Střelba s dioptrickými brýlemi



Lepra
Příspěvky: 7

Příspěvek#151 » pát 28. dub 2023, 07:49

Ja nenasel nic bližšího než okbryle.cz ale stačilo mi tam jet jen jednou bryle se skly pak poslali.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#152 » pát 28. dub 2023, 08:17

Mám taky astigmatismus, jednu cylindrickou dioptrii a mínus šest sférických. Obroučky kupuji v Číně, vybírám podle zkušeností na pohodlí nošení a odolnost. Co se prodává v optikách, navíc za tu cenu, je tragédie.
Dbám na výběr a usazení čoček, jako na bezvadnost a kvalitu jejich povrchu. V cca polovině případů poprvé usazené čočky rovnou při kontrole v optice nechávám na předělání, protože je často při usazení poškodí. Obvykle to tak dost dlouho trvá, protože moje čočky se vyrábí zakázkově. Osy měřím na prst jako na mušku. S brýlemi střílím stejně, jako je celý den nosím. Žádné zvláštní sportovní brýle, vložky nebo něco takového nepoužívám. Cokoliv před okem jen kazí obraz.
Problém jsou řasy a obočí, které dělají mastné šmouhy na čočkách, takže je třeba je před střelbou umýt. Myji vlažnou vodou, tekutým mýdlem, předtím extra umytými prsty. Zbytek vody ofouknu. Nijak jinak na čočky nesahám.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#153 » pát 28. dub 2023, 08:44

Mám cca -6.5 na obou očích. Zkusil jsem si nechat udělat brýle do obrouček od Wiley-X (což je podobné Oakley) u firmy, která tvrdila, že to umí. Když jsem je pak ale dostal (kupoval jsem je online), tak jsem pochopil, že ta firma vůbec netušila, co dělá. Skla tam sice zasadili, ale dívat se přes to nedalo.

Nabídli mi pak od Wiley-X obroučky pro pracovní brýle, ty mají normální zakřivení (jako běžné civilní brýle) a na postranici připínatelnou bočnici (což se může hodit z důvodů, co psal CzechJoker). Ty mi ale bohužel nesedly.

Co jsem zkoumal na internetech, tak problém je se zakřivením obruby. Do většiny slunečních brýlí/obrouček, které mají větší zakřivení, je max -4.5 dioptrie. Co se týká balistické ochrany, nepodařilo se mi zjistit, jestli se balistický materiál liší od běžného polykarbonátu (což je nejlevnější a nejpevnější plast, opticky ovšem nejhorší), mám skoro pocit, že ne.

Na venek nosím svoje sluneční dioptrické brýle (když svítí slunce :)), kde mám v obroučkách ze slunečních brýlí zasazené dioptrické zatmavené a polarizované čočky. To jsem měl štěstí, že jsem našel obruby, které mi sedly a zároveň se do nich daly dát moje silné dioptrie (a vypadá to dobře).

Jinak, na dioptrická skla do sportovních/slunečních brýlí se používají speciální (free-form) čočky, které nejsou symetrické a lépe zobrazují široké zorné pole. Pak jsou ale potřeba pro určitý tvar obrub čočky na míru.

Uživatelský avatar
Harmitsch
Příspěvky: 81

Příspěvek#154 » pát 28. dub 2023, 17:25

Jorge24 píše:Řeším podobnou věc a rád bych se zeptal na praktické zkušenosti s nošením. Nemá ta vložka vliv na zorné pole, případně periferní vidění? Není to příliš blízko očí a tedy není citít pohyb víček - že by klouzaly řasy po skle?

Každé brýle mají nějaký vliv na zorné pole. Ale když to vezmu prakticky, obroučky (díky tomu že vlastně neexistují) v podstatě nevnímám. Ale pouze tyhle - Viz fotka fotka u mého dřívějšího příspěvku. Vložka co jsem měl dřív (tmavá - plastová) vadila hodně, a zorné pole omezovala.

Řasy nemají šanci šmejkat po skle. Osobně bych bral, aby skla byla blíž zorníku, ale díky tomu jak je to zalomené to asi nejde. Je to vidět pěkně zhora. Trochu mě štve, že je zorník na muj vkus daleko od obličeje, ale co se nadělá. Dioptrická skla se dotýkají zorníku - a po čase ho poškrabou. Na funkci rostlináře to ale vliv nemá :)

IMG_5628.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Jorge24
Příspěvky: 7

Příspěvek#155 » pon 15. kvě 2023, 09:15

Harmitsch píše:
Jorge24 píše:Řeším podobnou věc a rád bych se zeptal na praktické zkušenosti s nošením. Nemá ta vložka vliv na zorné pole, případně periferní vidění? Není to příliš blízko očí a tedy není citít pohyb víček - že by klouzaly řasy po skle?

Každé brýle mají nějaký vliv na zorné pole. Ale když to vezmu prakticky, obroučky (díky tomu že vlastně neexistují) v podstatě nevnímám. Ale pouze tyhle - Viz fotka fotka u mého dřívějšího příspěvku. Vložka co jsem měl dřív (tmavá - plastová) vadila hodně, a zorné pole omezovala.

Řasy nemají šanci šmejkat po skle. Osobně bych bral, aby skla byla blíž zorníku, ale díky tomu jak je to zalomené to asi nejde. Je to vidět pěkně zhora. Trochu mě štve, že je zorník na muj vkus daleko od obličeje, ale co se nadělá. Dioptrická skla se dotýkají zorníku - a po čase ho poškrabou. Na funkci rostlináře to ale vliv nemá :)

IMG_5628.JPG


Díky za foto, nakonec jsem zjistil, že i bez dioptrických brýlí - pouze s ochranými strílím stejně přesně, na 25 metrů je stejně terč rozmazanej normálně, vidím ostře mušku a to mi stačí. Takže na venkovní "dynamickou" střelbu stačí. Každopádně díky za zkušenosti, budou se hodit do budoucna bych řekl.
J.

Uživatelský avatar
nimha
Příspěvky: 78

Příspěvek#156 » pon 29. kvě 2023, 11:51

Panove, mate nejaky figl na strelbu s diopt. brylemi ve smyslu, abych omezil riziko, ze mi zalitne patrona mezi bryle a oko? Mam mensi diopt. bryle a z boku, z vrchu i ze spoda jsou docela skviry... Z vrchu bych to jeste vyresil ksiltovkou, ale pri mem stesti se hilzna odrazi ze spodu od ksiltu a zapadne mi tam :-)

Dela se treba nejaky stitek na bryle, ktery by to resil?

Beru to jako provizorni reseni (snad), nez to vyresim nejak lepe.

Uživatelský avatar
Harmitsch
Příspěvky: 81

Příspěvek#157 » pát 2. čer 2023, 09:19

S klasickými brýlemi se to stát může. Podobnou zkušenost mám - i když aby se dostala nábojnice až do oka, tak to by musel být fakt pech. Ale proto v nich střílím minimálně. Už vůbec ne, když je vedle někdo s pistolí a hází mi nábojnice "do obličeje". Z toho důvodu mám střelecké brýle s dioptrickou vložkou. Když střílím bez střeleckých brýlí, tak to holt beru jako přijatelné riziko. Jestli se fakt hodně bojíš a neplánuješ střelecké brýle co chrání i z boku, pak to můžeš vyřešit třeba takhle (ber to s humorem) :)
shemag.png

Osobně doporučuju ty střelecké brýle koupit - jde třeba i o to, že se odrazí střepina od popru, trefí se do skla, a dioptrické brýle poškrábe (to udělá i nábojnice - vlastní zkušenost). Dioptrické brýle jsou dneska poměrně drahé, většinou z tvrzených plastů. Já mam brýle s různými dioptriemi (dole víc dioptrií na čtení), za jejich cenu bych měl 4 střelecké brýle.... Takže radši nepohodlí a jistota.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#158 » pát 2. čer 2023, 09:36

nimha píše:Panove, mate nejaky figl na strelbu s diopt. brylemi ve smyslu, abych omezil riziko, ze mi zalitne patrona mezi bryle a oko?

Buďto střelecké brýle, které jsou zahnuté kolem oka, nebo širší straničky, které ale ubírají periferní vidění, např. něco takového: https://www.oakshop.cz/cs/product/ochranne-sportovni-slunecni-bryle-oakley-turbine-black-ink-prizm-sapphire-oo9263-5663-cs. Nevím, jestli přesně tyhle, ale velmi podobné jsem si nechal udělat poté, co mi fakt nesedly ty sportovní.
Jinak pro info: speciální Oakley sportovní brýle (resp. zakřivené čočky) se dělají na zakázku v Itálii.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#159 » pát 2. čer 2023, 16:42

Další možností jsou ochranné brýle přes dioptrické. Nebo dioptrické s bočním štítem.

Například tohle
https://www.aoptika-eshop.cz/pracovni-b ... -gunmetal/



lumír
Příspěvky: 6

Příspěvek#160 » ned 10. pro 2023, 09:46

Já používám balistické brýle ESS Ice 3LS + dioptrická vložka s kovovou obroučkou. Normálně brýle nenosím, protože mám malou oční vadu již od 14-ti let. Na obě oči - 0,75, astigmatismus -0,25 pravé a -0,5 levé. S věkem jsem se rozhodl, že si dioptrické brýle pořídím alespoň na řízení (za šera nebo večer) a když už, tak i jako vložka do balistických brýlí. Na dioptrických čočkách mám antireflexní vrstvu.
Celkově to hodnotím jako pozitivní věc. Hilzna mi za tyto brýle nikdy nezapada. Vidím s tím super. V oční optice si naznačí i místo na čočkách kudy se díváš při míření. Ale něco to stojí......



Redsnake
Příspěvky: 311

Příspěvek#161 » ned 10. pro 2023, 09:53

Muzes naznacit na kolik ty ess s dioptrickou vlozkou vysly? Diky

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#162 » ned 10. pro 2023, 12:30

A jak vidíš s touhle vadou miřidla a terče ?? A hlavně zásahy v terčích při závodech ...
Střílíš krátkou nebo dlouhou ?



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#163 » ned 10. pro 2023, 16:13

nimha píše:Panove, mate nejaky figl na strelbu s diopt. brylemi ve smyslu, abych omezil riziko, ze mi zalitne patrona mezi bryle a oko? Mam mensi diopt. bryle a z boku, z vrchu i ze spoda jsou docela skviry... Z vrchu bych to jeste vyresil ksiltovkou, ale pri mem stesti se hilzna odrazi ze spodu od ksiltu a zapadne mi tam :-)

Dela se treba nejaky stitek na bryle, ktery by to resil?

Beru to jako provizorni reseni (snad), nez to vyresim nejak lepe.

Ze spodu se mi to neděje. Z vrchu ano. To řeší třeba samotný kšilt, takovej ten co nosej ve filmech šéfredaktoři. A ze stran... ochranné brýle ze zahnutými skly do stran přes normální brýle.



lumír
Příspěvky: 6

Příspěvek#164 » ned 10. pro 2023, 17:47

ESS Ice 3LS - 2690 Kč (zaplatila mi to pojišťovna)
Dioptrická vložka VICE RX - 1260 Kč
Vyšetření v oční optice 400 Kč
2 x dioptrické sklo s reflexní vrstvou 1400 kč

Střílím jenom krátkou, tekže bez brýlí mám ostrá mířidla a na 25m lehce rozmazaný terč. Nerozeznám přesně hranici na mezinárodním terči bílá/černá 50/20 a ani na vzdálenosti 15 a 20 nevidím přesně kam mi to padá. S brýlemi mám ještě ostrá mířidla a vidím i kam to padá. Terč na 25m vidím zřetelně.
Nejsem dobrý střelec. Střílím jen něco přes rok a rozdíl mezi "bez dioptrických brýlí" a "s dioptrickými brýlemi" mám nyní asi takový:

bez - glock 17, mezinárodní terč 50/20, z 50-ti střel 40 v černém a 10 bílá.
s brýlemy - glock 17, mezinárodní terč 50/20, z 50-ti střel 45 v černém a 5 bílá
Mám ještě velké rezervy v rukách, ale lepší se to. S Glock 42 a 29 střílím na kratší vzdálenost a neřeším brýle.

Za sebe musím říct, že s těmi brýlemi je to fakt lepší. S dlouhou nevím. Pokud by do toho někdo chtěl vrážet peníze, tak pozor na ty maximální dioptrie u té vložky (+/- 6). A jak jsem psal dříve - já mám tu vadu ještě malou, takže vidím pak dobře mířidla i terč a hodí se mi to v šeru a tmě při řízení auta. S větší vadou neporadím....



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#165 » ned 10. pro 2023, 18:51

Na ty skla do vložek bych byl opatrný. Když jsem si je před lety pořizoval, byl jsem optikem upozorněn, že jsou potřeba speciální skla kvůli pozici a úhlu, v jakém jsou ve vložce uloženy. Je to více cca 10 let a matně si pamatuji, že jen za skla dal asi 2,5.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů