Novela zákona o zbraních

Komentáře, zatím pouze k vybraným článkům
Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#16 » pon 21. črc 2014, 11:49

Nedám ti to se zdrojem, tak nějak matně lovím z paměti:
0,2 promile v krvi je u některých jedinců fyziologická hodnota a proto nemůže být použita jako důkaz, že dotyčný pil. 4 setiny pak jsou nějaká tolerance metody měření. Na základě uvedeného tedy má existovat nějaký interní pokyn, že pod hodnoty pod 0,24 se neřeší, protože i případné vyšetření krve bude neprůkazné.

Taky se dá jezdit mimo "pozemní komunikace", třeba po lese...



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#17 » pon 21. črc 2014, 12:18

No jo budu si na to muset dát pozor. Zatím jsem to neřešil. Nejde o to se upravit pod obraz ale osvěžit se. I to pito přijde vhod. I když musím říct že mě na kole ještě nikdy nikdo nedával dýchnout, tak je jasné že doba se mění a to co dřív bylo běžné (alkohol a kolo) se může a bude rychle měnit. Ta tolerance opravdu platí, ne že by to policie dala veřejně, stále platí 0 tolerance ale do 0,24 promile pokud se řidič sám nepřizná bývá věc obvykle odložena - tak nějak.
Jezdím i přes les vyhýbám se provozu ale stejně se člověk vždy nějak ocitne i na na silnici. Nejsem ale žádný vášnivý ciklista jen s rodinou aby jsme nezlenivěli.



mocima
Příspěvky: 227

Příspěvek#18 » pon 21. črc 2014, 12:23

Reaguju na to proto, ze vcera byl u Moravce policejni prezident. A rozebirali pripad reditele PCR Usteckeho kraje, kde nadychal zbytkac 0,16 a byl za to potrestan ( zatim nepravomocne). Pokud se nepletu pokuta 17 000,- a ridicak na pul roku.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#19 » pon 21. črc 2014, 13:00

Základem je nepřiznat se, případně sdělit, že člověk vypil pito(a). Znám případ, kdy na základě takového sdělení se provedlo druhé měření (dělá se vždy, když se něco nadýchá), které ukázalo, že hladina klesá (z asi 0,2 na 0,15) a policie to dál neřešila. Pokud by to řešili, pak máte právo požádat o odběr krve, což znamená další čas k dobru.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#20 » pon 21. črc 2014, 14:08

mocima vlastní zkušenost. Před rokem a půl mne chytli a já nadejchal zbytkáč 0,16 po 10 min 0,15promile. Policajti to sepsali a mne nechali odjet. Jenom mě upozornil,že pokud se připletu do bouračky tak bude problém. Asi po měsíci přišlo z úřadu lejstro kde mi napsali , do 0,2promile se nedá považovat za to že jsem pod vlivem alkoholu a 0,04 je tolerance měřáku a tím pádem to odkládají.



mocima
Příspěvky: 227

Příspěvek#21 » pon 21. črc 2014, 14:54

Pak teda vubec nechapu co resi na tom rediteli. Ze by se nedalo verit policejnimu prezidentovi? :-)

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#22 » pon 21. črc 2014, 15:50

Na tyto funkcionáře, stejně jako na vojáky apod. se pohlíží o kus přísněji. Když voják zaviní nehodu, ještě do toho nadýchá, tak trest bude vypadat cca takhle: pokuta, řidičák, body, osobní pryč, odměny pryč, kázeňský trest do ZOT (záznam o odměnách a trestech) a v dlouhodobějším výhledu neprodloužení závazku a vyhazov. Za jeden přestupek jeden trest, že?
K alkoholu obecně: zhruba lze říct, že jedno pivo, nebo dvoudecka vína vám udělá cca 0,3 promile (při váze 75-80kg, pivo desítka, víno bílé). Průměrná rychlost odbourávání alkoholu je 0,15 za hodinu. Jednoduché počty. Avšak je tu drobný chyták. Když pijete, nadýcháte víc, než co ukáže krevní rozbor. Když máte zbytkáč, může krevní rozbor ukázat vyšší hladinu než Dräger



Matt_CZE
Příspěvky: 101

Příspěvek#23 » pon 21. črc 2014, 19:00

Píšete tady o alkoholu, ale mi bylo třeba řečeno, že vezmou-li mi papíry za cokoliv (např. rychlost, vybodování atp.), tak mužu jít rovnou odevzdat i zbroják. Tak jak teda??


Doufám, že od Sidedho ZASE dostanu ban za OT kvůli něčeho, čemu nerozumím.



robokop
Příspěvky: 198

Příspěvek#24 » pon 21. črc 2014, 22:09

Citace:
Není tedy pochyb, že pro účely zákona o zbraních se za spolehlivého nepovažuje také ten, kdo se dopustí přestupku na úseku provozu na pozemních komunikacích souvisejícího s požitím alkoholického nápoje nebo užitím jiné návykové látky nebo zjišťováním jejich přítomnosti.

Tady je to snad jasně.



Matt_CZE
Příspěvky: 101

Příspěvek#25 » pon 21. črc 2014, 23:27

aha aha... a co třeba toto...?

c) kdo pro vnitřní pořádek a bezpečnost představuje vážné nebezpečí svým jednáním, za které byl v posledních třech letech pravomocně uznán vinným ze spáchání více než jednoho přestupku
..
3. na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi nebo obdobného přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích,

Viz. http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... o-ziskani/

??

Rozumí se obdobným jen jakože alkohol / drogy za volantem, nebo se tím rozumí jakýkoliv přestupem proti bezpečnosti a plynulosti? viz http://business.center.cz/business/prav ... cast5.aspx


já jen projistotu.



robokop
Příspěvky: 198

Příspěvek#26 » úte 22. črc 2014, 07:45

na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi nebo obdobného přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích,

A teď jde o to, zda obdobným přestupkem se myslí obdobný ve smyslu alkoholismu a toxikomanie, že?
To je to, co posoudí v případě, že něco nastane, jen Policie a následně případně soud. V tom odkaze je uveden i výklad, protože jako ke každému zákonu v našem státě, páč vše je nesrozumitelné a umožňující různé výklady, i k tomuto bude nějaká prováděcí vyhláška či něco podobného. A samozřejmě různí právníci budou uvádět různé výklady.
Nicméně jistotu nebudeš mít nikdy. Dovedu si představit, že známému řidiči Lacinovi, který agresivně vytlačil řidičku z dálnice až skončila na střeše, i když nebyl pod vlivem, tak by Policie mohla odebrat ZP.
A nedávno jsem četl na nějakém serveru, že soud (kam se případ až dostal) potvrdil odebrání ZP člověku, který spáchal přestupek jeho první, tedy nebylo třeba opakovaný a už přišel o ZP.
Jooo, jistota jsou jenom daně a smrt. :lol:

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#27 » ned 27. črc 2014, 20:24

A je "obdobny" prestupek "proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích", kdyz pod vlivem alkoholu prejdu na cervenou nebo mimo prechod (a pod povolenou vzdalenost)?

V § 22, odst. 1 pism. l) zakona o prestupcich se rika, ze "Přestupku (proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích) se dopustí ten, kdo v provozu na pozemních komunikacích ....
jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až k), poruší zvláštní právní předpis 3f). (http://zakony-online.cz/?s46&q46=22)

Pod 3f) se skryva Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, kde § 53 a nasledujici resi prave povinnosti chodcu - http://business.center.cz/business/prav ... 1h2d3.aspx

Vesele, ze? Uklidnuje mne jen to, ze v techto predpisech nikde neni zminena souvislost s alkoholem, a ze me zatim nikdy v minulosti pri zrychlenem presunu z hospody policie nestavela. I kdyz to neznamena, ze se to nemuze stat.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#28 » ned 27. črc 2014, 21:36

Podle mého výkladu to není ten případ. Muselo by se jednat o přestupek proti bezpečnosti a plynulosti provozu ve spojení s požitím alkoholu - typicky řízení pod vlivem.
Pokud budete namletý mimo automobil, tak není důvod dýchat do přístroje kvůli zjištění alkoholu (ve spojení s tím, že přejdete červenou, nebo mimo přechod).
Jiná věc je ta, že příslušnící to občas zkouší, ale pak se nedivte, že vás odvezou na záchytku, protože jste nadýchali a jim se to vyplatí...

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#29 » ned 27. črc 2014, 21:52

Za urcitych okolnosti ti muze dat dychnout, i kdyz nejsi ridic (napr. rusis nocni klid a je podezreni na alkohol).



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#30 » ned 27. črc 2014, 23:37

Ano, ale nepodrobeni se dechove zkousce neni nijak sankcionovano, narozdil od ridice a nosice zbrane, kdy odmitnuti znamena prestupek.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti