Střelba s dioptrickými brýlemi

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#136 » stř 7. zář 2022, 09:31

A naopak, pokud vím, tak vysokou korekci už laserem nejde plně korigovat. Tím to rovněž ztrácí půvab.



DaveCZ
Příspěvky: 17

Příspěvek#137 » stř 7. zář 2022, 09:49

Jen pro info k laseru, já byl na něm byl ve 2009 ve 32 letech (2,5 D + astigmatismus) a pořád to zatím drží na výbornou, pokud by někdo chtěl info z dlouhodobějšího hlediska....



libor007
Příspěvky: 116

Příspěvek#138 » stř 7. zář 2022, 10:18

Moje očařka dělala kdysi v laser centru. Tak jsem s ní diskutoval jak to chodí. Stavěla se k tomu negativně, z více důvodů. Čímž nepopírám davy spokojených lidí. Na opačné straně ale být nechcete...

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#139 » stř 7. zář 2022, 10:33

Taky tak, jako třicátník v r.2006 (-4,5 D) a byla to ta zdaleka nejlepší investice v mém životě, jen si vyčítám, že jsem to tak dlouho oddaloval, jako dvacátník bych si to užil mnohem více.
BTW s lékaři a optometristy mám bohaté zkušenosti - pohyboval jsem se v oboru - a mohu říci, že jsou to běžní lidé se svými předsudky i ekonomickými zájmy (vždy mne pobaví, když si někdo lékaře zbožšťuje) => zcela běžné byly situace, kdy třeba brojili proti čočkám jen do chvíle, než je sami začali používat a/nebo nabízet.

Další věc je technologický pokrok a kde/kdo to dělá (já si to po mnohaletém promýšlení nechal dělat superduper novou metodu za dvojnásobnou cenu, ségra o 12 let později v podstatě to samé na klinice kde to sekají jak Baťa cvičky 3x levněji, ale také si odnesla s jedním okem vleklé problémy).
Po 45 se mi začalo horšit vidění na blízko, ale to je věkem, s tím se mnoho dělat nedá, ostatně jsem na to byl i upozorňován.

Uživatelský avatar
Harmitsch
Příspěvky: 81

Příspěvek#140 » stř 7. zář 2022, 14:18

Má tu někdo + dioptrie? Před asi 15 lety jsem uvažoval o laseru, a (kromě drobných zmínek, že to je obtížnější) nenašel skoro žádné zkušenosti. Třeba známé forum na Okounovi (o problémech laserových operací) bylo plné zkušeností hlavně s "-" dioptriemi. Probíral jsem to letos i s očařkou, a ta říkala, že se +D odstraňují obtížněji (materiál se musí ubírat po obvodu - kde je ho méně), a s astigmatismem (který bohužel také mám) by (vzhledem k stavu kdy potřebuju brýle na čtení i dálku) doporučila spíš kompletní výměnu čočky. Znám ze svého okolí kolegu střelce, který to podstoupil. Jedno oko perfektní, druhé dělal jiný doktor, a to se nepovedlo tak dobře. Trvalo dlouho, než se srovnalo. Pořád je to hop nebo trop, a je to změna nevratná. Zase vzhledem k ceně 2 brýlí co jsem si tenhle týden přinesl bych měl půlku jednoho oka v kapse (trifokální torické čočky jsou asi nejdražší) :(

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#141 » čtv 8. zář 2022, 08:14

Hele, záleží kolik ti je... ve vyšším věku jsou optimální právě ty implantáty kvůli relativně snadné výměně (se kterou je třeba počítat, chceš-li si po 50 zachovat kvalitu vidění), takže sice je to nevratné narušení oka, ale velmi snadno opakovaně opravitelný, pokud jde o optické vlastnosti.
Problém +D jsi popsal (a na Okounovi se to AFAIK probíralo taky), prostě to je komplikace, která zejména vyloučí možnost korigovat vyšší D, v závislosti na individuální tloušťce "materiálu" konkrétního oka. Nižší +D se ale běžně deriváty Lasiku dělají.-

Uživatelský avatar
Harmitsch
Příspěvky: 81

Příspěvek#142 » čtv 8. zář 2022, 14:31

Vzhledem k tomu, že už mi 50 nedavno přešla, a potřebuju brýle na čtení i tak na dálku, připadají v úvahu jen bi/trifokální torické čočky.



Jorge24
Příspěvky: 7

Příspěvek#143 » stř 26. dub 2023, 10:54

Harmitsch píše:mam ESS ICE také s adaptérem na dioptrickou vložku (+3.5 a +3.75), a ani nemám spec. tvrzená dioptrická skla (skla vyšly asi na 2000) - jediný fígl u optika byl tento: vzít si vše s sebou a říct že to potřebuju na sportovaní střelbu. Pak už jen nasadit ochranné brýle i s "adaptérem", vzít imaginární pistoli do rukou a zamířit. Slečna u optika se koukla zepředu a označila si místo, kudy vede optická osa skla. Není to zbytečné. Od té doby vidím s brýlemi na střílení na mušku mnohem lépe.


Řeším podobnou věc a rád bych se zeptal na praktické zkušenosti s nošením. Nemá ta vložka vliv na zorné pole, případně periferní vidění? Není to příliš blízko očí a tedy není citít pohyb víček - že by klouzaly řasy po skle?

Moc díky za info
J.



Peca
Příspěvky: 33

Příspěvek#144 » stř 26. dub 2023, 15:41

Já si nechal dát dioprická skla na tu vložku, ale je problém, že tam není moc prostoru, takže ty skla z vložky se na vnějších okrajích dotýkají vnějších skel a když si je nasadím, tak je mám pomalu nalepené na očích, takže pro mě na nic a vyhozené peníze. Ještě zkusím, jestli by to nešlo nějak přiohnout, ale co si matně vybavuju, tak nebude asi kam.

Odesláno z mého SM-S908B pomocí Tapatalk



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#145 » stř 26. dub 2023, 22:34

Jorge24: Jestli máš relativně malé dioptrie, tak si nech udělat přímo dioptrické brýle a vykašli se na vložky. U agresivně zakřivených sportovních obrouček může být problém tam dioptrické sklo dostat (kvůli tloušťce - proto záleží, jak silná skla potřebuješ, ale to ti nejspíš optik sám řekne, co tam půjde a co už ne), ale když vezmeš nějaké méně "sportovní" obroučky, třeba ze slunečních brýlí, tak by to mělo jít.



Jorge24
Příspěvky: 7

Příspěvek#146 » čtv 27. dub 2023, 08:17

Díky za info, já mám 1,25 a 1,5, mušku vidím ostře i bez brýlí, teď střílím normálně s dioptrickýma - jsou to RayBany, takže přes celý oko, ale není to moc na venkovní střílení pod sluncem, proto hledám nějaký kompromis, abych si nemusel dávat čočky. Každopádně díky za praktickou zkušenost, nechce se mi vyhazovat peníze jen tak, za nefunkční řešení.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#147 » čtv 27. dub 2023, 11:27

Mrkni na obruby Oakley, dělají sportovnější typy včetně střeleckých. Ty vyžadují čočky na míru, jsou poměrně hodně zakřivené a třeba mě z jejich sférického zkreslení tak bolela hlava, že jsem je vrátil a preferuji menší zakřivení čoček.
Doporučuju zvolit širší straničky, protože mě tak kolega s CZ75 prohodil vyhozenou nábojnici mezi čočku a oko. Neni to nic moc... Spálené víčko, tvář a odřená čočka.
Pokud střílíš gongy, tak bych asi zvážil balistické brýle s vožkou. To samé třeba na vrtuli, tak určitě uzavřené.



Jorge24
Příspěvky: 7

Příspěvek#148 » čtv 27. dub 2023, 13:01

ok, díky za info



jiri.lebruska
Příspěvky: 2

Příspěvek#149 » pát 28. dub 2023, 06:48

Mam Oakley a jsou super. Jedny se zatmavovanim a druhe sluneční. Ano cena je vyšší. Hlavne u mého silného astigmatismu ale ten komfort je úžasný.
Nakonec je používám na všechny spprtovni aktivity nejen na sport.



Trpaslo
Příspěvky: 69

Příspěvek#150 » pát 28. dub 2023, 07:15

A kde jste si tam nechávali udělat skla? Ideálně praha/st. Čechy. Asi bych taky mohl rozšířit svůj repertoár ale mam 4,5 dioptrií tak nevím jestli to ještě do nich půjde.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů