Přebíjet nábojnice S&B nontox?

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 577

Příspěvek#91 » stř 19. led 2022, 17:47

Tak jsem po posledním "velkým prádle" musel vyřadit celkem dost prasklých nábojnic, už byly holky nějaký uondaný a mockrát protočený. A protože i ceny nábojnic nám nějak lezou nahoru, sáhl jsem tedy do speciálních zásob, kde jsem měl cca 1000 jednou vystřelených S&B Nontox. Z kaleného hřebíku jsem přebroušením na soustruhu vyrobil zúženou vypichovací jehlu - mám vypichovací matrici Redding s kleštinou na výměnné jehly, takže výměna originální za moji modifikovanou a vypíchnutí zápalky proběhlo bez problémů.

Pak jsem ale přemýšlel, co dál. Kvůli pár nábojnicím se mi nechtělo pořizovat něco jako LYMAN FLASH HOLE UNIFORMER, tak jsem prostě vzal vrták 1,9 mm a na malé stojanovce u všech nábojnic hezky ručně projel zážehový kanálek (zátravku) na standardní rozměr.

Dál už pak vše jako s ostatními no-nontox(nebo tox? ;-) ) nábojnicemi - vyprat, vyleštit, ozápalkovat atd...

Zpracováváte taky nějak obdobně nontox nábojnice nebo je nepoužíváte/vyhazujete?

Uživatelský avatar
Vovas
Příspěvky: 91

Příspěvek#92 » stř 19. led 2022, 18:14

Já jsem u posledního velkého prádla při odzápalkovávání v případě zvýšeného odporu nábojnici vyhodil. Měl jsem mix. různých nábojnic. Výsledek = jedna zlomená jehla-mám Lyman takže samotná jehla nejde vyměnit, ale šla použít z 357/38 spc která je stejná.cca 300 vyřazených nontoxů, cca 100 se mi jich podařilo odzápalkovat.



jaryn
Příspěvky: 32

Příspěvek#93 » stř 19. led 2022, 18:17

Nontox nábojnice používám běžně aniž bych je nějak řešil prostě je projedu dillon vypichovací matricí a je hotovo. Zkoušel jsem i berdany a jde to prorvat ale je to čuňárna, ty nontoxy naprosto bez problémů aniž by to vadilo vypichovací jehle.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 577

Příspěvek#94 » stř 19. led 2022, 18:29

Mě jde nontox "prorvat" standardní jehlou taky, ale hodněkrát se ta jehla pak kousne v nábojnici a vytáhne ji to z kleštiny, ve které je upnutá. Pak je oser ji z té nábojnice dostat. Proto jsem si vyrobil tu zúženou jehlu a aby se to nestávalo v budoucnu, tak jsem všechny zátravky těch vypíchlých nontoxů převrtal na standardní průměr 1,9 mm.

Ovšem že by šel nějak "prorvat" berdan, to slyším poprvé a nedovedu si nějak představit jehlu, co dokáže projet několika mm mosazi...

Uživatelský avatar
Vovas
Příspěvky: 91

Příspěvek#95 » stř 19. led 2022, 19:12

a nejlepší je Maxxtech (nezaměňovat za Magtech). Ta nábojnice má spodní dvě třetiny uvnitř zesílené-vypadá to jako vysoustružené. To je fakt lahůdka, to rovnou vyhazuju.



Tomak
Příspěvky: 457

Příspěvek#96 » čtv 20. led 2022, 09:41

Non tox normálně používám. Házím je někam bokem a když jich je hromada, věnuju se pouze jim. Vyměním jehlu, odzápalkuju, nalisuju novou. Nic jinýho s nima nedělám. Fungujou, jak maj.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#97 » čtv 20. led 2022, 09:47

Vzhledem k tomu, že jich mám naprosté minimum, řadím NONTOX a další podezřelé nábojnice do kategorie mosazný šrot.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 577

Příspěvek#98 » čtv 20. led 2022, 11:51

No, já je nevyhazoval, ale prostě odděleně střádal. A za těch pár let jich různě nasbíral lehce přes těch 1000 a to už mi přišlo škoda vyhodit. Tak jsem je zpracoval a zároveň jsem udělal sjednocení toho průměru zátravky na standard s ostatními nábojnicemi.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#99 » pát 21. led 2022, 21:53

Snažil jsem se je házet do šmelcu, což vzhledem k nynějším podmínkám přehodnotím. Nicméně pokud se mi nějakou náhodou nějaká připletla pod jehlu, tak jsem ji vždy zdárně projel a na páce to bylo trochu cítit. Budu si muset vybrousit jehlu a pojedu je taky. Vrtat zátravky nebudu



skagerak
Příspěvky: 972

Příspěvek#100 » pát 21. led 2022, 23:42

Zatravku zvetsi ta jehla, ...

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#101 » sob 22. led 2022, 08:01

Právě jak kdy, někdy se nábojnice sekne v matrici a někdy nepřežije jehla :-(

Fakt nemám takovou nouzi o nábojnice 9L, abych musel upravovat 1% nábojnic na bezproblémové použití.



Tomak
Příspěvky: 457

Příspěvek#102 » sob 22. led 2022, 09:44

No ono když je tak házíš do krabice bokem a za rok jich tam máš 3000, to se pak vyhazovat nechce úplně... Ale pokud se Ti jich dostane pod ruku jen pár, tak to chápu. Já teď nějakou shodou okolností mám non tox období. Asi kamarádi střílí non toxy víc a i ti co mi na střelnici něco věnují asi taky. Tak je prostě zpracuju.



Neptun
Příspěvky: 63

Příspěvek#103 » čtv 12. kvě 2022, 08:52

Stewie sz, děkuji

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host