převoz nábojů



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#1 » pát 19. srp 2022, 16:14

Dnes jsem byl poprvé nakoupit náboje, a tak mi napadlo, jak velké je riziko toho, že jeden náboj v pytlíku klepne do druhého a tím ho iniciuje, když v kufru budu mít pytlík přebíjených nábojů a vjedu předním kolem na motorce do díry? Neměl bych si na to raději pořídit polstrovanou a pancéřovanou krabičku?

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#2 » pát 19. srp 2022, 16:33

Nulové



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#3 » pát 19. srp 2022, 16:41

A když spadne pytlík z jednoho metru na beton, taky je furt riziko nulové?



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#4 » pát 19. srp 2022, 16:42

Stale nula.



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#5 » pát 19. srp 2022, 16:45

Pokud ten beton nebude kovadlina a nespadne na něj z metru pětitunové závaží. Tak se skutečně nic nestane.

Pokud tedy nemáš zápalnou nebo trhavou munici.

Náboj překvapivě dlouho vydrží i mlácení kladivem na kovadlině. A pak se maximálně roztrhne.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#6 » pát 19. srp 2022, 16:48

Nulové.



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#7 » pát 19. srp 2022, 16:48

Je na to nějaká norma, certifikace nebo testy? Nebo jenom píšete z vlastní zkušenosti, už vám na zem spadlo buhvíkolik nábojů a furt nic?

Zkusil sem googlit v angličtině a zdá se, že pád nábojů na zem úplně bez rizika není.

https://www.quora.com/If-a-9-mm-cartrid ... imer-blows

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#8 » pát 19. srp 2022, 16:59

Uklidni se. Střelivo není žádné nestabilní nukleární inženýrství. Bože to jsou dotazy. Klid, postupně studuj, trenuj, primárně se soustred a trenuj na bezpečnou manipulaci, nedělej co dělat nechceš a nevymyslej problémy kde nejsou.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#9 » pát 19. srp 2022, 17:02

Riziko vždy nějaké je. Ale ještě jsem neviděl ani neslyšel z doslechu, že by někomu upadlý či odhozený náboj explodoval. Osobně bych radši šlapal po nábojích padajících na cestu přede mnou než po ní jel na motorce.



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#10 » pát 19. srp 2022, 17:03

Je to pochopitelné testováno. Náboje se po tunách transportují vším možným.
Takže ano iniciace je možná, třeba když se dostaneš mezi dva kamiony a jeden zapomene zabrzdit. Ale to bude poslední věc co ti bude dělat starost.

Zde je kompletní bezpečnostní sestava

EU Classifications:
Hazard Symbols E, T, N
Risk Phrases R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
R45 (Category 1): May cause cancer
R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
R60/61 (Category 1): May impair fertility or cause harm to the unborn child
R63: Possible risk of harm to the unborn child
R64: May cause harm to breast-fed children
R51/53: Toxic to aquatic organisms and many cause long-term adverse effects in the aquatic
environment
Safety Phrases S2: Keep out of reach of children
S15: Keep away from heat
S20/21: When using do not eat, drink or smoke
S23: Do not breathe fumes
S39: Wear eye/face protection
S43: In case of fire, use Class A equipment



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#11 » pát 19. srp 2022, 17:32

ZP mám zhruba měsíc, tak bych nerad o něj přišel kvůli podobné blbosti. Nicméně podle zákona je přestupkem pouze to, když "Fyzická osoba ohrozí život nebo zdraví tím, že při zacházení se zbraní nedbá zvýšené opatrnosti" . O střelivu a bezpečné manipulaci s ním se v § 76 zákona 119/2002 Sb. nic nepíše.

Díky za vysvětlení.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#12 » pát 19. srp 2022, 17:37

Skutečně se není čeho bát.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#13 » pát 19. srp 2022, 17:50

By mě v životě neapadlo, že je potřeba držitele ZP vodit za ručičku... Kapka vlastního úsudku, zdravého, nebo selského rozumu by opravdu neškodila.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#14 » pát 19. srp 2022, 18:01

Je to fysikální záležitost.

Náboj se skládá ze dvou náplní.
Slož = "stelný prach". To je věc, která za normálního tlaku a teploty krásně hoří. Nebouchá. Dokáže z hilzny vystrčit střelu ven, ale určitě s daleko menší energií, než je průchod hlavní.
Zápalka = bouchne, když do toho pořádně drcneš. Jinak není moc nebezpečná, je to taková prskavka.

Pokud by mi měla v autě řachnout krabice, pak to nebude žádný problém, hasiči si spíš hlídají pneumatiky, od těch to lítá víc.

Ale je asi dobré, je upozornit, že mám v kaslíku padesátku nábojů, aby tam nestrkali hlavu.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#15 » pát 19. srp 2022, 18:27

Střela 9mm něco málo energie po explozi mimo hlaveň má, ale na zabití je to málo a na iniciaci ostatních nábojů taky moc nestačí. Přikládám video s experimenty:
https://www.youtube.com/watch?v=onTLOE07slE

Zajímavé, že čím silnější ráže, tím menší energii střela získá. Nábojnice se ale roztrhne dřív, než vznikající plyny stačí střele předat více energie.
Exploding OUTSIDE a Gun BARREL. .50 BMG
https://www.youtube.com/watch?v=HFCD1ngWSSM

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů