Je nutno skříň na zbraně kotvit?



andrewl
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » pon 13. bře 2023, 10:46

Ahoj všichni,

vím, že se to tu už řešilo, ale nebyl na to zcela jednotný názor. Mám Skříň na zbraně - trezor - MAXI 5 PM od Safetronics. Je dle zákona nutno ji kotvit do podlahy či stěny? https://www.safetronics.cz/MAXI-5/6-Skr ... -MAXI-5-PM
Skříň splňuje ČSN EN 1143-1 a v zákoně o kotvení nic není:

§ 4

Za technicky způsobilé se pro účely zabezpečení uschovaných, uložených nebo uskladněných zbraní a střeliva považují

a) uzamykatelná ocelová schránka nebo uzamykatelná ocelová skříň splňující požadavky odolnosti proti vloupání 15 odporových jednotek podle technické normy ČSN EN 1143-1 a vybavené zámkem s vysokou bezpečností proti nepovolenému otevření zařazeným do třídy A podle technické normy ČSN EN 1300,

Ne, že bych jí ukotvit nakonec nechtěl, ale spíš jde o to, že dělám rekonstrukci bytu a nějakou dobu bude neukotvená a kdyby se nedejbože něco stalo, tak nechci mít problém se zákonem.

Díky za názor!



Lonestar
Příspěvky: 188

Příspěvek#2 » pon 13. bře 2023, 11:12

Mám ten samý, a ukotvený ho mám alespoň do zdi - ani ne tak kvůli zákonu, ale kvůli tomu, že při dokořán otevřených dveřích měl tendence se naklánět dopředu...
Jinak 80 kg prázdné váhy považuju za dostatečné proti nepozorovanému vystěhování ze čtvrtého patra ;)



andrewl
Příspěvky: 4

Příspěvek#3 » pon 13. bře 2023, 11:22

Lonestar píše:Mám ten samý, a ukotvený ho mám alespoň do zdi - ani ne tak kvůli zákonu, ale kvůli tomu, že při dokořán otevřených dveřích měl tendence se naklánět dopředu...
Jinak 80 kg prázdné váhy považuju za dostatečné proti nepozorovanému vystěhování ze čtvrtého patra ;)


Jasný, ale šlo mi čistě o to, jestli to zákon nepožaduje. Podle mě nikoliv....



kolemjdoucí
Příspěvky: 811

Příspěvek#4 » pon 13. bře 2023, 11:28

zákon to nepožaduje



morepower
Příspěvky: 145

Příspěvek#5 » pon 13. bře 2023, 12:44

Je nutné kotvit, pokud je to podmínkou výrobce pro splnění parametrů, které vyžaduje zákon (třeba odolnosti proti vloupání).

V manuálu k trezoru to mám uvedené.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 518

Příspěvek#6 » pon 13. bře 2023, 17:03

Dle naší místní policie není nutné.
Ale minimálně kvůli převrácení s otevřenými dveřmi je to rozumné.
Řešil jsem jen 2x závitovou tyčí do zdi a chemickou kotvou.



MojeTikka
Příspěvky: 1577

Příspěvek#7 » pon 13. bře 2023, 18:26

Plati, co pise morepower. Pokud by doslo k nejakemu problemu, pak se bude zkoumat, jestli byl trezor pouzit v souladu s jeho certifikaci a navodem k pouziti.



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#8 » pon 13. bře 2023, 19:04

Pokud jde o samostatne stojici trezor nebo sejf do 1 tuny podle EN 1143 ci EN 14450, tak se musi nutnost kotveni promitnout do navodu k uzivani a montazi. Pro sejfy aspon dve kotvy, pro trezory aspon jedna. Vyplyva to z tech norem. Take se takto ukotveny testuje na odolnost pruniku a pouziti bez patricne dimenzovaneho ukotveni (20kN S1, 30kN S2, 50kN trida 0-III, 100kN trida IV-X) tak nesplnuje pozadavky daneho standardu.
Takze ano, kotvit bys mel, pokud chces dostat ze zakona minimalnim 15RU a oprit se pritom o prislusny certifikat.



andrewl
Příspěvky: 4

Příspěvek#9 » pon 13. bře 2023, 19:12

MojeTikka píše:Plati, co pise morepower. Pokud by doslo k nejakemu problemu, pak se bude zkoumat, jestli byl trezor pouzit v souladu s jeho certifikaci a navodem k pouziti.

Nechci se hádat, ale je norma snad vázána na způsob použití? Předepisuje vůbec norma nějaký způsob používání? Je snad povinností člověka kromě certifikátu shody s normou ještě zkoumat samotnou normu a zjišťovat jak jej podle normy použít? Návod jsem k trezoru žádný nedostal. Je-li povinnost trezor kotvit, měla by být uvedena v zákoně, tak jak je to uvedeno v druhém písmenu stejného paragrafu:

b) zvláštní uzamčené zařízení, které je neoddělitelně ukotveno do stěny, stropu nebo podlahy zhotovených z cihel, betonových panelů nebo obdobného stavebního materiálu a vybaveno zámkem s vysokou bezpečností zařazeným do třídy A podle technické normy ČSN EN 1300,

V písmenu a) to zmíněno není...



pH13
Příspěvky: 89

Příspěvek#10 » pon 13. bře 2023, 19:26

andrewl to myslím rozlouskl. Pokud zákonodárce v jednom odstavci kotvení zmíní a v druhém ne, tak to výmluvně vypovídá o jeho záměru.

A teď z praxe: Bráchovi odnesli zloději trezor, ve kterém měl závěry ke svým dlouhým zbraním a pistoli, a policie mu nedělala problém.



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#11 » pon 13. bře 2023, 19:33

andrewl píše:
MojeTikka píše:Plati, co pise morepower. Pokud by doslo k nejakemu problemu, pak se bude zkoumat, jestli byl trezor pouzit v souladu s jeho certifikaci a navodem k pouziti.

Nechci se hádat, ale je norma snad vázána na způsob použití? Předepisuje vůbec norma nějaký způsob používání? Je snad povinností člověka kromě certifikátu shody s normou ještě zkoumat samotnou normu a zjišťovat jak jej podle normy použít? Návod jsem k trezoru žádný nedostal...


Ano predepisuje. Uz jsem to sem jednou myslim daval viz obrazek s vytipanyma relevantnima sekcema z EN 1143 a EN 14450.
'Shall' znamena v jazyce norem 'musi'. Test kotveni je v 1143 ekvivalentni k 14450.
Navod jsi dostat mel spolu s cetrifikatem, vyzadej si ho. Pismeno b) v zakone se tve skrine netyka.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#12 » pon 13. bře 2023, 19:45

Policie nedělala problém, ale neměl závěry zbraní, takže problém měl ....

Kde je uveden ten zákaz kotvení, pokud není v papírech od výrobce vyžadováno ?



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#13 » pon 13. bře 2023, 19:48

kolombo> pokud by nebylo kotveni takoveho (volne stojiciho pod tunu) trezoru nebo sejfu podle tech dvou pouzivanych norem vyzadovano, pak by vyrobce neplnil podminky vydani certifikatu. Takovy vyrobek pak neni shodny a nemas na cem demonstrovat 15RU min.



andrewl
Příspěvky: 4

Příspěvek#14 » pon 13. bře 2023, 19:57

v.k. píše:
andrewl píše:
MojeTikka píše:Plati, co pise morepower. Pokud by doslo k nejakemu problemu, pak se bude zkoumat, jestli byl trezor pouzit v souladu s jeho certifikaci a navodem k pouziti.

Nechci se hádat, ale je norma snad vázána na způsob použití? Předepisuje vůbec norma nějaký způsob používání? Je snad povinností člověka kromě certifikátu shody s normou ještě zkoumat samotnou normu a zjišťovat jak jej podle normy použít? Návod jsem k trezoru žádný nedostal...


Ano predepisuje. Uz jsem to sem jednou myslim daval viz obrazek s vytipanyma relevantnima sekcema z EN 1143 a EN 14450.
'Shall' znamena v jazyce norem 'musi'. Test kotveni je v 1143 ekvivalentni k 14450.
Navod jsi dostat mel spolu s cetrifikatem, vyzadej si ho. Pismeno b) v zakone se tve skrine netyka.


Ok tak díky, asi to máš lépe nastudované...

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 796

Příspěvek#15 » úte 14. bře 2023, 06:02

BTW povinnost zkoumat normu máme ve chvíli, kdy se na ni odkazuje zákon, vyhláška nebo nařízení. Proto máme dnes všechny takto dotčené normy z rozhodnutí NSS zadarmo. Resp. nám to sponzoruje stát

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů