Je nutno skříň na zbraně kotvit?

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#31 » čtv 30. bře 2023, 08:23

Ad. cipis: jak píšeš, návod uvádí, je to tedy nutné.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#32 » čtv 30. bře 2023, 08:29

@ jarda.jezek

samozřejmě máš pravdu, chce to vždy brát jako celek (dveře / mříže / alarm / samota - panelák,...). Nicméně jak už psali mnozí přede mnou, výrobce to kotvení předepisuje ke splnění BT a odolnosti v 99.9% případů. A jinak bacha na nosnost podlah, např. paneláky mají cca 500kg / m2 a půdorys trezoru je většinou sotva poloviční, aby někoho nenapadlo si tam nastěhovat "almaru" v II.-III.BT o hmotnosti malého auta :D .

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#33 » čtv 30. bře 2023, 09:01

Tak to musím opravit :-D (v dobrém), pokud není trezor definován v projektové dokumentaci (stabilní zatížení) jedná se o užitné zatížení a to je 1,5kN/m2 tzn 150kg/m2. Samozřejmě je tam koeficient bezpečnosti 1,3-1,5 tzn. 195 - 225kg/m2 a nebo bodové 200kg včetně koeficientu 260 až 390kg :-)

Ale toto není můj obor, jen okrajově :-D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#34 » čtv 30. bře 2023, 09:12

@ Sobiho

ano, je to tak. Psal jsem víceméně max. přípustnou hmotnost a to ještě u nosné zdi (ne uprostřed místnosti !) na základě zkušeností mnohých akvaristů, co si do panelového bytu pořídí "nádrže" o obsahu 500-1000 litrů jakoby se nechumelilo. Taky záleží na době, kdy byl panelák postaven, protože kvalita panel. dílců nebyla vždy stejná. Ale to už jsem OT.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#35 » čtv 30. bře 2023, 12:45

Ano v době kdy se budovaly T08B a pod. platili jiné normy a předpisy. :-) A o kvalitě prefabrikovaných konstrukcí se nebudeme bavit! :-D :-D :-D



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#36 » čtv 30. bře 2023, 13:33

V roce 87 jsem pracoval v panelárně v Malešicích v oddělení kontroly kvality. Od té doby se bojím doma jenom trochu povyskočit.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#37 » čtv 30. bře 2023, 13:41

No a to jsi ještě neviděl jak se prolévaly spoje při realizaci... noviny nacpat a zabetonovat seshora jen 10cm aby to vypadalo že je hotovo! :-D



v.k.
Příspěvky: 248

Příspěvek#38 » čtv 30. bře 2023, 16:29

Sobiho píše:Pokud to má certifikát, je to schváleno.


To jiste ano. A takovy certifikat rika: "splnuje ... 15RU podle CSN EN 1143-1" a nikoliv: "splnuje ... 15RU za pouziti zkusebni metody definovane v 1143-1, kap. 7."

Z cehoz bez pochyb vyplyva fakt, ze se musi dodrzet i podminky pro testovany predmet, jejichz splneni ze pro samotne zkouseni dle 1143-1 mandatorni (je podminkou k pripusteni k testu). Vcetne podminky, ze trezory pod 1t hmotnosti musi mit vyhotovene kotvici otvory. A take fakt, ze pro takove je nutno uvest pokyny v navodu k pouziti. Viz vystrizek z norem, ktery jsem daval driv.


...Schváleno je to v technickém provedení, které je definováno. Pokud montážní návod uvádí kotvení, je nutné kotvit. A znovu zkušební metoda není vlastnost výrobku. Rozhodující je montážní návod výrobce a pokud něco nevyžaduje, není to povinné. Pokud je nutné kotvení, je výrobce ze zákona povinen to uvést!
Do certifikace dělám 15 let, tak se prosím neřiďte pocity ale fakty! K certifikaci se předává dokumentace výrobku uváděného na trh podle které se certifikuje, norma či závazný předpis uvádí zkušební metodu, kde je vše uvedeno. Posouzení certifikace je uvedení shody výrobku s oním předpisem. A tedy následně návod musí uvádět veškeré nutné parametry pro užívání výrobku.
Logika: Má to certifikátu!? ANO/NE když ANO uvádí návod respektive montážní návod kotvení? ANO/NE výsledek je jasný.


Ergo kladivko, pokud ma trezor pod 1t vydany jakykoliv certifikat prokazujici shodu s 1143-1, musi mit v navodu k pouziti zminene kotveni. Zadna jina alternativa neni koser, nebot by porusovala podminky shody. Takze se i podle tve logiky musi kotvit.
Vcetne tech certifikatu o kterych je zde rec, ktere nedeklaruji shodu s nekterou z taxativne danych trid 1143-1.

Nutno podotknout, ze takovy bordel a nejednoznacny vyklad "15RU certifikatu" tu (nespis z duvodu vyrobne nakladovych a protoze nemohli pouzit neperspektivni Z2/Z3 z CSN 916012) udelali zakonodarci, kteri misto aby pozadovali tridu 0, tak zavedli ono kriterium (15RU +zamek) s kterym zneni 1143-1 vubec nepocita. Takto to muze zmast i lidi, kteri "delaji do certifikace 15let".
Naposledy upravil(a) v.k. dne čtv 30. bře 2023, 16:42, celkem upraveno 2 x.



v.k.
Příspěvky: 248

Příspěvek#39 » čtv 30. bře 2023, 16:36

Jarda.Jezek píše:Ono je třeba brát zabezpečení celkově. Sice tu je téma kotvit či nekotvit, ale za jakých okolností? Kudy se k trezoru může vůbec zloděj dostat? Kolik váží zavřený a plný?..


Presne tak to je potreba brat. A tak je i vystaven soubor norem 1143 a jejich klony. Rika se tomu posuzovani kriteriem rizika a obsahuje take jisty nezbytne nutny predpoklad konstrukce zkouseneho predmetu (jak jsem zminil v mem predchozim prispevku, napr. ty kotvici otvory).
Pekne shrnuti k problematice vyvoje norem trezoru, jejich logiku (konstrukcni pozadavky, casove kriterium, kriterium nastroju, kriterium rizika) jde najit v clancich na webu ESSA jmenem "Classification Concepts in Burglary Standardization". Online volne jsem nasel jen draft prvniho dilu, je ke stazeni zde: https://ecb-s.com/_data/ESSA_WhitePaper ... r0_2_e.pdf

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#40 » úte 30. kvě 2023, 07:01


Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#41 » úte 30. kvě 2023, 21:15

Olovo váží víc než perly :)



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#42 » úte 30. kvě 2023, 22:06

mission píše:...na základě zkušeností mnohých akvaristů, co si do panelového bytu pořídí "nádrže" o obsahu 500-1000 litrů jakoby se nechumelilo.


Videl jsem na vlastni oci takovou chumelenici - rodice koupili potomkovi klavir a v den jeho narozenin se cele pribuzenstvo okolo klaviru seslo. Panel pod nimi pouze prasknul, ale i tak se lekli jak oni, tak sousede dole.

Pokud je trezor planovan u zdi, je mozne na zed prikotvit odlehcujici konstrukci a k te pak ten trezor fixovat. Tim padem se vyresi jak pripevneni trezoru k budove, tak odlehceni zateze podlahy.

Obecne plati, ze trezory se prekonavaji pres zamek. Takze na to je potreba se co nejvice pri vyberu zamerit. Pochopitelne, ze konzervovy plech razitkem certifikatu zlodeje nepribrzdi, ale neni primo nutne mit steny z kompozitu (sklo/hlinik/ocel/OSB) a vylite betonem. Zase tak zajimave pro zlodeje ty zbrane nebudou, aby se dovnit probouraval kyslikovym kopim.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#43 » ned 5. lis 2023, 16:24

Ahoj. Máte někdo šuplíkový trezor? Mám v plánu ho příští rok koupit, a rozhodně ho chci kotvit. Jen si neumím představit, že to v případě šuplíku jde...? Máte kotvený? Jak se to dělá?



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#44 » ned 5. lis 2023, 20:48

nemám, ale trošku uvažuj, asi do země, šuplík půjde asi vytáhnout

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů