Čištění nábojnic - vibrační pračka aj. způsoby



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#511 » pát 29. bře 2019, 06:51

Machead> Ja preferuju opacnou strategii, mene nabojnic naraz, maximalne 350ks 9x19, ale jsou behem 10-15min hotove. Kdyz jsem zkousel 1000 tak se ten potrebny cas neumerne protahoval.

Uživatelský avatar
pirda
Příspěvky: 66

Příspěvek#512 » pát 29. bře 2019, 23:00

Já to dával do pračky s prádlem.Nedávno jsem koupil na bazoši za 300,-(i s poštou),,cestovní,,pračku .Prostě buben do kterého naleju vodu ,přisypu prášek a ,,točím,,.Náklady minimum a výsledek super.Samozřejmě čekám než to na topení vyschne.



Pepe65
Příspěvky: 112

Příspěvek#513 » sob 30. bře 2019, 06:59

Pro inspiraci přidám svůj postup:
vyrobil jsem si: dvojice pogumovaných válců usazených v rámu (vybrakováno ze staré laminovačky), na ose jednoho nasazená tlaková gumová hadička, její druhý konec na dříku šroubu usazeného v hlavě stojanové vrtačky; na válcích položená válcová plastová piksla... :-) Funguje to perfektně (abrazivo - kačírek frakce 2 - 4 mm z Obi). A nyní jsem celou proceduru razantně zredukoval, neb jsem občas línej dobelhat se těch pár metrů do garáže :-): do piksly od primalexu naliju na nábojnice mírně zředěný ocet, zavřu, párkrát s tím zakvedlám, po (třeba) hodině ocet přes hadr trychtýřem sleju k opakovanému použití, propláchnu nábojnice čistou vodou, pak nechám odležet v roztoku s jedlou sodou, znovu pořádně propláchnu, vysypu na starou osušku, v ní tu hromadu protřepu (z osušky udělám takový tunýlek a v něm několikrát nábojnice přesypu sem tam) vysypu na přebíjecí stůl a nechám uschnout. Výsledek velmi solidní :-)



Věčný začátečník
Příspěvky: 69

Příspěvek#514 » sob 30. bře 2019, 20:55

Pro někoho, kdo není kutilsky zdatný, a nechce moc utrácet, tak může zkusit to, k čemu jsem se dopracoval já. Zkoušel jsem u mokrého čištění keramická tělíska, po nich hilzny čisté, ale matné, musely by se přeleštit ve vibračce. Jar + kyselina citrónová, několikrát přebíjené náboje úplně nevyčistí. A mají tendenci později tmavnout. Pak ještě několik dalších pokusů. Na fotce je výsledek původně škvározabahněných hilzen, 1x umytých v jarové vodě, potom 1x v kombinaci jar (cca kávová lžička) + fixinela (cca lžíce) na 3 litry horké vody. Osvědčilo se mi naházet k tomu pár proužků starého flanelu. Všechno ve staré pixle od protejnu, se kterou průběžně chrastím. Pak pořádně prolít čistou vodou. Náklady na jedno mytí cca 3 koruny (bez vody), v jedné várce udělám cca 300 hilzen, za cca 30 minut. Takhle čisté (dost výrazně i zevnitř) jsem je zatím ještě neměl.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#515 » sob 30. bře 2019, 21:20

Ja jsem napriklad kyselinu citronovou uplne vyradil z mokreho prani. Momentalne pouzivam jen vodu, par kapek jaru, kratky strikanec Fixinely a cca polevkovou lzici lestici soli do mycky Somat. Peru v samodomo rotacni, bubnove pracce s nerezovymi piny. Cas na prani davam hodinu, ale mam odzkouseno, ze staci uz 20 minut. Pro lepsi vycisteni zapalkovych luzek nechavam radeji tu hodinu, behem ktere stejne pripravuji dalsi nabojnice k dalsimu prani. Vysledek na foto.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
sgt. Navážka
Příspěvky: 28

Příspěvek#516 » sob 30. bře 2019, 21:22

Vidím, že se pomalu začínají klubat alternativní metody.
Vibračku, ultrazvuk nebo praní na mokro zná každý a postupně u nich asi každý skončí. Ale třeba někdo předtím zkusí vyfouknout trochu tabákového kouře do umyvadla s vodou.
Já než jsem se pustil do výroby vlastní vibračky, měl jsem nejlepší zkušenost s naší třídičkou hlíny.
Obrázek
Stačilo k ní přikurtovat vědro, přisypat hilzny, skořápky a Sitol a mohlo to frčet. Bohužel její příkon by rozsvítil Severní Koreu tak na dva měsíce a tak když jsem potřeboval čistit, ale nikdo nepotřeboval třídit, viselo ve vzduchu moc zbytečných otázek.
Jako číslo dvě mne napadlo přišroubovat na motor mého auta menší plastovou nádobu, dávají se v nich ke strojům někdy manuály. Třeba po cestě z Prahy do Brna a zpátky bylo parádně vyčištěno, ale asi to není úplně univerzální způsob. S vyšším počtem válců nebo nižším objemem to už nemusí fungovat. Mne ta myšlenka napadla právě při pohledu na chvění mého třílitrového čtyřválce, který je pro to ideální. Ale třeba v autoservisu to pak taky nějakou tu otázku vyvolalo, i když výsledek rozhodně nebyl špatný.
Ještě někdo se tady chce odkopat s nějakým svěžím technickým řešením?



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#517 » ned 31. bře 2019, 03:53

Zrovna svieze technicke riesenie to nie je, ale na vacsie mnozstva sa casto pouziva miesacka na beton.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#518 » pon 1. dub 2019, 19:46




Texan
Příspěvky: 83

Příspěvek#519 » pon 1. dub 2019, 21:26

I kdyby to měl nasypat do barelu, zalejt horkou vodou z kohoutku, přisypat trochu kyseliny citronový a lžičku jaru a párkrát s tím pořádně zatřepat, tak se dobere super výsledku. [/i]

A to právě není pravda. Tenhle způsob jsem zkusil a nábojnice jsou čisté, ale ztmavlé a málo lesklé. Rozdodně ne takové co si tak člověk představí pod pojmem "super výsledek".



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#520 » úte 2. dub 2019, 08:09

sgt. Navážka píše:...Ještě někdo se tady chce odkopat s nějakým svěžím technickým řešením?


Nevim jestli je to svezi, spis takove na kost elementarni, ale funkcni urcite :)

https://www.youtube.com/watch?v=Og39qOiJP6Y



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#521 » úte 2. dub 2019, 09:06

Texan - nevím, jak jsi to dělal, ale já mám po tomhle způsobu nabojnice jako nový. V pohodě stejný, jak tomas fuk na fotce pár příspěvků výše. Ztmavly mi jednou, lehce, ale to jsem je po praní zapomněl venku, přes noc pak bylo kolem nuly. Když je vezmu schnout ke krbu, nebo do trouby kolem 100°, vždy jak nový.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#522 » úte 2. dub 2019, 19:38

Musím potvrdiť, aj vzhľad po vypraní veľmi dobrý. Ja však vodu z kohútika doplním vriacou vodou, nech to má tak 60-70 stupňov.
Jediný raz sa mi ich podarilo prehriať v plynovej rúre pri sušení a vtedy trochu stmavli.



Grimpo
Příspěvky: 302

Příspěvek#523 » stř 3. dub 2019, 10:37

Machead: Množství dělám takové, jaké mi stačí, resp. co mám zrovna nazobáno. Asi jsem málo hladový, ale přes 300 to nikdy nebylo. No a na tohle (a menší) množství nbc mi stačí to množství pinů, které mám. Po 20 minutách už nevím, proč bych měl dále prát - nemá to na výslednou kvalitu čištění žádný vliv, ani vně, ani uvnitř nábojnice.

Nbc sebrané ze sněhu po Zimní pušce v Žalanech stihly během pár hodin zoxidovat takovým způsobem, že přidaných dalších 20 minut už vůbec ničemu nepomohlo. To jedině že bych to brutálně odrbal v nějakém písku - což naprosto necítím potřebu provozovat.

Uživatelský avatar
sgt. Navážka
Příspěvky: 28

Příspěvek#524 » ned 21. dub 2019, 20:45

Když jsem tady psal o samodomo vibrační pračce, ještě jsem netušil, že se za týden potom odebere ta potvora na věčnost kvůli motoru. Přehnal jsem to asi s excentrem. Původní záměr byl, aby vibrace byly co největší. Povedlo se a várku 500 patron to vyčistilo ve skořápkách do 15 minut. Fungovalo to spolehlivě 5 let. Jenže teď zapnu vibračku a tma. Vyhodilo to proudový chránič. Takže buď pátrat po novém motoru nebo se inspirovat tady. Úvahy o koupi vibračky jsem rázně zapudil s tím, že víc než moje nebude vibrovat žádná. Červíček zahlodal podruhé, když tady všichni tak vychvalovali praní na mokro. Když tedy velkou náhodou v tom samém týdnu umřela i naše domácí pračka na prádlo, rozhodl jsem se, že jsou to takové nenápadné signály zkusit praní na mokro. Whirpoolka poskytla motor a řemen, v Hornbachu jsem koupil soudek a prací médium, pětikilový sáček černého písku do akvária. Vypadá to jako rozdrcené černé sklo a nepůsobí to dojmem, že by se to mělo rozsypat na prach. Za jedno odpoledne to už mohlo vrtět.

Obrázek

Dal jsem první várku asi 500 lugerů, jar, citronovku, zmíněnej černej sajrajt do akvárka a horkou vodu. Po dvaceti minutách byl dojem vynikající. Ovšem do té doby, než bylo potřeba oddělit zrno od plev. Z vibračky jsem to před tím nasypal do stavebního vědra s vyvrtanejma dírama, to jsem postavil zpátky do vibračky, na minutu ji pustil a mohlo se přebíjet. Teď jsem vylil všechno do toho samýho kýblocedníku, ale ještě tam pár zrnek toho černýho sajrajtu zbylo. Takže znovu vodu a znovu. A znovu. Nakonec jsem měl hromadu opravdu krásných lesklých nábojnic, ale žádné přebíjení, musí ty potvory napřed vyschnout. S tím jsem samozřejmě počítal, ale když se k tomu přidá to peklo s oplachováním a hlavně separací pracího média, rázně jsem pračku zase překvalifikoval z mokré na suchou. Do sucha jsem ji vytřel, nasypal další várku hilzen, tentokrát přisypal skořápky, přilil Sitol a vrť se a toč můj kolovrátku. Po další půlhodině byl výsledek velmi uspokojivý zvenku i uvnitř, směs jsem nasypal do kýblocedníku, párkrát s ním růčo zatřepal a hurá k lisu. Zjistil jsem, že nemám vůbec žádný důvod prát na mokro, bohužel z vlastní zkušenosti. Výsledek z původně plánované pračky na mokro, ale teď znova na sucho vypadá takhle:

Obrázek

Jojo, nikdy neměň vítězný tým.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#525 » pon 22. dub 2019, 04:36

Prevedenie dobre, az na to mokre pranie. Vybral si si vtedy uplne nevhodne pracie medium, pouzivaju sa nerezove piny lebo idu lahko oddelit magnetom :)

Ale ked to takto funguje na sucho, preco nie? Ja musim prat namokro, ono v panelakovom byte prasit skrupinami neprichadza do uvahy.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů