Pravidla od 1.9.2023 - veřejná debata

Moderátor: LOS vedení



Sly
Příspěvky: 109

Příspěvek#31 » pát 2. čer 2023, 13:02

monk píše:Jelikož LOS má nějak simulovat reálnou situaci, tak jsme aby přešlapovky nebyli. Ted na posledních zavodech závodníci držkovali ze přešlapovka je jen čara sprejem, že by radsi lať. Tak jsem mu řekl že tam žádná čára ani být nemusí.

Ta pointa není v tom "reálná" a jestli je nebo není, ale ve slovech souměřitelnost, nestrannost, situace kde se předchází dohadům atd. O čem budeš radši se střelcem diskutovat? Jestli o možnosti nikoliv nutnosti využití sprej nebo laťka nebo tamhle jsi byl za optickou čarou, ne nebyl.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#32 » pát 2. čer 2023, 14:14

Velice rad vidim, ze AIWB pouzdra maji konecne povolen naboj v komore. Vzhledem k oblibenosti tohoto stylu noseni je super, ze LOS zacina reflektovat realitu, a nepohybuje se stylem noseni v 90. letech.



Pavel_Kohout
Příspěvky: 3

Příspěvek#33 » pát 2. čer 2023, 19:06

Dovolim si par napadu a postrehu:

1) Maximalni pocet naboju na situaci

Prijde mi skoda, ze neni moznost pridat vice tercu. Clovek na zavode stravi skoro cely den, jede 100km a kdyz jsou jen ctyri situace, tak si moc nevystreli. Nedalo by se to dat pouze jako doporuceni a trochu to uvolnit? Myslim, ze by vetsina strelcu byla rada. Nebo aspon pridat do situace nejake poppery atd.

2) Kapacita - pistole a kompaktni pistole

Co omezit pocet naboju v zasobniku treba na 10? Prijde mi, ze se na zavodech malo prebiji a je to jedna z veci, ktera by mohla zavod delat zajimavejsi. Navic by se clovek mohl zucastnit treba s jednoradou 9mm 1911. V soucasnosti je clovek s takovou zbrani v nevyhode, protoze musi prebijet tam kde ostatni nemusi.

3) LOSik - kvalifikace

Co vyuzit standardni cviceni LOSik jako kvalifikaci a zarazeni strelcu do vykonostnich trid? Nemuselo by se to vyhlasovat, ale kazdy by se mohl ve vysledkach pomerovat se sobe rovnymi.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#34 » pát 2. čer 2023, 23:08

Jen stručně taková obecná odpověď na předchozích X příspěvků...

Je realita (dopravní provoz) - kurzy (škola smyku) - LOS (rallye) - IPSC (formule 1). A právě mezi školou smyku a formulí 1 je hóóóódně široká oblast (závody do vrchu, okruhové závody, nižší závody formulí, závody motorek, ...). A vždycky bude jedna a ta samá věc pro někoho až moc sportovní a pro jiného naopak málo sportovní (totéž moc/málo obranná) - takže zcela jistě nepotěšíme všechny... Dokonce si myslím, že ve finále se nenajde nikdo, kdo by ze 100% souhlasil se schválenou verzí.¨
Příklad přešlapovek: když dobrý organizátor vždy vhodně zvolí pouze rozumného rozhodčího na vhodnou situaci nevznikne vůbec diskuze. Ale povede se vždy správný rozhodčí? Chceme, aby řešil "tobě 2 cm koukala pata?" Tohle řeší přešlapovky... Ale chceme je, když radši vedeme člověka k orientaci v 3D prostoru? A není na to jednoznačně jedna správná odpověď. A to platí pro většinu posledních témat. A je to dáno tou šířkou prostoru mezi kurzama a IPSC...
A po pravdě - já jsem rád... Umožňuje to dělat jak závody hodně obranného pojetí, tak závody hodně sportovního pojetí. Jen to prostě vyžaduje "rozum" od pořadatele, rozhodčího a i střelce.



RedAce
Příspěvky: 49

Příspěvek#35 » sob 3. čer 2023, 16:44

Pro všechny, kteří chtějí pravidla tlačit směrem k více střílení, více přebíjení, méně striktního krytí apod. (a já taky mívám takové tendence) - zajedte si na nějaký Level 1 IPSC závod. Nepotřebujete na to nic navíc, žádné členství, poplatky, vybavení. Zastrilite si víc, přemýšlet budete míň, zkusite si zase něco jiného. Možná vás to bude bavit víc, možná míň. Ale je asi zbytečné tlačit jednu disciplínu blíže směrem k jiné. Buďme rádi, že u nás obě dobře fungují.
Drtivá většina obranných situací se odehrává do pěti metrů a pěti nábojů. Takže očekávat od Lidové Obranné Střelby hodně přebíjení a více než 20 výstřelů se asi moc nedá.
Přebíjení může pořadatel vynutit procedurou, není potřeba omezovat zásobník.
Mě by se třeba líbilo nějaké častější simulování závad, jen mě nenapadá úplně zajímavé, bezpečné a navíc závodně souměřitelné řešení. Prostě něco jako sušilka umístěná rozhodčím náhodně do zásobníku.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#36 » ned 4. čer 2023, 00:02

Je nějaká statistika, podobně jako těch 5 metrů a 5 nábojů, kolik jich bylo z toho vadných? Kolikrát se porouchala při sebeobranné situaci zbraň, zásobník či byl vadný náboj?



RedAce
Příspěvky: 49

Příspěvek#37 » pon 5. čer 2023, 11:29

Žádnou takovou statistiku jsem nenašel, ale jsem si víceméně jistý, že je vyšší pravděpodobnost závady při sebeobranné situaci než pravděpodobnost, že taková situace skutečně nastane. A přesto na ty případy trénujeme a zbraně nosíme.
"It's not about the probability but about the stakes"
Nehledě na to, že málokdy člověk dostane tak dokonalou zpětnou vazbu o strhávání zbraně jako v případě, kdy očekává výstřel, který nepřijde.



dan
Příspěvky: 294

Příspěvek#38 » pon 5. čer 2023, 18:13

O statistice nic nevim, ale pri realne strelbe nemusite mit cas zaujmout vhodnou polohu a pri strelbe z mene obvyklych poloh jednou rukou lze ocekavat vic nez vzacny vyskyt zadrzek vznikych z "mekkeho uchopu". Usuzuji tak z toho, ze pri treninku obranne strelby "z neidealnioch poloh" neni zavada typu "zadrzka" vubec vzacna - a to je strelec pod daleko mensim tlakem nez by byl v pripadne realne situaci. A uplne vzacne neni ani to, ze nezustane zaver vzadu kdyz dojde strelivo nebo behem strelby vypadne ze zbrane zasobnik.
Dle meho je tedy schopnost reagovat na zavady zcela zasadni soucasti nacviku realne obranne strelby - a tedy bych se toho nezbavoval ani na soutezich, ktere se realne podminky pokouseji napodobit.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#39 » úte 6. čer 2023, 09:59

Dan> nebyl by odkaz na nějakou sportovní disciplínu na světě, kde se to tak reálně aplikuje a na její pravidla? Abychom případně pořešili sportovní souměřitelnost při způsobování závady a případnou rozdílnost různých ráží.

(Jinak za mě zatím stále platí - LOS zabírá to široké pásmo MEZI kurzama obranné střelby a IPSC)



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#40 » úte 6. čer 2023, 16:52

Souhlas s cmk.
Nerozumím stálé snaze o zvýšení počtu ran. Nejlépe od někoho, kdo s Losem začíná. Na našich závodech byli střelci zpocení i z 10 ran a leckdy jim situace trvala i půl minuty. Jestli si chcete zastřílet jeďte na IPSC. Není třeba měnit co funguje.
LOS se etabloval jako solidní pojetí obranné střelby bez zbytečných sešněrování pravidel jako má IPDA, počítaje v to i přehršel divizí.
Možná u těch návrhů chtělo vzít někoho s historickými zkušenosti přípravy pravidel, protože se někdy vracíme někam, odkud jsme již odešli, po dlouhých diskuzích a projednáváních. Mám pravidla ještě z roku 2005, kdy se LOS rozjížděl.



PaF
Příspěvky: 877

Příspěvek#41 » úte 6. čer 2023, 20:09

Jasně, za ta léta se LOS vyvinul do stavu, ve kterém se dají realizovat podle stejných pravidel sportovní závody - 8st. po 12 ranách i obranné stylu 4 st. 10 ran a dost, které teď mně osobně dost chybí. Obojí je reálné a pro mne zajímavé, i když se o mně ví, že jsem spíš zastáncem obranného pojetí. Závodů je dost a buďme za tu pestrost rádi. Všem kritikům výkonu rozhodčích bych doporučil si to vyzkoušet aspoň jako pomocník. Pobíhat celý den po st. na slunku, v dešti apod. dá dost zabrat. Je třeba chápat, že rozhodčí má taky právo na ztrátu koncentrace, únavu apod. Nakonec jsme Lidová OS, tedy nechtějme profesionalizaci. Přišli bychom s výší nákladů o polovinu střelců a osvětový charakter disciplíny by šel do kopru.

Navíc, chce to trochu soudnosti a nepřepínat svoje ambice. Za mne má rozhodčí na st. vždycky pravdu, o procky se nedohaduju, i když by mi možná i řada rozhodčích z vrozeného respektu ke stařešinům třeba uhnula. Pokud myslím, že dělá rozhodčí chybu v hodnocení, spíš mu to řeknu bokem pro příště, event. i HR nebo řediteli. To samé např. k chybně či nejednoznačně postavené st. Ale ne ve vztahu k mému vlastnímu hodnocení. Prudit či otrávit rozhodčího je krátkozraká pitomost. Příště nebude pískat a raději si v klidu zastřílí. A ten rejpal, který ho otrávil, se k tomu timeru spíš sám nepostaví.

Nejde přeci o život, ale o zábavu... Ale taky o přípravu na realitu (nedej bože).



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#42 » úte 6. čer 2023, 21:02

No a tak co přidat právě více těchto situací? Než vymýšlet "spravedlivou závadu"?

dan píše:O statistice nic nevim, ale pri realne strelbe nemusite mit cas zaujmout vhodnou polohu a pri strelbe z mene obvyklych poloh jednou rukou lze ocekavat vic nez vzacny vyskyt zadrzek vznikych z "mekkeho uchopu". Usuzuji tak z toho, ze pri treninku obranne strelby "z neidealnioch poloh" neni zavada typu "zadrzka" vubec vzacna - a to je strelec pod daleko mensim tlakem nez by byl v pripadne realne situaci. A uplne vzacne neni ani to, ze nezustane zaver vzadu kdyz dojde strelivo nebo behem strelby vypadne ze zbrane zasobnik.
Dle meho je tedy schopnost reagovat na zavady zcela zasadni soucasti nacviku realne obranne strelby - a tedy bych se toho nezbavoval ani na soutezich, ktere se realne podminky pokouseji napodobit.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#43 » stř 7. čer 2023, 08:01

Pokud má někdo pocit, že LOS je málo obranářský, klidně může vymyslet a uspořádat závod, kde to bude dle jeho představ. Koneckonců, pravidla umožňují omezit třeba počet nábojů v zásobníku a tak podobně.

Já za sebe jsem rád, že mám v okolí na výběr z dostatku termínů jak LOS, tak i IPSC tak i závodů na KVZ střelnicích.



monk
Příspěvky: 159

Příspěvek#44 » stř 7. čer 2023, 08:58

Přesně tak, nemá důvod se zbytečné šněrovat pravidly, pokud pořadatel chce muže to uvést v proceduře. Jsou závody kde i s velkou přebíjíš každou stage, jsou závody kde se střílí na fototerče atd. Pravidla mají vymezovat mantinely a zbytek má byt v kompetenci pořadatelů.



rain
Příspěvky: 52

Příspěvek#45 » stř 7. čer 2023, 09:44

17.4.4.- zrušit
Zdůvodnění - proč by se měl omezovat velký revolver počtem mábojů ve válci nebo počtem vystřelených ran???

17.5.4. - zachovat stávající stav - 5 nábojů první válec, pak libovolně
Zdůvodnění - vystřelení povinně jenom 5 ran z každého dalšího válce nic neřeší, naopak znevýhodní střelce s 6ti ranným revolverem. Nikoho nezvýhodní vystřelení 6 ran, na situaci o 6 - 12 ranách musí přebíjet stejně pětiraňák i šestiraňák.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů