9mm Luger a D032 (no.2)

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#181 » stř 11. srp 2021, 06:47

KapitánPacička píše:......... tak strela je dal od nabehu komory,..........

mohl bys prosím úplnému laikovi objasnit co je "náběh komory" ? děkuji

KapitánPacička píše:....... Ale moje teorie je podlozena jednoduchym faktem, ze treba u revolveru .357Mag se nedoporucuje pouzivat naboje .38SPL. ...........

a proto se dlouhý leta v IPSC střílely v revolverech 357mag náboje laborovaný na mojor v hilznách 38short colt
- ten dúvod proč to někdy některý z výrobců revolverů nedoporučoval měl jiné opodstatnění, jež s "volným letem" střely nesouviselo, prapůvodně neměly revolvery ani zahrdlené komory válce.

OAL není klacek k mlácení po hlavě, jde o doporučený rozměr pro konkrétní střelu konkrétního výrobce jež zajišťuje adekvátní vnitřní prostor v náboji a potažmo bezpečný provoz při dodržení laborací uvedených výrobcem,
u min či submin. navážek není od věci zkrácení k zajištění tlaků potřebných ke konzistentnímu (popř. čistému) vyhoření

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#182 » stř 11. srp 2021, 10:11

KapitánPacička píše:Urcite mas ve vetsine pravdu. Ale moje teorie je podlozena jednoduchym faktem, ze treba u revolveru .357Mag se nedoporucuje pouzivat naboje .38SPL. Prave proto, ze OAL je kratsi. A tim padem strela dosahne mnohem vetsi rychlosti, a pokud neni specialne udelany prechodovy kuzel, tak zde dochazi k obrovskemu zatizeni, narust tlaku... Ale je jasne, ze je zde plno spekulaci a ruznych moznosti a neznamich faktoru.
Kazdopadne, delat kratke OAL neni dobre :-P

Tvoje teorie je naprosto mylná...OAL je doporučený rozměr pro danou sestavu komponent a CIP a SAAMI udává pro každou ráži maximální OAL, která se ale poměrně dost liší u různých typů střel, stačí se mrknout na 9x19 subsonic od SaB ten je o 1.2 mm kratší... Pro 308W si OAL dokonce prodlužuju nad CIP..
Běžně zkracuji/upravuju OAL abych doladil parametry náboje.. Ne vše se musí řešit jen regulací dávky prachu...
KapitánPacička píše:......... tak strela je dal od nabehu komory,..........

A jakýpak má vliv OAL na "náběh do komory" ať už je to dle Tebe cokoliv Kapitáne :)



KapitánPacička
Příspěvky: 301

Příspěvek#183 » stř 11. srp 2021, 14:42

Nabeh komory, bylo mysleno nabeh vyvrtu z komory ;)

Kluci, to ze jste o tomhle jeste neslyseli, neznamena to, ze to neexistuje ;)
Pokud se uplne nepletu, tak Ruger byl prukopnikem, ktery pouzival "pozvolnejsi nabeh vyvrtu" prave z duvodu, pouziti naboju .357Mag i .38Spl. To ze se vypalujou komory ve valci, diky kratsimu naboji, ted neresim.

Ale v minulosti bylo zakazano, strilet z revolveru urcenym pro .357Mag, prave naboje .38Spl. Ze dochazelo k roztrhnuti zbrane, prave kvuli tomu, co jsem zde uz zminil. To ze ve vetsine modernich zbrani, uz to je podchycene upravou nabehu, je pouze evoluce.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#184 » stř 11. srp 2021, 17:09

KapitánPacička píše:........Kluci, to ze jste o tomhle jeste neslyseli, neznamena to, ze to neexistuje .......

Nikdo Ti nebrani nazyvat třeba výstružník rotačním oňuchadlem, jen se pak nediv, že to bude občas zapotřebí nekomu prelozit do jazyka jeho kmene
soubor.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#185 » pát 13. srp 2021, 08:21

KapitánPacička píše:Urcite mas ve vetsine pravdu. Ale moje teorie je podlozena jednoduchym faktem, ze treba u revolveru .357Mag se nedoporucuje pouzivat naboje .38SPL. Prave proto, ze OAL je kratsi. A tim padem strela dosahne mnohem vetsi rychlosti, a pokud neni specialne udelany prechodovy kuzel, tak zde dochazi k obrovskemu zatizeni, narust tlaku... Ale je jasne, ze je zde plno spekulaci a ruznych moznosti a neznamich faktoru.
Kazdopadne, delat kratke OAL neni dobre :-P


Revolver ma prechodovy kuzel velmi blizko spary a kdyz se zacne strela po volnem letu v komore zarezavat do drazek, muze byt tendence vetsiho upsouknuti plynu pres sparu i navic diky vyhoreni vetsiho mnozstvi prachove naplne, to je k zamysleni. Ale v klasicke uzavrene komore je situace jina



king
Příspěvky: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#186 » pát 13. srp 2021, 13:41

Vratim se k tematu. Uvedene hodnoty jsou priblizne, pro hlavne kolem 5", strela 8g FMJ, bezna delka naboje:

Slabe laborace tak max 320-330m/s pri zachovani tlaku pod CIP limit (2350bar)
- tj. laborace kolem minoru
- rychle prachy
- nabijeci hustota u techto rychlych prachu bude nizsi (treba 80%)
- nevidim moc duvodu pouzivat dvouslozkove kulickove prachy (jako D032), jednoslozkove by mely vzdy vyhoret cisteji
- RS12, S011, D032

Stredni laborace tak kolem 340-350m/s pri zachovani tlaku pod CIP limit (2350bar)
- stredne rychle prachy
- nabijeci hustota u jednoslozkovych prachu se bude blizit 100%. Zkratka maji nizsi energii, tak se jich musi dat vic...
- RS20, S020/2 (nepouzivat pro slabe laborace)
- u dvouslozkovych prachu z Explosie nevim, D032 je uz moc rychly a D036 uz dost pomaly

Vykonne laborace pres 350m/s a vyse, pres CIP limit (az po major laborace)
- pomale dvouslozkove prachy
- nabijeci hustota u se bude blizit 100% (nebo i pres)
- RS24, D036?
- cistota horeni bude problem, neshorena zrna budou nejspis vzdy, cim vyssi tlak tim lip (pro horeni, ne pro zbran).

Sypacky S&B 8g maji prave kolem 340m/s, takze "stredni" laborace



Zoon
Příspěvky: 108

Příspěvek#187 » pát 13. srp 2021, 15:36

king píše:Slabe laborace tak max 320-330m/s pri zachovani tlaku pod CIP limit (2350bar)
- tj. laborace kolem minoru
- rychle prachy
- nabijeci hustota u techto rychlych prachu bude nizsi (treba 80%)
- nevidim moc duvodu pouzivat dvouslozkove kulickove prachy (jako D032), jednoslozkove by mely vzdy vyhoret cisteji
- RS12, S011, D032

Trochu nerozumím tomu výčtu prachů, proč tam máš DO32?
Edit: sry už jsem to pochopil jsou to všechno rychlé prachy.

Dnes jsem ještě udělal test s DO32 a navážkou 4,2 a OAL 28,5, rychlost 314m/s skoro stejná rychlost jak s OAL 29,3
Soustřel na 25m velmi dobrý. Prach vyhořel čistě. Zbraň přebíjela bezchybně. Spokojenost.



king
Příspěvky: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#188 » pát 13. srp 2021, 22:19

Proklepl jsem sypačky S&B se střelou 8g, šarže 2019:
- OAL 29.4mm
- kuličkový válcovaný prach, jakoby dvoubarevný?, naváženo 5.0gr
- Výtahová síla 276N (tj. celkem nízká).

Měření v Shadow2 (Labradar, 25°C)
- Průměr v0 = 342m/s

Měření v tlakoměrné hlavni 122mm, 21°C
- Průměr v5 = 345m/s
- Průměr Pmax = 2190bar (měřeno v nábojové komoře)
- v hlavni byly nějaké neshořelé zrnka prachu...

S prachem si nejsem jistý, na D032 je to moc a na D036 málo...



KapitánPacička
Příspěvky: 301

Příspěvek#189 » sob 14. srp 2021, 00:21

king: Ten prach bude spis neco jako stara S020/2 kdyz byla jeste dvou barevna. Tak +10 let z5.
Ale oni budou mit uvareno neco extra, co nelze normalne koupit.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#190 » sob 14. srp 2021, 11:34

Tak jsem se konečně dnes dopoledne dostal na střelnici a prohnal pár laborací hradlama. Podotýkám, že po zralé úvaze jsem zavrhl navyšovat navážku D032 (je to kurva rychlá a jen malá změna OAL pak vede u MAX navážek k velmi vysokým nárustům tlaku) a zvolil jsem S020 jakožto IMHO ideální prach pro plnotučné laborace 9L.

Stříleno ze zbraně Glock 19X (tj. hlaveň 4'' /102 mm/), vnitřní střelnice, 25°C

Nejdříve jsem změřil tovární S&B 115 gr FMJ. Překvapil mě poměrně velký rozptyl rychlostí, z 20 ran Vmin bylo 345 m/s a Vmax 370 m/s. Ale průměr V0 se nakonec ustálil na 264 m/s.

Dále jsem měřil svoje přebíjenky, tentokrát pokaždé sérii 10 ran.

Jako první jsem změřil ony náboje (o kterých jsem mluvil v příspěvku výše) se střelou 115 gr AlsaPro (OAL 29,4) a 4,3 gr D032. I když jde dle tabulek Lovexu o nejvyšší povolenou navážku, průměrná rychlost byla pouhých 314 m/s. Prostě čajíčky. Zbraň tak-tak přebíjela, nicméně žádnou zádržku jsem neměl.

Na další laborování jsem si připravil několik sérií nábojů s prachem S020/2 (stejná střela a OAL jako výše). Jako startovací navážku jsem zvolil "maximum" dle tabulek Lovexu, tj. 5,3 gr. Ale udělal jsem i série poněkud plnotučnější, 5,4, 5,5 a 5,6 gr.

Ani maximální tabulková navážka 5,3 gr S020 se rychlostmi nedostala k továrním nábojům (průměr V0 byl 357 m/s). Navážka 5,4 gr se ukázala jako ta pravá, průměrná rychlost V0 byla 365 m/s (Vmin 355, Vmax 372).

Navážka 5,5 gr měla průměrné V0 už 373 m/s a 5,6 pak 380 m/s. Ani u jedné z nich jsem nepozoroval znaky zvýšených tlaků, což by odpovídalo i výpočtům QL, kdy laborace 5,6 gr S020 se střelou 115gr AlsaPro a oal 29,4 je stále v povolených limitech a tlak nepřekračuje maximální CIP.

Resumé - D032 si nechat na plinkací střelivo (používám ho mmj i pro 357 magnum, kde s navážkou 6,2 gr vyrobím takové .38 special+P - ale v 357 magnumové nábojnici, aby se mi nevypaloval válec).

Na "plnotučné" (čti - odpovídající výkonům továrnímu střelivu) 9mm Luger pak tu S020.



king
Příspěvky: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#191 » sob 14. srp 2021, 12:43

KapitánPacička píše:king: Ten prach bude spis neco jako stara S020/2 kdyz byla jeste dvou barevna. Tak +10 let z5.
Ale oni budou mit uvareno neco extra, co nelze normalne koupit.


Ne, ten prach není jako S020 ani stara ani nova, vždyť píšu " kuličkový válcovaný prach" tj dvousložkový = D. Prach S020 je jednosložkový extrudovaný. Asi to bude něco mezi D032 a D036...

Héfaistos:
- tak to dopadlo dle očekávání, na střední laborace S020 nebo RS20. Tomu QL nebo zápalce bych až tak moc co se týče tlaků nedůvěřoval, ale Glock vydrží i trochu přes limit...



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#192 » sob 14. srp 2021, 15:26

Na výkon při zachování max tlaku bych volil spíš SP8, SP2, D037 a tabulkový max (s příslušnou zbraní i nad max.).

Ohledně toho OAL můžete dát nějaký odkaz?? Vždy jsem předpokládal, že cím delší OAL tak nižší tlak a naopak. Myslím že u Leitnera jsem četl že právě zkrácení OAL třeba u .40tky vede k rychlému nárustu tlaků. Osobně používám OAL okolo 29,5.
Předem díky za radu.



KapitánPacička
Příspěvky: 301

Příspěvek#193 » sob 14. srp 2021, 22:31

king: Ajeje, ja uplne prehlidnul to slovo "kulickovy". Jen jsem zaznamenal valcovany. Tak jsem to bral jako nasekane valecky :wtf: Moje chyba.

Hefaistos: S020 je dobry prach, ktery neni zaludny. Ja na nem zacinal kdysi asi 14let z5, ale po letech jsem zkousel i jine prachy, s ruznou zkusenosti, a faktem je, ze jsem se po letech k S020 zase vratil a nehodlam to menit.
Vyhodu beru tu, ze se dobre davkuje, v hilzne je ho pomerne obsahove hodne, takze pri vkladani strely, hned vidim ze tam je nasypany a pripadne nehrozi nejakou hlouposti, si udelat 2x davku. A neni problem delat plnotucne naboje, pri zachovani bezpecnych tlaku. V tehle kombinaci, i pomerne dobre vyhori, takze zadna tragedie pri cisteni.
Za me mu taky davam :thumbup:
Lidi kteri si na S020 stezujou, ze jim treba svini zbran, tak prebijeji uplne cajicky, na urovni .380 Auto. A divi se, ze to neni ono :twisted:



marsyasx
Příspěvky: 3

Příspěvek#194 » ned 26. zář 2021, 09:36

Přebíjite někdo náboje 9mm luger Subsonic ? střely Ares 150gr a Alsa 147gr Střely EU 147 RNBB a pod to Do32 :) potřebuji nějakou fajn laboraci :D

Uživatelský avatar
AT.50
Příspěvky: 49

Příspěvek#195 » ned 26. zář 2021, 10:06

Nepřebíjím subsoniky, ale střela Alsa 124gr pod ní 4,1gr D032. Vystřeleno z TS s naměřenou rychlosti od 317 do 325 m/s. Tato laborace spolehlivě funguje jak v TS tak i v G17.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů