Čištění nábojnic - vibrační pračka aj. způsoby



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#586 » stř 8. zář 2021, 08:58

tomas fuk - pokud si myslíš, že kyselina citronová nějak ubližuje nábojnicím a Somat ne, byl bys zklamán. Po praní v horký vodě s pár kapkami Jaru a dvěma lžičkami kyseliny nábojnice flekatý nemám a když uschnou, jsou prostě suchý. Co se týče jedlé sody, v té se nábojnice vyplachují kvůli neutralizaci kyseliny, kvůli ničemu jinému. Stejně je pak ještě propláchnu v čistý vodě. Co se lesku týče, ten je mi ukradenej, peru proto, aby nábojnice byly čistý a ne krásný. Máš je pěkný, mě jdou víc do zlatava.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#587 » stř 8. zář 2021, 16:12

Hele, zkousel jsem mnoho variant roztoku prani. A z me zkusenosti a testovani jsem usoudil, ze kyselina citronova je uplne k nicemu a nabojnicim jen a jen skodi. Viz zelenomodra voda po vyprani, coz svedci o tom, ze se z nabojnic rozpousti měď. Tohle se mi u Somat soli nikdy nestalo. Vysledek je mnohem lepsi, protoze staci nabojnice jen vhodit do kyble se studenou cistou vodou a dat ususit. neni potreba vubec pouzivat roztok jedle sody kvuli neutralizaci kyseliny. Tudiz o proceduru mene. Navic jak jsem napsal, povrch nabojnic je nadherne hladky a prijemny na dotek. Po prani s kyselinou citronovou byl povrch na dotek neprijemne suchy, jako kdyz ma clovek uplne vysusene dlane. Tenhle problem jsem pri prani s kyselinou citronovou eliminoval pasivaci nabojnic v roztoku Pragolube 1300. Nejdrive jsem nabojnice peclive propral v ciste vode, pak vymachal v roztoku Pragolube. Po par procedurach byl i roztok Pragolube 1300 zelenomodry, coz zase svedci o tom, jak kyselina zere z nabojnic měď. Takze klidne si perte nabojnice v cemkoliv. Ja jsem pouze napsal me zkusenosti a po testovani mnoha roztoku zustavam u Somat soli s kapkou Jaru.
Jinak ano, lesk je druhorady. Taky si na nej nepotrpim, ale u meho zpusobu prani je automaticky a rozhodne se za to nezlobim.

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 297

Příspěvek#588 » stř 8. zář 2021, 18:48

Pokud to takto funguje, tak je to jedině super. Čím jednodušší, tím lépe. Já to mokré prani chci dát tak do měsíce dohromady a pak také preferuji.

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 297

Příspěvek#589 » pon 27. zář 2021, 08:20

Tak jsem zkusil poprvé přání na mokro. Nerez piny, sůl do myčky, kapku lestidla do myčky a trochu jaru. Nabojnice jsem nechal prát hodinu. Pěkně čisté, ale po vysušení v sušičce dost smatnely. Nemáte nějaký tip , jak docílit toho,aby byly stále hrzky lesklé?

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 297

Příspěvek#590 » pon 27. zář 2021, 13:17

Tak problém byl v nedostatečném oplachnuti vypranych nabojnic. Nyní jsem je všechny hodil na 1/2 hodiny točit jen s vodou a lestenkou na nádobí a pořádně propral vodou z kohoutku. A je to super. Pak sem ještě dám fotky.

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 297

Příspěvek#591 » pon 27. zář 2021, 13:18

Ještě mě napadlo. Zkoušel jste někdo prát bez NZ pinů? Jen nábojnice s chemií?



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#592 » pon 27. zář 2021, 16:49

Bez pinu to pujde taky, ale budou vyprane jen z venku. Zapalkove luzko a vnitrek nabojnice bude spinavy. Zalezi, co od toho prani vyzadujes. Ja osobne vyzaduji 100 % cistotu vnitrku a zapalkoveho luzka. Proto peru nabojnice zasadne odzapalkovane. At puskove, nebo pistolove. Proc u pistolovych vyzaduji 100 % vycistene zapalkove luzko? Protoze na pistolove naboje pouzivam lis Lee Pro 1000. U tohodle lisu byva problem se zapalkovanim. Ono zapalkovani funguje perfektne, pokud se lis udrzuje v cistote. Kdyz jsem prebijel nabojnice po suchem prani a odzapalkovaval pri prebijeni v prvni matrici, ktera je zaroven kalibracni, tak po nejakem mnozstvi se bordel, co vypadaval ze zapalkovych luzek dostal az do zapalkovani a zacalo to delat neplechu. Bylo nutne cely spodek poradne vyfoukat stacenym vzduchem a pak to zase chvili slapalo. Od te doby, co prebijim jen nabojnice, co uz maji vycistene zapalkove luzka, tak mam svaty klid a zapalkovani slape jedna basen.
Jinak oplach nabojnic je jasna vec. Nejlepe ve studene vode. Tak jak nadobi, to taky jde poradne oplachnout pouze ve studene vode.



zbynek.ruzicka
Příspěvky: 31

Příspěvek#593 » pon 27. zář 2021, 18:41

Peru v ultrazvuku jen s chemií a jsem spokojený.

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 297

Příspěvek#594 » pon 27. zář 2021, 18:50

Ja to peru v pracce od FA. Te menší o objemu něco přes 3l. Dam tam 1kg pinů 1,2x6,8. Peru tedy se zapalkama. Když jsem to vypral a pořádně oplachl dal do sušičky , byly nabojnice super lesklé, ale během odpoledne zase zasly.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#595 » pon 27. zář 2021, 19:02

Ja jsem nabojnice do susicky nikdy nedaval, ani do trouby. Po oplachnuti je nastrkam do platicek od naboju. .308 Win. do platicek od .45 acp, .223 Rem. do platicek od 9 mm Luger. V lete je necham na dvore na slunicku, nebo v zimni zahrade, kde je jak ve skleniku. Pres zimu normalne na radiatoru. Vysledek jsem uz postoval. Takovy lesk maji nabojnice porad.
Dalsi prani chystam az po 9.10.2021 po zavodech v Dobroticich. Takze muzu udelat fotky pred, behem, po prani a pak po ususeni.

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 297

Příspěvek#596 » pon 27. zář 2021, 19:26

Jasně. Díky moc.Ještě se zeptám, jak dlouho to tak nechavas prat? Jinak zkusím ještě trochu pomalejší sušení. Člověk se tím tak trochu i baví, tak zkusím také jedna zalaborovat... :-)



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#597 » pon 27. zář 2021, 19:49

Ja si prani planuji tak, ze toho peru vic a zatim co se pere jedna varka, tak pripravuji druhou, treti, ctvrtou. Odzapalkovavam, nebo celoformatuji, nebo oboji. Podle toho, jake mam zrovna nabojnice ke zpracovani. Vetsinou to vychazi na hodinu prani. Ale mam vyzkouseno, ze k me spokojenosti staci 20 minut. Ale vse se odviji taky od mnozstvi nabojnic v pracce. Cim mene nabojnic, tim kratsi cas na prani. Ale jak jsem napsal, jedna hodina je vetsinou cas, nez pripravim dalsi varku nabojnic, tak to nechavam rotovat tu jednu hodinu. Ono to neni na skodu.

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 297

Příspěvek#598 » stř 29. zář 2021, 06:22

Tak ještě přikládám pár fotek:

20210926_182007.jpg


po vyprání
20210926_190701.jpg


v sušičce
20210927_130520.jpg


první vpravo po prvním praní po nedokonalém opláchnutí
vlevo již lépe opláchnuté...
20210927_141132.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Ptak666
Příspěvky: 56

Příspěvek#599 » stř 29. zář 2021, 10:00

to Oldglock: Kolik se vejde do té pračky nábojnic a jak dlouho pereš?

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 297

Příspěvek#600 » stř 29. zář 2021, 10:38

Píšou 300ks .223. Já pral zatím jen Lugery a dal jsem jich tam 400 na 1h.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů