nevypořádal je to, že si člověk při určitém typu úchopu přidrží záchyt závěru a ten pak logicky po poslední ráně nedá vědět, že je zásobník prázdný. Na druhou stranu je ale záchyt perfektně dostupný.
Co napsat závěrem? Jericho asi ničím nepřekvapí - nesleduje nejmodernější trendy v oblasti služebních zbraní a není to ani sportovní speciál. Pro mě však představuje výborný kompromis jak na mířenou střelbu, tak na akčnější disciplíny. Navíc se mi líbí i po estetické stránce 8-)

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » ned 29. led 2012, 02:14

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek



Marty333
Příspěvky: 18

Příspěvek#3 » pon 9. dub 2012, 07:14

To je ještě ten starší model, že ano?Tehdy IMI(Israel Military Industries), dnes IWI(Israel Weapon Industries).

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » úte 10. dub 2012, 19:12

O značení a verzích nemám příliš velký přehled. Pokud se nepletu, existuje ještě verze s railem pro příslušenství, která bude novější. Viděl jsem taky různé provedení páčky záchytu závěru a páčky vypouštění bicího mechanismu.


Mám nepotvrzenou informaci, že se odlitky rámů stejně dělaly v Itálii u Tanfoglia a v Izraeli se zbraň pouze dokončovala...

The original Israel Military Industries (IMI) Jericho 941 semi-automatic pistols were built using parts supplied by the Italian arms house Tanfoglio. Using a well-tested design allowed IMI to avoid the teething problems most new pistol designs experience, and subcontracting much of the basic fabrication work to Tanfoglio allowed IMI to quickly and economically put into production a pistol that would have enough Israeli content to satisfy government contract requirements.


Objevil jsem moc pěknou galerii http://50ae.net/collection/jericho941/ . Až na barvu rámu je to identická pistole s tou mojí.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1695
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » ned 28. říj 2012, 15:16

Ahoj, tu informaci o rámech ti potvrdím. Jelikož vlastním pistoli ALFA IRON a při její koupi jsem poznamenal, že se mi drží dobře jak Jericho - dozvěděl jsem se, že to bude tím, že jsou stavěné na ramech od Tanfoglia :)



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#6 » ned 25. kvě 2014, 08:48

S dotazy ke zbrani pokračujte v příslušném vlákně - rozdělěno, přesunuto.

viewtopic.php?f=19&t=4995&start=0



Kalevra
Příspěvky: 9

Příspěvek#7 » sob 3. dub 2021, 08:57

Starší verze pistole Jericho je solidní zbraň a pasuje na ní popis a Vaše hodnocení. Novější verze má několik vylepšení, možnost výběru několika verzí a vyhotovení s polymerovým či ocelovým rámem.
https://www.iwi.cz/cs/zbrane/jericho/

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti