Trezory, schránky, skříně a jiná zabezpečení zbraní.



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#2836 » ned 25. črc 2021, 10:57

Vidím to ještě jinak:
zákon č. 119/2002 Sb. píše:§ 76a
(3) Držitel zbrojního průkazu skupiny A až E, držitel zbrojního průvodního listu pro tranzit zbraně nebo střeliva, držitel evropského zbrojního pasu, zbrojíř nebo osoba uvedená v § 40 odst. 2 se dopustí přestupku tím, že nezabezpečí zbraň kategorie A, A-I, B anebo C nebo střelivo do této zbraně podle § 58.
U přestupku je třeba prokázat zavinění. Pokud "mám uloženou nějakou povinnost a jsem schopný doložit, že jsem ji splnil, resp. že jsem si oprávněně myslel, že jsem ji splnil", je zavinění vyloučeno. Pokud to já sám nejsem schopen doložit, musí se mi prokázat, že jsem ji nesplnil.

P.S. K těm odporovým jednotkám: je někde dostupná definice? Jestli se třeba uvažuje se zmiňovanou motorovou flexou? Páč i méně zdatný pyrotechnik otevře běžnou plechovku v řádu sekund.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#2837 » ned 25. črc 2021, 11:12

https://www.nlfnorm.cz/terminologicky-slovnik/151095

Norma se čas od času novelizuje. 1 RU za komára možná fakt neznamená to, co 1 RU v 2021
http://www.technicke-normy-csn.cz/inc/n ... kat=509152



cipis
Příspěvky: 2057

Příspěvek#2838 » ned 25. črc 2021, 13:03

Lynx:
Ne, nemusím nic dokládat. Jen je to pak jednodušší. Ale je to tak, jak píše výše piggy.
Ad stoletý certifikát, ano, jak jsem říkal.

kolemjdoucí:

Ne, nepletu si pojmy s dojmy. Norma určuje testování trezorů a rozlišuje se, jakou má ten trezor hmotnost.
Pokud chce výrobce nějakou úroveň a je hmotnost menší než tuším 1000 kg, tak je součástí zkoušek i odtrhová zkouška (nebo jak se to jmenuje).
A na základě zkoušek a výpočtu pak z celé téhle zkoušky (zkouška na průlom a zkouška kotvení) vyjde nějaké "číslo" a porovnává se, jestli teda pasuje do dané kategorie nebo nepasuje.
Kotvení plechovek (stále se bavíme o uschování do 10 ks) bylo a je téma neustále zde točené dokola, do toho se motá i názor MV na "nekotvení".

Bohužel pdfko s tou normou na testování mám někde jinde, než jsem si myslel, tak sem teď nedám přesné info.

piggy:

odolnost proti výbušninám daná norma též řeší, nicméně nařízení vlády pro ty plechovky do 10 ks žádnou odolnost nevyžadují
a ty jednotky jsou tam právě popsány, jak se to počítá, je to podobné, jak v nějaké hře, kde máš brnění +100, lepší meč +500 atd. :)

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#2839 » ned 25. črc 2021, 13:26

cipis píše:Lynx:
Ne, nemusím nic dokládat. Jen je to pak jednodušší. Ale je to tak, jak píše výše piggy.

Každý máme právo na názor, ale v tomto případě souhlasit opravdu nemůžu. Pokud máš něco splnit ze zákona, pak musíš být schopný doložit, že jsi to splnil. Tady opravdu neplatí předpoklad, že jsi to splnil, pokud se neprokáže opak.

Až tě v autě zastaví silniční kontrola, myslíš, že se spokojí s prohlášením, že povinnou výbavu máš? Nebo ji bude chtít vidět?



cipis
Příspěvky: 2057

Příspěvek#2840 » ned 25. črc 2021, 13:56

Nesouhlasit můžeš, ale je to tak, když v autě překročím rychlost a já řeknu, že jsem rychle nejel, že jsem jel předpisově, tak oni musí dokázat, že tomu tak nebylo. S tou povinnou výbavou je to něco jiného, to srovnávat s plechovkou nejde. Zákon žádný certifikát nenakazuje. Nikde není ani slovo o tom, že musím mít certifikát. Nařízení vlády nařizuje něco, co mám. A musí se prokázat opak, že to nemám. Ne že musím dokazovat, ano, mám to. Certifikát je papír, ten snese všechno. Takže si natisknu certifikátů, kolik chci. To jsem dostal od předchozího majitele ... To jako pak budu ještě dokazovat, že je ten certifikát pravý? A budu ho muset dohledávat na trezor testu, jestli je ještě aktuálně platný? Když se tu tvrdí, že jednou vydaný platí a nazdar, nic se neděje, ikdyž šla technologie dopředu.
Blbost, já prostě mám skříň, co splňuje. Nehledě na to, že ten zámek to má na sobě napsáno, že je kat. A.
A jestli někdo tvrdí opak, tak to musí dokázat.
Jo, to bude prdel, až přeměří zámek A z vyřezané plechovky a on bude mít vůle jako stará Kovona, tudíž už fakticky A nebude. A kdo pak bude mít problém? Přece mám ten slavný certifikát, ne?

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#2841 » ned 25. črc 2021, 14:04

Když to nejde srovnávat, jaký je teda rozdíl v požadavku na skříň a v požadavku na povinnou výbavu?

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#2842 » ned 25. črc 2021, 14:10

Ad certifikát (dávám to zvlášť, protože to nijak nesouvisí s mým dotazem), certifikát vydává na základě nějakých testů nějaká akreditovaná laboratoř a musí souhlasit se štítkem na výrobku. Výrobek, certifikát a laboratoř tvoří nepřerušený řetěz.



cipis
Příspěvky: 2057

Příspěvek#2843 » ned 25. črc 2021, 14:18

Ty dokazuješ, že náplast lepí? Že škrtidlo nepraskne? Že žárovka svítí? Vlastně žárovky už nejsou potřeba ... Že máš napumpovanou rezervu? Teda s tou rezervou stačí sprej už :D

Takže vlastně je to dobrý příklad, tady je povinná výbava, kuk. Tady je (byla :D ) plechovka splňující nařízení vlády, kuk. U lékárničky už dokonce ani neplatí doba expirace, pokud není otevřená. U plechovky není žádný certifikát nařízený.

Ad certifikát - ale o tom se přece nikdo nepře. To je standardní proces u výrobků, a je jedno, jestli je to trezor test u plechovek, požární odolnost stavebních materiálů u toho ústavu, elektrická kompatibilita třeba vysavače u tamtoho. To je pro prokazování vlastností mezi obchodníky, mezi obchodníky a zákazníky, mezi obchodníky a státem. Ale nikoliv mezi zákazníkem a státem. Já nejsem povinen schovávat jakékoliv papíry k zakoupené plechovce, protože žádnou takovou povinnost zákon neuvádí. Jo, třeba u takových používaných plynových spotřebičů to nařízené je. U používaných komínů. U držené zbraně zase průkaz zbraně. Ale prostě u těch plechovek ne.
Jak s tou rychlostí, je nařízeno 50 km/h v obci a stát musí dokázat, že jsem tam jel rychleji, ne že já budu dokazovat, že jsem tam jel 50.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#2844 » ned 25. črc 2021, 14:24

Proč bych měl dokazovat, že náplast lepí? Dokážu, že moje povinná výbava splňuje povinnou náležitost - náplast. Stejně tak máš povinnost doložit, že tvá skříň splňuje požadované náležitosti.Tečka.

Upřímně, měj si, co chceš, je to tvoje volba. Jen jsem cítil potřebu upozornit na to, že co tu tvrdíš, je nesmysl, aby se toho někdo důvěřivý nechytil. A věřím, že už každý rozumný chápe, kdo, komu a co má dokazovat.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#2845 » ned 25. črc 2021, 14:35

cipis píše:Ad certifikát - ale o tom se přece nikdo nepře. To je standardní proces u výrobků, a je jedno, jestli je to trezor test u plechovek, požární odolnost stavebních materiálů u toho ústavu, elektrická kompatibilita třeba vysavače u tamtoho.


Jestli je ti jasné, jak certifikace funguje, pak nechápu tento tvůj příspěvek.

cipis píše:Certifikát je papír, ten snese všechno. Takže si natisknu certifikátů, kolik chci. To jsem dostal od předchozího majitele ... To jako pak budu ještě dokazovat, že je ten certifikát pravý?



cipis
Příspěvky: 2057

Příspěvek#2846 » ned 25. črc 2021, 19:46

Protože koncák má certifikát u prdele. Nikoho nezajímá, hlavně když levně koupí a funguje to.
Proto je tlak na výrobce/prodejce. Proto mají tito certifikáty, které koncáka nezajímají.
A vzhledem k tomu, že některé certifikace stojí úplný nesmysl, tak se to dělá všelijak, klidně i čestným prohlášením. Anebo si prostě napíšu svůj. Myslíš, že certifikáty o výsledku testu na covid jsou nějaká záruka, že to tak opravdu je?

Lynx píše:Proč bych měl dokazovat, že náplast lepí? Dokážu, že moje povinná výbava splňuje povinnou náležitost - náplast. Stejně tak máš povinnost doložit, že tvá skříň splňuje požadované náležitosti.Tečka.

Upřímně, měj si, co chceš, je to tvoje volba. Jen jsem cítil potřebu upozornit na to, že co tu tvrdíš, je nesmysl, aby se toho někdo důvěřivý nechytil. A věřím, že už každý rozumný chápe, kdo, komu a co má dokazovat.


Zákon, resp. nařízení vlády nenařizuje mít certifikát, nenařizuje mít revizi, nařizuje jen odolnost či v tom nejjednodušším případě jen typ zámku.
Tedy to, že nemusím mít certifikát, abych tím něco dokazoval, není žádný nesmysl. Prostě ho nepotřebuji. Stát mi bude muset dokázat, že tomu tak nebylo. Ukaž paragraf, který nařizuje mít ke každé plechovce certifikát. Ten možná najdeš v nějakých požadavcích na výrobky, něco třeba od ministerstva průmyslu, ale to se týká akorát výrobce/prodejce, ne koncáka. Prostě nic mi nenařizuje mít k téhle plechovce certifikát. A důkazní břemeno není na mně, protože oni musí dokázat, že jsem něco porušil. Nic takového, že já musím dokázat, že jsem splnil, není, neexistuje.

Zajímavé ale je, jak někdo bazíruje na certifikátu, ale plechovku si neukotví s odkazem na názor MV (ano, jen názor, byť ty názory bereme, pokud se hodí). Přitom certifikát mu ty zbraně nechrání (kus papíru), kdežto ty kotvy třeba jo (50kN).



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#2847 » ned 25. črc 2021, 20:14

Cipis: nikdo ti tvůj liberální přístup k řešení této problematiky nebere, ale to ještě neznamená, že s tebou musíme nutně souhlasit.

PS: jedině předložením certifikátu jsem schopen prokázat, že moje skříň je OK. Všechno ostatní jsou kecy.



milanvpg
Příspěvky: 87

Příspěvek#2848 » ned 25. črc 2021, 20:41

Presumpce neviny

Presumpce neviny je právní domněnka spočívající v tom, že je na obviněného v rámci trestního nebo přestupkového řízení nahlíženo jako na nevinného, pokud není pravomocně rozhodnuto o jeho vině. Je jedním z principů právního státu. Odpovědnost za dokazování viny leží na orgánech veřejné moci, obžalovaný svou nevinu dokazovat nemusí.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#2849 » ned 25. črc 2021, 20:51

Ani jednou jsem nezmínil, že skříň musí mít certifikát, pořád říkám, že musíš doložit, že má požadované vlastnosti. Jestliže mám ke skříni certifikát vydaný akreditovanou zkušebnou a označení na štítku skříně odpovídá označení na trezoru, pak jsem schopný doložit, že jsem splnil všechny povinnosti na mne kladené. Když ho nemám, zařídím se jinak (i když nevím, jak - kromě toho, že nechám skříň otestovat, ale tím mi ji znehodnotí).

Ono u té skříně do deseti zbraní opravdu není povinnost ukotvovat, takže je otázka, co od toho kdo očekává: splnit zákonnou povinnost? Mít jistotu? To jsou dvě rozdílné věci a každý si na to musí odpovědět sám, podle toho, co vlastní a čemu chce zabránit.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 516

Příspěvek#2850 » ned 25. črc 2021, 22:24

Musím s Cipisem souhlasit, vidím to stejně, proto jsem rád za toto téma. Trezor jsem pořídil v dobré víře v roce xxxxx atd... tím pádem není mojí povinností (obecně) něco dokazovat. Trezory prodávají desítky prodejců a dobře víme, že mimo CZ skutečných výrobců (tusím tak 2, zbytek jsou přeprodeje) jsou to cáry papíru odkazuji se na v naprosté většině neexistujicí CE.
Dovoluji se připomenout, že smyslem vlákna se tady není posekat, ale dopracovat diskusi k rozumnému resume.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host