Střelba s dioptrickými brýlemi



STOUPA 666
Příspěvky: 103

Příspěvek#106 » ned 4. zář 2022, 14:00

Já to měl tak,že bud zaostřím na miřidla a nevidím terč/jen šedý kruh/,nebo blbě vidím terč/rozpoznám ale černý střed/a nevidím pořádně pistoli,natož miřidla. Šel jsem k optikovi,proměřil,vyzkoušel,po předchozí domluvě jsem mohl i zkoušet se zbraní a vyladil mi brýle suprově. I s odolnými skly a celkem solidníma obroučkama jsem platil asi 4 tis. Jen na drobnou práci,čtení a tak,mám brýle na blízko. Zajdi k dobrýmu optikovi a uvidíš.



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#107 » ned 4. zář 2022, 16:58

kukumen píše:Dnes jsem žádal o ZP, a doktorka mi napsala že jsem zdravotně způsobilý. Tím pádem budu tedy mít v ZP zmínku o tom že musím mít brýle.


Já jsem si pro brýle zašel rovnou na oční, takže můj praktický lékař o tom zřejmě neví. V ZP nic o brýlích nemám. Nicméně nemám žádné dioptrie, jenom jeden cylindr, takže bez brýlí vidím lehce rozmazaně. Příští týden vyzkouším, jestli se bez brýlí trefím na 25m do terče.

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#108 » ned 4. zář 2022, 17:28

Mně by zajímala jedna věc - to jste si vy "brejlouni", co chodíte střílet je ve svých běžných dioptrických brýlích, nikdy ty brýle neštrejchli na střelnici?
Já už měla na svých balistických slušnej "zářez" - od souseda vedle na kurzu..., a představa že se tohle stane mým dioptrickým, mě vyléčila z myšlenky zkusit jít střílet rovnou v mých dioptrických...
Prostě ty dioptrické co denně nosím jsou fakt dost drahé na to, abych si je nechala zničit zbloudilou nábojnicí... o lepší ochraně (ze strany) balistických brýlí ani nemluvě...



Redsnake
Příspěvky: 327

Příspěvek#109 » ned 4. zář 2022, 18:50

Nemam pocit ze by moje bryle na strelnici nejak zasadne trpely, za ty roky co strilim si popravde nabojnici v obliceji snad ani nepamatuju… urcite minimalne moje bryle trpi vic tim ze je valim vsude mozne. Samozrejme otazka je jak moc realne klasicke bryle chrani…

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#110 » ned 4. zář 2022, 19:23

Tak já vím jen to, že to co jsem tehdy měla na svých levných střeleckých za pár set, bych nchtěla mít na svých dioptrických co denně nosím, a mají na konci o nulu víc. Je to ale určitě individuální, jako u všeho v životě.



libor007
Příspěvky: 116

Příspěvek#111 » ned 4. zář 2022, 19:53

Espezetka: hned u jedné z prvních ran mi ťukla nábojnice do brýlí, ale ok. Mám ale brýle s magnetickým slunečným klipem a zvažuju - pokud nevyřeším nějaké balistické pořídit si na ochranu skel klip ještě jeden, žlutý. Pak se ještě dá na alíkovi koupit klip nemagnetický, to by snad stálo za zvážení jako nějaká základní ochrana skel pro brejlouny s civilními brýlemi...

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2981

Příspěvek#112 » ned 4. zář 2022, 20:00

Libor :
V zásadě doporučuji čočky a ochranné brýle. Též s nimi pak na závodě nevidím ostře na blízko a při pozadavku vidět ostře na blízko mám to skoro na natazenou ruku. Pokud bych na závodech musel něco fakt resit nablizko např rozbitou zbraň, vyjmu si z sekundárního oka čočku (zahodim), řeším problém vidím, zbytek závodu odstrilim s čočkou na primárním oku. Bezpečné, funkční, mozek z části dopocita neostrosti dá se to v pohodě z nouze.(dělal jsem když byla čočka vadná v oku vyjmul jsem ji a dokončil jsem den řízení auta nebo praci úplně dobře) )

Na cvičně střelbu na místní střelnici nosím dipt brýle. Ano může to být lehkomyslne zaridte se lépe.

Pro civilní život konečně jsem koupil před mnoha lety jedny diop brýle aby mi slušely, a druhé většími rámečky sluneční diop. Měl jsem to udělal dříve. Magnetický nástavec sluneční hezký (taky jsem měl, za dva roky upadl magnet), ale kvůli malemu základnímu designu cloni málo na sluneční brýle.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 796

Příspěvek#113 » ned 4. zář 2022, 20:11

libor007: taky nosím čočky. Mám - 1,5 dioptrie a vidím s nima v pohodě na blízko a na dálku? Pokud s nimi vidíš blbě na blízko, zkus multifokální. Jinak na střelnici nosím čočky měsíční, ty co zrovna mám. Jednodenní nepoužívám. Zatím žádný problém ani po několika návštěvách střelnice. Obecně mi čočky zlepšily život víc, jak brýle.

Uživatelský avatar
Harmitsch
Příspěvky: 81

Příspěvek#114 » ned 4. zář 2022, 20:22

Mam +3,5D +3,75D a na strileni ESS ICE-1 (https://www.armed.eu/cs/balisticke-bryl ... sede-sklo/) s VICE RX dioptrická ESS (https://www.armymarket.cz/dioptricka-vl ... -ess-d7824). Skla jsem si nechal udelat podle bryli, se kterymi koukam na dalku (=bezny provoz :) ). Jen jsem u optika rekl, ze to chci na strelecke bryle. Rekl mi, abych se skrz ne kouknul presne tak, jak mirim (tzn horni polovinou cocek pole). Udelal si tecku, a podle toho dal optickou osu. Na strileni s kratkou nima vidim perfektne.

Jinak jsou 2 druhy vlozek do ESS bryli - s plastovymi obroucky - jsou asi levnejsi, mel jsme je na zacatku: nebrat. Omezuji zorne pole. Porad jsem je pri strelbe vnimal. Od te doby, co jsme sehnal ty kovove je to OK.

Na pusku ale nevhodne - nejsem schopny si pri zaliceni srovnat miridla (nebo osu puskohledu) do opticke osy bryli, takze si beru jednorazove kontaktni cocky. Kolimator je lepsi - akorat mam astigmatismus, a kdyz se netrefim presne do osy cocky, vidim misto tecky carku. S kontaktnimi cockami zas bez problemu. Na dynamickou strelbu z dlouhe bych doporucoval jen cocky.

bryle.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Harmitsch dne ned 4. zář 2022, 20:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2981

Příspěvek#115 » ned 4. zář 2022, 20:30

Jj srovnat diopt brýle do miridel pušky je občas uspokojivé (u mě sa858 ar-15). Konstruktéri nemysleli na lidi s brýlemi. Zkusit to tam mířenku urovnat (blbě ale dá se) , nebo vyšší montáž na kolim (u mě)



Jarda.Jezek
Příspěvky: 881

Příspěvek#116 » ned 4. zář 2022, 20:55

Doposud jsem nenarazil na čočky, se kterými bych viděl tak dobře, jak s brýlemi. Celý svůj střelecký život střílím jen s brýlemi dioptrickými bez ochranných a nikdy jsem s tím neměl žádný problém. Akorát si nosím náhradní, pro případ co kdyby....



cipis
Příspěvky: 2097

Příspěvek#117 » ned 4. zář 2022, 21:51

Já ani čočky mít nemůžu, takové se nedělají ... Takže mám plastové tvrzené dioptrické skla v civilních.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 861

Příspěvek#118 » pon 5. zář 2022, 07:02

Espezetka píše:Mně by zajímala jedna věc - to jste si vy "brejlouni", co chodíte střílet je ve svých běžných dioptrických brýlích, nikdy ty brýle neštrejchli na střelnici?

Z posledního kurzu mám šlic na vnitřní straně levé čočky (+ spáleninu na obočí, vičku a tváři). Kolega měl CZ-75 a lítalo mu to přesně mě do obličeje.

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 185

Příspěvek#119 » pon 5. zář 2022, 08:33

Při LOSení mi nábojnice nevadí. Horší jsou odštěpky od kovových terčů. Ty se ale (zatím) zázračně vyhýbají brýlým. Jednou pod oko, to bylo na chirurgii a jednou mírně rozseklý ret pod nosem.



libor007
Příspěvky: 116

Příspěvek#120 » pon 5. zář 2022, 08:49

To řešení Harmitsche vypadá rozumně a to i cenově. Naprosto stěžejní je nenápadná poznámka o usazení středu skel podle polohy při střelbě, což podle mne může taky být důvod časté nespokojenosti lidí s taktickými prýlemi. Mnoho optiků totiž svou práci neumí vůbec viz můj syn, kterému s naprostým klidem vyrobili za bratru 6000 brýle u kterých jsem i jako laik v první vteřině viděl, že jsou mu malé a nesedí dobře ani na nose(byl bohužel vybírat s mou nebrýlovou ženou). Naštěstí šly aspoň ty drahé skla přebrousit do jiné obroučky u jiného optika. Mimochodem, nemáte tip na šikovného optika v Brně, ktrerý má nějakou páru o potřebě střelců? Jinak primárně asi půjdu po možnosti čoček - u brýlí mám čtečky o něco slabší a funguje to dobře, u čoček předpokládám, že to spraví cca čtvrtinka dioptrie ke korekci - s nataženou rukou totiž jakžtakž čtu. Na kdovíjakou vzdálenost střílet jako greenhorn fakt nebudu, takže by to vadit nemělo.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů