Trezory, schránky, skříně a jiná zabezpečení zbraní.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#3106 » úte 4. dub 2023, 07:32

@ Héfaistos

mně je upřímně šumák, jestli mi věříte nebo ne. Byla to dobře míněná rada, aby jste nepřišel o drahé zařízení. Ty vyteklé baterie byly i v orig. zabalených blistrech po 4ks. (Akorát by mne docela zajímalo, jak by mi v rámci toho garančního programu opravili nebo vyměnili zařízení, které se již nevyrábí, nebo se již nevyrábí v Evropě / USA ale někde v Číně s jinou QC. Jestli by to neskončilo klasickým konstatovaním, že při nepoužívání zařízení se mají baterie vyjmout (kolimátor apod.). Než tyhle Energizery, raději klasickou kvalitní alkalickou baterii.)

dál s baterkama končím, nechci dostat banán za OT.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#3107 » úte 4. dub 2023, 07:57

Tak už jenom to, že ten program No Leak Guarantee Energizer má svědčí o tom, že problémy s vytékáním mají minoritní. Navíc jak už jsem psal, lithiové články všech typů a velikostí (a to nejen od Energizeru!) používám místo alkalických už více jak 20 let úplně všude (a to nejen já, ale i spousta mých známých) a počet vyteklých lithiovek (obecně, nejen od Energizeru!) je nula. Z tvojí strany to vidím na špatné skladování (nemuselo být u tebe, třeba u obchodníka) nebo něco obdobného. Protože lithiovky fakt při normálním skladování a normálním provozu nevytékají - proto se používají mimo jiné jako třeba napájecí baterie pro BIOS počítačů (v knoflíkových verzích) a zálohovací baterie elektronických obecně, či pro napájení různých měřidel s dálkovým odečrem atp. A ještě jsem neslyšel a ani neviděl, že by tam někde "vytekly".

Konec OT.



Gatling71
Příspěvky: 29

Příspěvek#3108 » úte 4. dub 2023, 22:13

Lithiové (ty stříbrné) Energizery používám řadu let a jiné tužkovky už ani nekupuju. Ještě mi žádná nevytekla a je pro mne překvapením že se to někomu stalo. Je to zajímavá informace.
Takže jsem si do svého trezoru tyhle lithiovky dal, a zatím teda dobrý.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#3109 » úte 4. dub 2023, 23:34

Jak už jsem psal výše - pokud vytekly, tak musely být poškozené přepravou nebo skladováním. Používám lithiovky přes dvacet let a nikdy mě žádná nevytekla. Ani nikomu jinému, koho znám a používá je.

Mám je v trezorech, hodinách a hodinkách, počítačích, dálkových ovladačích, vysílačkách, myších, klávesnicích, svítilnách - prostě všude, od knoflíkovek přes AAA, AA, 9v, až po D buřty do velkých kempových svítilen. A bez problémů.

Takže zpět k tématu - do elektronického zámku trezoru jedině lithiovky, nic jiného.



MojeTikka
Příspěvky: 1598

Příspěvek#3110 » stř 5. dub 2023, 10:12

Nejlepsi trezor na cokoli je mechanicky. Pokud to jde, vybrat si trezor bez elektroniky. Jeden z duvodu je treba ten, ze muze dojit k ESD prurazu od klavesnice - sundate si ten krasny svetr od manzelky a sahnete na klavesnici. Ta vam da kopanec a soucasne odpali elektroniku. Dalsi vec je zivotnost elektronickych soucastek jako takovych, napriklad elektrolyticke kondenzatory ji maji stanovenu v hodinach - urcuje se, jaka velikost kapacity zustane treba po 1000, 2000 nebo 10000 hodinach provozu. Ovsem u levne elektroniky budou elektrolyty s 1000 hodinami a pak klesne kapacita treba o 30 %. Kapacita sice klesa po hyperbole, ale lehce se stane, ze fitracni kondenzator, ktery chrani elektroniku pred impulsy z vinuti civky nebo motorku (neco proste hybe kulisou v zamku), prestane plnit svoji funci, spicka napeti se dostane do ridici elektroniky a ta take udela papa... Delal jsem elektroniku do trezoru a pancerovych vrat skoro 20 let, domu bych si nikdy nedal elektroniku k necemu, co musi byt spolehlive na 99.999%. Berte to jen jako info. Je to sice hrozne hezky, ze se napipe kod, nebo obtiskne prst a pak je to jak v tom akcnaku, ale praxe byva nekdy dost smutna. Kolik vyjezdu pak k neotevritelnym trezorum a skrinim se delaji rocne, se muzete zeptat u firem, ktere se tim zivi. Prijedou, otevrou (v lepsim pripade to skonci jednou dirkou po vrtacce) a obvykle to konci objednavkou neceho poradneho...



MojeTikka
Příspěvky: 1598

Příspěvek#3111 » stř 5. dub 2023, 10:15

Btw, kdo chce opici, musi mit na banany. Nechapu nekoho, kdo si koupi kulovnici za pade, ale pak oblejza hypermarkety a hleda skrin ze sardinkoveho plechu.



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#3112 » stř 5. dub 2023, 12:40

MojeTikka> opravdu je to s tim ESD tak hrozne? Vzdyt ty EN 1300 zamky musi podstoupit tu nejsilnejsi uroven testovani co se pouziva (m.j. 8kV kontaktni vyboj a 15kV vzdusny z 61000-4-2 a dalsi). To jako vyrobce podvadi, nebo 'omylem' neosazuje do seriove produkce transily/varistory/jine TVS, nebo jak se to jako stane? :?
Naposledy upravil(a) v.k. dne stř 5. dub 2023, 12:44, celkem upraveno 1 x.



getsome
Příspěvky: 615

Příspěvek#3113 » stř 5. dub 2023, 12:43

To poslední, co při průseru nebo vloupačce potřebuju, je hledat někde klíč, nebo se snažit přesně točit kolečkem jen proto, že jeden pán povídal, že kdysi někde dávali mizerné elektronické zámky ;) Kdo má strach, nechť si koupí elektronický zámek s nouzovým otevíráním klíčem.



Trpaslo
Příspěvky: 70

Příspěvek#3114 » stř 5. dub 2023, 14:31

No většina trozorů to tak má.. mě by asi nenapadlo si koupit elektroniku only.. mám elektroniku + klíč..

Ale jinak pro ty vloupačky zvažuji něco víc user friendly u postele než je trezor, kterej sice mám v ložnici ale ve skříni a ještě tam musím mačkat poměrně dlouhý pin.. Pár nápadů tady padlo.. teď vybírám akorát mě mrzí že tydle rychloschránky nemají obvykle 15 RU nebo jsou megadrahý na to že je tam jedna pistole



getsome
Příspěvky: 615

Příspěvek#3115 » stř 5. dub 2023, 15:01

Rychloschránka bez 15RU mně dává smysl v ložnici v době, kdy jsem doma a ideálně tam právě spím. Jinak bych měl pistoli u sebe, nebo v trezoru. Na emerických serverech jsem viděl schránky, které se odemykají po stisknutí kombinace tlačítek mechanického zámku - jako elektronika, ale možných rizik elektroniky. Jen jsem to ještě nenašel u nás.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#3116 » stř 5. dub 2023, 15:04

Já bych chtěl 15RU rychloschránku na dedikovanou fullsize pistoli s baterkou a tlumičem :D

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#3117 » stř 5. dub 2023, 16:43

v.k. píše:MojeTikka> opravdu je to s tim ESD tak hrozne?...

Zřejmě má na mysli takové ty "trezory" z hobbymarketů či obdobné šunty do dvaceti tisíc. Kvalitní elektronický zámek rozhodně neodejde po statickém výboji či se v něm jen tak nenafouknou (neodejdou) elektrolyty. Na to, co má takový zámek vydržet existují poměrně přísné standardy a certifikace, které ten zámek musí, dle dané bezpečnostní třídy, splňovat. Jenže takový zámek už něco stojí (obvykle samotný zámek stojí více jak obyčejný trezor třídy S2) a i s trezorem jde pak cena do desítek tisíc.

Souhlasím však s tím, že než šunt elektronický, je lepší (šunt) mechanický. ;-)
Naposledy upravil(a) Héfaistos dne stř 5. dub 2023, 16:46, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#3118 » stř 5. dub 2023, 16:44

Double post, pls smazat



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#3119 » stř 5. dub 2023, 17:04

Héfaistos píše:
v.k. píše:MojeTikka> opravdu je to s tim ESD tak hrozne?...

...Na to, co má takový zámek vydržet existují poměrně přísné standardy a certifikace, které ten zámek musí, dle dané bezpečnostní třídy, splňovat....


No prave ja vim moc dobre jaky test plan se k trezorovym zamkum (EN 1300) dela a hodne by me prekvapilo, kdyby stejne zamky nejak masivneji selhavaly. Tim mene na kontaktni ESD pres klavesnici. Jsou to velice podobne pozadavky na napetove urovne i posloupnosti, jako se pouzivaji k validaci automotive elektronickych komponent pomoci ISO 10605 (z ISO 16750) a ty take neselhavaji jen tak pri dotyku. Prave naopak, tady se jedna o jednociferne ppm - prakticky zadne selhani toho typu v praxi neexistuje, pokud se vyrobce nerozhodne setrit a podvadet, nebo neudela hrubou chybu v prubehu vyroby po validaci. To jsou ale naproste vyjimky potvrzujici pravidlo.

Jestli mel ovsem na mysli ty hotelove sejfy, tak tam je nejaky zamek uplne nepodstatny, to je na nic cele. :D



MojeTikka
Příspěvky: 1598

Příspěvek#3120 » stř 5. dub 2023, 17:30

v.k. píše:MojeTikka> opravdu je to s tim ESD tak hrozne? To jako vyrobce podvadi, nebo 'omylem' neosazuje do seriove produkce transily/varistory/jine TVS, nebo jak se to jako stane? :?


Nerikam hrozne, ale videl jsem to (privatni sejfik ala Bauhaus). Odkud to bylo koupeny, jsem se neptal. Standard 15 kV vstupni ochrana stacila tak pred 10 lety. Dneska ti prske polovodic pri par tisicich Voltu. Rozhodne bude rozdil, kdyz koupis kvalitni vec, to rozhodne nezpochybnuju. Dneska v praci jsme zrovna merili novou ESD podlahu, ta stara, pokladana pred 12 lety, uz nevyhovovala. Podle papiru ano, odpor pod 1 GOhm/m. V praxi ale pri programovani desek umrtnost cca 3-4 %. A to maji zensky naramky i ESD boty. Ty polovodicovy vrstvy jsou cim dal tensi - setri se material a snizuje se prechodovy cas. Ekonomicky vyhodne.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů