9mm makarov

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#31 » čtv 2. kvě 2013, 16:59

Pak je tvoje metoda opravdu přesná, nemám k tomu co dodat ;)

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#32 » pát 12. črc 2013, 17:32

Tak jsem ozkoušel várku svých prvních přebíjenek (cca 100ks). Bohužel se musím praštit přes prsty, zbastlil jsem to :)
Střílel jsem nekalibrované střely (diametr někde kolem .365) ze slitiny cca 90%Pb a 10%St, minimální navážka, lubrikováno směsí včelího vosku a sádla (cca 10:1). Kopalo to kupodivu znatelně silněji, čadilo to o trochu více než tovární barnauly. Díry do papíru to dělalo na 10m kulaté, ale rozptyl byl tak dvojnásobný. Nábojnice byly bez poškození, jenom pěkně černé, zbraň přebíjela naprosto bez problémů.
Ale hlavně v hlavni to nejhlavnější.... Nažehlené olovo v silné vrstvě v polích i drážkách. Nasadil jsem na akunu mosazný kartáček a drhnul jsem a drhnul a při tom sebe proklínal a bědoval jsem, proč hlupák neuposlechl instrukcí a nekalibroval. To je také důvod proč jsem se rozhodl pro několik věcí:
1) Přes jednu firmu http://www.zbranenaobjednavku.cz/katalog-lyman-99 jsem si objednal kalibr pro diametr .363 od Lymana http://www.lymanproducts.com/lyman/bullet-casting/hi-sizing-dies.php (ano, lepší by byl možná .364, ale ten sem nikdá nesehnal).
2) Také jsem vyčetl, že je možné použít slitinu 70%Pb a 30%St, což rozhodně vyzkouším, tedy pouze pokud budu kalibrovat, takže zase mně čeká hokus pokus ;)
3) Koupím si olovožrouta, vývrt jsem sice vyleštil do zrcadla, ale v drážkách ještě trochu olova zbylo.
Také už mi došli zásoby cínu (staré cínové nádobí) a pokud budu kupovat ve sběrně, tak se můžu s cenou 1Kč za kus rozloučit a přivítat tak asi cenu za 2Kč za náboj.



slavetin
Příspěvky: 27

Příspěvek#33 » sob 13. črc 2013, 13:58

Já přebíjím Makarov už nejmíň dva roky. Střely dávám od Aresu olovo, myslím, že jsem je objednal v prodejně Dave v Praze v Opletalce, tam jsou perfektní a velmi ochotní, počkal jsem nějakou dobu, než je pan Mongel dovezl a slouží mi dosud. Cenu si moc nepamatuji, ale myslím tak kolem 1,4 Kč za střelu. Prach používám Vectan Ba 9, a lis Lee Turrer, prachovač Lee - tam díra 40, což je myslím kolem 4,2 až 4,3 grainu. Naprosto bezvadné, příjemná rána přesná střelba. Jde i díra 43, ale to je tak v zimě, je to přece je ostřejší výstřel. Jinak jde i Lovex S 011, myslím díra 37, tj. kolem 3,9 grainu, ale je to jiná rána "kratší" a ostřejší, přesnost srovnatelná s Vectanem. Já budu přebíjet raději Vectanem, přijde mi příjemnější a možná i trochu přesnější, ale to bude určitě subjektivní. V hlavni mi nikdy více olova nezůstalo, ale čistím poctivě po každé střelbě.

Pokud odlévám, vždycky tam dávám něco s příměsí antimonu, nikdy jen cín a olovo. Zatím mám liteřinu a dost mažu - mažu do drážky (panLubing) cca napůl parafín + vosk + trochu oleje Johnson, pak to zkalibruji, tím se odstraní přebytečný nános mazadla a pak lehounce ještě namažu v Aloxu, takže nikde není úplně čisté olovo. Nikdy jsem neměl problém, že by mi v hlavni zůstávalo olovo.

Svůj postup nijak neabsolutizuji, pokud má někdo jiné lepší či horší zkušenosti nijak je nezpochybnuji.

Uživatelský avatar
Matt007
Příspěvky: 216

Příspěvek#34 » pon 9. zář 2013, 12:52

Zdravím pánové, Mohl by my někdo z Vás upřesnit za jakou cenu se dá přibližně Makarov vyrobit?
střely kupované, prach a zápalky. Nábojnice neřeším, nějaké mám. Lis zatím nevlastním, ale přemýšlím o tom, 7kč za ránu je docela dost. Byl bych rád kdyby jste napsali jakou střelu - zakolik? jaký prach a za kolik? (odhad) a jaké zápalky - cenu. Jsem v tom začátečník tak prosím o pomoc. a případně doporučení značek výrobků. Co se týče toho jestli se to vyplatí nevyplatí neřeším, zatím bych chtěl přebíjet Makarov a do budoucna jiné ráže. Děkuji Vám.



slavetin
Příspěvky: 27

Příspěvek#35 » úte 10. zář 2013, 07:04

Střela od Aresu stála kolem 1,40 Kč, momentální cenu neznám, ale myslím, že se moc lišit nebude, prach Vectan Ba 9 stojí za 1/5 kg +- 700 Kč (doporučuje se použít i rychlejší prach, ale já po vyzkoušení zůstal u Ba9), a 1000 zápalek Sellier Bellot 4,4 stojí 550 Kč. Jeden náboj počítám něco kolem, nebo mírně přes 2 Kč.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#36 » úte 10. zář 2013, 11:38

Podle ceníku http://www.zbranenaobjednavku.cz/katalog-strely-28 na rok 2013 vychází olověná střela pro 9 mm Makarov na 1,50 Kč a EPRX na 1,77 Kč.
Kolega slavetin se trošku upsal, cca 700 Kč nestojí 1/5 kg prachu, ale 0,5 kg, to je množství, ze kterého uděláš při navážce 4,3 grs téměř 1800 nábojů, tzn., že prach v jednom náboji Tě vyjde asi na 0,40 Kč.
Zápalky za 0,55 Kč jsem už hodně dlouho neviděl, ale je možné, že někde je lze za tuto cenu koupit.



slavetin
Příspěvky: 27

Příspěvek#37 » úte 10. zář 2013, 11:56

Danceku díky za upozornění, opravdu jsem se u Ba 9 upsal, jde o půl kila prachu za tuto cenu, omlouvám se. Zápalky za 550 Kč 1000 kusů Sellier Bellot 4,4 SP kupuji běžně, kupoval jsem je např. v Praze v Allianczi a mám ještě jiné zdroje za tuto cenu, ale je pravda, že cena je mnohde vyšší, např. u Brymové myslím za 620 Kč.

Informace Danceka je určitě ohledně cen aktuálnější a náklady na jeden náboj dle jeho kalkulace přesnější, tj. o něco vyšší než můj výše uvedený odhad.

Uživatelský avatar
Matt007
Příspěvky: 216

Příspěvek#38 » stř 11. zář 2013, 09:16

Pánové díky za příspěvky,
Co říkáte na tento lis? http://cs.strobl.cz/komplet-lee-turret-pro-1-razi/
Vím, že by byl lepší Dillon nebo něco podobného, ale finance si netisknu.
Bude mi to stačit pro moji spotřebu cca 500 nábojů měsíčně? čas není problém nepotřebuji, aby mi těch 500 lis vychrlil za hodinu. Bude to další koníček.
Co je nutné pro přebíjení Makarovu ještě dokoupit? Je potřeba koupit kalibrační matrici pokud budu zatím střely kupovat? Nebo by mi takto ten lis stačil jak ho prodávají v kompletu?
Pokud jsem něco špatně napsal tak se omlouvám, mám v tom trošku hokej pročetl jsem toho mraky, ale pořád v tom jaksi tápám. Za informace předem díky.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#39 » stř 11. zář 2013, 10:36

Přebíjí na tom hromada lidí, ale 200ks/hod si nedovedu představit, dám 150 za ideálních podmínek bez započtení přípravy. Potřebuješ ještě váhu na prach (osobně bych vzal digi čínu na 20g, s houpačkou je zdlouhavá práce). Kalibraci nepotřebuješ.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#40 » stř 11. zář 2013, 12:30

Matt: a nebylo by lepší to řešit spíš takhle ? Vím že je dražší ale taky je to úplně jiný příběh.

Uživatelský avatar
Matt007
Příspěvky: 216

Příspěvek#41 » stř 11. zář 2013, 13:04

Takhle, zatím sbírám informace ten lis je hudbou budoucnosti, šlo mi o to zda při mé produkci jak jsem psal těch 500 nábojů měs. bude tel lis LEE dostačující. a jak jsem psal nepotřebuju udělat 500 za hodinu. Čas si na to najdu.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#42 » ned 5. led 2014, 23:28

Také sbírám info o přebíjení a Makarov kromě Lugera by mě určitě taky bavil, protože mu fandím.
A pouze technická otázka, je veliký rozdíl od 9 mm Br ? Nábojnice 9 x 17 a střela ?

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#43 » pon 6. led 2014, 09:15

Nejsem nějak zvlášť velký znalec pistolových nábojů, ale odpovím ti otázkou: co to je velký rozdíl ?
Zagůglil jsem na netu a našel tyto obrázky. Nevím, jestli se mi je podaří nahrát v potřebné kvalitě. Zdroj těchto informací je zde:
http://naboje.org/

P.S. s náboji 9 mm Br. zkušenosti nemám, ale Lugra jsem se napřebíjel pár tisíc. Makarova zkoumám dodnes a syslím nábojnice na budoucí přebíjení. Nedávno se mi stala taková věc:
chtěl jsem si z dlouhé chvíle udělat cvičný náboj. Tak jsem si vzal nábojnici 9 Luger (jen v rychlosti se podíval na dno nábojnice) a udělal jí střelu z tvrdší pryže a plastovou zápalku. Pak vzal CZ 75B, a pomocí zásobníku dopravil zhotovený "náboj" do komory. Jenže se nedovřel závěr a já s takto "seklou" pistolí nějakou dobu bojoval. Nábojnice byla asi nějaká více roztažená. Po konečném vytažení jsem ji přehnal přes matrici a pokus opakoval. Opět stejný výsledek. Už dlouho jsem si tak nezanadával. Když se mi ji povedlo vytáhnout, KONEČNĚ ! jsem se podíval na dno nábojnice. Samozřejmě to nebyl Luger, ale Makarov. Mám ve sbírce nábojnice se značení jak 9x18, tak i 9x19 od SB. Jinými nestřílím.
Takže i minimální rozdíl může být velmi podstatný. Ale ty jako vlatník Makarova moc dobře víš, že Makarova do komory Lugra nedostaneš, byť je kratší nábojnice ale naopak Lugra do Makarova dostaneš, jen bude mírně "vyčuhovat" vzhledem k délce nábojnice :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#44 » pon 6. led 2014, 09:38

Makarov a Browning a pro úplnost 9Luger



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#45 » pon 6. led 2014, 23:27

George : Nezbývá než souhlasit, díky, Sided to přesně doplnil, je mně to jasné.
Já začnu přebíjet, protože mně to vzalo, ale začnu pochopitelně Lugery a do Makarova určitě půjdu, ta ráže je fakt zajmavá, i když mnozí ohrnují nos, ale každý se hold budeme bavit s něčím jiným, což je dobře.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů