Ruger SR1911

Minirecenze od střelců z našeho fóra
Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » stř 13. úno 2013, 17:41

V tomto vlákně chci postupně popsat hlavní rysy a posléze i zkušenosti s pistolí Ruger SR1911. Budu se snažit o objektivitu, ale jde o moji zbraň a každý si kupuje jen výrobky, o jejichž kvalitách je sám přesvědčený. Sice nejsem žádný špičkový střelec a občas se dozvídám nové věci, které ostatní můžou považovat za samozřejmost, ale za úplného nováčka se taky nepovažuji. Před SR1911 jsem postupně vlastnil: Norinco Olympia .22lr, Brno Arms ZPT01 9mm (Alfa Defender), Jericho 941 - 9mm a revolver Ruger GP100 (3") .357magnum. Po celou dobu mě to ale táhlo ke konceptu 1911, takže příručku "COLT1911" od Jerryho Kuhnhausena jsem přečetl snad i pozpátku a na forech m1911.org, 1911addicts a 1911forum jsem čtením strávil nezdravě moc času.

Ruger SR1911 je klon Coltu 1911A1. Vychází ze series 70 a tedy nemá žádnou blokaci zápalníku, která by se mohla negativně podepsat na charakteru spouště. Pádová bezpečnost je zajištěna použitím odpruženého titanovému zápalníku, který při pádu pistole nemá dostatečnou energii k iniciaci zápalky.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » stř 13. úno 2013, 18:43

Závěr je vyrobený z kované nerezové oceli, zatímco polotovar rámu je odlitek ze stejného materiálu. Saténová povrchová úprava se hodí k celkovému pojetí pistole. Drobné součástky jsou z uhlíkové oceli vyrobené technologií MIM (metal injection moulding) a následně černěné. Výjimku tvoří hliníková spoušť a polymerový domeček bicí pružiny (main spring housing).
Mířidla typu Novak jsou zvýrazněna třemi bílými tečkami. Jsou dobře čitelná a patří k lepšímu průměru. Jak muška, tak hledí je nasunuto v rybině Colt. Hledí lze po uvolnění šroubku s imbusovou hlavou stranově posouvat.

Zpracování je na dobré úrovni. Drobné stopy po obráběcích nástrojích najdete jen po rozborce pistole. Vůle závěru vůči rámu bych přirovnal ke Glocku a je znatelná zejména bez vratné pružiny a při nataženém kladivu. Hlaveň se uzamyká pevně bez pocitově rozpoznatelné vůle.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Leštěná skluzavka na rámu.


Obrázek

Sražené hrany zásobníkové šachty


Obrázek

Pohled skrz výhozné okénko


Obrázek

Rozborka


Obrázek

Obrázek

Sedmi a osmiranný zásobník z nerezového plechu



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#3 » stř 13. úno 2013, 20:38

Pěkný fotky. :thumbup:

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » stř 13. úno 2013, 22:41

Díky za pochvalu. Tak hezká zbraň si přece zaslouží pořádně vyfotit, no né? :D

Ale zpět k pistoli:
Kdo někdy střílel ze slušné 1911 (v podstatě cokoliv vyjma tovární podoby Norinca), dá mi za pravdu, že charakter spouště je velice příjemný. Po krátkém namáčknutí následuje náhlý, bodový nárůst odporu. Po vyvinutí dostatečné síly (podle SR1911 je to zhruba 20N) se spoušť posune ještě o cca 1mm dozadu a kladivo spadne. Doraz spouště lze nastavit červíkem, ale to nebylo třeba protože už z továrny zbraň přišla s nastaveným minimálním propadem spouště. To přispívá k omezení strhávání a zkracuje reset, který činí asi 1,5mm.

Ergonomie je víceméně daná předlohou, ale vylepšená moderními prvky. Ruger má dlaňovou pojistku se zvětšeným bobřím ocasem vhodným k vysokému úchopu a pro jistější deaktivaci slouží tzv. "memory pad". Pistole disponuje i plochým domečkem bicí pružiny a delší spouští. Rovněž páčka pojistky a tlačítko vypouštění zásobníku jsou zvětšené.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#5 » pát 15. úno 2013, 18:08

Skvele vlakno, johnnyjak. Pistole krasna, fotky i review perfektni, diky.



Widowmaker
Příspěvky: 4

Příspěvek#6 » sob 16. úno 2013, 21:18

Johnnyjak, díky za skvělé téma. Bylo by fajn, kdyby se vlákno rozvíjelo dál, protože o téhle krásné zbrani se toho určitě dá říct ještě spoustu. :-)

Zajímalo by mě, jak hodnotíš prodejní kanály, musel jsi např. na pistoli čekat? Byl jsi spokojený s podporou při distribuci?

Máš zkušenosti i s některým jiným klonem 1911 (Remington, Colt, Springfield, Čína..)?

Zajímavé porovnání jsem viděl třeba tady:
http://www.youtube.com/watch?v=m_RB-xziwkE

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » ned 17. úno 2013, 15:10

Widowmaker: Prodej proběhl přes Guncenter v Otrokovicích. Čekat jsem na pistoli nemusel, protože jsem se s Hungrym dopředu domluvil byl zrovna jeden kus na skladě. Jinak je dostupnost podle aktuální dodávky.
Prodejce musím pochválit, je známo, že klony 1911 má rád a rozumí jim, takže jsem si na koupi asi nemohl vybrat lepší místo. Navíc jsem si hned odnesl pěkné samosvorné kožené pouzdro KM Saddlery.

Moje zkušenosti jinými 1911 jsou spíš teoretické, žádnou jsem dřív nevlastnil. Střílel jsem jen z půjčených, vždycky tak po krabičce nábojů. Spartan, BUL M5 (9mm), Norinco government i commander, dvouřadý Armscor a jednou jsem se dokonce dostal k Infinity.

Srovnávat SR1911 a Springfield Range Officer je podobné jako srovnávat Ruger a rozšířenější Spartan. Jedna pistole je vhodnější na nošení a praktickou střelbu zatímco druhá se díky mikrometrům a trochu těsnějšímu spasování víc hodí na mířenku.

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1011

Příspěvek#8 » ned 17. úno 2013, 17:36

Včera jsem jí očumoval v Mladé Boleslavi v prodejně. Poprvé jsem jí na živo viděl minulý týden v Otrokovicích když si jí tam někdo kupoval (že by johnnyjak ;) ?) No a musím říct že je to na pohled moc hezká pistolka. V 1911 se příliš nevyznám ale už nějakou dobu po nich taky pokukuji. Na můj vkus bych ještě uvítal drážky vepředu na závěru a ten fajnovej chekerink (nebo jak se to píše) co je vzadu na rukojeti by mohl být i vepředu. Možná ještě oboustraná pojistka ale bez ní bych se asi obešel. Moc hezky vypadají střenky. V kombinaci s barvou zbytku zbraně to na živo vypadá moc hezky. (fotky výše tedy taky hezké!) Cena je taky velice zajímavá, nevím jak jinde ale včera v krámě jsem koukal že stojí 19a něco (?).

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » ned 17. úno 2013, 19:00

Než se tu rozjede neřízená diskuse, tak jen předem připomenu pravidla pro Uživatelské zkušenosti.
Obecné vlákno o této zbrani je zde: Krátké zbraně » 1911 » Ruger SR1911, zde prosím udržujte diskusi a dotazy jen přímo o autorově recenzi ;)

Díky



Widowmaker
Příspěvky: 4

Příspěvek#10 » ned 17. úno 2013, 20:09

Snad se moc neodchýlím od pravidel fóra, když se pozastavím nad kvalitou fotek - paráda! Že to není foceno kompaktem? ;-)

Ale ke zbrani; jak je to s citlivostí na střelivo? Používáš také přebíjené? Stal se nějaký selhač?

Díky

Edit: Poněkud pozdě jsem si pročetl pravidla pro tohle subfórum a koukám, že jsem se odchýlil dost.. :-) Pardón, stěhuju se do 1911..

Prosím o evtl. smazání příspěvku, děkuji za pochopení.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » ned 17. úno 2013, 20:27

Ano, v subfóru o 1911 má Ruger taky vlastní vlákno, tam můžeme probrat nějaké detaily, více v SZ.

Až s pistolí budu mít víc odstříleno, přidám sem další zkušenosti ;)

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » úte 19. bře 2013, 19:06

Za víkend vystříleno přes 200 nábojů bez čištění. Půjčoval jsem SR1911 kamarádům na střelnici a i přes to, že to někteří nedrželi úplně ideálně, pistole fungovala naprosto spolehlivě. Používám výhradně svoje přebíjenky: střely poteflonované olovo 245gr, 3,5gr BA10.
Protože se mi zdálo, že Ruger střílí trochu doleva, chtěl jsem zjistit, jak moc abych následně mohl korigovat mířidla. Deset ran mířených na spodní okraj černého ukázalo, že bude potřeba posunout hledí doprava asi o 3,5mm. Po vyšroubování červíku zajišťujícího hledí proti posunutí se mi ale nepodařilo s tím hnout ani o píď (bušil jsem do hledí přes dřevěnou tyčku, ale asi málo - bál jsem se do toho mlátit moc :D ), takže co nevidět se s tím stavím za kamarádem puškařem.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#13 » úte 19. bře 2013, 19:15

johnnyjak píše:...že bude potřeba posunout hledí doprava asi o 3,5mm

A to si spočítal jak? Mně vychází, že posun hledí o 3,5 mm na záměrné cca 16cm, znamená posun v terči na 25m o 55 cm.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » úte 19. bře 2013, 19:42

SZ
chyba v řádu :oops: . Takže 0,35mm

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » pát 5. dub 2013, 21:58

Hledí je posunuto a pistole už střílí tam, kam má. Po změření jsme zjistili, že od výrobce bylo hledí posunuté přesně 0,35mm mimo střed závěru. Teď je tedy uprostřed. Z toho zjištění mám celkem radost, protože podle mě svědčí o tom, že je hlaveň pěkně souosá se závěrem.

Měl jsem první "závadu" - povolily se šroubky střenek a ty se začaly viklat. Pro příště jsem je raději zajistil Loctitem na šrouby.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti