Střelba s dioptrickými brýlemi

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#121 » pon 5. zář 2022, 08:58

V Brně na Veveří u Aleše Žejdla, chtěj pana Plška. Dělal už několika střelcům brýle a současně dělá i čočky.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#122 » pon 5. zář 2022, 09:37

Bože. Zrak si nechce vyšetřit a předepsat zadání na brýle u DOKTORA! ne v nějaké prodejně. Zrovna kolega neřídíl se radou a trápil se za svoji blbost (blbě vysetrili a blbě vyrobili brýle)



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#123 » pon 5. zář 2022, 09:50

Bože růžo, doktor napíše recepis, dojde za optikem a ten si to doměří a zkoriguje, protože doktor dost těžko bude mít zrovna ty konkrétní obruby, co chce pacoš. Tam je to v laboratorních podmínkách a stejně ve finále rozhoduje samotný pacient, co mu sedí a co ne. Mašinka ti to nějak změří, doktor ti to nějak změří, optik ti to nějak změří. Nikdy to nebude stejné. Navíc korekce se stejně nikdy nedělají přesně na zjištěné hodnoty (ať už mašinkou nebo klasicky), obzvlášť, když jsou rozdíly mezi levým a pravým okem.



madbiker
Příspěvky: 68

Příspěvek#124 » pon 5. zář 2022, 09:54

CzechJoker píše:V Brně na Veveří u Aleše Žejdla, chtěj pana Plška. Dělal už několika střelcům brýle a současně dělá i čočky.



taky mohu jen doporučit Žejdla na Veveří nebo Křenové

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#125 » pon 5. zář 2022, 11:21

audis píše:Bože.

Audis, zrovna já jsem příklad, kdy mi oční lékařka naprosto blbě změřila oční vadu. Pořádnou korekci mi udělala až optometristka.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#126 » pon 5. zář 2022, 13:33

Doktor... Prodejce. Podle mě má lepší kvalifikaci doktor. Dělejte jak chcete.

Cipis : Možná chodím k lepšímu očnímu než ty. Optik nemá co korigovat proboha. Všechno je (má být) na recepisu. Pokud to tam není, jedná se o ně úplně dobrého očního lékaře.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#127 » pon 5. zář 2022, 17:01

Jenom pro upřesnění: optometrista není prodavač. Definice: https://cs.wikipedia.org/wiki/Optometrie



libor007
Příspěvky: 116

Příspěvek#128 » pon 5. zář 2022, 17:13

Mě doktorka poslala k optometristovi s tím, že on mi to stejně bude znova měřit u něj. Optometrista pak změřené údaje vždy zkouší se skly, protože pocitově můžou nakonec být příjemnější malinko jiné hodnoty. Jinak k tomu Žejdlovi - na kolik u něj vyjdou brýle? Připadal mi vždy strašně drahý, nikdy jsem tam běžné brýle nebral. Na webu nic nemá, vede i nějaké taktické obroučky nebo si je k němu nosíte z army shopu?

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#129 » pon 5. zář 2022, 17:34

Já u nich pravidelně kupuju Oakley, ceny jsou imho normální, jako jinde. Žejdl nevede levné obruby (minimálně ne na Veveří), pohybuje se cenově spíš od střední třídy nahoru (obruby tak od 4000 nahoru, Oakley jsou levnější). Cenu za měření odečte z ceny, ale to dělají všichni. Zkusil jsem i jiné optiky a hlavně u nestandardních sportovních brýlí jsou ve výsledku spolehlivější (mám i špatné zkušenosti).
Jenom upozorním, že sice umí udělat dioptrické čočky "za roh" (na sportovní brýle), ale nemusí to každému sednout. Já s tím měl obrovské problémy, cukalo mi z nich oko a bolela hlava. Ale já mám problém s astigmatismem, takže se to prostě blbě sešlo. Nicméně, vyřešili jsme to ke spokojenosti.
Dělají i čočky, zatím jsem do nich nešel, ale uvažuji o tom. Vzhledem k mé vadě a korekci jsme to řešili a narovinu mi řekli, že mi čočky nevyřeší problém, který mám u brýlí (nevidím nablízko) a zatímco brýle si sundám, čočky jsou problém.
Jednou mi dělali jedny dioptrické sluneční tak, že jsme vybrali obyčejné sluneční brýle a vsadili do nich dioptrické čočky. Výsledek byl výrazně levnější, než kdybych vybral klasické obruby.
Od Oakley prý umí dovézt cokoliv z katalogu, ale doporučuju vyzkoušet. Oakley má přímo střelecké brýle a jsou hodně úzké.
A když už píšu jako Eagg, tak ještě k těm dioptrickým klipům: měl jsem je na brýlích kolo (brýle Julbo) a problém je v zachytávání prachu. Jsou tam dvě plochy navíc, kam se to chytá. Jinak je to asi nejlevnější cesta. Za nejlepší, i z hlediska krizových scénářů, pokládám kontaktní čočky.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#130 » pon 5. zář 2022, 19:25

Audis: Doktor je nenahraditelný, aby ti vyšetřil oči po zdravotní stránce (zákal, sítnici, sklivec, tlak, atd.) a nakonec taky změřil optickou vadu, ale poslední dobou se setkávám s tím, že třeba PD (vzdálenost očí od nosu) už ani neměří. Stejně tak ti nezměří jak vysoko máš oči vůči obroučkám atd.

Nicméně, zažil jsem i tak iniciativní optometristy, kteří měli pocit, že budou papežštější než papež a chtěli mi vnutit cylindr, přestože jsem se doktorem dohodl, že ho mít nebudu. Takže to chce akorát přistupovat k tomu rozumně a mít věci pod kontrolou.



libor007
Příspěvky: 116

Příspěvek#131 » pon 5. zář 2022, 20:54

Joker: zajímavý náhled na věc. Zkusím tedy u Žejdlů zrekognoskovat terén. Je fakt, že u obruby za 4k nebo 3k už nemá smysl řešit rozdíl, nemuselo by to tedy být až tak dražší. Minimálně bych hodil pokec o možnostech, které bych mohl mít. Díky za skvělý elaborát.

Uživatelský avatar
Harmitsch
Příspěvky: 81

Příspěvek#132 » stř 7. zář 2022, 07:44

libor007 píše:Naprosto stěžejní je nenápadná poznámka o usazení středu skel podle polohy při střelbě, což podle mne může taky být důvod časté nespokojenosti lidí s taktickými brýlemi.

K nutnosti změny optické osy jsem přišel praxí. Také jsme to poprvé nevěděl - první dioptrické vložky byly ty plastové s klasickými skly a osou pro "běžné koukání". Absolutně nevyhovovaly. Jak je vidět z fotky, skla jsou oproti klasickým brýlím hodně zešikmené, a to se na optických vlastnostech také projeví. Při otáčení hlavy se obraz lehce deformoval. A právě to se s optikem konzultovalo. Tak pronesl tu památnou větu to nebude problém, posuneme optickou osu brýlí - podívejte se přes ně tak, jak byste mířil. A bylo to. Vidím s nimi (v rámci možností) dobře. Tahám je i v autě - i jako ochrana proti sluníčku jsou vyhovující. Samozřejmě je nezbytné mít u optika s sebou brýle i s vložkou.



Sam Jr.
Příspěvky: 226

Příspěvek#133 » stř 7. zář 2022, 08:27

Tak dlouho mě dioptrické brýle při střílení nebo i jen při hraní s děckama štvaly - sjížděli z nosu - věčně sem koukal přes horní obroučku, pak to mlžení od podzimu do jara - 4,5 a 3,5 diopttrie na dálku + astigamtismus - šel jsem letos na jaře do laseru a je to vyřešené :) jsem teda ve věku, kdy už nastupuje vetchozrakost, ale pořád lepší si občas nasadit brýle na čtení na nějakou titěrnou práci než být bez brýlí prakticky slepý. Za cenu 25tis v akci myslím ok :)

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#134 » stř 7. zář 2022, 08:34

Od laseru mě odrazují jednak odborníci, ale hlavně negativní zkušenosti lidí z mého okolí. Je to nevratný zásah do oka, navíc nikdo negarantuje, že do roka nebude korigovaná vada zpět. A to i u mladých (znám kluka, co do dvou let od operace zase nosí brýle a to je bohužel ten lepší případ). Sami očaři se k tomu často staví velmi rezervovaně. Já to chci zkusit řešit čočkami, i když s nimi oslepnu na blízko. Ve špatných časech je lepší nebýt zranitelný s brýlemi. O operaci jsem uvažoval, ale na radu lékařů jsem si to rozmyslel.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#135 » stř 7. zář 2022, 08:40

Podobně mluví můj oční lékař. Dále říká hodí se pro lidi s hodně dioptrie (třeba 3 nebo 5 a více), kterým to laser sníží třeba na 1 (zřejmě míněno pak dlouhodobě) . Ne pro mě (1,5 D)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů