Trezory, schránky, skříně a jiná zabezpečení zbraní.

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#2731 » pát 5. bře 2021, 16:32

@Lynx: Ok, ok necháme toho. Odpověď jsem dostal, děkuji. Dál asi nemusíme znečišťovat tohle vlákno.



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#2732 » pát 5. bře 2021, 19:12

Můj zaměstnavatel má pro uložení zbraní k tomu určenou skříň, protože je na pracoviště vstup se zbraní zakázán. Rozhodl jsem se k tomu přistupovat tak, že se nebudu pídit po tom jestli ta jeho skříň splňuje zákonné požadavky nebo ne, protože to je problém zaměstnavatele a ne můj. Souhlasíte?



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#2733 » pát 5. bře 2021, 19:50

Proč se nechceš pídit, zda skříň, potažmo zaměstnavatel splňuje zákonné požadavky k uskladnění zbraně? Čistě teoreticky, kdyby jsi šel z nějakého důvodu k sousedovi, ten by tě vyzval, ať odložíš svou legálně drženou zbraň do jeho skříně protože proto, co uděláš? Já bych se otočil a šel do pryč. Samozřejmě zaměstnavatel je jiná věc, tam to jen tak nejde (jde, ale chápu, že to je složitější), ale logika stejná.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#2734 » pát 5. bře 2021, 20:06

Není k uložení zbraní potřeba, aby měl zaměstnavatel licenci?

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#2735 » pát 5. bře 2021, 20:09

Stip:
Nesouhlasíme. Povinnost zabezpečit zbraň máš ty. On jako majitel nemovitosti ti umožňuje z režimu nošení přejít do režimu držení a uložit zbraň do skříně.

Ale je to stejně jedno, pokud tam tedy ukládáš maximálně 2 zbraně. V tomto případě stačí podmínka "vhodně zabezpečit". Takže cajk i bez certifikátu.

Nicméně kdyby ti z té skříně někdo tu zbraň štípnul, tak máš průser ty.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#2736 » pát 5. bře 2021, 20:48

Podle zákona, pokud se zbraní nakládám sám, tak ji mám buď v režimu držení, nebo nošení. Pokud s ní dovolím nakládat někomu jinému, tak buď přenecháním, nebo svěřením.

Co všechno je svěření je jmenovitě uvedené v zákoně a uložení zbraně do něčí skříně to není.

Přenechání je možné pouze, pokud ten, komu zbraň přenechávám, je buď majitelem zbrojáku a současně povolení na danou konkrétní zbraň (pokud je to kat. B), nebo majitelem licence, a tam mi to úplně jasné není (např. když přenechám zbraň puškaři), jaké podmínky musí majitel licence splňovat.

Jinak pak už zbývá, že uložení do skříně je držení (nošení to zjevně není), a v tom případě je držitel odpovědný za zabezpečení, byť mu skříň poskytuje majitel/nájemce prostor (který mu tím současně dává souhlas).



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#2737 » pát 5. bře 2021, 21:12

Já tu zbraň nikomu nepřenechávám ani nesvěřuji. Ukládám ji do skříně a klíč od té skříně mám já. Jestli někdo další má i nějaký jiný klíč není mojí povinností zjišťovat. Za obsah skříně přebírá zaměstnavatel odpovědnost tím, že mi uložil povinnost do ní zakázaný materiál uložit. To platí obecně nejen u zbraní. Stejně jako automaticky předpokládám, že zaměstnavatel dodržuje platnou legislativu co se týče uložení zbraní. Nemám důvod myslet si něco jiného.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#2738 » pát 5. bře 2021, 21:22

stip: předpokládat můžeš, ale odpovědnosti v případě průseru se jen tak tím "předpokladem" nezbavíš. Můžeš si to myslet, můžeš předpokládat, ale pokud se s tím něco stane, tak případný průser jde za tebou. Otázka tedy je jen to, zda ti to za to stojí?



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#2739 » pát 5. bře 2021, 21:34

Tak to si myslím, že se tím odpovědnosti zbavím. Říká se tomu myslím "vyvinění". Nakonec když jsem např. u puškaře XYZ nechával zbaň na opravu, taky jsem jeho koncesi na papíře neviděl. Prostě jsem šel do puškařství a právem jsem předpokládal, že je to v pořádku.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#2740 » pát 5. bře 2021, 22:11

Stip:
Dělej, jak myslíš. Nám je to v podstatě jedno. Zákon ale ukládá povinnost držiteli zbraně (tobě), ne majiteli skříně nebo nemovitosti.

Já si třeba od puškaře nechal vypsat potvrzení o převzetí. Na jedné straně moje číslo ZP, na druhé straně jeho číslo licence. Samozřejmě můžeš namítnout (a právem), že si ho mohl vymyslet. Ale lepší, než nic.

Risa to shrnul moc hezky. Takže odpověď máš. Možná to vivinění popisuje jiný zákon, ale v ZoZ se z toho jen tak nevyvlečeš



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#2741 » pát 5. bře 2021, 22:40

S vínem a ovíněním nezačínejme :)

Jedná se o jednání v dobré víře. Když mu zaměstnavatel poskytne skříň vysloveně na uložení zbraně, tak logicky a správně předpokládá, že je vše v pořádku. Tudíž když to třeba někdo ukradne, tak to za ním nepůjde. Úplně stejně, když by mu to doma ukradli z té správné skříně A/15RU.
A úplně stejně to za ním nepůjde, když prodá někomu zbraň B a dotyčný nebude mít nákupko v pořádku - ukáže mu třeba už použité, což nemá jak zjistit a není to ani jeho povinnost, jedná v dobré víře, že nákupko je v pořádku.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#2742 » sob 6. bře 2021, 09:16

Súhlas s cipisom. Jedná sa o dobrú vieru ale zároveň ešte o ochranu zamestnanca a povinnosti podnikateľa - ak má skrinku na zbrane a prikáže ju (internými smernicami či priamo) zamestnancom používať, musí zabezpečiť že je všetko v súlade so zákonom. Držiteľ ZP vie že zbraň nesmie niekomu len tak dať/požičať/zveriť/prenechať, ale toto je iná situácia - uloženie zbrane neimplikuje že k zbrani bude mať niekto iný prístup, podobne ako že si nikto nepožičia vaše auto keď ho zaparkujete na príslušnom mieste v stráženom areále.

Doplním že je rozdiel ak zamestnávateľ prikáže uloženie zbrane a pridelí na to skrinku, oproti tomu keby ste šli na plaváreň a nechali svoju zbraň v skrinke tam.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#2743 » sob 6. bře 2021, 10:07

Arc píše:Doplním že je rozdiel ak zamestnávateľ prikáže uloženie zbrane a pridelí na to skrinku, oproti tomu keby ste šli na plaváreň a nechali svoju zbraň v skrinke tam.

S tím asi souhlas. Chtělo by to vidět konkrétní směrnici. Skoro bych si tipnul, že zaměstnavatel nepřikazuje uložení zbraně do skříňky, ale zakazuje nošení zbraně po svém areálu. Jestli ji díky tomu necháš doma, v autě nebo na to využiješ tu jeho skříň, je už na držiteli zbraně.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#2744 » sob 6. bře 2021, 14:50

Hele, ta plaváreň nemusí být také úplně špatně, 5 let zpátky jsem se zeptal po telefonu jednoho bazénu, jak to mají s případným uložením zbraně, a holka na recepci, není problém, oni nám sem chodí plavat policajti, tak jsme na to nachystaní :D



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#2745 » sob 6. bře 2021, 22:49

Na té skříni je vysloveně uvedeno, že je na zbraně strelivo a alkohol. Prostě na věci které jsou v zákoně uvedené jako věci ohrožující jadernou bezpečnost a na pracoviště se s nima nesmí. Hloupý ale je, že se do nich nevejde dlouhá.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů