Útlum sluchátek Peltor - porovnání a dotaz



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#1 » pon 12. srp 2013, 15:16

Dal jsem si dohromady porovnání několika sluchátek Peltor.

Zjistil jsem, že třesk výstřelu je širokospektrální zvuk a že poškození sluchu nastává nejvíce v okolí 4000 Hz. Mám tomu rozumět tak, že se vyplatí chránit sluch hlavně na 4000 Hz, nebo ucho má tendenci se poškozovat po zasažení širokospektrálním zvukem hlavně na frekvenci 4 kHz, aniž by tam nutně cokoli v okolí téhle frekvence muselo být, takže má spíš smysl zajistit co největší celkový útlum, než se soustředit jenom na ty 4 kHz?

Nová sluchátka X5A mají jednoznačně nejlepší celkový útlum a také jsou nejlepší v oblasti do 1 KHz, naproti tomu v oblasti 2-8 kHz jsou nejlepší Optime III.

Má smysl kupovat nová sluchátka X5A, o kterých výrobce tvrdí, že jsou to sluchátka s nejlepším útlumem na trhu, nebo starší Optime III?

Sluchátka Optime II jsou tak špatná (a to hlavně v oblasti 4 kHz!), že se snad vyplatí koupit si jiná.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#2 » pon 12. srp 2013, 16:01

Řekl bych, že ty grafy nemají moc valnou vypovídací hodnotu. Jsou příliš "řídké", obsahují údaje jen z šesti kmitočtů. To ale vůbec nemusí popisovat zkutečnou útlumovou charakteristiku. Nevím jak ses k němu dostal, ale toto je buď "amatérská práce" a nebo čistě marketingová kresbička.

Pokud by ten graf měl mít smysl, doporučoval bych alespoň oktávové, lépe však třetinooktávové měření růžového šumu realtime analyzátorem. Pak se totiž může ukázat, že ten útlum kolem 4kHz je jen úzká díra, kterou způsobuje třeba rezonance některé součásti sluchátek.

A nakonec, ten propad v uvedeném grafu je něco kolem 5dB v oblastech kolem útlumu 40dB. Opravdu si myslíš, že je ten rozdíl slyšet? A nebo dokonce že ten rozdíl může ohrozit sluch?



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#3 » pon 12. srp 2013, 16:27

Tohle jsou jediná oficiálně dostupná data. Pro ta nová sluchátka jsou tam ještě hodnoty pro 3150 a 6400 Hz, která jsem kvůli porovnatelnosti s předchozí generací sluchátek vynechal.
Pak je ještě k dispozici SNR, ale netuším, z čeho to dostali, jestli z nějakého přesnějšího spektra nebo jenom z těchto hrubých dat.

SNR (dB)
X5A: 37
X4A: 33
X3A: 33
Optime II: 31
Optime III: 35

Žádná podrobnější data nejsou.

Optime II a III mají na 4 kHz rozdíl 13 dB! Nemá smysl, aby tam dávali izolované hodnoty ze spektra, budou tam průměry těch pásů.



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#4 » pon 12. srp 2013, 16:40

SNR (Signal to noise ratio) u je údaj, který v našem případě říká, o kolik utlumí úroveň akustického výkonu. Je vyjádřen jako 10 logaritmů poměru výkonu za a před tlumičem. Jedná se o průměrnou hodnotu měřenou v celém spektru najednou.



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#5 » pon 12. srp 2013, 16:47

Aha! Pátrám hlavně po tom, jestli u sluchátek záleží právě na celkovém utlumení nebo na utlumení kolem 4 kHz. Teď se mi zdá, že to poškození sluchu asi není jenom kolem 4 kHz ale kolem 4 kHz a výše.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#6 » pon 12. srp 2013, 17:29

ja bych rek, ze tu ochranu moc resis... :) protoze az koupis jakykoliv strelecky peltory jsou dobry... jde hlavne o to aby se ti snima dobre strilelo a bylo proste pohodlny ;)



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#7 » pon 12. srp 2013, 17:38

Když už zmiňuješ pohodlí (a střílení s dlouhými), z té nové řady jsou všechna sluchátka X1-X4 pěkně tenká, jenom ta X5 jsou tlustá. Jestli je nejdůležitější ochrana na vyšších frekvencích a člověk nechce tlusté Optime III, ty X4A vypadají taky dost slušně. Všechna sluchátka nové generace taky mají bytelněji vypadající oblouky nebo jak se to jmenuje.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#8 » pon 12. srp 2013, 17:50

ja sluchatka nenosim... jenom spunty, se sluchatky se mi strili blbe nepohodlne, naka fyzicka aktivita je taky neprijemna...
PS: mam 3M ultrafit X

http://catalogue.3m.eu/en_eu/eu-ppe/Ear ... lugs/E-A-R™~Ultrafit_X™~Ear_Plugs~nocode/Ear_Plugs



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#9 » pon 12. srp 2013, 20:03

pesi píše:SNR (Signal to noise ratio) u je údaj, který v našem případě říká, o kolik utlumí úroveň akustického výkonu. Je vyjádřen jako 10 logaritmů poměru výkonu za a před tlumičem. Jedná se o průměrnou hodnotu měřenou v celém spektru najednou.

Promiň, ale tohle je až legrační nesmysl. Pravda, často uváděný. U ochrany sluchu opravdu nejde o dostup signálu od šumu. Možná kdyby někdo chtěl Hi-Fi verzi aktivních sluchátek. ;)

In the United States, the U.S. Environmental Protection Agency mandates that hearing protection be tested to provide a Noise Reduction Rating (NRR) where a panel of ten subjects are tested in a laboratory to determine the attenuation over a range of frequencies.

In the European Union, hearing protectors are required to be tested according to the International Organization for Standardization (ISO) acoustical testing standard, ISO 4869 Part 1 and the - Single Number Rating (SNR) or High/Middle/Low (HML) ratings are calculated according to ISO 4869 Part 2.


A Štěpána bych se spíš zastal, když konečně řeší něco smysluplného. ;) Dík za graf i info o nových peltorech. S přítelkyní používáme Optime III, stejně jako moho ostatních. Prozatím stačily na všechno. U pušky můžou překážet, jsou to pořádná sluchátka. Na malorážku někdy beru menší nebo špunty kvůli pohodlí.



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#10 » stř 14. srp 2013, 05:17

Nesmysl to není. Jen je třeba si uvědomit, že signál je v tomto případě ticho a šum je veškerý zvuk okolí.


Sent from my iPhone using Tapatalk



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#11 » stř 14. srp 2013, 09:03

pesi píše:Jen je třeba si uvědomit, že signál je v tomto případě ticho

Jako vtip dobrý. Pokud musíš tvrdit, že "signál je ticho", tak ti to od počátku stojí na hlavě.

Je potřeba si především uvědomit, že jsi se prostě seknul. Co na tom, je to lidský. Někdy je lepší říct pardon, než dál obhajovat nesmysl v domění, že tím budeš méně za hlupáka.


Signal to Noise Ratio je obecný způsob vyjádření odstupu užitečného signálu od neužitečného "šumu". Přitom ani vůbec nemusí jít o šum v klasické NF audio podobě. Může jít klidně o digitální VF signál nebo cokoliv jiného.

Single Number Rating je standardizovaný způsob jak vyjádřit útlum slyšitelného NF zvuku za konkrétních podmínek. Libovolného zvuku. Včetně toho, který bychom v danou chvíli mohli považovat za užitečný. Definovaný proces kromě jiného zahrnuje kompletní definici postupů, testů a v neposlední řadě i konkrétních testovacích frekvencí. Vše zakotvené v normách ISO.


Obě věci mají společnou zkratku a to, že jde o poměr, tedy hodnotu, kterou lze vyjádřit v dB. To ještě neznamená, že je to totéž.

K vyvrácení nesmyslnosti teorie se často používá reductio ad absurdum, takže zde je moje malá Schrödingerova kočka. Stejnou logikou bych mohl říct, že to, jak dobře naše myčka na nádobí umyje sklenici, tedy poměr mezi původně špinavou a čerstvě umytou sklenicí, lze vyjádřit jako Signal to Noise Ratio. Abych tě parafrázoval -- jen by bylo třeba si uvědomit, že signál je v tomto případě čistota a šum veškerá špína ze sklenice. Ano, matematicky by to bylo možné, ale jinak je to kravina.

Navíc, v tomto konrétním případě, Single Number Rating definuje celý proces včetně podmínek, nejen vzoreček, jak tomu je u Signal to Noise Ratio. Single Number Rating ti tedy zaručuje provedení měření za stanovených podmínek.

Jakkoliv se budeš snažit naroubovat jedno na druhé, pořád půjde o dvě různé věci, které by bylo vhodné nazývat správně. Pokud je správně pojmenuješ, nemusíš pak už nikoho nabádat k tomu, aby si něco uvědomil a tím přistoupil na tvé soukromé názvosloví.


Jednoduše, zkratka SNR v prospektu 3M (Peltor) znamená Single Number Rating a naopak neznamená Signal to Noise Ratio. Klidně si jim pošli dotaz.

Cituji z materiálů 3M Peltor:
SNR = Single Number Rating (the value that is subtracted from the measured C-weighted sound pressure level, L(C) in order to estimate the effective A-weighted sound pressure level inside the ear).

Materiály ke studiu včetně vzorečků:
http://en.wikipedia.org/wiki/Signal-to-noise_ratio
http://www.elvex.com/NRR-SNR-formulas.pdf

http://www.healthandsafetyatwork.com/hs ... -will-fall
Hearing protection on sale in the EU has to be marked with a single number rating (SNR), not to be confused with the signal to noise ratio, also often abbreviated to SNR.


Tímto jsem s tématem hotov.

Uživatelský avatar
Doolittle
Příspěvky: 79

Příspěvek#12 » stř 14. srp 2013, 10:47

To Nico: Neučíš někde fyziku? :D Pokud ne, tak akustiku máš pravděpodobně v malíčku... ;) Když už tu spamuju, co si myslíte obecně o těchto sluchátkách v porovnání s klasickýma peltorama Protac II? odkaz: http://www.tegus.cz/sluchatka-3m-peltor-tactical-xp/d-71386/ Děkuju za názor.



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#13 » stř 14. srp 2013, 18:13

to nico: Ano máš pravdu. Jelikož v příbuzných oborech dělám teprve asi 30 let, tak připouštím, že toho hodně ještě nevím. Omlouvám se, že jsem nepochopil odbornost diskuse na střeleckém fóru a omlouvám se všem, které jsem uvedl v omyl a díky mně budou mít zkažený zbytek života.
Jo a omlouvám se moderátorům za OT.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#14 » úte 24. čer 2014, 10:42

Řeším koupi pasivních sluchátek a po přečtení různých diskuzí jsem skončil u série X Peltor. Broučka do hlavy mi nasadily dva typy X3A a X4A. Oboje mají SNR = 33 dB, ale liší se účinností v různých frekvencích – jak už je uvedeno výše.
Když jsem porovnával tabulkové hodnoty, tak pro frekvence do 1000 Hz tlumí lépe X3A, nad 2000 Hz tlumí lépe X4A (v rozsahu 1000 – 2000 Hz jsou cca stejné). Je tu někdo, kdo trochu rozumí akustice a dokáže poradit, které jsou pro střelbu vhodnější (z hlediska útlumu)? Nebo se mám vyprdnout na „rádobyvědeckej“ přístup a vybrat si podle barvičky (X3A červený – X4A žlutozelený)?

Jinak díky za ujasnění pojmu díky "přestřelce" Nico vs. Pesi - údaje uváděné tady sem na netu marně hledal :)



Pupak
Příspěvky: 318

Příspěvek#15 » úte 24. čer 2014, 11:14

Vznesl jsem dotaz na zkušenosti s X4 v paralelním vláknu, bohužel bez odpovědi, tak jsem je prostě objednal a uvidím sám, samozřejmě sem hodím nějaké info. Podle fotek jsou mušle X4 znatelně štíhlejší než X3:

http://catalogue.3m.eu/pcimages/10532/fullsize.jpg
http://catalogue.3m.eu/pcimages/10534/fullsize.jpg

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů