Přebíjení 9mm luger



Hmyzis
Příspěvky: 14

Příspěvek#1576 » úte 12. led 2021, 13:30

Stewie píše:CIP 9mmL je 29,69. To je délka, se kterou ti bude náboj fungovat ve zbrani. Neříká to ale nic o tom, jak bude náboj šlapat.
Každá střela je jinak dlouhá, takže při stejné OAL mezi škálou střel budeš mít diametrálně rozdílný objem vnitřního prostoru nábojnice. Na přebíjení je krásné to, že hledáš dokonalou kombinaci OAL a navážky.
Jinak myslím si, že na většinu u nás dostupných střel máme dobře zpracovanou google tabulku.


No konečně...! Takhle je mi to jasné - děkuju moc... :-) Tak nějak jsem tušil, že to bude tak nějak touto cestou... Mohl bych se ještě zeptat na tu google tabulku....? Tu jsem totiž ještě asi nenašel, mohl bych ještě otravovat s odkazem...? :roll: :D Ještě drobný dotaz: výpočet tlaku (abych nebyl v nebezpečných hodnotách a neřáplo mi to v rukou) lze nějak počítat, nebo je poučka nějaká (nějaká objem prachu : objem volného místa), nebo je zapotřebí prostě ten QL program..? Díky
Naposledy upravil(a) Hmyzis dne úte 12. led 2021, 13:39, celkem upraveno 1 x.



Hmyzis
Příspěvky: 14

Příspěvek#1577 » úte 12. led 2021, 13:32

tatra21 píše:Takže - nastavíš si OAL dle standardu - 29,69 - zkusíš dát do komory zbraně pro kterou přebíjíš (anebo do několika zbraní pro které přebíjíš, komory nejsou stejné). No a zkracuješ tak dlouho, až se náboj v komoře nezadrhává a jde s ním lehce otočit. Bacha abys to nepřehnal s roztažením nábojnice pro usazení střely, to ti to tam pak nepůjde dát, anebo to musíš trochu přiškrtit, abys to vůbec dal do komory.


Taky super rada, kterou mi kamarád nějak nepovažoval za nutné sdělit... Ach jo... Každopádně díky moc - tohle beru také za cennou radu...! :)



Hmyzis
Příspěvky: 14

Příspěvek#1578 » úte 12. led 2021, 13:37

Freed: vtipné je, že na ty obrázky jsem i koukal, jen jsem si to nějak nedokázal aplikovat do OAL.... Což, když se na to teď podívám s odstupem, tak je na facku jak je to jednoduché.... :D :D Hledám v tom asi větší složitosti než je třeba... :D Díky moc...!

MilanoX: Po příspěvku Freeda a dalších už mi to začalo dávat smysl... Díky... (y)



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#1579 » úte 12. led 2021, 15:00

to Hmyzis - doporučuju zakoupit něco na čtení - např. Petr Leitner Přebíjení

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#1580 » úte 12. led 2021, 18:44

Jestli nemáš hradla, aby sis změřil rychlost střely, tak se drž tabulek pro tvůj prach a ráži.
Edit: navíc v tomhle vlákně jsou snad všechny možné kombinace prachů a střel, co se u nás dají sehnat a které fungují. Tak nevymýšlej znova kolo, projdi si tohle vlákno, najdi si laboraci pro tvůj prach a střelu a hotovo.



rain
Příspěvky: 52

Příspěvek#1581 » úte 12. led 2021, 22:01

Když si uděláš takovou pomůcku - nařízneš nábojnici podélně od hrdla, tak zjistíš (změříš si), že napříkad v případě střel LOS - RN, HP, FP a OAL nastaveným tak, aby nezachytávala střela o vývrt, je spalovací prostor plus mínus nějaká desetina milimetru furt stejný. Prostě je to dané tvarem střely. OAL dle CIP 29,69 platí pro ogivál a do zásobníku s největší pravděpodobností o moc delší náboj nedostaneš.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#1582 » sob 13. úno 2021, 19:42

Ahoj měl bych podobnej dotaz - přebíjím střelama Ares 115 gr poplastovaný ogivál, DO32. V tabulkách Lovexu je pro 115 gr Ares (asi doporučené?) OAL 28,20. Bohužel v mém XDm poučka o tom, že by se náboj měl volně otáčet funguje až u OAL 27,06, což mi přijde dost málo.
Aresy jsou prostě .356 a nějaký baňatý, protože továrna FMJ je mnohem delší a je na volno. Škodí nějak to když je střela na drážkách? Sypu startovacích 3,5 grainu,teď jsem vystřílel 28,15 a 28,10 a dokonce 28,30 a všechny bez závady (no jo bylo -10).

Asi se na Ares vyprdnu už mám Alsa FMJ ale než to dostřílím mám snížit OAL nebo se na to vyprdnout a střílet to takhle?



rain
Příspěvky: 52

Příspěvek#1583 » sob 13. úno 2021, 21:50

115 gr. je poměrně krátká, a prachu D032 se sype poměrně málo, tak tam spalovací prostor nějaký určitě zbude, změř, spočítej... Pokud se ti bude střela zasekávat do přechodového kuželu (na 100% to neuhlídáš, pokud puješ na krev), zaděláváš si na nepříjemné závady. Náboj musí do komory "cinknout" když ho tam pustíš.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#1584 » sob 13. úno 2021, 22:52

No hlavně v tabulkách není napsáno co těch 28.20 OAL je...jestli jako minimální nebo doporučený... proto jsem ze začátku udělal i delší. (Udajně by to měl být min OAL pro maximální navážku). Jediné co se stalo byla jedna zádržka a jedno nepodání. Není to tak že by to tam závěr musel narvat.

Jinak prostor tam ještě je. Otázka je jestli jít pod těch 3,5 gr a jak moc. Bohužel mají ty olova tu nevýhodu, že nelidská práce ten náboje rozdělat.
Jinak změřit a spočítat to nevím jak.



jakub.cr
Příspěvky: 67

Příspěvek#1585 » úte 23. úno 2021, 19:04

Stewie píše:Budu svině, ale je to fakt stupidní dotaz, protože značí to, že nechápeš základní princip a to je vnitřní objem nábojnice v kombinaci s množstvím prachu.

CIP 9mmL je 29,69. To je délka, se kterou ti bude náboj fungovat ve zbrani. Neříká to ale nic o tom, jak bude náboj šlapat.
Každá střela je jinak dlouhá, takže při stejné OAL mezi škálou střel budeš mít diametrálně rozdílný objem vnitřního prostoru nábojnice. Na přebíjení je krásné to, že hledáš dokonalou kombinaci OAL a navážky.
Jinak myslím si, že na většinu u nás dostupných střel máme dobře zpracovanou google tabulku.


Mohl bych poprosit o link na tu tabulku?
Díky



Stewie
Příspěvky: 326

Příspěvek#1586 » stř 24. úno 2021, 07:27


Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#1587 » stř 24. úno 2021, 07:37

jakub.cr píše:....
Mohl bych poprosit o link na tu tabulku?
Díky

Co takhle zkusit napsat nahoře do okénka "Vyhledat v tématu" slovo "tabulka"? Funguje to, ověřeno.

Clipboard02.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#1588 » ned 7. bře 2021, 17:20

Dragunov píše:No hlavně v tabulkách není napsáno co těch 28.20 OAL je...jestli jako minimální nebo doporučený... proto jsem ze začátku udělal i delší. (Udajně by to měl být min OAL pro maximální navážku). Jediné co se stalo byla jedna zádržka a jedno nepodání. Není to tak že by to tam závěr musel narvat.

Jinak prostor tam ještě je. Otázka je jestli jít pod těch 3,5 gr a jak moc. Bohužel mají ty olova tu nevýhodu, že nelidská práce ten náboje rozdělat.
Jinak změřit a spočítat to nevím jak.


Závěr nemá většinou problém náboj dorazit i přes to, že se koule chytá do dážek.....problém nevhodně velkého OALu pro danou střelu spočívá v tom, že ti pak pistole nepůjde vybít, když to budeš nejvíc potřebovat nebo ti při z nějakého důvodu selhané ráně a pistoli bez kohoutu zůstane v ruce pevně zemčená zbraň, kterou neumíš vybít ani kouslý náboj vystřelit a nemáš ani potuchy k čemu v ní došlo nebo nedošlo :lol:



Hujer Viktor
Příspěvky: 328

Příspěvek#1589 » ned 7. bře 2021, 17:34

na délku náboje pozor. délka fungující ve studené zbrani může po zahřátí dělat problém.
je dobré dělat náboj s mírnou rezervou.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#1590 » ned 4. dub 2021, 20:18

Zarozak - Tak zbraň s tím funguje vytáhnout to jde,spíš jsem si říkal jestli to nějak té zbrani neškodí. Svoje přebíjenky zatím neplanuji nosit takže mě to netrápí. zkoušel jsem to propočítat v GRT ale ničeho smysluplného jsem ne nedobral. Ona tabulka do které zde místní přebíječi doplňují data taky nepomohla, asi evidnentně moc lidí nestřílí 115gr

Nejlepší řešení se mi teď jeví zkusit FMJ Alsa Pro a Aresu zamávat. :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů