Věcné záměry pravidel od roku 2023

Moderátor: LOS vedení



PaF
Příspěvky: 878

Příspěvek#1 » čtv 3. lis 2022, 22:12

Vzhledem k tomu, že v tématu, kde padla tato zmínka ředitele, byla diskuze znemožněna uzamčením, bych stál o to, aby bylo kde pokračovat. Jen připomenu sdělení cmk:

"Jinak co se týče plánů na příští rok... Mění se, vyvíjejí, zdaleka to ještě není uzavřená věc a bude se řešit na jaře 2023, aby v průběhu prázdnín šla do světa pravidla od 1.9.2023 (kromě MČR - tam se ještě bude střílet dle pravidel pro ročník 2022).
Největší změna bude jiná struktura pravidel (co pravidlo, to bod). Revolvery se nakonec slučovat nebudou (jen bude stanoven "počet výstřelů bez přebití" - Re=6, MRe=5) a přibude divize "Kompaktní pistole" - nejspíše krabcie 190x136mm o hmotnosti do 950g včetně nejtěžšího zásobníku (aby se tam vešla P10c, CZ75 D compact s gumovou botkou, G19, apod...) a nevešel se Glock 19X, 75ka semi-compact či naopak P10SC apod... Nicméně přesně tím se mnohem více příblížíme tomu stále opakovanému "co nosíš, tím střílíš"."


K TOMU BYCH SI DOVOLIL POZNAMENAT PÁR BODŮ:

1. Pokud se má něco měnit, bývá účelné začít formulováním věcného záměru změny. K cíli obvykle vede více cest, navíc občas některý cíl je lepší odvrhnout, pokud není zřejmý věcný záměr...
2. Je fajn, že to není uzavřené, protože jsem si nevšiml, že by proběhla nějaká debata... Nestálo by zato ty "nové nápady" prohnat veřejnou diskuzí? Nebo to bude "o nás bez nás"?

Na příkladech:

Rozuměl jsem věcnému záměru divize Optik, vzhledem ke změnám zraku s postupujícím věkem, zmenšování kolimátorů a přibývání zbraní pro kolimátor připravených, povolení laserů apod.... Divize patří spíše k malým (jako oba revolvery), ale schází se a našla si svoje místo. Dokonce k této změně probíhala celkem dlouhá veřejná diskuze. Bod 1. a 2. proběhly.

Co se změn v revolverech týče, nikde se o tom nediskutovalo, ke mně jen "přes roh" dolehl možný zákaz 8 ranných modelů. Poté, co začaly konečně být dostupné a na závodech je jich pár objevilo.
Re: osmiranné modely nejsou proti nejlepšímu revolveráři nic platné, přesto se jich postupně několik v soutěži objevilo... Teď je zařízneme? Reálně přebíjet buben s 8 náboji po 6 výstřelech je samozřejmě blbost... To je de facto vyřazení zbraní z divize. Přibude tím aspoň jeden střelec Re, nebo se tím divize jen připraví o pár střelců, kteří budou střílet raději jinou divizi, než by měnili zbraň? Nestálo by zato ty revolveráře oslovit a zeptat se jich na názor?
MRe: postupně téměř všichni střelci přešli na 6 ranné modely, asi se nic nestane, začnou střílet Re. Ale MRe tím zanikne zcela bez náhrady... A zase, co se tak zeptat těch, kdo MRe střílí? Nebo jsou někde střelci s 5 raňáky, které současný stav odrazuje? Co se na to ve veřejné diskuzi zeptat?
Bod 1. Jaký je věcný záměr, není-li jím zlikvidovat divize s válcem?¨
Bod. 2. Veřejná diskuze nemohla proběhnout, protože ani pořádně není jasné o čem, nápady na změny jen "prosakují" v náznacích... Nakonec obeslat anketou těch pár desítek střelců z revolverů obou divizí by nebyl žádný problém, co se jich zeptat?

Rozumím i věcnému záměru "Kompaktní pistole", i když se mi zdá, že by tomu veřejná diskuze nad věcným záměrem mohla jen prospět. Bude-li se ale zavádět krabice, proč ji nezavést též v MPi a MRe s tím, že vše ostatní zůstane volné?

Snad nejsem jediný, kdo cítí potřebu mít na LOS vliv... Nebo se aspoň vyjádřit a konfrontovat svoje názory. Nakonec, střílet ho nepřestanu bez ohledu na pravidla. Snad budu moct 8 ranným revolverem střílet aspoň v divizi Velká pistole, tam bych nemusel překážet ;) .



Jarda.Jezek
Příspěvky: 886

Příspěvek#2 » čtv 3. lis 2022, 22:53

Tak to je otázka, jestli tě do pistole pustí s revolverem. Možná ti řeknou, že revolver není pistole a budeš mít smůlu... Jinak samozřejmě máš pravdu, probrat záměry a způsoby řešení by bylo vhodné už jen proto, že autorům pravidel to může pomoci pravidla lépe a přesněji formulovat.

Pokud jde o kompaktní pistoli, nejistě si to vkládám tak, že kdo se vejde do krabice, je kompakt, kdo se vejde do 90mm délky hlavně podle metodiky "měřím nejkratší vzdálenost podél osy hlavně, kterou nameřit můžu", je bez ohledu na krabici MPi, ostatní pistole jsou velké. Smysl vidím jen tom, že bude více vítězů, respektive ti se středními pistolemi dostanou druhou šanci. Což není špatné. Přeci jen, fakt velké pistole jistou technickou výhodu přinášejí. Tímhle způsobem můžeme klidně pistole rozdělit do skupin po jednom palci délky hlavně, třeba do 3", do 4",do 5", do 6" a nad 6". Až bude půlka lidí nosit 8" a 9" pistole, pak to prodloužit třeba na 10", přičemž statisticky málo zastoupené skupiny lze pro další ročníky spojovat...

Jen se mi zdá, že jde spíš o pravidla pro ročníky pozdější, 2023 už je v běhu.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#3 » pát 4. lis 2022, 12:06

JARO 2023 přišlo letos dříve - již v listopadu 2022 :-) Snad se zima neurazí a příští rok nám to nevrátí :-)

Myslím, že LOS je disciplína, kde se na názory jednotlivých střelců přihlíží nejvíce (nevím, že by si někdo posteskl někde na fóru IPSC, EPP, PCC, či olympijských nebo KVZťáckých disciplín a vedení disciplíny to hned řešilo). Tím je vliv jednotlivých konkrétních střelců asi nejvyšší ze všech disciplín. Samozřejmě je posílen svou vlastní aktivitou (pískání, pořádání závodů, členstvím v radě (což obnáší další práci)...).

Diskuze na téma kompaktní pistole již 1x proběhla na FB LOSu.

Při řešení kapacity Revolverů jsem vycházel z toho, že více hlasů na závodech bylo na téma: "kdo s těmi vysokokapacitními revolvery má soutěžit".

Každopádně samozřejmě OK - veřejnou debatu můžeme začít s velkým předstihem a prosím tedy lidi, primárně ty, kterých se větší změny týkají, nechť se vyjádří. Rád bych, aby se vyjádřili zastánci obou stran (tedy i ti, co si stěžují na závodech).



PaF
Příspěvky: 878

Příspěvek#4 » pát 4. lis 2022, 21:21

O.K., tak snad se ozvou, nebo tomu pomůžeme anketou, ono sem zase tolik lidí nechodí.
Ale kdyby někdo chtěl osmiraňák, jeden klidně pustím :-). Ostatně dnes jsou celkem dostupné. Budeme je zakazovat, protože si ho někdo sice může ale nechce koupit? V LOSu jsou i dražší zbraně. A likvidace by při realizaci záměru hrozila spíš MRe, i když je to docela fajn sebeobranná zbraň.



VláďaA
Příspěvky: 59

Příspěvek#5 » pon 14. lis 2022, 16:12

Na našich závodech jsem si ověřil, že pokud chceme dělat závody zajímavější a náročnější, bylo by dobré na ně pouštět střelce, u kterých je určitý předpoklad, že znají aspoň v kostce pravidla a zvládají bezpečnou manipulaci se zbraní. Proto bych si dovolil předložit k diskuzi návrh na zavedení ,,bezpečnostní zkoušky" v podobném duchu, jak je to zavedeno u IPSC. Formou domácí přípravy dotazník, odstřílet klubovku nebo LOSÍK bez bezpečnostních problémů a na konec krátký pohovor člověkem, který ho bude přezkušovat. Co vy na to ?

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 185

Příspěvek#6 » úte 15. lis 2022, 07:59

Aha! To mi připomíná bolševnický zbrojní zákon: ... splní podmínky hodné zvláštní zřetele ...
Za 4 roky, co mám tu čest jezdit střílet LOS, jsem jsem "potkal" 3 DQ. Ne u sebe. Buď jsem měl štěstí, a nebo to není zas tak hrozné. Přijde mi to jako buzerace. Jako bysme jí nezažívali už tak dosti.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#7 » úte 15. lis 2022, 11:23

Prosím o nekurvení diskuze přehnanými přímery případně osobními útoky.

Za mě: jsem nedogmaticky proti BZ v LOSu. I v IPSC je to spíš česká specialitka. Spíš než omezovat to jen na lidi, co už to umí, je fajn dostat na střelnice co nejvíc lidí, ay to co nejvíc lidí umělo. A pokud chci udělat těžký závod nevhodný pro začátečníky, dostatečně to zdůraznit v propozicích závodu.



VláďaA
Příspěvky: 59

Příspěvek#8 » úte 15. lis 2022, 15:01

Vždyť tím, že projdou Losík nebo klubovku dají najevo, že to tak nějak umí...a pak se můžou zdokonalovat na Poháru. Navíc ty pohárovky urychlíš, nebude potřeba každému začátečníkovi vysvětlovat krytí a další záležitosti....
Mimochodem, lidi propozice v drtivé většině nečtou.....takže si tam můžeš napsat co chceš...bohužel

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#9 » stř 16. lis 2022, 00:53

Propozice čtu. pravidla los měly před 2 lety 26 stran, to nedám nazpaměť. Stěží dám nazpaměť půlku . Moc dlouhá (rozsafna) pravidla. Zjednodušit hlasuji



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#10 » stř 16. lis 2022, 21:02

Pravidla nejsou nijak obsáhlá, mají 19 stran včetně titulky, 3 stran obsahu a obecného úvodu. Dost textu a stránek dále zabere popis divizí a ten zbytek je převážně zaměřen na bezpečnost a organizaci. Co by mělo být zjednodušeno?

Ať nejsem mimo téma, co takhle divize rozlišovat jen podle váhy zbraní? Tím se jednoduše velká a malá rozliší. Taky zjednodušení.
Dále, protože LOS měl a má být zejména poučný (zase se odkážu na můj oblíbený úvod pravidel), tak zavést pro všechny povinnost přebití v rámci řešení situace.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#11 » stř 16. lis 2022, 21:35

Co zjednodušeno omlouvám se teď nepopisu.

K dotazům za mě:
Dnes definovaný rozdíl mezi mpi a pi vnímám jako lepší než nové návrhy.
(já mám třeba xd-s (dnes mpi, 650 g prázdná) , odhaduji, že do této hmotnosti se vlezou i větší pistole s vyšší kapacitou zásobníku než mám já 7 až 9 nábojů). Uznávám, že to neni života stabilní důvod.

Zda separovat pi a sportovní pistole nemám názor. Je mi to jedno.

Povinnost prebiti paušálně ne, ale klidně nechť stage to vyžaduje. I častěji než minulých letech.



PX
Příspěvky: 6

Příspěvek#12 » čtv 17. lis 2022, 00:58

Příklady hmotnosti pistolí (s prázdným zásobníkem):
    710g - CZ P-10 S (subkompakt)
    737g - Grand Power P-11 (subkompakt)
    703g - Glock 17 (plná velikost)
    728g - Glock 34 (sportovní speciál)
Takže rozlišení jen podle hmotnosti nebude správná volba.

Vyšel bych z toho, že s velkou pistolí se střílí lépe než s malou, protože:
    1) má delší záměrnou
    2) lépe se drží
    3) obvykle je i těžší - vždy platí v rámci modelové řady např. P-10 S,C,F nebo Glock 26,19,17
Pro malou pistoli délku záměrné omezují i současná pravidla, a to nepřímo - omezením délky hlavně na 90mm. Nedokonalost tohoto přístupu pak dokazuje existence Přílohy 7 - Další zbraně schválené do divize MPi a MRe. Také neřeší existenci pistolí jako Jericho FBL(?) s hlavní 89mm, ale délkou jako Glock 19 (délka hlavně 102mm).

Vyjdu-li ze vzdálenosti mezi mířidly na pistolích Glock:
    137mm - Glock 26 (subkompakt)
    152mm - Glock 19 (kompakt)
    165mm - Glock 17 (plná velikost)
Tak by definice divizí mohla být:
    Malá pistole - délka záměrné maximálně 145mm
    Kompaktní pistole - délka záměrné maximálně 160mm
    Velká pistole - pistole nevyhovující předchozím divizím
Jednoduché a snadno ověřitelné. Úchop ani hmotnost bych už neřešil.

K uvážení je omezení kapacity zásobníků:
    Malá pistole - ponechat 7 nábojů
    Kompaktní pistole - 12 nábojů
    Velká pistole - bez omezení
Zvýraznil by se rozdíl mezi kompaktní a velkou pistolí. Obvykle bývají 12 ranné situace. Malá pistole musí přebíjet vždy. Velká pistole má s rezervou dost nábojů na vyřešení situace. Kompaktní pistole by měla rezervu maximálně jednoho náboje.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 886

Příspěvek#13 » čtv 17. lis 2022, 02:25

Jak dlouhou záměrnou má pistole bez mušky?

Třeba s tímto hledím:
https://www.meprolight.com/product/mepro-ft-bullseye/



PX
Příspěvky: 6

Příspěvek#14 » čtv 17. lis 2022, 10:09

Tohle hledí jsem neznal. :oops:

Obecně jsou mířidla umístěna na horní straně závěru. Takže lze rozlišovat podle délky závěru.
Pro Glock:
    159mm - Glock 26 (subkompakt)
    174mm - Glock 19 (kompakt)
    186mm - Glock 17 (plná velikost)

Potom by definice divizí mohla být:
    Malá pistole - maximální délka závěru 169mm
    Kompaktní pistole - maximální délka závěru 184mm
    Velká pistole - pistole nevyhovující předchozím divizím

Některé malé pistole (např. CZ P-10, GP P-11, ...) mají prostor pro umístění mířidel omezený zkosením zadní část závěru. Spravedlivější by tak bylo omezit délku horní hrany závěru. To by znamenalo stanovit metodiku měření a kontrolovat její správné použití :mrgreen: . Místo toho jsem zkusil navrhnou maximální délky závěrů tak, aby CZ P-10S i GP P-11 divizi Malá pistol vyhověly. Pokud jsem se netrefil (nemám k nim přístup) :( , tak mě opravte ;) .
To samé se vztahuje i na divizi Kompaktní pistole.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#15 » čtv 17. lis 2022, 13:41

Jo takhle, takže zjednodušením vznikne další divize ..... Nechcete to ještě rozlišit podle výrobců? :roll:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů