9mm Luger a D032 (no.2)



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#166 » čtv 22. črc 2021, 20:16

Vyhori bez problemov. Ak niekomu nie, priskrtit. S020 cadi daleko viacej.



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#167 » pát 23. črc 2021, 00:33

Vyhori v pohodě.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#168 » stř 4. srp 2021, 21:06

Nikdo tady nestřílí 115gr Alsy? Dnes jsem si jich pár udělal s D032:
Střela: 115gr AlsaPro FMJ
Navážka: 4,3gr D032
Zápalka: S&B SP
OAL: 29,4 mm
Škrcení: cca 3/4 otočky (celkem dost)
Zbraň: Glock 19X (tj. 102 mm hlaveň)

Přesnost celkem OK, ale pocitově v ruce strašnej čajíček (oproti továrním S&B 115gr FMJ). I vyhazování takový líný, sotva se hilzny vyvalily ze závěru. Náboje sice přetáhly vždy, ale když jsem naládoval do zásobníku zkušebně ty moje přebíjenky na střídačku s továrníma S&B, tak jsem měl skoro stejný pocit ze střelby, jako když si pro zábavu do revolveru na střídačku nabiji 357 Mag a 38 Spl...

Bohužel jsem neměl možnost ty náboje prohnat přes hradla, takže nevím, kolik to lítalo. Nicméně vyhoření OK, nikde nezbylo ani zrnko, očouzení nábojnic a zbraně v normě.

Je jasný, že pod 115 gr střelou Alsa (která je vlastně hollowbase, neboť má ve dně 1mm hlubokou "výduť") bude při OAL 29,4 mm už celkem velkej spalovací prostor, ale je to stejný OAL, jako mají tovární S&B 115gr FMJ. Takže bych nechtěl jít cestou zkracování OAL, spíš zkusím přidat prach a udělám plnotučnější verzi - 4,5 gr. Přisypeme, uvidíme. ;-)

Dle QL je těch 4,3 gr s touto střelou opravdu dost málo (cca 28000 psi) a odpovídá tomu i ten pocit při střelbě. Paradoxně tabulky Lovexu těch 4,3 gr označují pro 115 gr FMJ střelu jako max navážku s tlakem 33900 psi. Někde je chyba.

4,5 gr by mělo být dle QL pořád v pohodě (hranice Pmax dle CIP by měla být podle QL se střelou Alsa 115 gr až někde u 4,7 gr D032). Zkusím na příště sehnat i hradla, abych to poměřil a i porovnal s továrníma S&B.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#169 » čtv 5. srp 2021, 07:01

Lovex ma v tabulkach chybu, bez debat. Pod olovo Ares (a to je olovo, vacsi priemer a prietlacny odpor!) davam pod 125 gr. strely 4.3 gr pre Glock 19 aby obtahovalo spolahlivo, pod zavodny Shadow 4 gr. ale dlzka 28.4 mm. Tudiz uplne ine parametre. Pod 115 gr. Ares (zas olovo) som daval 4.3 az 4.5 gr. a nebol problem.

Kludne skrat, takto kratka strela moze ist niekde na 28.5 mm – 29 mm a prisyp. 4.5 gr. nebude problem.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#170 » pát 6. srp 2021, 11:42

Cestou zkracování bych se právě nechtěl vydat, chci udělat náboj který bude mít parametry co možná nejvíc shodné s továrníma S&B (tedy včetně OAL, ale i rychlostmi střel). Co jsem se díval i po ostatních fórech, tak s D032 hodně všichni dělají takové podmotorované plinkací (nebo "mířenkářské") střelivo, co jim často lítá v podzvuku. Mým cílem je ale vytvořit spíš našláplej náboj, co bude mít rychlosti střel odpovídající průměru většiny továrního střeliva s 115 gr střelou.

Udělám pár zkušebních navážek a vezmu na střelnici ty hradla...



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#171 » pát 6. srp 2021, 12:26

Tak v tom pripade musis zmenit prach za pomalejsi, nekde na urovni d036 a s020. Jinak se s&b nepriblizis.



Zoon
Příspěvky: 108

Příspěvek#172 » pát 6. srp 2021, 17:59

Dnešni test s DO32
Střely od Limitu 124grs FMJ RN CuZn30
Zápalky SP od S&B
Napřed jsem se držel tabulek Lovexu.
Navážka 3,8 (Lovex má 3,9, prachovač mi dává 3,8), OAL 29,3 ( OAL jsem dělal podle změřených 124 FMJ S&B)
Naměřený průměr z 15 ran - 282 m/s
Hodně slabé, 4 zádržky. Pár nespálených zrn prachu v nábojnici.

Střely S&B mají ploché dno, střely od Limitu mají duté dno 1,7mm, zmenšil jsem tedy OAL na 28,5
Navážka 3,8
Naměřený průměr z 15 ran - 287 m/s
Zádržka už žádná. Slabší rána. Prach čisté vyhořený.

Poučen zdejším forem, jsem ještě připravil silnější navážku.

Navážka 4,2 , OAL 29,3 nechal jsem větší protože dle GRT jsem se měl pohybovat na hranici max. tlaku.
Naměřený průměr z 15 ran - 313m/s
Bez zádržek, rána už podobnější S&B, soustřel dobrý. Prach čistě vyhořený.

Takže potvrzuji, že DO32 je oproti tabulkám Lovexu o dost slabší. Šarže viz. foto.

Škoda, že jsem neudělal pár nábojů s navážkou 4,2 a OAL 28,5. No nic udělám je příští týden.

Zbraň Walther PPQ M2

IMG_20210806_185701~2.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#173 » sob 7. srp 2021, 22:14

Honzajan píše:Tak v tom pripade musis zmenit prach za pomalejsi, nekde na urovni d036 a s020. Jinak se s&b nepriblizis.

D036 mě přijde na 9 Luger pro pistoli s cca 4'' hlavní už moc pomalý - tento prach používám do 357 Magnum na nejnašlápější laborace a stejně je to pořád slušnej fireball. Kompletně vyhoří jen v pákovce.

QL hovoří, že 4,7 gr D032 se se střelou AlsaPro 115 gr a OAL 29,4 ještě vejde do CIP limitu tlaků a rychlost už vypadá velmi slušně.

Glock 19X v pohodě zvládá NATO nebo +P laborace, takže udělám pár sérií 4,5, 4,6 a 4,7 gr D032 pod 115 FMJ Alsy a nejen že to proženu hradlama, ale budu pochopitelně i sledovat zápalky a náznaky zvýšených tlaků (používám klasické S&B zápalky SP - takže je můžu porovnat se zápalkama továrních S&B).



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#174 » úte 10. srp 2021, 08:26

D032 je pro naslaplejsi laborace nahovno.Je to stale hodne slabe a jak se to uz prehvizdne, tak ma uz prilis vysoky komorovy tlak a prifukuje nabojnice u i prdelky...pak se to neda znovu pouzit do tesnejsich komor. Rychlosti jsou pritom furt nizke. Pri tech cajickach, co s tim vsichni delaji dochazi k iluzim, ze vyhori ciste, pritom tomu tak neni.....jen to ten zluty nespaleny pisecek vypluje ven z laufu. Doporucuji to zkusit pres tlumic a nestacite se divit ;-) Na nadupane laborace, zcela srovnatelne s tovarnim nabojem a ciste horici je super treba Vectan ba9 podsypany tak, ze uz koule chroupe prach pri kompresi.....5,8grs pod 124 alsu. Teprve tam je to srovnatelne s tovarkou vc. rychlosti



KapitánPacička
Příspěvky: 301

Příspěvek#175 » úte 10. srp 2021, 09:47

Zoon: Neni dobre reseni zkracovat OAL, aby jsi dostal vykon. Radeji OAL nechej jak je, 29,3mm a prisyp jeste prachu, na odpovidajici vykon. Vyhnes se tim moznym dalsim problemum, ktere souvisi s kratkou OAL.

Ovsem jak zde zaznelo, D032 neni vhodna na plnotucne naboje.
Jestli potrebujes delat plnotucne naboje, tak se koukej po pomalejsim prachu, ktery bezpecne dovoluje silne laborace, aniz bys prekracoval skokove tlaky.
Ja se po vice letech testovani prachu D032,D036, Ba9...Nakonec zase dostal k S020/2 ktera mi maximalne vyhovuje. Pri plnych laboraci, ma porad tlaky v poradku a v teto kombinaci hori velice dobre a zbran neni zacouzena jako od D036 nebo BA9.



Zoon
Příspěvky: 108

Příspěvek#176 » úte 10. srp 2021, 10:01

Já nepotřebuji plnotučné ani rychlé střelivo, je to jen na střelnici + výcvik. Navážka 4,2 D032, OAL 29,3 mi úplně stačí. To zkrácené OAL na 28,5 chci jen vyzkoušet, vychází to ze dna střely od Limitů, objem by tak měl zůstat stejný jako s střelou od SB.
Jak píšu v přebíjení 45ACP, mám jeden prach pro dvě ráže.



KapitánPacička
Příspěvky: 301

Příspěvek#177 » úte 10. srp 2021, 10:20

Kdyz ten prach mas pro 2 raze, tak to chapu.
Misto zkracovani OAL radeji nasypej 4,4grs a bude to +- asi na stejno. Naboje se zkracujou, kdyz mas jiny tvar strely, a naboj nejde zasunout do komory. Kdy se strela zaryje do vyvrtu.
Tim ze ho udelas kratky, tak strela je dal od nabehu komory, tim padem se ti muze shorsit presnost, ale taky to dostava vetsi tlakovy kopanec, kdyz uz je strela v pohybu par mm a nejdnou se zakousne do vyvrtu.
Proto se delaji naboje, aby byly co nejdelsi a tomuhle se zabranilo.



Zoon
Příspěvky: 108

Příspěvek#178 » úte 10. srp 2021, 10:48

:thumbup: ok, dík za vysvětlení.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#179 » úte 10. srp 2021, 11:52

Vetsi tlak vznika vzdy, kdyz je strela co nejbliz prechodoveho kuzelu a nejvetsi kdyz je na dotyk drazek.To, kdyz putuje volne pred zakusem je naopak tlakove priznivejsi, ale mnohdy to zhorsuje presnost a svini nabeh do drazek zbytnym oterem. Zvyseneho tlaku pomoci vetsiho oal se treba vyhodne vyuziva v ruznych subsonickych laboracich, kdy je potreba obtahnout problematickou vahu zaveru, cistsiho vyhoreni v dane bide atd...Staci si jen nasimulovat ruzne oal v ql a vzdy je vyssi tlak pri vetsim oal



KapitánPacička
Příspěvky: 301

Příspěvek#180 » úte 10. srp 2021, 21:14

Urcite mas ve vetsine pravdu. Ale moje teorie je podlozena jednoduchym faktem, ze treba u revolveru .357Mag se nedoporucuje pouzivat naboje .38SPL. Prave proto, ze OAL je kratsi. A tim padem strela dosahne mnohem vetsi rychlosti, a pokud neni specialne udelany prechodovy kuzel, tak zde dochazi k obrovskemu zatizeni, narust tlaku... Ale je jasne, ze je zde plno spekulaci a ruznych moznosti a neznamich faktoru.
Kazdopadne, delat kratke OAL neni dobre :-P

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů