Střelecká sluchátka

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#376 » pát 16. dub 2021, 13:40

Mají trošku lepší elektroniku, než sluchátka za 2000, ale to je vše :D. Na malorážku dobré..

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#377 » pát 16. dub 2021, 17:09

já se tedy přiznám, že nerozumím stále opakovanému očekávání, že elektronická sluchátka budou tlumit víc, než pasivní... vždyť to z logiky věci přece nejde :roll:

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#378 » pát 16. dub 2021, 17:50

Člověk by očekával, že budou tlumit dost na to, aby si pod ně nemusel brát špunty a mohl pohodlně střílet i z dlouhé na kryté střelnici. Nic víc bych po nich nechtěl. Pohodlně myslím pro mé uši.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#379 » pát 16. dub 2021, 18:06

Mac.42 píše:já se tedy přiznám, že nerozumím stále opakovanému očekávání, že elektronická sluchátka budou tlumit víc, než pasivní... vždyť to z logiky věci přece nejde :roll:


Ale já jsem ve svém hodnocení nic takového netvrdil. Mě jenom překvapilo, že elektronická tlumí míň, než ty neobyčejnější pasivní. A to je asi špatně, nebo se pletu?

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#380 » pát 16. dub 2021, 19:38

Při stejný velikosti sluchátek (hloubce a šířce mušlí) musí ta vybavená elektronikou logicky tlumit o něco méně - je v nich umístěna elektronika takže menší množství tlumicího materiálu (pokud je uvnitř mušlí kromě elektroniky vůbec nějaký). Když v nich není, lze útlum o něco zvýšit instalací mirelonu a podobných pěnových materiálů.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#381 » pát 16. dub 2021, 19:41

Peltor Optime I - útlm podľa technických dát na stránkach predajcov - 27 dB
PELTOR Protac III Slim - 26 dB !!!

jezekif už napísal čo som chcel ja - ale navyše "Slim" znamená ploché - teda ešte horšie možnosti vypchať to poriadne!



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#382 » sob 17. dub 2021, 10:18

jezekif, Irglík: pánové, to o čem píšete já samozřejmě vím. V podstatě chci jen upozornit na fakt, že na to jak tady ty elektronické sluchátka někteří vychvalují to zase tak velká hitparáda není. Určitě existují i kvalitní, ale deset a víc tisíc za ně nehodlám dát ani náhodou. Asi to dám vnoučatům na hraní.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#383 » sob 17. dub 2021, 17:11

greenhorn píše:
Mac.42 píše:já se tedy přiznám, že nerozumím stále opakovanému očekávání, že elektronická sluchátka budou tlumit víc, než pasivní... vždyť to z logiky věci přece nejde :roll:


Ale já jsem ve svém hodnocení nic takového netvrdil. Mě jenom překvapilo, že elektronická tlumí míň, než ty neobyčejnější pasivní. A to je asi špatně, nebo se pletu?

Elektronika ve sluchátkách netlumí, píše se to tu opakovaně, ale je to marný, je to marný... Nejsou to sluchátka jako třeba ANC hudební sluchátka, která tlumí rušivý okolní hluk. Střelecká sluchátka mají tlumit zdraví nebezpečný hluk. Otázkou taky je, jaký vliv má elektronika právě na subjektivní vnímání propouštění hluku, protože obyčejné pasivní peltory tlumí vše, zatímco elektronické (třeba pro tac) propouští vše kromě hluku nebezpečných frekvencí, takže subjektivně se může jevit, že tlumí málo, ale přitom z hlediska zájmu na ochranu sluchu to bude stejné. Peltor má podrobné specifikace ke svým sluchátkám, takže lze porovnat útlum na jednotlivých frekvencích.

Viz můj dřívější příspěvek:
No pozor, elektronická sluchátka, resp. elektronika v nich obsažená, sama o sobě přeci netlumí. Tlumí primárně materiál, kvalita odhlučnění a náušníky, což je společné pro elektronické i pasivní sluchátka. Když elektroniku vypnu, řeším efektivitu útlumu samotným materiálem, stejně jako u pasivních.

Elektronické k tomu, že tlumí, zároveň řízeně (a elektronicky) pouští dovnitř vnější zvuk a kvalita detekce střelby (hluku) pak závisí na tom, zda to pouští jen zvuk, co má, nebo to pouští i zvuk střelby nebo jiné ruchy (mobil, atd.).
Každopádně však tento vnější zprostředkovaný zvuk vám nemůže způsobit poškození sluchu tak, jako nedostatečný pasivní útlum. Ty malé repráčky zkrátka nejsou schopné přenést hluk střelby, aby byl nebezpečný uchu, navíc výrobci omezují hlasitost reprodukce. Nekvalitní elektroniky jsou možná nepříjemné, protože reprodukují i zvuk výstřelu nebo nějaké rušení. Pokud ale někdo bude tvrdit, že jsou nebezpečné, tak to není kvůli samotné elektronice, ale protože jsou špatně postavené a budou mít malý útlum i v pasivním režimu.

Napsal jsem, že elektronická (natož levná elektronická) budou mít nižší útlum než pasivní za tu cenu. Ale to je věcí střelce, aby si řekl, zda mu útlum 23-26db stačí, protože střílí venkovní pistoli, nebo střílí v tunelu puškou, a pak musí ještě cpát do uší špunty, nebo volit něco jako Peltor Bulls eye III/Optime III.
Jak někdo podotkl, zřejmě nejsou na trhu elektronická, která by měla útlum 32+ v šiřším rozsahu.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#384 » sob 17. dub 2021, 18:16

Peltor Tactical XP nestojí tolik a mají SNR 31 dB, H 32 dB, M 29 dB a L 20 dB pokud někdo potřebuje víc tlumení, než mám třeba já (SNR 25 dB, H 28 dB, M 21 dB, L 16 dB) a nevadí mu velikost při míření s pažbou.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#385 » sob 17. dub 2021, 19:31

mobil-man: a on tu někdo psal, že elektronika tlumí??? Kdes na to přišel? Jde jen o to, že člověk by čekal, za desetinásobnou cenu, konstrukci s lepším útlumem než od těch nejlevnějších šuntů :D. Řeč je tu o konstrukci odhlučnění, ne aktivním potlačení. Nevím, jestli by to u výstřelu bylo vůbec možné.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#386 » ned 18. dub 2021, 11:20

Ale proč by měl někdo čekat lepší útlum elektronik oproti pasivním? Nikdo kdo o tom něco ví přeci nic takového nečeká. A cena s útlumem nemá nic společného.To je jako bavit se o drahé brokovnici a říkat že za ty prachy bych čekal že to bude alespoň kulovnice...



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#387 » ned 18. dub 2021, 12:03

A proč lepší? Bohatě by stačilo, kdyby měly elektronické stejný útlum jako pasivní. Nikoliv však horší, což je bohužel realita.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#388 » ned 18. dub 2021, 13:47

Jak do polovičního objemu chceš nacpat elektroniku a dostatek izolace pro útlum srovnatelný s Bullseye III? I ty Tactical XP mají SNR "jen" 31.

Asi je to dost individuální, že? Viděl jsem lidi střílet 357 Mag revolver jen se střeleckýma špuntama v uších...



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#389 » ned 18. dub 2021, 14:47

Ano. Do teď jsem střílel všechny ráže vč. 357 pouze se střeleckýma špuntama E.A.R. Ultrafit, které mají SNR 32 dB. A bylo to úplně v pohodě. Snad proto mě ty elektronické sluchátka nepříjemně překvapila. Chtěl jsem to napsat jadrněji, ale McFly nikdy nespí. :lol:



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#390 » ned 18. dub 2021, 15:47

Prostě mají horší útlum kvůli té elektronice vevnitř. Každý kdo si je kupuje to přeci předem ví stačí si přečíst a srovnat specifikace takže to přeci nikoho nemůže překvapit. Elektroniky mám abych si pořád nemusel sundávat sluchátka když se s někým bavím. Menší útlum mi nijak nevadí. Pokud se někdo s nikým nebaví a nemusí si pořád sluchátka sundávat nechť si koupí pasivní.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů