Přebíjení 9 mm Luger subsonic

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#1 » pon 20. zář 2021, 01:13

Vím, že jsou zde už dva thready na přebíjení 9 mm Luger. Nicméně jelikož tu máme novou dobu - dobu tlumičovou ;) - tak bych rád založil speciální téma, věnující se VÝHRADNĚ a pouze subsonickým tlumičovým laboracím 9 mm L pro pistole a karabiny a získal nějaké zkušenosti od znalejších přebíječů.

Ač sám přebíjím již hodně dlouho, dělal jsem donedávna výhradně puškové a revolverové ráže, protože u devítky Lugeru mě přišlo výhodnější prostě ve velkém kupovat tovární náboje. Nicméně když se mi v barelech v garáži válelo už přes padesát tisíc devítkových nábojnic, koupil jsem nakonec i devítkový matrice a mačkám si už i ty Lugery. U standardní plnotučné laborace jsem po pár pokusech skončil u 5,4 gr S020 pod 115 gr FMJ střelou - to (ač je to o 0,1 gr nad tabulkovým maximem S020 pro danou střelu) chováním, rychlostmi i nástřelem plně odpovídá továrnímu 115gr střelivu.

Nicméně jenžto jsem se v nedávné době stal i majitelem tišítka a kvéru k němu přizpůsobenému, začal jsem přemítat i o přebíjení subsoniků. Zatím střílím tovární S&B 150 grs ale pochopitelně bych si chtěl subsoniky i sám vyrábět. Ty tovární náboje S&B 150 grs IMO poměrně dost kouří (a smrdí) a také dost zasírají tlumič splodinami.

Je mi jasné, že možnost střílet s tlumičem je čerstvá a je tu poměrně krátce - zkušeností asi nebude zdaleka tolik, jako s klasickým Lugrem, ale pokud by někdo měl poznatky, co a kolik nasypat pod střely > 140 gr s tím, že jde především o maximální čistotu vyhoření prachové navážky (a s tím spojené i co nejmenší zasírání tlumiče), byl bych vděčný za veškeré možné poznatky.

Jde mi pochopitelně také i o to, aby střelivo bylo SUBSONICKÉ nejen z pistolí (tj. hlavně 4'' - 6''), ale i z 9 mm Luger karabin (hlavně 10'' - 15''). Tovární 140 & 150 gr S&B takové je a ani z dlouhých hlavní karabin nelítá víc jak MAX 320 m/s.

Díky za všechny případné názory a zkušenosti.

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1011

Příspěvek#2 » pon 20. zář 2021, 07:22

Používám subsonické střelivo do pistole. S tlumičem jsem to nikdy nezkoušel...
Střela AlsaPro 147grs
Prach BA 9... 3.9grs
OAL 29,5 mm
Rychlost 880 feet/s
Měřeno v CZ 75 TS
Stejné rychlosti s touto laborací mají i střely 140grs.
(V karabině JP GMR 15 s 14,5" hlavní už tyto náboje zpomalují)



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#3 » pon 20. zář 2021, 11:26

U subsonika s tlumičem nebudeš mít nikdy čisté vyhoření ve smyslu jako u plnotučného střeliva a tlumič ti bude zasírat naprosto všechno......samozřejmě koule na jiných bázích než FMJ ještě mnohem více. U krátkých laufů si můžeš dovolit z důvodu lepšího vyhoření a spolehlivosti to našlápnout trošku víc na prachu, protože z pistole bude s tak těžkou koulí subsonic skoro všechno. Nepoměrně složitější je nalaborovat něco pro dlouhý lauf a udržet to pod zvukem v odpovídající spolehlivosti, co se přetažení závěru týče.....tam už nastupuje opravdu hodně kompromisů a laborování. Plesknu tady jednu moji spolehlivou a přesnou subsonic laboračku do laufu okolo 11"......co to udělá v laufu delším těžko říct, nebylo zkoušeno, ale počítám, že to bude dle počasí už možná i nadzvuk.....Ares 147grs EPRX ogivál, Ba9 4,3grs, OAL 28,90mm, zápalka SB SP i SPM funguje, škrcení lehké. Z 11" to lítá 317-322 m/s prach shoří skoro všechen, ale čmoudí to celkem fest



king
Příspěvky: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » pon 20. zář 2021, 15:40

Tak tlumic posbira zbytky prachu, tim vice vynikne jak moc vhodny prach pouzijeme. Obecne:
- nepouzivat dvouslozkove kulickove prachy
- vzit rychly (hodne rychly) jednoslozkovy porezni prach - vyhori cisteji
(s rychlym prachem se dosahne vysokeho tlaku i pri nizke v0 -> funkcnost zbrane)

Moje Laborace:
Strela FP Los 145gr
OAL 28mm
Prach RS12 3.2gr
Zapalka S&B SP
Tlakomerna hlaven 122mm, 5 ran:
v0 = 261 m/s
Pmax = 2067bar

Ja s tim strilim v Shadow 2, kamos v karabine Hera 9mm 10", funguje ok.

Ten Ba9 mi prijde pomaly, uz podle navazek (jsou vyssi nez u RS12). RS12 je rychlejsi a mel by v tomto pripade i cisteji vyhoret.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#5 » úte 21. zář 2021, 07:23

Pro mé účely byl rychlý prach naprosto nevhodný a tak jsem musel vylaborovat (po opravdu nekonečných testováních a vyzkoušení skoro všech možností) něco univerzálního, co bude fungovat od kompaktní pistole přes UZI až po pumpičku s 800gr těžkým závěrem a příliš to nezmění bod zásahu od 50m vejš (u dlouhých laufů, kde je potřeba trefovat i gongy ve 100m) a světe div se, ono to funguje a dokonce skvěle a v rámci možností i docela čistěji než rychlé dvousložky, jak píšeš. Zkoušel jsem i rychlou jednosložku Ba10, ale jednak to bylo enormně nepřesné a bylo to taky už moc rychlé na to, aby to dostatečně dynamicky pohlo v bezpečné navážce těžkým závěrem. Taky jsem se hodně řídil ekonomičností celého počinu..... Tlumič hodně sviní i odpar z olova, pokud se používají ekonomické střely, ne jen zplodiny z prachu

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#6 » stř 13. říj 2021, 16:33

Tak vzhledem k tomu, že informací se zde moc nesešlo, musel jsem si cestičku prošlapat sám. Především nutno podotknout, že mi šlo o to, vyrobit takové subsoniky, které by měly parametry +-shodné s továrními S&B 150 gr a nikoliv nějaká plivátka, lítající hodně pod 300 m/s (tzn. nejde mi o nízkou V0).

Podotknu, že tovární 150 gr S&B má z hlavně 113 mm průměrnou rychlost 296 m/s a z hlavně 200 mm pak 308 m/s.

Po pár laboracích s rychlými prachy jsem naznal (stejně jako zarozak nade mnou), že tudy cesta nepovede. I dle QL tlakově hraniční navážky 3,6 gr D032 a střele AlsaPro 147 gr, OAL 29,69 jsem se z G19XZ (113 hlaveň) nedostal nad 270 m/s. Do +P navážek jsem jít nechtěl, takže další zvyšování navážky či zkracování OAL nepřipadlo v úvahu, podle QL jsem už s těmi 3,6 gr D032 byl stejně na hraně Pmax dle CIP.

Sáhnul jsem tedy po osvědčené S020 a po pár laboracích s OAL a navážkami je pro mě ideální subsonická laborace 9 mm Luger imho tato:

Střela: AlsaPro 147 gr
Navážka: 4,1 gr S020
OAL: 29,4
Zápalka: S&B SP
Pmax dle QL: 2267 bar

Průměrná V0 z 10 ran z hlavně:
113 mm: 296 m/s (nachlup stejně jako tovární S&B!)
200 mm: 312 m/s (tedy o 4 m/s rychlejší jak tovární S&B - jde ale o 3 gr lehčí střelu, takže za mě cajk)

Nečmoudí to, tlak dostatečný na to, aby i v tom Glocku vyhořelo 100% prachu (i když teda tak tak). Samonabíjecí funkce v pohodě u všech zbraní - pocitově při střelbě je to stejné (zpětný ráz, hluk) jak ty továrny.

Takže laborace hotová, teď ještě zbývají testy s tlumičema, jak moc je to bude svinit...



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#7 » stř 13. říj 2021, 17:00

Pod tazku strelu je u IPSC strelcov oblubeny Vectan BA9 ale aj SP2 pre open.
Spolu s D036 by to mohlo tiez stat za uvahu.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#8 » stř 13. říj 2021, 17:16

Bavíme se tu o nábojích vhodných pro střelbu s tlumičem, našlapaných leč univerzálních, aby šli střílet podzvukově jak z pistole, tak z delší karabiny a to s velmi malým rozdílem rychlostí v závislosti na délce hlavně. Tzn aby z té pistole (hlaveň 113 mm) měly se střelou cca 150 gr k těm 300 m/s, ale z 8'' nebo 10'' karabin lítaly jen o málo rychleji a stále podzvukově.

D036 u 9mm L IMHO pořádně nevyhoří ani v té 200 mm hlavni, natož v 113 mm... Navíc aby měl v 113 mm hlavni s 147 gr střelou těch cca +-300 m/s, tak v té 200 mm má už 350 m/s (Simulace v QL). Na univerzální tlumičové střílení tedy nevhodný. (D036 používám do 357 mag. kde funguje skvěle, ale tam honím 158 gr FMJ na 390 m/s ze čtyřpalce.) S BA9 nebo SP2 zkušenosti moc nemám. Něco tu s BA9 popsal Albert, ale to je čajíček cca 268.2 m/s.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#9 » čtv 14. říj 2021, 07:49

Héfaistos píše:Tak vzhledem k tomu, že informací se zde moc nesešlo, musel jsem si cestičku prošlapat sám. Především nutno podotknout, že mi šlo o to, vyrobit takové subsoniky, které by měly parametry +-shodné s továrními S&B 150 gr a nikoliv nějaká plivátka, lítající hodně pod 300 m/s (tzn. nejde mi o nízkou V0).

Podotknu, že tovární 150 gr S&B má z hlavně 113 mm průměrnou rychlost 296 m/s a z hlavně 200 mm pak 308 m/s.

Po pár laboracích s rychlými prachy jsem naznal (stejně jako zarozak nade mnou), že tudy cesta nepovede. I dle QL tlakově hraniční navážky 3,6 gr D032 a střele AlsaPro 147 gr, OAL 29,69 jsem se z G19XZ (113 hlaveň) nedostal nad 270 m/s. Do +P navážek jsem jít nechtěl, takže další zvyšování navážky či zkracování OAL nepřipadlo v úvahu, podle QL jsem už s těmi 3,6 gr D032 byl stejně na hraně Pmax dle CIP.

Sáhnul jsem tedy po osvědčené S020 a po pár laboracích s OAL a navážkami je pro mě ideální subsonická laborace 9 mm Luger imho tato:

Střela: AlsaPro 147 gr
Navážka: 4,1 gr S020
OAL: 29,4
Zápalka: S&B SP
Pmax dle QL: 2267 bar

Průměrná V0 z 10 ran z hlavně:
113 mm: 296 m/s (nachlup stejně jako tovární S&B!)
200 mm: 312 m/s (tedy o 4 m/s rychlejší jak tovární S&B - jde ale o 3 gr lehčí střelu, takže za mě cajk)

Nečmoudí to, tlak dostatečný na to, aby i v tom Glocku vyhořelo 100% prachu (i když teda tak tak). Samonabíjecí funkce v pohodě u všech zbraní - pocitově při střelbě je to stejné (zpětný ráz, hluk) jak ty továrny.

Takže laborace hotová, teď ještě zbývají testy s tlumičema, jak moc je to bude svinit...


Pokud budes mit moznost, zkus to z 10" laufu, zda to uz nebude nadzvuk. Ta laboracka, co jsem daval vyse s ba9 je z dlouheho laufu cca tesne pod hranou, vic uz to naslapnout nejde.Takze vykon max a spolehlivost je 100%, funguje to stejne dobre i s alsou 140gr a z 10" je to stale podzvuk cca 315-322m/s....v neposledni rade jsem bral vectan za 1200/kg coz byl ten nejdulezitejsi aspekt :lol:

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#10 » čtv 14. říj 2021, 08:31

K tomu se dostanu snad dnes, kámoš donese CSV-9 s 250 mm hlavní, tak to z ní změřím.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#11 » sob 16. říj 2021, 11:50

Tak změřeno z hlavně 10'' (254 mm)
Tovární S&B 150 gr: 311 m/s (nárůst o 3 m/s oproti hlavni 8'')
Moje postované výše: 316 m/s (nárůst o 4 m/s oproti hlavni 8'')

Resumé - IMHO podzvuk by to byl i s delšími hlavněmi (12'' ap.) protože střela zrychluje už minimálně a tlak v hlavni je celkem malý. (Někde ve Střelecké revui jsem kdysi viděl i tabulku rychlosti nábojů S&B 9 mm L z různě dlouhých hlavní a subsonic tam pak měl u hodně dlouhé hlavně dokonce o ždibec méně, jak z kratší.

Edit: tak jsem tu tabulku našel:
csv9v.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#12 » pon 18. říj 2021, 11:43

Ono v rychlosti cosi přidá i tlumič a taky jsou rozdíly rychlostí mezi jednotlivými konstrukcemi tlumičů......s tím je taky třeba počítat

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#13 » pon 18. říj 2021, 23:11

Nemyslím si, že by tlumič měl u 9 mm L z dlouhé (tj. cca 200 mm) hlavně nějaký měřitelně výraznější vliv na rychlost, pokud ano, tak to bude v rámci statistické chyby pár dm/s a v rozptylu MAX - MIN u střel neměřitelné... U ráží jako 223, 7.62x39, 308 ap. zvláště v plnotučné laboraci asi tlumič nějaký malý vliv mít bude, ale v tom subsonickém lugru, kterej je postavenej tak, aby měl minimální úsťový tlak spalných plynů (zvlášť u hlavní delších jak obvyklá pistolová) si to nemyslím.

Ale samozřejmě to vše proženu hradlama, bez i s tlumičem, abych si to ověřil a exaktně změřil... ;-) Výsledky sem pochopitelně poté prdnu.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#14 » pát 19. lis 2021, 12:28

Tak jsem se konečně dostal na střelnici a měl dostatek času provést měření rychlostí subsoniků s tlumičem a bez.

Použitý tlumič - GIS PSR9 STANDARD, na pistoli s boosterem, na CSV s pevnou montáží místo boosteru.

Glock 19X - průměr z 10 ran:
Bez tlumiče - 304 m/s
S tlumičem - 305 m/s

CSV-9 M2 - průměr z 10 ran:
Bez tlumiče - 315 m/s
S tlumičem - 314 m/s

Takže je to tak, jak jsem si myslel - tlumič na pistoli/PCC NEPŘIDÁVÁ rychlost střely oproti střelbě bez něj, naměřené odchylky s tlumičem a bez jsou v rámci statistické chyby.

Na závěr snad už jen screenshot z Excelu, kde jsou všechny data hezky vidět:
silencer_compare.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#15 » pon 22. lis 2021, 00:38

Jen taková otázka do pléna - to vážně nikdo nestřílíte a nepřebíjíte 9 mm L subsoniky? Páč mám takový dojem, že se tu bavím jen sám se sebou a jinak je to tu mrtvý.

Jistě i nejen mě by potěšilo více znalostí a zkušeností, jak postavit dobrý subsonic náboj.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů