Přebíjené .38 Special



Texan
Příspěvky: 83

Příspěvek#91 » pon 17. pro 2018, 00:07

Prosím zdejší zkušené uživatele o názor či radu.
Dnes jsem na střelnici prvně vyzkoušel své první přebíjenky a to 38. Special. Prach S 011, nábojnice S&B, střely Alsa Pro FMJ 158 grainů, navážka dle tabulek 4.3 grainu, zápalky S&B 4.4 SP boxer. Dle zdejších dobrozdani jsem raději více škrtil.
Letalo to hezky (soustřel), rána k nerozeznání od továrních, jen nábojnice a zbraň byly více očouzené než od továrních.
Jelikož S 011 je údajně čistě hořící prach, zajímá mi, jestli někde dělám chybu, nebo prostě i když špiní, tak z prebijecich prachů nejméně a mám to tak brát? Nemám srovnání s jinými prachy. Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#92 » pon 17. pro 2018, 07:19

S011 prostě čoudí, to je normální.



Texan
Příspěvky: 83

Příspěvek#93 » pon 17. pro 2018, 10:46

OK, díky.



Texan
Příspěvky: 83

Příspěvek#94 » stř 26. pro 2018, 20:23

Hezký sváteční večer,

Chtěl bych se zeptat, je-li možné do nábojnice 38. spec. dát střelu o váze 180 gr nebo je to vyhrazeno jen pro nábojnice 357. mag? Jde mj. o zkrácení prostoru mezi prachem a dnem střely a nevím jak moc nebezpečný může být vzrůst tlaků. Tak jestli má někdo zkušenost.

Omlouvám se, je-li dotaz hloupý. Děkuji.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#95 » stř 26. pro 2018, 20:53

Použít 180 grs střelu samozřejmě můžeš, ale uniká mi smysl tak těžké střely v náboji 38 special.
Váze a délce střely musíš přizpůsobit navážku prachu, nemůžeš použít navážku určenou pro lehčí střelu.



Texan
Příspěvky: 83

Příspěvek#96 » stř 26. pro 2018, 23:20

Z různých zdrojů jsem zvěděl, že těžké střely jsou v kombinaci s rychlým prachem vhodné na tercovku. Někde se dokonce hovořilo o strelach nad 200 grainů (sic!), ale to i mně přijde divoký. Obecných rad je hodně, ale když to jde člověk aplikovat, je to bída. Proto rád využívám toto fórum a jsem vděčný za každou radu a sdílenou zkušenost.



Texan
Příspěvky: 83

Příspěvek#97 » stř 26. pro 2018, 23:25

Jinak zcela odhadem jsem snížil navážku o 16% ze standardní pro 158 grainovou střelu (3,2 grainů místo 3,8 grainů Ramshot Zip). Mohu to zítra zkusit na střelnici nebo riskuju průser?



kiv61
Příspěvky: 578

Příspěvek#98 » čtv 27. pro 2018, 07:16

Texan:
SZ



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#99 » čtv 27. pro 2018, 10:25

S prachy Ramshot žádnou vlastní zkušenost nemám, ale:
Z 2“ revolveru neuděláš terčový speciál, ani kdybys jej nechal vyladit, ozlatit a osázet diamanty, je to zbraň primárně určená pro obrannou střelbu a sportovní disciplíny, které tuto střelbu imitují.
Těžká střela podsypaná malým množstvím rychlého prachu se mi také osvědčila jako velmi přesná, ale vždy jsem to střílel z delší hlavně.
Kromě váhy záleží i na délce střely, přesněji řečeno na hloubce jejího usazení v nábojnici, to pak určuje objem počátečního spalovacího prostoru a ovlivňuje tlak. Dál na materiálu vodicí části střely, ten má vliv na velikost průtlačného odporu a ten rovněž ovlivňuje tlak. Nic z toho jsi neuvedl, ale stěžuješ si na nedostatek konkrétních rad.

Tabulky prachů Ramshot jsou nějaké podivné. Když jsem do QL zadal 180 grs EPRX střelu od Arese (jakou používáš nevím, upravil jsem tedy délku a váhu střely RCBS), vyšlo mi, že při navážce 3,2 grs prachu ZIP vychází nabíjecí hustota pouze 28,5%, což není nijak moc. Max. tlak vyšel pouze 701 barů, dovolené maximum je 1500 barů.
Když jsem zvýšil navážku na 4,2 grs, což je v tabulkách uvedené max. pro 158 grs L SWC, vyšel se střelou 180 grs max. tlak 1136 barů a nabíjecí hustota 37,5%.
Tak nevím, zda měl tvůrce tabulek tak velkou obavu aby nepoškodil zbraně nebo zdraví zákazníků nebo zda je v programu QL chyba v zadaných parametrech prachu ZIP, ale tyto výsledky se mi nezdají normální.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Texan
Příspěvky: 83

Příspěvek#100 » čtv 27. pro 2018, 12:14

Střelu používám LOS RNFP 180 gr. Je to poměděná olověná střela.
V tabulkách Ramshotu je takto těžká střela uváděna až u 357. mag.
Jinak nečekám, že dvoupalec bude terčový speciál, ale když už přebíjím, chci mít kvalitu alespoň jako tovární střelivo - zatím mám soustřel o chloupek horší. Navíc jsem si již pořídil i 6palec.
OAL mám nastaven na 38,8 mm.

PS: Jak píšeš o těch nenormálních hodnotách tlaku v tabulce - nevím, zda to má souvislost, ale při střelbě s prachem Ramshot Zip (normální doporučená laborace pod 158 gr střelu, 3,8 gr) je zpětný ráz neuvěřitelně příjemný a "plavný" oproti továrnímu střelivu i oproti S 011. Proto se toho prachu teď snažím držet i když dostupnost údajů je mnohem horší.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#101 » čtv 27. pro 2018, 18:53

Tak jsem konečně přišel na to co se děje, mělo mě to napadnout dřív, bohužel nenapadlo. Používám výhradně evropské prachy, ty mají jak tabulky navážek, tak max. tlaky podle CIP, zatímco Ramshot je emerický a navážky v tabulkách jsou uvedeny tak, aby tlaky vešly do tlaků podle normy SAAMI. CIP dovoluje pro 38 special max. tlak 1500 barů a přepočtu-li 1700 PSI (tj. max. tlak podle SAAMI) na evropské jednotky, vychází 1172 barů. Přepočet není moc přesný, kromě rozdílných jednotek je rozdílná i metodika měření, ale už z uvedeného vyplývá, že CIP dovoluje pro ráž 38 special podstatně vyšší tlak a vysvětluje to i to, proč jsou v emerických tabulkách menší navážky. To je pak důvodem pro menší rychlosti střel i menší zpětný ráz.



Texan
Příspěvky: 83

Příspěvek#102 » čtv 27. pro 2018, 21:15

Mno, každopádně jsem to dneska risknul a chovalo se to kultivovaně. Soustřel jako u továrních, kopanec příjemný. Děkuji za každou pomoc.



krtek2k
Příspěvky: 125

Příspěvek#103 » úte 30. lis 2021, 09:05

Můžu poprosit o detailní fotku ukázkového škrcení mířenkového náboje do poměděnýho olova LOS?
Potřebuju se nějak odrazit. Děkuji



pkonopik
Příspěvky: 13

Příspěvek#104 » pát 21. led 2022, 17:08

Ahoj všem,
Rád bych trochu oživil toto téma - je zde ještě někdo kdo přebíjí .38 SPL?

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#105 » pát 21. led 2022, 17:14

Jistě :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů