Vhodné zabezpečení max. 2 kusů zbraní

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#106 » sob 4. bře 2023, 19:57

tull : Vždyť ti to tu bylo napsáno polopaticky. Pokud jde o zbraně kat. C, není problém, aby k nim měli přístup všichni držitelé ZP v domácnosti. Pokud je to kat. A-1 nebo B, stačí si vyřídit příslušné povolení nebo výjimku pro tyto držitele a opět není problém. Nemyslím si, že máš kat. A ale i tam by to bylo řešitelné. Pak už jde jen o celkovou kapacitu příslušné plechovky.



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#107 » sob 4. bře 2023, 20:09

Ale zákon je napsaný tak, že máš opravdu jenom tři možnosti:
- každý držitel ZP v domácnosti si pořídí svůj trezor
- všichni si dají železo do společného trezoru /max. 10 ks celkem) a vyřídí si povolení/výjimky
- všichni se vykvajznou na zákon a strčí si zbraně do šuplíku/šatníku/botníku nebo pod postel



tull
Příspěvky: 38

Příspěvek#108 » sob 4. bře 2023, 20:16

marinakus: dokazes si to v realu predstavit? 3 lidi a kazdy dve zbrane? to je v realu 12 povoleni jestli dobre pocitam

navic se tocime v kruhu .. jak uz jsem psal - prakticky nemusim mit zajem nekomu sve zbrane sverit a dale nemam jak se dozvedet ze nekdo dalsi v byte ma zbran...jak chces nekoho lustrovat ze je vlastnikem zbrane



Trpaslo
Příspěvky: 69

Příspěvek#109 » sob 4. bře 2023, 20:22

Tak zas tam je pak otázka jak by to posuzovali, když si vlastně nevěděl že v tom domě existují další zbraně

Tak jako tak mi to nepřijde moc šikovně napsané. To stanovisko (ač si malinko protiřečí) je ale jasné (i když samozřejmě to není soudní výklad). Většina těch situací pak tady dál je dost polemizování a je jasné že v praxi k porušování prostě dochází, už jen na kurzu 101ky kdy nám posbírali zbraně:)

No a já si musím rozmyslet jestli si chci kupovat kvůli malorážce druhý trezor:)



tull
Příspěvky: 38

Příspěvek#110 » sob 4. bře 2023, 20:30

uvidim co mi rekne ten kamos pravnik

procital jsem to stanovisko MV co je o dve stranky driv...je to tam polopaticky vcelku jasne vysvetleno co je bylo cilem zakonodarce...zabranit zmocneni se vice zbrani...bohuzel je to ale stanovisko dle meho vztazene na jednoho konkretniho vlastnika nemovitosti...v realu naprosto netusim jak byste chteli resit pripad tri studaku bydlici v pronajmu v jednom byte (kazdej svuj pokoj a spolecna kuchynka a social...coz je standardni stav)...realne spolu nemusi mit nic spolecneho...dokonce se nemusi ani spolu prilis kamaradit a neco si sdelovat o svych zalibach

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#111 » sob 4. bře 2023, 20:51

tull : Sorry jako ale chceš tvrdit, že máš s někým zbraně ve společném trezoru a přitom o nich jako nevíš? Jako pár stovek za příslušná rozhodnutí správního orgánu musíš řešit? Nehledě na to, že při podání datovou schránkou máš vše zadarmo a vyřešíš to za pár minut na PC? Poslední řešení Ti nabídl Piggy. Prostě se na vše vykašli a jeď si podle svého. A to už pochopitelně do žádné diskuze netahej. Promiň ale některé lidi prostě nechápu.



Trpaslo
Příspěvky: 69

Příspěvek#112 » sob 4. bře 2023, 20:56

no tak tam je velká šance že a.) se budou znát b.) nebudou všichni 3 mít zbraně a nebo c.) že budou mít trezor - dobře je šance že to bude nějaká necertifikovaná skríň.. ale popravdě nemám velké iluze že drtivá většina držitelů ZP přechovává zbraně v plném souladu se zákonem.

Reálnější případ je fakt dva kamarádi co jedou na vícedenní kurz a chtějí nechat zbraně na hotelu a jít na večeři a na jedno..



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#113 » sob 4. bře 2023, 21:11

tull: Řekl bych, že pokud si potomek pořídí zbraň, tak podle zákona ji může držet u tebe doma jen s tvým souhlasem: § 2 odst. 2 písm. a) bod 1. zákona č. 119/2002 Sb. - znění od 01.02.2022
Držením je zde myšleno, mít ji uloženu a být jinde. Pokud by ji doma nenechával a pořád ji tahal s sebou, mohl by teoreticky nárokovat nošení a tím pádem se z toho souhlasu vyvléct, nicméně to nepředpokládám, že bych chtěl, nebo mohl udělat.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#114 » sob 4. bře 2023, 21:22

risa2000 píše:...Co je "vhodné zabezpečení" je dobrá otázka. Proti odcizení může stačit je schovat, proti ztrátě je mít na jasně definovaném místě, problém vidím akorát v zabezpečení proti zneužití, kde jediné, co mne napadá, je to zase zamčít do něčeho, co nejde jednoduše rozbít, ale to už jsme zase u toho trezoru. Smysl to podle mne má v případě, pokud člověk žije sám, v relativně zabezpečeném bytě, tak mu zákon říká, že dvě zbraně může mít klidně položené na stole. V momentě ale, kdy je v domácnosti více lidí, tak se mi definice "vhodného zabezpečení" zdá dost problematická.

Podle mě je zbraň zabezpečená proti zneužití i tím, když se s manželkou dohodnu, ať na to nesahá, když nejsem doma. Zákon úroveň zabezpečení proti zneužití nechává na mém uvážení. Někdo žije se ženou, které se nedá věřit, a někdo má vztah, kde jsou dané slovo a důvěra posvátné. Pokud žiju v tom druhém, mohu považovat takovou dohodu s partnerkou za dostatečnou.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#115 » sob 4. bře 2023, 21:50

Petr z Braníka : Tak to tě ubezpečuji, že se hodně pleteš. Jde o přístup ke zbrani a ne o žádnou dohodu.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#116 » sob 4. bře 2023, 22:14

Známý si chtěl udělat zbroják. Upozornil jsem ho na to, že by se měl domluvit s manželkou. To chvíli ignoroval. Nakonec mít zbroják nebude, protože narazil. Doma nebude nic, čeho se bojím. Howgh.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#117 » ned 5. bře 2023, 01:06

Njn... zřejmě nepochopil, že zbroják a zbran jsou dvě různá věci. A jestli se manželka bojí zbrojáku... pak je... něco... špatně. Hooodně špatně.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#118 » ned 5. bře 2023, 08:50

No, ale zbroják bez zbraně je dobrý k čemu ?



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#119 » ned 5. bře 2023, 08:58

Třeba si zajít zastřílet na sřelnici? Naprosto bez omezení? Mít zbroják beze zbraně není problém. Mít zbraň bez zbrojáku už ovšem ano. Když nemám auto, neměl bych mít teda řidičák??



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#120 » ned 5. bře 2023, 14:25

Petr z Braníka: To, co navrhuješ v souvislosti s manželkou/partnerkou, je "přenechání" zbraně ("přenechání" je definováno tady: § 2 odst. 2 písm. e) zákona č. 119/2002 Sb. - znění od 01.02.2022).
A je to přestupek:
§ 76a odst. 4 zákona č. 119/2002 Sb. - znění od 01.02.2022

Zbraň lze "svěřit" někomu, kdo nemá oprávnění s ní nakládat (fragment #f2301391 zákona č. 119/2002 Sb. - znění od 01.02.2022), ale je to jen za přesně definovaných podmínek. Nikoliv tak, že mu to necháš doma.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů