Pískání v uších po 1,5hod. na kryté střelnici

Uživatelský avatar
streety
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » pon 29. úno 2016, 17:32

Zdravím vespolek,

patřím mezi čerstvé střelce, nedávno jsem udělal zkoušky odborné způsobilosti a čekám na vydání ZP. V mezičase jsem si byl ozkoušet zbraně na jedné kryté střelnici, kde jsem se nakonec zdržel cca 90 min. Po celou dobu jsem měl mušlové chrániče sluchu Peltor Bull's Eye III + dioptrické a ochranné brýle. (Tudíž menší útlum, což mi došlo, až když bylo pozdě...) Po návratu domů jsem zjistil, že mi píská v uších. Nyní je to třetí den od události, byl jsem u dokotora a sluch mám v pořádku, nicméně permanentně slyším vysoký tón pískání v uších. (Podobný, jako vydává nabíječka mobilu třeba..) Vůbec mi nedošlo, že při delším pobytu na střelnici by k něčemu podobnému mohlo dojít. Kamarád, se kterým jsem tam byl, je v pohodě.

Máte podobné zkušenosti? Ev. po jaké době potíže zmizely?

Předem díky za Vaše odpovědi.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#2 » pon 29. úno 2016, 17:44

Říká se tomu tinitus, a špatně se toho zbavuje. Doktoři víceméně nevědí, co s tím. Ve starším věku je to poměrně běžná záležitost, ale pokud jsi mladý, tak by to snad mělo časem ještě zmizet. :)

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 987

Příspěvek#3 » pon 29. úno 2016, 17:50

Nesváděl bych to jen na sluchátka, může to být i od krční páteře díky dlouhodobé nezvyklé (!) strunulé poloze páteře a rukou. Měl jsem to(tzv. tinitus) před pár lety i bez střílení a trvalo mi to cca 4 měsíce, byl jsem také na ORL, všechna vyšetření OK, nevěděli co s tím, dali mi prášky s Ginko Biloba, ale pomohla až léčba u chiropraktika, který mě napravil, prolámal páteř a hlavně uvolnil krční obratle. Zkus cvičit uvolňovací cviky na krční páteř, třeba je to opravdu od toho. Jinak stejná sluchátka mám, brýle také a problémy se sluchem žádné. I když dvoje brýle pod sluchátky, to už může být opravdu na problém....



Peter elektro
Příspěvky: 49

Příspěvek#4 » pon 29. úno 2016, 18:36

Na vnutornu strelnicu si pod elek.sluchadla s gelovymi ušnikami davam ešte štuple.
Tinitus som mal už dost v pokročilom štadiu ked som sa ho rozhodol liečit. Jedel ORL povedal že to
mam od krčnej chrbtice a chodil som ku nemu na obstreky. Bohvie ako to nepomohlo a kedže si myslel že si vymyšlam tak som zmenil lekara. Toho obstreky ani nenapadli a poradil mi kvapkanie panenskeho oleja do uši každy druhy treti den. Piskanie ustupilo o 95%. Občas sa to ešte objavi hlavne ked zabudnem tak tyžden dva na ten olej alebo po dlhšom pobyte na krytej strelnici hlavne pri Openakoch :D

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#5 » pon 29. úno 2016, 19:04

Ahoj Streety, pokud ti to nědělá nějaké zásadní psychosomatické a psychické potíže (pokud to není nesnesitelné), tak to asi moc neřeš. Mě právě teď taky "píská" v uších, není to ale takové to krátkodobé pískání typu že máš pocit, že jedno ucho je zatlumené a druhé aktivně vyzařuje akustickou frekvenci (doslova hraje jako reproduktor na asi 10-15kHz). Většinou tento pocit za pár sekund odezní a ztratí se. Málokdo ví, že ucho (jeho vnitřní orgány) funguje jako reciproký měnič. Opravdu je schopno spontánně krátkodobě aktivně reprodukovat nějakou frekvenci. Proč je tomu tak, to se přesně neví (biologie, medicína, psychologie). To, co mi teď "píská" v uších, není ani tak přímo v uších, jako v mozku a mysl si to jen do uší umisťuje. Je to, trochu odlehčeně řečeno, základní nosný zvuk systému, jakési frekvence, které vydává biologická entita. Je to mix zvuků toku krve v tepnách a žilách (vnitřní tření o povrch žil), elektrické signály a další těžko popsatelné jevy. Též i v absolutně zvukově izolované místnosti jsou na hranici rozpoznatelnosti slyšitelné dopady molekul vzduchu a prachu na bubínek (Brownův pohyb). Někdo to vnímá víc, někdo míň...
Je zde nějaký MUDr.- ORL nebo přímo ušař, který by více osvětlil teorii?

Uživatelský avatar
streety
Příspěvky: 4

Příspěvek#6 » pon 29. úno 2016, 19:25

Luky22: Díky za uklidnění, mladý ještě jsem, tak doufám v rychlé odezdnění. :-)

paza: K té krční páteři, mívám s ní problémy, ale ještě nikdy jsem neměl pískání v uších. Každopádně dlouho jsem žádný cvik nedělal, tak si zkusím vytáhnout návod, gumy a procvičit ji. Díky za tip. :-)

Peter elektro: Panenský olej říkáš? Jaký jsi použil? Doma mam olivový. :-)

jamira: Ahoj jamiro, díky za odpověď, bohužel jsem docela citlivý na svůj zdravotní stav a když mi něco je, tak hned to jde na psychiku. No a psychika na fyziku, začarovaný kruh... Tvoje informace o reprodukci určité frekvence je velice zajímavá, když se do něčeho zaberu, tak to pískání vnímám mnohem méně, naopak když se snažím usnout, tak nejsem schopen vnímat nic jiného...

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 987

Příspěvek#7 » pon 29. úno 2016, 19:44

Nezoufej, mně v uších pískalo tak hlasitě, že mi to komplikovalo usínání a budilo mě to ze spaní, chvílemi jsem se nemohl soustředit na práci. Ale přestalo to po té chiropraxi a už se to nezopakovalo, alespoň ne v té míře, poměrně často mám ale jemný "šum" v uších, někdy mírnější někdy silnější, ale je to jednak věkem a druhak asi dlouhým seděním u počítače v typické špatné poloze. Když se jdu projít nebo se jinak hýbu, tak je ticho. Takže asi ta potvora krční páteř...



Peter elektro
Příspěvky: 49

Příspěvek#8 » pon 29. úno 2016, 22:06

streety olej može byt hociaky (nie motorovy) :D .Najlepšie bez konzervantov.
Ale ked ty to maš len par dni nebude to zrejme Tvoj pripad malo by Ti to odozniet samo.
Mne to ORL vysvetloval, že tam mam niektoru sučiastku v uchu vysušenu a pre to to piska.
Očividne bude tych pričin viacej, doležite je nezanedbat ochranu uši hned od začiatku
streleckej kariery ako ja a niektory spolubojovnici :)

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 987

Příspěvek#9 » pon 29. úno 2016, 22:17

Já tedy nevím, nejsem lékař, ale v uchu je tzv. bubínek, který odděluje vnější ucho, v podstatě jen zvukovod, od středního ucha, kde jsou ty "součástky" a olej se nemá, myslím si, šanci dostat se zvukovodem dál než na bubínek a ne až k těm součástkám. Ale olejové přípravky se do ucha kapou proto, aby rozpustily ztvrdlý ušní maz, který může doléhat na bubínek a tlačit na něj. To ale každá návštěva ORL napraví, neb tam provedou vyčištění ucha, tedy ztvrdlého mazu.
StredniUcho1711new.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
streety
Příspěvky: 4

Příspěvek#10 » úte 1. bře 2016, 13:39

paza: Díky za uklidnění, budu pokračovat v lécích, co jsem vyfasoval na ORL, alespoň jednou denně si protáhnu krční páteř, zkusím ještě vykapání olejem, co tu radil Peter a uvidíme.

Ještě jsem dnes zašel na akupunkturu a vyfasoval čínské byliny. :) Radši zkusit vše možná brzy, než cokoliv jiného pozdě...

Až bude nějaký vývoj, dám vědět víc, snad to bude k něčemu i pro budoucí případy. :)



Peter elektro
Příspěvky: 49

Příspěvek#11 » úte 1. bře 2016, 13:53

Nemam tucha ako to s tym olejom može fungovat, ale funguje :)
ORL mi čisti uši cca raz za dva mesiace. Olej si kvapem teraz zhruba každych 10 dni, predtym častejšie a tinitus
je preč. Cca rok do zadu mi večer piskalo v ušiach že som skoro nemohol zaspat....



Otik Platenik
Příspěvky: 82

Příspěvek#12 » úte 1. bře 2016, 14:36

to streety Napadlo me, ale asi to je blbost, jestli si mel dvoje bryle, dioptricke + ochranne nemohly ti vlivem toho spatne prilehat sluchatka? Ja sem teda nikdy dvoje bryle nepouzival, bud normalni dioptricke nebo ochranne dioptricke. Piskani v usich jsem v minulosti zazil, po jedne vesnicke zabave kdy jsem paril v blizkosti ozvuceni :-).

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#13 » úte 1. bře 2016, 17:24

Možná to někomu bude připadat jako blbost, ale já si to s tím olejem vysvětluji takto: olej obecně se m.j. používá v tlumičích (automobilů). Čili díky svým fyzikálním vlastnostem (vyšší viskozita) má tlumicí účinky na rychlé děje. Pokud se tedy v případě ušních záznějů a pískání po aplikaci kapátkem dostane až k bubínku, utvoří na něm z vnějšku mikroskopický film a vlastně zvětší setrvačnost blanky bubínku a způsobí tedy utlumení případných vibrací (pískání v uších). Olej zde působí jako hydraulický tlumič a jistě má i obecně léčivé účinky. Pokud je však zdrojem pískání porucha ve vnitřním nervu, olej to asi nespraví... Ale je to jen můj fyzikální a biomechanický úhel pohledu. Možná je všechno jinak...

Uživatelský avatar
streety
Příspěvky: 4

Příspěvek#14 » úte 1. bře 2016, 18:38

Otik Platenik: Určitě to blbost není, když jsem včera doma před reproduktorem zkoušel útlum, tak je znát rozdíl mezi samotnými sluchátky, sluchátky + brýle a sluchátky + 2 brýle. Takže ponaučení, pro slepce jako já určitě dvojí ochranu sluchu...



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#15 » ned 10. dub 2016, 21:30

Ahoj, asi nemám nárok sem psát, protože zkoušky dělám až v létě a naposledy jsem střílel před x lety na vojně, teď mám jen pár hodin "cvakání nasucho se závěrem" s instruktorem, ale pokud jde o tinitus, tedy pískání v uchu, tam už jsem bohužel, mazák, za nějakou dobu spolu oslavíme 10 let (sice jsem toho v životě moc nenastřílel, ale v mládí jsem dělal zvukaře) naštěstí nemám ten extrémní případ, kdy lidi třeba ani nemůžou spát. S tím olejem jsem to nikdy neslyšel, vyzkouším to. I když už je to dost dlouho, co jsme měli malé dítě tuším, že pro mimina se dělá nějaký olej snad na čištění uší, možná by to byl ten pravý, tedy pokud přece jenom nepreferuješ Mogul, nejraději syntetiku :-) :-) . Ale vážně, nejsem lékař, ale vystřídal jsem ušařů několik, nechci moc unavovat sáhodlouhým příspěvkem, ale medicína příčinu nezná, je dlouhý seznam možností, mezi ně patří i zmiňovaná krční páteř, stav obvykle zhoršuje i stres, nevyspání atd. takže těch 90 minut mohlo být docela dobře jenom spouštěčem něčeho, na co jsi měl zaděláno odjinud. Nechci strašit, ale prakticky všichni lékaři se shodují v jednom, pokud se nepodaří s tím něco udělat do půl roku, je šance na zlepšení velmi malá, potom už jenom "sledují", jestli se to nehorší. Komplikuje to i fakt, že nikdo neumí objektivně změřit, jestli vůbec a jak moc ti v tom uchu píská. Někdo doporučuje chiropraktika, někdo masáže zejména krční páteře, někdo zvýšené dávky Ginka, někdo léky na prokrvení vnitřního ucha (na předpis, třeba Betaserc),
Můžu jenom držet palce, každopádně bych radil kromě sluchátek současně i špunty, i když se možná nevyhneš posměškům, ale sluch, stejně jako jiné smysly máš jen jeden. Brýle nosím také, doma mám Peltory Otime III (proti hlučným kratochvílím těsně předpubertálního dítěte v pidibytě) a nepřijde mi velký rozdíl s a bez brýlí, ale záleží i na tom, jaké máš obroučky. Řešením by mohly být i kontaktní čočky, ale já s nimi třeba mám problém, že potom sice vidím při míření, ale nevidím nablízko při manipulaci se zbraní. Nicméně dvoje brýle najednou, to už asi na útlumu docela znát bude.
Mimochodem, byl jsem se podívat alespoň jako divák na Losíkovi, a co mě vážně zarazilo, že část střílejících borců neměla sluchátka, samozřejmě mohli mít špunty, každopádně, pokud patříte ke střelcům, kteří by si sluchátka nikdy nenasadili, to je jenom pro slaboty, přečtěte si znova, prosím, tohle vlákno a zvažte to, dokud je čas.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů